Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Κανόνες συζητήσεων

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 11:09 #118

Αγαπητέ batista,
Αν θες ρίξε μια ματιά στο παράδειγμα όπου απαντώντας στον Παναγιώτη ρίχνεις την μπιχτή σου σε τρίτο συνομιλητή.
Ο πρώτος κανόνας των συζητήσεων είναι σεβασμός προς τον συνομιλητή. Δεν γράφει πουθενά στους κανόνες ότι αν ο άλλος παραβιάζει τους κανόνες, αυτόματα αποκτάς κι εσύ το δικαίωμα να τους παραβιάζεις.
Αντί να δρας πυροσβεστικά, δίνεις λαβή για νέες αντιπαραθέσεις και αποδέχεσαι την προσκλήση του συνομιλητή σου: "έλα να κάνουμε μπάχαλο το φόρουμ".
Δεν θα μπορούσες να δώσεις τις απαντήσεις σου με σεβασμό, χωρίς να προσπαθείς να μειώσεις τους άλλους;
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: miou (ΜΑΝΘΟΣ), Reactor

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 14:51 #119

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Αγαπητέ T$ig,

Συνεχίζεις στο ίδιο μονότονο (και χωρίς ουσία) τέμπο να εξισώνεις αυτούς που βάζουν μόνιμα τις ... φωτιές, με αυτούς που απλά πετάνε μερικά από τα αναμμένα κάρβουνα (που τους έχουν έρθει) από πάνω τους. Και ναι, αυτό μπορεί να μην δρα ... "πυροσβεστικά" όπως επιθυμείς, αλλά όταν σου πετάνε αναμμένα κάρβουνα συνέχεια, κάποια στιγμή σταματάς οριστικά να λειτουργείς ως ... πυροσβέστης.

Παρεμπιπτόντως, έχω δοκιμάσει άπειρες φορές να αντιμετωπίσω το φαινόμενο της αλητείας εναντίον μου, στέλνοντας αναφορές.

Μήπως χρειάζεται να σου θυμίσω ότι και για αυτό ακόμα λοιδορήθηκα από κάποιους που θεωρούν το μπινελίκι ... αναφαίρετο δικαίωμά τους;;;;;; :woohoo:

Σε πολλές λοιπόν και χαρακτηριστικές περιπτώσεις αναφοράς, λαμβάνω κάποιες απίστευτες απαντήσεις του στυλ (ουσιαστικά), "δεν αναφέρεται ονομαστικά σε εσένα" και άλλα παρόμοια που δείχνουν ότι δεν έχει διαβαστεί καν η αλληλουχία των δημοσιεύσεων.
Άρα σε ποια απόπειρα ... "πυρόσβεσης" αναφέρεσαι;;;;

Άλλο χαρακτηριστικό, παράδειγμα, αυτό που (για άλλη μια φορά αποσπασματικά) βρήκες να μου προσάψεις.

Ότι, δηλαδή, απάντησα το ... φοβερά :woohoo: εμπρηστικό :woohoo: (απευθυνόμενος στον Παναγιώτη)
... "Μην με ... προκαλείς :laugh: να απαντήσω για το κατά πόσο ενδιαφέρει αυτό τον οποιονδήποτε.",

όταν διαβάζω το ... απίστευτο ...

"Μένει τώρα να αποφασίσει ο TEV , αν καλύπτεται από αυτά που έγραφες τότε.".

λες και ερωτήθηκε ποτέ κανένας εδώ μέσα, αν έχει ... καλυφθεί από τις απαντήσεις που έλαβε από οποιονδήποτε και ότι από αυτό μπορεί και να εξαρτάται αν ο άλλος θα συνεχίσει να τον μπινελικώνει και να πετάει συνέχεια εξόφθαλμα ψεύτικες απαξιωτικές ταμπέλες εναντίον του.

Θέατρο του παραλόγου φίλε T$ig.

