Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Διατροφή vegan

Διατροφή vegan 10 Οκτ 2017 14:29 #1

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2017/10/blog-post_768.html


παναγιωτη τι γνωμη εχεις γι'αυτο?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Διατροφή vegan 10 Οκτ 2017 17:29 #2

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
sonik έγραψε:
tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2017/10/blog-post_768.html


παναγιωτη τι γνωμη εχεις γι'αυτο?

Είμαστε παμφάγα όντα.
Αυτό σημαίνει πώς το σώμα μας έχει φτιαχτεί να "δουλεύει" με ζωϊκες κ φυτικές τροφές.
Τα σκυλιά, οι γάτες, τα λιοντάρια κλπ, ζουν μια χαρά τρώγοντας ωμά κ μαγειρεμένα κρέατα.

Οι αγελάδες, οι κατσίκες κ τα πρόβατα τρώνε μόνο πρασινάδα κ παχαίνουν.
Το έντερό τους είναι 10πλάσιο του ανθρώπου κ χωνεύει κ την κυτταρίνη των φυτών, κάτι που ο άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει κ συνεπώς αποβάλλει σχεδόν αυτούσια.
Ο ανθρώπινος οργανισμός έχει ανάγκη να τρώει φυτικές τροφές.
Παρέχουν βιταμίνες C, A, K κ Ε.
Επίσης, φυτικές ίνες κ κάποιες άλλες ουσίες που δεν έχει νόημα να τις αναφέρω, οι οποίες, λίγο ως πολύ, συμβάλλουν στην υγεία μας.
Πιο σημαντικές όμως είναι οι ζωϊκες τροφές.
Είναι η καλύτερη πηγή πρωτεϊνών ο βιταμινών D κ συμπλέγματος Β.
Θα πει κάποιος, πρωτεΐνες έχουν τα όσπρια κ το σιτάρι.
Βεβαίως, αλλά οι φυτικές πρωτεΐνες είναι περισσότερο δύσκολο να απορροφηθούν από τον οργανισμό μας.
Είναι δηλ, χαμηλής ποιότητας.
Επιπλέον, χρειάζεται να φάει κάποιος αρκετή ποσότητα από αυτές τις τροφές για να πάρει την πρωτεΐνη που θα έπαιρνε πχ από 200gr μοσχαριού.
Ποιος μπορεί να φάει 1kg φακές, φασόλια ή ψωμί σε κάθε γεύμα χωρίς να έχει τις γνωστές παρενέργειες;
Τα προϊόντα σόγιας δεν συνιστώνται για άντρες , γιατί ρίχνουν την τεστοστερόνη κ είναι πολύ πιθανόν να έχουν μεταλλαγμένα γονίδια.

Το πρόβλημα με τις ζωικές τροφές είναι η διατροφή των ζώων.
Αρρώστιες, φάρμακα, αντιβιώσεις, ακατάλληλες τροφές κλπ , όλα περνάνε στον οργανισμό μας μέσω των κρεάτων που τρώμε.
Επίσης κ το αγελαδινό γάλα είναι μια απ'τα ίδια.

Τι μπορούμε να κάνουμε;
Καταρχήν, προτιμούμε τα ψάρια κ τα βιολογικά αυγά για πηγή πρωτεϊνών.
Το κατσικίσιο κρέας είναι πιο υγιεινό από το μοσχαρίσιο κ το χοιρινό.
Είναι κάπως δυσεύρετο όμως κ ελαφρώς ακριβότερο.
Το χοιρινό καλό είναι να το αποφεύγουμε όπως κ τα "απλό" κοτόπουλο.
Προτιμούμε το βιολογικό κ το ελευθέρας βοσκής.

Μοσχαράκι ντόπιο είναι δύσκολο να βρούμε, καθώς οι ποσότητες αυτού του κρέατος διοχετεύονται στις τοπικές κοινωνίες της επαρχίας.
Επειδή κάνω πολλές εκδρομές , πάντα έχω ψυγείο στο αμάξι κ όταν πάω σε περιοχές που έχουν ντόπιο κρέας φορτώνω ποσότητες .
Το καλύτερο μοσχαράκι το έχουν στην Ανάβρα (Γούρα) Μαγνησίας κ στο Λιβάδι Ολύμπου.
Αλλιώς, εδώ στην Αθήνα, σε βιολογικά κρεοπωλεία .

