Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 09 Jan 2021 10:48 #253

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Δεν είναι ακριβώς όπως τα λες.. αρχικά ο Δεδδηε Δεν ήρθε ποτέ από το σπίτι μ για μέτρηση παρόλο που τις περισσότερες φορές ήμουν εκεί. Δεν υπήρξε ποτέ χαρτάκι ότι πέρασε. Δεύτερον, Δ ξέρω αν ήταν η όχι από τη ζενιθ ο υπάλληλος που με πήρε αλλά όπως κ να έχει πήρε εκ μέρους της ζενιθ κ η ηχογραφημένη κλήση έχει ισχύ αφού αναφέρει ότι με κάλεσε από τη ζενιθ. 3ον δεν είναι 30 ευρώ τα χρήματα που πρέπει ναναφαιρεθουν, καθώς μ χρέωσαν κ όλες τις εκπτώσεις που είχα διεκδικήσει με το να πληρώνω γρήγορα, με αποτέλεσμα να χρεώσω την kwh 0.0899 αντί 0.0674, οπότε χρεώθηκα 1818×0.0899 =163.44, αντί 1818×0.0674=122.53 δλδ 41 ευρώ παραπάνω + 30απο την τελική Ρήτρα κ αντί να πάρω επιστροφη, χρεώθηκα. 4ον δεν μπορούσα να διακόψω τελευταία μέρα καθώς με ενημέρωσαν ότι ο Δεδδηε αργεί να έρθει για τη διακοπή κ στη τελική απ τη στιγμή που μ είπαν πως δεν θα έχω Ρήτρα, γτ να μη το κανω; σκεφτηκα οτι αφου αργει ο δεδδηε, για 2 -3 μερες θα είχα σπίτι να μείνω, δ περιμενα οτι θα γίνουν όλα τόσο γρήγορα.

Τελικά, μου έστειλαν εκ νέου λογαριασμό οπου Ναι μεν αφαιρέθηκε η τελική Ρήτρα, αλλά δεν αλλαξαν τη τιμή της kwh σε 0.0674 όπου ήταν κ η τιμή που πλήρωνα. Όταν λέμε δεν υπάρχει Ρήτρα, σημαίνει από πουθενά, έτσι Δ ειναι; δεν γίνεται να κόβεις την τελική Ρήτρα αλλά να χρεώσεις όλες τις kwh με την αρχική σ τιμή από τη στιγμή που πλήρωνα τα πάντα νωρίτερα. Κ αυτό Ρήτρα είναι.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 09 Jan 2021 16:18 #254

  • iwannabeu
  • iwannabeu's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 11
  • Karma: 1
Καλημέρα και πάλι.
1) Ολες οι εταιρείες προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας , κάνουν εκκαθάριση μονο με την ενδειξη που τους αποστέλλει ο ΔΕΔΔΗΕ . Ο ΔΕΔΔΗΕ σίγουρα πέρασε στις 12-02-20 βάσει του τελικού λογαριασμού που έκδοσε η ΖΕΝΙΘ . Μπορείς βέβαια να ρωτήσεις τις ενδείξεις που έστειλε ο ΔΕΔΔΗΕ στην ζενιθ από για την παροχή σου στο 2111900500 με αστική χρέωση.(Να αναφέρεις απλά οτι θέλεις να διασταυρώσεις αν ο προμηθευτής σου σε χρέωσε σωστά, και το άτομο που θα πάρει τηλεφώνο πρέπει να ειναι ο ίδιος με αυτόν που εκδίδονται οι λογαριασμοί). Εδω έιναι και άλλες πληροφορίες σχετικά με τις καταμετρήσεις του ΔΕΔΔΗΕ
www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/x...ies-gia-katametrisi/

2)Οπως είπα αν δεν ειναι υπάλληλος της Ζενιθ που λογικά δεν το γνωρίζεις , η Ζενίθ δεν θα φταεί για το τι κάνει και τι λέει μια τρίτη εταιρεια για τα προϊόντα της . Βεβαια αφού εκδόθηκε νέος λογαριασμός χωρίς τα 10ε + 24% φπα =10,24 η ζενιθ αναγνώρισε και αποδέχτηκε τα όσα ειπώθηκαν μεταξύ του υπαλλήλου και εσάς.