Και όσο για ότι δεν νομιμοποιείται κάποιος να απαντά με τον ίδιο τρόπο σε επιθέσεις, επειδή παραβιάζει τους ίδιους κανόνες, έχεις απόλυτο (τυπικό) δίκιο.
Μήπως λοιπόν θα έπρεπε να δίνετε λίγο περισσότερο σημασία στις αναφορές που σας κάνω πριν απαντήσω στις ασταμάτητες ύβρεις και συκοφαντίες και (ακόμα πιο σημαντικό) να δίνατε σε αυτούς που εκκινούν πάντα τις ύβρεις και τις συκοφαντίες, να καταλάβουν ότι αυτό πρέπει να σταματήσει επιτέλους;;; Μήπως;;;
Μέτρον άριστον
Last Edit: 18 Oct 2017 15:16 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 15:27 #120

Batista, μια κ αναφέρεσαι δημόσια σε μένα έχω να πω τα εξής:.
Οι αναφορές που κάνουν οι χρήστες, φιλτράρονται κατά κάποιον τρόπο.
Δεν γίνεται να διορθώνω ή να σβήνω μηνύματα για ψύλλου πήδημα.
Πάνω στην κουβέντα, ίσως κάποιος ειρωνευτεί τον άλλον, ή να πει πως λέει ανοησίες.
Ή να πει πως είναι άσχετος.
Ας πούμε πώς μέχρι εκεί είναι ανεκτά τα πράγματα.
Από την άλλη, δεν γίνεται να ανεχθούμε υβριστικά μηνύματα, προσβολές χωρίς λόγο κ προσωπικές επιθέσεις.
Μου στέλνεις αναφορές κ καλά κάνεις κ εγώ τις αξιολογώ.
Μάλιστα, χθες το παράκανα, αφού έστειλα ένα μήνυμα του gus στα Ανέκδοτα.
Το νόημα του ανέκδοτου ήταν η ακούσια επανάληψη κ η επιστροφή στα ίδια πράγματα.
Εσύ όμως μου έστειλες αναφορά ότι σε θεωρεί... σκουλήκι κ με προέτρεπες να κάνω κάτι γι'αυτό..
Έτσι, δεν έσβησα το μήνυμα, αλλά το πήγα αλλού, γιατί ήταν εκτός θέματος.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 15:47 #121

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Batista, μια κ αναφέρεσαι δημόσια σε μένα έχω να πω τα εξής:.
Οι αναφορές που κάνουν οι χρήστες, φιλτράρονται κατά κάποιον τρόπο.
Δεν γίνεται να διορθώνω ή να σβήνω μηνύματα για ψύλλου πήδημα.
Πάνω στην κουβέντα, ίσως κάποιος ειρωνευτεί τον άλλον, ή να πει πως λέει ανοησίες.
Ή να πει πως είναι άσχετος.
Ας πούμε πώς μέχρι εκεί είναι ανεκτά τα πράγματα.
Από την άλλη, δεν γίνεται να ανεχθούμε υβριστικά μηνύματα, προσβολές χωρίς λόγο κ προσωπικές επιθέσεις.
Μου στέλνεις αναφορές κ καλά κάνεις κ εγώ τις αξιολογώ.
Μάλιστα, χθες το παράκανα, αφού έστειλα ένα μήνυμα του gus στα Ανέκδοτα.
Το νόημα του ανέκδοτου ήταν η ακούσια επανάληψη κ η επιστροφή στα ίδια πράγματα.
Εσύ όμως μου έστειλες αναφορά ότι σε θεωρεί... σκουλήκι κ με προέτρεπες να κάνω κάτι γι'αυτό..
Έτσι, δεν έσβησα το μήνυμα, αλλά το πήγα αλλού, γιατί ήταν εκτός θέματος.

Παναγιώτη, πρώτον δεν απαντάς σε αυτό το οποίο σε αφορούσε. Επίσης, ας μιλάμε συγκεκριμένα. Έχεις να δείξεις κάποια αναφορά που να έγινε για ψύλλου πήδημα;;;; Σε αυτό παρεμπιπτόντως που γράφεις, δεν συμβαδίζεις με αυτά που ζητάει ο φίλος T$ig ο οποίος σε κάθε καταγγελία αλητείας μου προσάπτει ... ειρωνεία!

Όσο για το ... ανέκδοτο, αλήθεια ποιος σου πρόσφερε αυτή την ... αθώα ερμηνεία :woohoo: ;;; Αυτός που το έγραψε, στην χρονική στιγμή που το έγραψε και με αυτά που είχαν προηγηθεί;;;;; Ήμαρτον Παναγιώτη. Ήμαρτον.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 15:55 #122

soto51 wrote:

Tsig,

Είναι πολύ απλά τα πράματα. Αν δεν είναι, οφείλουμε να τα απλοποιούμε. Αφήνοντας τα σύνθετα, τα προβλήματα δεν λύνονται.