Αλλά κ τα λαχανικά δεν είναι εντελώς αθώα.
Αποφύγετε να τα ψωνίζετε από super markets .
Καλό θα ήταν να ψωνίζετε από λαϊκές.
Προτιμούμε λαχανικά εποχής κ μόνο.
Δεν αγοράζουμε ντομάτα το καταχείμωνο, ούτε μαρούλι κ κουνουπίδι κατακαλόκαιρο.
Έλεος!
Η ντομάτα πρέπει να έχει το χαρακτηριστικό της άρωμα.
Αν δεν μυρίζει τίποτα, ΔΕΝ την αγοράζουμε!
Το μαρούλι πρέπει να είναι μικρό, τρυφερό, με λίγο χώμα κ κάποιο σαλιγκαράκι ή σκουληκάκι πάνω (??!!).
Έτσι μόνο θα ξέρουμε ότι το λαχανικό δεν είχε ραντιστεί την προηγούμενη μέρα.

Σχετικά με γαλακτοκομικά, δεν συνιστώνται για καθημερινή χρήση, λόγω ύπαρξης κορεσμένων λιπαρών κ υψηλής ποσότητας λακτόζης.
Καλύτερα να καταναλώνουμε σε λίγες ποσότητες, κατσικίσιο γάλα κ γιαούρτι.

Συμπέρασμα δικό μου;
Δεν προτείνω τη διατροφή για vegan.
Νομίζω πως προκαλεί περισσότερα προβλήματα από αυτά που πάει να λύσει.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 10 Οκτ 2017 17:31 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Δημήτρης (amstrad79), sonik, Thanasis (atsi)

Διατροφή vegan 11 Οκτ 2017 17:56 #3

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
Αν & δεν είναι, ενδεχομένως, το κατάλληλο νήμα, μιας & θίχτηκε όμως εδώ, να αναφέρω & γω, με την άδειά σας, τη δική μου εμπειρία σχετικά με το θέμα της χορτοφαγίας.

Έχω περάσει & από τις δύο φάσεις, κρεοφαγία & (γαλακτο)χορτοφαγία, για αρκετά χρόνια & στις δύο.
Από ηθική ή πνευματική άποψη η χορτοφαγία σαφώς υπερέχει.
Τώρα όσον αφορά στο ζητούμενο της (ανθρώπινης) υγείας οι απόψεις διίστανται. Έχω ακούσει & διαβάσει επιχειρήματα υπέρ & κατά & από τις δύο πλευρές, όπως επίσης όλα αυτά τα χρόνια έχω συναντήσει & άτομα που ισχυρίζονται πως η χορτοφαγία τους έχει σώσει & πως μετά από δεκαετίες χαίρουν άκρας υγείας, αλλά & άτομα που ισχυρίζονται πως αναγκάστηκαν να διακόψουν τη χορτοφαγία εξαιτίας προβλημάτων υγείας.

Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Σε κάποιον ταιριάζει περισσότερο κάτι, σε άλλον κάτι άλλο. Στον δικό μου οργανισμό έχω διαπιστώσει ότι ταιριάζει περισσότερο η (γαλακτο)χορτοφαγία.
Εξαρτάται επίσης σε τι συνθήκες ζει κάποιος. Αν πχ κάνει βαριά χειρωνακτική εργασία ή ζει σε πολύ ψυχρό κλίμα θα του είναι πολύ πιο δύσκολο να ακολουθήσει διατροφή χορτοφαγική.
Επίσης πώς έχει μεγαλώσει κάποιος. Εμείς έχουμε μεγαλώσε σε ένα περιβάλλον που έχει σχεδόν θεοποιήσει την κρεατοφαγία & αν δεν έχει 'τσι-τσι' στο τραπέζι δεν θεωρείται 'σοβαρό' φαγητό.
Κάποιοι ισχυρίζονται ότι παίζει ρόλο ακόμη & σε ποιο στάδιο 'εξέλιξης' βρίσκεται κάποιος.

& ο όρος χορτοφαγία επίσης περιλαμβάνει διάφορες κατηγορίες. Με ή χωρίς θαλασσινά ή αβγά ή γαλακτοκομικά, με η χωρίς μαγειρεμένη τροφή κλπ.