3)Τωρα επιστροφή στα "νομικα", οπως λέτε ζητήσατε να μην υπάρχει ρήτρα αποχώρησης το οποίο και έκαναν , αλλα στους όρους τις ζενιθ αναφέρεται πως θα επιστρέψετε και τις εκπτώσεις .. αρα νομικά ορθά ικανοποίησαν το αιτημά σας , αλλα ηθικά το ικανοποίησαν μόνο εν μέρη...

4) Τα 17,60 που επιστρέφεις ειναι οι ειδικές εκπτώσεις και όχι η έκπτωση συνέπειας.Και είναι από τον πρώτο λογαριασμό μέχρι και τον τελευταίο.

5)Στην αφαίρεση που κάνετε με τις 1815 κιλοβατώρες ,οι 367 ειναι ΚΟΤ . Όσες κιλοβατώρες αφορούν ΚΟΤ δεν παίρνουν πέραν της εκπτωσης ΚΟΤ (εν προκειμένω για ΚΟΤ Α 0,075) άλλη επιπλέον έκκπτωση . Αυτό μπορείτε να το καταλάβετε απο τον προ τελευταιό σου λογαριασμο που ενταχθήκατε σε ΚΟΤ Α κατανλαωσατε 444 κιλοβατωρες με αξία 37,94 ευρω αλλα η ειδική εκπτωση 10% που αποδόθηκε ηταν 1,72€ και οχι 3,94€ . Δηλαδή το 10% δόθηκε μόνο στις κιλοβατώρες που δεν ενταχθηκαν στον ΚΟΤΑ. (422-231=191 *0,089905=17,17 -10% =1,72€) Αλλα δεν ειναι κατανοητά γραμμένο.

6) Εν κατακλείδι , ο τελικός λογαριασμός που έχει το υπόλοιπο της κατανάλωσης και ειναι ΚΟΤ Α δεν δικαιούται ούτος η αλλος κάποια άλλη έκπτωση πέραν του ΚΟΤ Α = 0,075/kWh .Στον τελικό λογαριαμό χρεώνουν 136 κιλοβατώρες κατανάλωση (αυτό το υπολογίζετε από τις συνολικές ΚΟΤ Α κιλοβατώρες που έχουν χρεώσει (367kWh ΚΟΤ Α τελικού - 231 kwh KOT A εναντι =136 επιπλεον ΚΟΤ Α κιλοβατωρες απο τον εναντι μέχρι τον τελικο).
Άρα 136*(0,089905 - 0,075)=136*0,014905=2,027€ ειναι η χρέωση για την κατανάλωση ρεύματος για την περίοδο 8-10-20 εωως 26-10-20.

Βεβαια όπως είπα και πριν λογο του ότι έγιναν αυτά τα λάθη χειρισμού στις ενδείξεις κατανάλωσης , η μηχανογράφηση δεν μπορεί να αποτυπώσει σώστα όλες τις κινήσεις.
Όπως και να χει καταληξξατε και οι δύο στην ιδια κατανάλωση 2480 κιλοβατώρες. Στο προηγούμενο μου ποστ προσθεσα τι πραγματικα πληρώσατε για όλο το χρονικό διαστημα παραμονής σας στην ζενιθ και το διαίρεσα με τις κιλοβατώρες για να σου δείξω τι τελικά κερδίσατε. Στους δικούς σας υπλογισμούς που δεν ειναι σωστοι γιατι δεν υπολογίζετε το ΚΟΤ Α .Αναφέρεστε προφανως στον τελικό και δεν πήραν πισω όλεες τις εκπτώσεις γιατι οπως βλεπετε και σεις 1818×0.0899 =163.44, αντί 1818×0.0674=122.53 το αποτέλεσμα ειναι 40,91 ενώ ζητησαν πίσω 17,64 .