Θα μπορούσα να σου απαντήσω σε ένα-ένα από τα επτά (7) παραδείγματα που έχεις γράψει, και να σου αποδείξω (πάνω σ' αυτά, συγκεκριμένα) γιατί αυτά που λες δεν ισχύουν. Δεν θα το κάνω όμως, γιατί δεν θέλω να μονοπολώ την κουβέντα.

Ας γράψει τη γνώμη του και κάποιος άλλος.

Συνήθως αποφεύγω να συμετέχω σε ιντερνετικές διαφωνίες γιατί τις βρίσκω εξαιρετικά ανούσιες και βαρετές.
Το πάτερν της σύγκρουσης ίδιο και απαράλαχτο. Ξεκινά με μια διαφωνία στην εξεφρασμένη άποψη και σιγά-σιγά καταλήγει σε προσωπικές ύβρεις συγκεκαλυμμένες ή μη. Αντί να συζητάμε για την αρχική άποψη μπαίνουμε σε δίκες προθέσεων και ερμηνείας της αντίθετης πλευράς μόνο και μόνο για να "την πούμε" στον άλλον.

Ετσι και εδώ:

Η μία άποψη που εκφράζει ο batista λέει φοροδιαφυγή = τζιζ-κακό.
Εχει 1,5 (ολογράφως ενάμιση) οπαδούς.

Η άλλη άποψη είναι φοροδιαφυγή = καλό.
Εχει πολλούς οπαδούς συμπεριλαμβανομένων και των soft ερμηνειών της φοροαποφυγής.

Αντί να καταγράψουμε την διαφωνία και να πάμε παρακάτω αναλωνόμαστε σε κουβέντες αν το ποστάρισμα μιας ηθοποιού με το όνομα batista έγινε για να πικάρει τον χρήστη με το nick batista.* Παιδιαρίσματα δημοτικού όπως λέει ο tsig και θα τα διάβαζα διαγώνια αν δεν έβλεπα την πρόταση για γκάλοπ για μπανάρισμα χρήστη.

Τι λέτε καλέ!
Επειδή (θεωρείτε οτι) σας σπάει τα αρχίδια με την μονότονη επανάληψη περι φοροδιαφυγής να ψηφίσουμε, να τον διώξουμε και όλα καλά; Μετά επειδή κάποιος γράφει ασυνάρτητα με κόκινα και πράσινα να τον σουτάρουμε και αυτόν; Μετά επειδή κάποιος γράφει για τις θεραπευτικές ιδιότητες της γονυκλισίας ή αντίθετα εγώ που τρολάρω τα θρησκευτικά θέματα να μπαναριστούμε (αλλά με δημοκρατικό δημοψήφισμα!); Ποιό θα είναι το όριο αυτής της τακτικής που ορίζει οτι θα σε διώξω επειδή απλά δεν θέλω να σε διαβάζω; **

Η μοναδική λύση που αντιλαμβάνομαι και την είχε πει ορθά ο sotos (πριν το εσφαλμένο δημοψήφισμα) είναι η εξής:
"Σε γράφω στα παπάρια μου".
Εφόσον ασχολούμαστε με επενδύσεις και χρηματοοικονομικά είμαστε κατα τεκμήριο αρκετά έξυπνοι για να καταλαβαίνουμε την έννοια ενός ποστ και την σοβαρότητα αυτού που το διατυπώνει. Εχει κάτι χρήσιμο και ουσιώδες; Το μελετάμε. Ασχολείται με κατινιές και μυξομαγκιές; Το προσπερνάμε.

Τα δημοψηφίσματα είναι προφάσεις για ανθρώπους που δεν αντέχουν την άλλη άποψη.

*Εξαιρετική η έμπνευση να δημιουργηθεί θρεντ με θέμα "κινηματογράφος" και να μπει η φωτό με την batistoτάδε ηθοποιό αντί το συνηθισμένο "αντιπαραθέσεις n"

** Αντίθετα πιστεύω οτι η δυνατότητα ignore ενός χρήστη από το φόρουμ θα γλύτωνε όλους από αρκετά ανούσια σεντόνια.
Last Edit: 18 Oct 2017 16:00 by Απόστολος (politis).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi), Thanasis (atsi)

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 16:59 #123

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα.
Lagom
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 17:36 #124

batista wrote:
Παναγιώτη, πρώτον δεν απαντάς σε αυτό το οποίο σε αφορούσε. Επίσης, ας μιλάμε συγκεκριμένα. Έχεις να δείξεις κάποια αναφορά που να έγινε για ψύλλου πήδημα;;;; Σε αυτό παρεμπιπτόντως που γράφεις, δεν συμβαδίζεις με αυτά που ζητάει ο φίλος T$ig ο οποίος σε κάθε καταγγελία αλητείας μου προσάπτει ... ειρωνεία!

Όσο για το ... ανέκδοτο, αλήθεια ποιος σου πρόσφερε αυτή την ... αθώα ερμηνεία :woohoo: ;;; Αυτός που το έγραψε, στην χρονική στιγμή που το έγραψε και με αυτά που είχαν προηγηθεί;;;;; Ήμαρτον Παναγιώτη. Ήμαρτον.

Προσωπικά, δεν θέλω να το συνεχίσω άλλο το θέμα.
Έχεις διαφορετική άποψη με την πλειοψηφία των χρηστών σε πολλά θεματα.
Αυτό το σέβομαι κ είναι κ απαραίτητο στις συζητήσεις.
Το πρόβλημα όμως είναι πως κατακρίνεις κ ειρωνεύεσαι όσους δεν συμφωνούν μαζί σου.

Παράδειγμα..
Ο Paris33 θαυμάζει τον Tραμπ κ τον Erdogan.
Δικό του θέμα.
Εσύ όμως, του γράφεις διαρκώς ότι υμνεί τους φασίστες κ τον φασισμό, ότι είναι ο ίδιος φασίστας κλπ..

Άλλο παράδειγμα..
Οι περισσότεροι χρήστες εδώ μέσα υποστηρίζουν τη φοροδιαφυγή .
Δικό τους θέμα.
Εσύ έχεις άλλη άποψη κ τους αποκαλείς κλέφτες, μπαταχτσήδες, λαμόγια, παράσιτα κλπ.
Με το να κρίνεις με τέτοιον τρόπο την άποψη του άλλου κ να κάνεις χαρακτηρισμούς, αναγκαστικά δημιουργούνται αντιπαραθέσεις, γιατί ο άλλος δεν θα κάτσει με τα χέρια σταυρωμένα .
Με λίγα λόγια.
Άσε τον άλλον να έχει την άποψή του, όσο ακραία κ αν είναι.
Αλλιώς, κάνε τον να την αλλάξει, με πειστικά επιχειρήματα.
Πχ, μπορείς να αποδείξεις με επιχειρήματα πως αν εξαλείφοταν η φοροδιαφυγή, εμείς θα είχαμε καλύτερο κράτος, καλύτερα νοσοκομεία, δρόμους κλπ.
Ή αν θα είχαμε φοροελαφρυνσεις, αύξηση στο εισόδημά μας, πτώση τιμών σε είδη διατροφής, σε καύσιμα κ άλλα πολλά;
Δεν τα γράφω αυτά βέβαια για να μου απαντήσεις.
Ενδεικτικά γράφω κάποιες απορίες χρηστών, όπως μου εκφράζονται μέσω PMs.

Αναφορές για ψύλλου πήδημα μου έκανες για το ανέκδοτο του gus, το οποίο είναι γνωστό κ δεν έχει καμία σχέση με σκουλήκια κ για το "Άγιον Πνεύμα", που κάπου έγραψε ότι λες ανοησίες.
Ειλικρινά, στο τελευταίο μήνυμα είχα σκοπό να σβήσω την επίμαχη λέξη, αλλά πρόλαβες κ του απάντησες σε ανάλογο ύφος.
Οπότε...το άφησα...
Σχετικά με την ηθοποιό, νομίζω τα είπαμε...κ με προσωπικά μηνύματα κ με δημόσια.
Σου απάντησε κ ο Tsig.
Νομίζω πως το θέμα έληξε.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 18 Oct 2017 17:38 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 17:37 #125

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Απόστολος (politis) wrote:
Η μία άποψη που εκφράζει ο batista λέει φοροδιαφυγή = τζιζ-κακό.
Εχει 1,5 (ολογράφως ενάμιση) οπαδούς.

Η άλλη άποψη είναι φοροδιαφυγή = καλό.
Εχει πολλούς οπαδούς συμπεριλαμβανομένων και των soft ερμηνειών της φοροαποφυγής.