Συμπέρασμα.
Ο καθένας ας κάνει την έρευνά του & ας δει τι του ταιριάζει περισσότερο.
Αν κάποιος αποφασίσει να κάνει το μεγάλο βήμα & να περάσει στη χορτοφαγία, θα του πρότεινα να μην βιαστεί.
Ας το ψάξει πρώτα, ας μελετήσει & αν επιμένει ας το πάει βήμα-βήμα.
Αν δει ότι ο οργανισμός του μπορεί όντως να υποστηρίξει κάτι τέτοιο ας προχωρήσει.
Επίσης, θα πρέπει να είναι αρκετά συνειδητός με την απόφασή του αυτή, δεδομένου ότι ζούμε σε μία κοινωνία κατά κύριο λόγο κρεοφαγική, όπου οι χορτοφάγοι αποτελούν για την πλειοψηφία μία 'περιθωριακή' μειονότητα.
Τελευταία διόρθωση: 11 Οκτ 2017 17:59 από γιώργης (yorgi).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διατροφή vegan 11 Οκτ 2017 19:44 #4

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Κάποιες μέρες τον χρόνο κάνω νηστεία, συνήθως λίγο πριν τις μεγάλες εορτές.
Δεν ξέρω τι παθαίνω, αλλά όταν τρώω μόνο χορταρικά, όσπρια, ψωμιά, θαλασσινά κ κάποια προϊόντα από σόγια, αισθάνομαι χάλια.
Πολύ φούσκωμα, πεσμένη διάθεση, νεύρα κ υπνηλία.
Έχω την εντύπωση ότι τσιμπάω κ κάνα κιλό στη ζυγαριά.

Στη δική μου περίπτωση η διατροφή για vegan θα με στείλει στο νοσοκομείο ή στον ψυχίατρο.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Διατροφή vegan 11 Οκτ 2017 21:00 #5

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
παναγιωτη εχω διαβασει διαφορες θεωριες οτι μερικες ομαδες αιματος δεν ΄΄σηκωνουν΄΄ την χορτοφαγια.εχεις ακουσει κατι σχετικα με αυτο? εσυ πιστευεις οτι παιζει ρολο ή δεν επηρεαζει καθολου?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διατροφή vegan 11 Οκτ 2017 21:21 #6

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
sonik έγραψε:
παναγιωτη εχω διαβασει διαφορες θεωριες οτι μερικες ομαδες αιματος δεν ΄΄σηκωνουν΄΄ την χορτοφαγια.εχεις ακουσει κατι σχετικα με αυτο? εσυ πιστευεις οτι παιζει ρολο ή δεν επηρεαζει καθολου?

Την έχω ακούσει κ εγώ αυτή τη θεωρία.
Δεν έχω ιδέα όμως αν είναι σωστή.
Είναι φυσιολογικό όμως να μας προκαλούν δυσπεψία τα γαλακτοκομικά, τα χόρτα κ οι πολλοί υδατάνθρακες.
Καταρχήν, δεν μπορούμε να διασπάσουμε τελείως την κυτταρίνη των φυτών.
Δεν γίνεται να την χωνέψουμε.
Τα μηρυκαστικά έχουν δύο στομάχια που βοηθάει για αυτή τη δουλειά.
Η λακτόζη, η γλουτένη κ κάποιες άλλες ουσίες, έχουν ενοχοποιηθεί για τυμπανισμο, διάρροιες κ δυσπεψία.

Νομίζω πως είναι εύκολο να βρει κανείς ποια τροφή τον ενοχλεί, απλά κ μόνο ενθυμούμενος πως νιώθει όταν την τρώει.(την τροφή).
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sonik

Διατροφή vegan 12 Οκτ 2017 02:40 #7

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
www.healthyliving.gr/2011/09/15/%CE%B4%C...1%CF%84%CE%BF%CF%82/