Όπότε η τελική χασούρα ειναι 17,64 € + 6% φπα .
Καλησπέρα πλέον.
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 09 Jan 2021 17:59 #255

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες για όλα.. την πράξη την έκανα χονδρικά η αληθεια είναι χωρίς να βάλω το ΚΟΤ γτ ήθελα να καταλήξω στο ότι θα έπρεπε από την υποτιθέμενη μέτρηση κ μετά να έχω χρεωθεί ×0.0674 κ όχι ×0.899. Επίσης δεν χρειάζεται να πάρω στον δεδδηε γτ ζούσα σε αυτό το σπιτι κ ξέρω πως Δ πέρασε κάποιος καμία φορά όσο εμένα εκεί. Από εκεί κ πέρα, εχω μιλήσει κ με άλλους ανθρώπους που ασχολούνται με παρόχους, έχω μιλήσει με λογιστή, έχω μιλήσει με δικηγόρο κ έχω μιλήσει κ με τη ΡΑΕ κ περιμένω κ απάντηση από τον συνήγορο του καταναλωτή. Όσοι έχω μιλήσει έως τώρα μου είπαν ότι πρέπει ν πάρω επιστροφη χρημάτων διότι απ τη στιγμή που δεν υπάρχει Ρήτρα, Δ έπρεπε να αλλάξει η τινη της kwh. Επίσης όπως θα δεις στους λογαριασμούς, ήταν όλοι ενοχλημένοι εκτός από το τελευταίο (8/10 -26/10) κ υπήρχε κ η εγγύηση 50€ η οποία αφαιρείτε από έναν λάθος λογαριασμό, ενώ θα έπρεπε να βγει καινούριος αναλυτικός, σωστός αυτή τη φορά κ μετά να αφαιρεθούν. Είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσω από μνμ τι ακριβώς έχει γίνει αλλά το σίγουρο πλέον είναι ότι πρέπει να μ επιστραφούν λεφτά κ όχι να χρεωθω. Είναι ποιο πιθανόν να έχει κάνει λάθος η εταιρία κ να μη το έχουν καταλάβει ακόμα. Όπως κ να έχει σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σ κ οπωσδήποτε θα ενημερώσω για οποιαδήποτε εξέλιξη, είτε θετική είτε αρνητική, ώστε να γνωρίζει κ ο κόσμος τι συμβαίνει κ με ποιον έχει να κάνει. Κ κατά τη γνώμη μ τα πράγματα ειβαι πολύ ποιο απλα απ ότι τα λες. Έχω πληρωμένους εμπρόθεσμους λογαριασμούς, μια κλήση που μ λέει ότι Δ θα υπάρξει Ρήτρα, άρα Δ θα έπρεπε να αλλάξει η kwh, κ απόντα 50€ θα λεπτά να αφαιρεθεί μόνο ο τελ2υταιπς λογαριασμός από 8-26/10 με κοτ α, κ να επιστραφούν τα υπόλοιπα χρήματα..
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 09 Jan 2021 23:32 #256

  • iwannabeu
  • iwannabeu's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 11
  • Karma: 1
Καλησπέρα και πάλι , ειπα να κάνω μια γενική επαλήθευση του συνόλου της κατανάλωσης και όλης της περιόδου των 355 ημερών για να δω και για προσωπικούς λόγους τι δεν φαίνεται στους λογαριασμους . Τελικά η εταιρεία πήρε πισω όλες τις εκπτώσεις.

Επιμένω να πάρεις ενα τηλέφωνο τον ΔΕΔΔΗΕ γιατι αν δεν πέρασε καποιος να κάνει καταμέτρηση δεν θα σου κόβανε και το ρεύμα , ο ΔΕΔΔΗΕ κατέβασε τον διακόπτη και έστειλε την μέτρηση.

