Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Συντονιστές

Συντονιστές και batista ........ 13 Apr 2020 08:51 #28

Ο Τσιγκούνης (T$ig) wrote:
Αγαπητοί φίλοι. Είμαστε μια ιδιόμορφη παρέα, οι περισσότεροι για πολλά χρόνια. Αν δεν μας αρέσουν τα γραφόμενα κάποιου, δεν χρειάζεται να τα διαβάζουμε. Αλλά από την άλλη δεν μπορούμε να απαγορεύσουμε π.χ. κάποιον να απαντάει σε αυτά που γράφουμε. Ας αφήσουμε τους δημόσιους λιθοβολισμούς στις εποχές που ανήκουν και ας χρησιμοποιήσουμε επιχειρήματα και λογική στον διάλογό μας.

Σκεφτόμουν να βάζαμε μια επιλογή όπου κάθε χρήστης να έχει "φίλους" κ "εχθρούς", όπως υπάρχει σε άλλα forums.
Αν κατατάξει κάποιους στους "εχθρούς", δεν θα μπορεί να απαντήσει σε αυτόν, αλλά ούτε κ κ άλλος θα μπορέσει να του κάνει παράθεση.
Δεν ξέρω, νομίζω πως έτσι θα γλιτωναμε από κάποιους- όχι όλους τσακωμούς κ άσκοπα μηνύματα.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Συντονιστές και batista ........ 13 Apr 2020 08:55 #29

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Σκεφτόμουν να βάζαμε μια επιλογή όπου κάθε χρήστης να έχει "φίλους" κ "εχθρούς", όπως υπάρχει σε άλλα forums.
Αν κατατάξει κάποιους στους "εχθρούς", δεν θα μπορεί να απαντήσει σε αυτόν, αλλά ούτε κ κ άλλος θα μπορέσει να του κάνει παράθεση.
Δεν ξέρω, νομίζω πως έτσι θα γλιτωναμε από κάποιους- όχι όλους τσακωμούς κ άσκοπα μηνύματα.

Τότε θα "γλιτώναμε" οριστικά από το φόρουμ Παναγιώτη και όχι από τα άσκοπα μηνύματα και τους τσακωμούς.
Τα υπόλοιπα (που χρειάζονται να ειπωθούν) ... ιδιωτικά.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 13 Apr 2020 09:00 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Συντονιστές και batista ........ 13 Apr 2020 09:01 #30

batista wrote:
Τότε θα "γλιτώναμε" οριστικά και από το φόρουμ Παναγιώτη.
Τα υπόλοιπα (που χρειάζονται να ειπωθούν) ... ιδιωτικά.

Το έχω γράψει πολλές φορές εδώ μέσα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουμε τόσους τσακωμούς κ ειρωνικά σχόλια.
Από παλιά όμως.
Λες κ θέλει ο καθένας να αποδείξει στον άλλον πόσο πολλά ξέρει κ πόσο έξυπνος είναι.
Αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη από κάποιον άλλον, ας την σεβαστούμε.
Ας πούμε "διαφωνώ 100% με αυτά που γράφεις κ τέλος.Παμε παρακάτω".
Δεν ξέρω γιατί είναι απαραίτητο με το ζόρι να κάνουμε κάποιον να συμφωνήσει μαζί μας.
Για ποιόν λόγο;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Συντονιστές και batista ........ 13 Apr 2020 09:16 #31

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Το έχω γράψει πολλές φορές εδώ μέσα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουμε τόσους τσακωμούς κ ειρωνικά σχόλια.
Από παλιά όμως.
Λες κ θέλει ο καθένας να αποδείξει στον άλλον πόσο πολλά ξέρει κ πόσο έξυπνος είναι.
Αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη από κάποιον άλλον, ας την σεβαστούμε.
Ας πούμε "διαφωνώ 100% με αυτά που γράφεις κ τέλος.Παμε παρακάτω".
Δεν ξέρω γιατί είναι απαραίτητο με το ζόρι να κάνουμε κάποιον να συμφωνήσει μαζί μας.
Για ποιόν λόγο;

Για πολλά από αυτά που αναφέρεις, αναρωτιέμαι κι εγώ τόσα χρόνια.
Έχω βαρεθεί βέβαια να επισημαίνω και το γεγονός ότι το πρόβλημα δεν είναι η , σε κάποιες περιπτώσεις (από τους πάντες), έκφραση "ειρωνείας" επί της άποψης που εκφράζεται.
Το πρόβλημα είναι η ύβρης εναντίον του προσώπου που εκφράζει την άποψη και η προσπάθεια προσωπικής απαξίωσης του ίδιου και όχι η στοιχειοθετημένη προσπάθεια αποδόμησης της άποψης που εκφράζει.
Αν αυτό το τελευταίο το αφαιρέσουμε, τέλος ο διάλογος.

Όσο για το "...Δεν ξέρω γιατί είναι απαραίτητο με το ζόρι να κάνουμε κάποιον να συμφωνήσει μαζί μας....", προσωπικά έχω πολλές φορές γράψει, μετά από έντονες (αλλά εντός κανόνων) αντιπαραθέσεις την φράση "Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.".
Αυτό βέβαια δεν αφαιρεί από κάποιον το δικαίωμα να απαντά όταν ο άλλος συνεχίζει την επιχειρηματολογία με την οποία διαφωνεί.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Συντονιστές και batista ........ 13 Apr 2020 12:41 #32

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
To "θεματακι" σου εσενα ειναι οτι συμφωνεις και διαφωνεις μ.ο.ν.ο με τον εαυτο σου γιατι σε ο.λ.α που εχεις διαφωνησει ειναι επισημα reportage απο εγκυρα μεσα.
Συνεπως τα παραπονα στον "δημαρχο"......εγω απλα paste μια μεταφραση κανω και αναρτω.
Αλλα σας τσουζουν εσας
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.

Συντονιστές και batista ........ 13 Apr 2020 13:36 #33

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Σκέτος ... τραγέλαφος .....
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.061 seconds