ασπαζομαι αυτη την θεωρια οχι επειδη ειμαι ειδικος πανω στο συγκεκριμενο αντικειμενο αλλα εμπειρικα και μονο εχω βρει πολλα κοινα σε οτι λεει. παλιοτερα το θεωρουσα απατη περιπου οπως και με την αστρολογια. αλλα με τα χρονια παρατηρησα οτι αυτη η θεωρια με τις ομαδες αιματος και την διατροφη πρεπει να συνδεονται στενα τελικα.εχω ακομη καποιες επιφυλαξεις βεβαια. γνωριζω πολλους χορτοφαφους που ''σηκωνουν'' πανευκολα μια τετοιου ειδους διατροφη. και αλλους κρεατοφαγους που δεν αντεχουν με τιποτα. προσωπικα δεν νηστευω ουτε το πασχα. με 3 μερες αποχη πχ μονο ''αρρωσταινω''. δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο ενω εχω φυσιολογικες τιμες σε εξετασεις κτλ. αλλα η νηστεια του πασχα πχ μου προκαλει αδυναμια,ελλειψη ενεργειας γενικα νιωθω καταπτωση ευκολα και σαν υποσιτισμενος.ειμαι νορμαλ κιλα και υψος να πω.γενικα κινουμαι πολυ και γυμναζομαι.η γυναικα με λεει νευροσπασμα.. ισως φταιει αυτο και χρειαζομαι καυσιμο περισσοτερο και οι νηστειες δεν βοηθουν.

απο την αλλη ξερω ατομα που εχουν να φανε κρεας 25 χρονια! δεν εχουν κανει ποτε σε ολα αυτα τα χρονια ουτε μια εξαιρεση.ουτε μπουκια ζωικου προιοντος.κυριολεκτικα.ειδικα εναν που ξερω που απεχει απο κρεας κοτοπουλο κτλ 25 χρονια εχει απιστευτη ενεργεια και υψηλους δεικτες σε αιματοκριτη και γενικα πολυ αριστη υγεια.επισης δεν τρωει ποτε γλυκα παρα μονο μαυρη σοκολατα. που λενε κανει καλο.δεν ξερω πως τα καταφερνει.αλλα επειδη εχουμε και επαγγελματικη συνεργασια τον βλεπω να τρωει καθε τρεις και λιγο ανα δυο ωρες και απο κατι οπως ξηρους καρπους,μπανανες, φρουτα γενικα, αυγα-μονο το ΄΄νεροζουμι΄΄ τους- το αλλο το πεταει, οσπρια.ακομη και το σουβλακι το τρωει σκετο.χωρις κρεας.τωρα τι επιπτωσεις θα εχει αυτο οταν φτασει πχ στην ηλικια των 60-70-80 δεν ξερω.αλλα μου φαινεται ακραιο και βλακωδες. διατηρειται 25 χρονια στα ιδια κιλα αλλα εχω παρατηρησει μια μεγαλη ελλειψη τριχοφυιας στα μαλλια του που ειμαι σιγουρος οτι οφειλεται στην ελλειψη τροφης ζωικης προελευσης γιατι η τριχα θρεφεται περα των βιταμινων β12 κτλ και απο το κρεας. το διαβασα και προσφατα αυτο. αλλα ο αιμοτοκριτης του ειναι σε υπεραριστα επιπεδα. αλλες μελετες λενε οτι καποια περιττα κιλα κανουν καλο σε περιπτωση ασθενειας γιατι ο οργανισμος θελει αποθεματα λιπους για να αντιμετωσει την αρρωστια πιο ευκολα και ο οργανισμος να ειναι πιο δυνατος γενικα σε μια τετοια κατασταση.

α την αστρολογια εξακολουθω να την θεωρω μεγα απατη.ασχετο.οπως και την θρησκεια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Διατροφή vegan 15 Οκτ 2017 22:07 #8

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Αν έχετε χρόνο και διάθεση διαβάστε αυτό το βιβλίο:

How not to die

Το διάβασα μετά από προτροπή συναδέλφου, ο οποίος είχε προβλήματα κι έγινε vegan μπας και βρει την υγεία του. Η αλήθεια είναι ότι προς το παρόν βλέπει μια βελτίωση, αλλά θα δείξει...
Εγώ δεν έγινε vegan βέβαια, αλλά πλέον προσέχω πολύ περισσότερο το τι θα φάω.

Για παράδειγμα ενώ θεωρούσα -όπως κι ο πολύς κόσμος- το κοτόπουλο ως το πιο υγιεινό κρέας, πλέον θα φάω μόνο βιολογικό.
Το απλό κοτόπουλο που πουλάνε 2€ στα σούπερ μάρκετ είναι ότι χειρότερο - μόνο ορμόνες και αντιβιωτικά.
Τελευταία διόρθωση: 15 Οκτ 2017 22:09 από Filoxrimatos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batista, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Διατροφή vegan 01 Νοε 2017 14:32 #9

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα