Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Τράπεζες που ανοίγουν λογαριασμούς κατάθεσης χωρίς την ανάγκη φυσικής παρουσίας tsig.gr/foreign-bank-deposits/online

ΘΕΜΑ: Αλλαγές στα επιτόκια των προθεσμιακών καταθέσεων της Nemea Bank.

Αλλαγές στα επιτόκια των προθεσμιακών καταθέσεων της Nemea Bank. 21 Απρ 2016 18:39 #46

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Μενέλαος έγραψε:
Κρίθηκαν επαρκείς οι γραπτές εξηγήσεις και το έστειλαν τελικά. Όμως από τα παραπάνω συνάγεται ότι η συγκεκριμένη τράπεζα δε συστήνεται για κάποιους που θέλουν να κάνουν συχνά συναλλαγές μέσω internet. Ψειρίζουν τα πάντα και σε περνούν από 100 ελέγχους για κάθε σου κίνηση. Μπορεί άλλοι να τους υποχρεώνουν να το κάνουν, αλλά δεν το έχω συναντήσει σε άλλες τράπεζες. Κρίμα γιατί το online σύστημά τους ήταν ιδιαίτερα εξυπηρετικό και είχαν ξεκινήσει ως πολύ εξυπηρετικοί και πρόθυμοι.

Και για του λόγου το αληθές θα σας παραθέσω σε λίγο ένα περιστατικό, άλλου είδους, που έζησα εγώ ο ίδιος το Καλοκαίρι.

Αυτό είναι διαφορετική περίπτωση και εναπόκειται στη διακριτική ευχέρεια και πολιτική της τράπεζας.

Υπάρχουν μεγάλες τράπεζες που ΔΕΝ εκτελούν συναλλαγές πάνω από ένα ποσό (π.χ. 50,000 ευρώ) αν δεν συνοδεύεται απο δικαιολογητικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": trobocop

Αλλαγές στα επιτόκια των προθεσμιακών καταθέσεων της Nemea Bank. 21 Απρ 2016 20:42 #47

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
«ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ» ΑΠΟ NEMEA BANK

Και μια άλλη κακή εμπειρία, άλλου τύπου, από την ίδια τράπεζα, δική μου αυτή τη φορά, που αποφάσισα σήμερα να μοιραστώ μαζί σας, ύστερα από το παραπάνω περιστατικό:

Το περασμένο Καλοκαίρι πέρασα ανάκριση χειρότερη από το ΣΔΟΕ. Νόμιζα ότι ήταν το ΣΔΟΕ, αλλά τελικά ήταν η Nemea Bank. Με κάλεσαν εκ των υστέρων να δικαιολογήσω την προέλευση των χρημάτων του λογαριασμού μου, όχι μόνο των χρημάτων που υπήρχαν μέσα σ’ αυτόν αλλά και όσων εισερχόμενων εμβασμάτων είχε δεχτεί κατά καιρούς ο λογαριασμός. Δηλ. εκ των υστέρων και εκ του ασφαλούς, μερικούς μήνες αφότου τα χρήματα είχαν κατατεθεί. Η απόδειξη είναι στις περισσότερες περιπτώσεις κοπιαστική και δύσκολη, ίσως και αδύνατη αν δεν διατηρείς καλό αρχείο, όπως ευτυχώς πράττουν κάποιοι λίγοι «λοξοί» άνθρωποι σαν κι εμένα. Βρήκα για παράδειγμα ότι αυτό το Χ ποσό συνιστούσε επιστροφή κεφαλαίου από επενδυτική εταιρεία, στη οποία συμμετείχα επί δεκαπενταετία κ.ο.κ. Αναγκάστηκα δε να προσκομίσω σωρεία εκκαθαριστικών της Δ.Ο.Υ. προηγουμένων ετών, που ευτυχώς για μένα υπερκάλυπταν πολλαπλασίως τα εισερχόμενα εμβάσματα.

Κατά την άποψή μου μία τράπεζα ρωτάει κατά τον αρχικό χρόνο της αιτήσεως τι ποσό προτίθεστε ή σχεδιάζετε να καταθέσετε ή επενδύσετε και ζητά (ή δεν ζητά) τα κατά την κρίση της νόμιμα δικαιολογητικά για την προέλευση των χρημάτων. Αν δεν τα διαθέτεις το γνωρίζεις και δε γίνεσαι πελάτης. Αυτή πιστεύω είναι η φιλική προσέγγιση με βάση τις αρχές της καλής συνεργασίας και των συναλλακτικών ηθών μεταξύ πελάτη και τράπεζας. Μάλιστα πολλές τράπεζες αρκούνται στη δήλωση του αιτούντος καταθέτη. Η τράπεζα, τουλάχιστον στο εξωτερικό, είναι ένας ιδιωτικός οργανισμός. Δεν εκπροσωπεί την Εφορία, έχει όμως ορισμένες υποχρεώσεις ελέγχου από την πολιτεία. Αν θέλει να είναι φιλική προς τον πελάτη πρέπει να προειδοποιήσει εκ των προτέρων για τους ελέγχους που θα ακολουθήσουν. Όχι στην αρχή να μη ζητά τίποτα (ούτε καν το εκκαθαριστικό σου), να σε καλωσορίζει με ευγένεια και περισσή εξυπηρέτηση και μετά, αφού γίνεις πελάτης, να προβαίνει σε εξονυχιστικούς ελέγχους, για κάθε εισερχόμενο έμβασμα ξεχωριστά. Τι θα γινόταν αν δεν μπορούσα να δικαιολογήσω τα εισερχόμενα ως φορολογημένα;

Μπορεί να έχετε διαφορετική άποψη. Λάβετε όμως υπόψη τα παραπάνω στοιχεία πριν αποφασίσετε να καταθέσετε τα χρήματά σας στη συγκεκριμένη τράπεζα ή σε οποιαδήποτε άλλη μικρή τράπεζα ανάλογη αυτής.

Υ.Γ. Και φυσικά οι έλεγχοι αναφέρονται στους πελάτες των 100.000 ευρώ. Γιατί στους πελάτες των εκατομμυρίων, κανένας τραπεζικός έλεγχος δεν υπάρχει όπως αποδεικνύουν οι τραπεζικές λίστες που κατά καιρούς αποκαλύπτονται διεθνώς.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.053 δευτερόλεπτα