Σου γραφω εδω αναλυτικα πως υπολογίζει μια οποιαδήποτε εταιρεία τα ποσά σε έναν λογαριασμό .
1) Υπολογίζει την χρέωση στην κατανάλωση βάσει της εμπορικής πολιτικής της (Α μέρος)
2) Υπολογίζει βάσει της κατανάλωσης (kwh) της ρυθμιζόμενες χρεώσεις όπως ορίζονται απο το κράτος (Β μερος)
3) Υπολογίζει τις λοιπες επιβαρύνσεις που επίσεις ορίζονται από το κρατος (ΕΤΜΕΑΡ, ΕΦΚ).(Γ μερος)
4) Στα ΑΒΓ προσθέτει 6% φπα
5)Προσθέτει τις χρεώσεις ΕΡΤ (36ευρω/ετος)
6)Προστέτει τις χρεώσεις του δήμου όπως αποστέλλονται στην εταιρεία απο τον εκάστοτε δήμο

Οπότε έχοντας αυτα κατα νου οποιαδήποτε εταιρεία και να έχουμε επιλέξει μονο το 1 αλλάζει.

Στην περίπτωση σου κατανάλωσες 2480 kwh εκ των οποίων οι 367 ήταν ΚΟΤ Α σε 355 ημερες .
Η ζενιτθ σε χρέωσε σε όλους του λογαριασμούς που μας έστειλες 515,12 (εχω αφαιρεσει τα 12,4 που οπως είπες στα έσβησε) + 50 ευρώ εγγύση =565,12

Εχουμε

1)

2113 * 0,089903 = 189,965€
367 * 0,089903-0,075= 5,469€
παγιο 1/30 * 35 5= 11.83€
Α = 207,26€



2)

Χρήση Δικτύου Μεταφοράς (€): 8,000 kVA x 0,130 €/kVA x 355/365 = 1,011
2113x 0,00527 = 11,1355

Δίκτυο Διανομής 8,000kVA x 0,540€/kVA x x 355/365 = 4,201
(2113,00 kWh/ 1,000000 ) x 0,02130 €/kWh = 45,006

ΥΚΩ 2113 x 0,00690=14,57

λοιπές 2480 * 0,00007=0,017

Β= 75,935

3)


ΕΤΜΕΑΡ : 2480 * 0,017 = 42,16
ΕΦΚ 5% : 2480 * 0,0022= 5,456
Γ=47,61

4)

φπα 6% Α+β+Γ=329,81 * 0,06
Δ= 19,78€


5)
δήμος :181,78
ερτ 35.05

Ε=216,83



Συνολο Α+Β+Γ+Δ+Ε=566,42€
η ζενιθ χρέωσε 515,12 +50 € από την εγγύση που είχες δώσει =565,12 (η απόκλιση θα ειναι καπου στις στρογγυλοποιήσεις)

Αρα στο Α πήρε πίσω όλες τις εκπτώσεις .
Το συνολικό ποσό που έχασες λογο επιστροφής των εκπτώσεων λόγο της πρόωρης αποχώρησης
2113 * 0,089903 = 189,965€

- 25 % εκπτωση 189,965€ * 0,25 = 47,49 + 6%= 50,33 €

Τωρα για το αν θα μπορέσεις να το διεκδικίσεις πίσω., περιμένουμε νεα σου . Καλο βραδυ
Last Edit: 09 Jan 2021 23:36 by iwannabeu.
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 10 Jan 2021 02:27 #257

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Καλησπέρα, ειναι ακριβώς όπως τα λες.. Όσο για τον δεδδηε, στον σχεδόν ένα χρόνο παρά λίγες μέρες που ήμουν στο σπιτι, πέρασε τεχνικός μόνο την ημέρα που ήταν να μ κόψει το ρεύμα. Μου είπε πόσες kwh ήταν κ έφυγε.. του είπα ότι Δ είχε περάσει ποτε κανείς κ Δ του φάνηκε περίεργο.. σ ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση. Εννοείται πως όταν τελειώσει όλο το θέμα, με όποιον τρόπο κ αν τελειώσει θα σας ενημερώσω γτ ο κόσμος πρέπει να γνωρίζει τι πραγματικά συμβαίνει.. Κ πάλι σ ευχαριστώ!!!
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 12 Jan 2021 16:30 #258

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Καλησπέρα, σημερα μιλάω απο το πρωί με τη ζενιθ. Τπυς εξήγησα ότι μου έχουν αφαιρέσει τις εκπτώσεις μου απο τις kwh Από τον Φεβρουάριο κ μ είπαν θα το κοιτάξουν κ θα μου πουν. Τελικά με ξανά πήραν τηλέφωνο κ μου είπαν ότι μου έκοψαν το 10% γτ ήταν τελικός κ όχι εκκαθαριστικος κ ότι πρέπει να πληρώσω αντί να πάρω πίσω χρήματα. Μιλάμε για λογαριασμούς που έχω πληρώσει στην ώρα μου κ εκπτώσεις που έχω κερδίσει κ ξαφνικά με το έτσι θέλω αναιρούν το 10% χωρίς κανένα λόγο. Ντροπή τους, εννοείται 9ως Δ τελείωσε εδώ το θέμα καθώς έχω κάνει καταγγελίες κ Δ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ με τπτ. Οτιδήποτε κ αν πω με αυτή την εταιρία, πάντα βρίσκει κάτι να το γυρίσει υπέρ της κ ν λα βγεις χαμένος.. για όποιον είναι διστακτικός για όλα αυτά που γράφω, μπορώ να του στείλω λογαριασμούς, συμβόλαιο κ σε λίγο καιρό θα έχω κ την ηχογραφημένη κλήση με τους υπαλλήλους που μ είπαν να κάνω νωρίτερα τη διακοπή κ ότι Δ θα έχω Ρήτρα.. κ όλα αυτά τα ρίχνουν στο ότι ο Δεδδηε Δ έκανε εκκαθάριση αλλά τελικό λογαριασμό. Ο δεδδηε ξανά λέω, δεν πέρασε καθόλου από το σπίτι μ όλο τον χρόνο που έμεινα κ αυτό δεν μπορεί να χρεωθεί σε εμένα. Εγώ το καθήκον μ να σας ενημερώσω το Έλα να κ όποιος ζητάει παραπάνω στοιχεία ώστε να σιγουρευτεί για την αλήθεια, είμαι εδώ κ θα ειμαι εδώ να του αποδείξω ότι η εταιρία δεν αξίζει. ΠΡΟΣΟΧΗ!!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 13 Jan 2021 02:17 #259

  • iwannabeu
  • iwannabeu's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 11
  • Karma: 1
Αν και εγώ όπως σου είπα τζάμπα χαλιέσαι για το ποσό.
Για να δεις οτι περα του 10% σου αφαίρεσαν και το 15% εκπτωση συνέπειας.
Ζήτησε τους να σου πουν αναλυτικά πως προέκυψαν τα ποσα
ΑξίαΈναντι(€):-35,90
ΠροηγούμενοΥπόλοιπο(€):-158,85
Αναλυτικά όμως... να δείξουν τις πράξεις που βγήκαν αυτά τα δύο ποσά.
Κατ εμέ η εκπτωση συνέπειας 15% δεν θα έχει συμπεριληφθεί.
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 19 Mar 2021 12:30 #260

Οι καταναλωτές αντιδρούν στις ρήτρες
και έχουν αποτέλεσμα
allazorevma.gr/main/post/632
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 07 Apr 2021 10:12 #261

Μάχη κολοσσών για το 49% του ΔΕΔΔΗΕ
www.capital.gr/epixeiriseis/3537207/maxi...gia-to-49-tou-deddie
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.073 seconds