Μετά από τόσα χρόνια που ο batista γράφει βαρετά και επαναλαμβανόμενα, τα ίδια και τα ίδια, ε ας μην τα αλλάζουμε (δεν θέλω να χρησιμοποιήσω την άλλη λέξη).
Ο batista μια και μόνο μορφής φοροδιαφυγή καταγγέλλει (και θα συνεχίσει), ως σφόδρα αντικοινωνική, και αυτή (η μορφή) ούτε με ... "soft φοροαποφυγή" έχει σχέση, ούτε καν με την παράνομη φοροδιαφυγή στο μέτρο της άμυνας εναντίον της υπερφορολόγησης toy 70 ή 80% του εισοδήματος οποιουδήποτε.
Φυσικά, αυτή η ... οπτική του Batista (η μόνη υπαρκτή) δεν ... συμφέρει σε όποιον θέλει να επιτεθεί στη άποψη αυτή και να την ... εξαφανίσει.


Απόστολος (politis) wrote:
Αντί να καταγράψουμε την διαφωνία και να πάμε παρακάτω ...


Ο μοναδικός σκοπός κάποιων, είναι να μην υπάρχει εδώ μέσα άποψη που να καταδικάζει την ασύδοτη διαχρονική φοροδιαφυγή (και μόνο αυτή). Το γράφεις άλλωστε και παρακάτω με αφορμή τα ... γκάλοπ.


Απόστολος (politis) wrote:
αναλωνόμαστε σε κουβέντες αν το ποστάρισμα μιας ηθοποιού με το όνομα batista έγινε για να πικάρει τον χρήστη με το nick batista.* Παιδιαρίσματα δημοτικού όπως λέει ο tsig και θα τα διάβαζα διαγώνια αν δεν έβλεπα την πρόταση για γκάλοπ για μπανάρισμα χρήστη.

Τι λέτε καλέ!
Επειδή (θεωρείτε οτι) σας σπάει τα αρχίδια με την μονότονη επανάληψη περι φοροδιαφυγής να ψηφίσουμε, να τον διώξουμε και όλα καλά; Μετά επειδή κάποιος γράφει ασυνάρτητα με κόκινα και πράσινα να τον σουτάρουμε και αυτόν; Μετά επειδή κάποιος γράφει για τις θεραπευτικές ιδιότητες της γονυκλισίας ή αντίθετα εγώ που τρολάρω τα θρησκευτικά θέματα να μπαναριστούμε (αλλά με δημοκρατικό δημοψήφισμα!); Ποιό θα είναι το όριο αυτής της τακτικής που ορίζει οτι θα σε διώξω επειδή απλά δεν θέλω να σε διαβάζω; **

Μπερδεύεις την ειρωνεία (με επιχείρημα), το χιούμορ (όπου αυτό συναντάται) ή ακόμα και την καλοπροαίρετη ...πλάκα, με αλήτικες συμπεριφορές επιπέδου bullying του χειρότερου είδους.
Έχεις διαβάσει καθόλου τα ασυνάρτητα ... κόκκινα και πράσινα ή τα διαβάζεις ... διαγώνια (όπως λες) άρα δεν έχεις προσέξει το αισχρά υβριστικό, σε πολλές περιπτώσεις, περιεχόμενο;
Αν αυτά σε εκφράζουν και δεν τρέχει μια, αυτό είναι δική σου άποψη. Αν όμως γινόταν δεκτή από οποιοδήποτε φόρουμ, θα ήταν ... American bar και όχι φόρουμ.


Απόστολος (politis) wrote:
Τα δημοψηφίσματα είναι προφάσεις για ανθρώπους που δεν αντέχουν την άλλη άποψη.

Α γειά σου....


Απόστολος (politis) wrote:
Η μοναδική λύση που αντιλαμβάνομαι και την είχε πει ορθά ο sotos (πριν το εσφαλμένο δημοψήφισμα) είναι η εξής:
"Σε γράφω στα παπάρια μου".

Απόλυτα σεβαστό το να γράφει "στα παπάρια του" (σε ένα φόρουμ πάντα) ο οποιοσδήποτε τον οποιονδήποτε.

Απόστολος (politis) wrote:
Εφόσον ασχολούμαστε με επενδύσεις και χρηματοοικονομικά είμαστε κατα τεκμήριο αρκετά έξυπνοι για να καταλαβαίνουμε την έννοια ενός ποστ και την σοβαρότητα αυτού που το διατυπώνει. Εχει κάτι χρήσιμο και ουσιώδες; Το μελετάμε. Ασχολείται με κατινιές και μυξομαγκιές; Το προσπερνάμε.


Απόλυτα σωστό, αρκεί να μην ... κρατάμε για τον εαυτό μας, την αποκλειστικότητα της αντίληψης του τι είναι σοβαρό και τι όχι.

Απόστολος (politis) wrote:
*Εξαιρετική η έμπνευση να δημιουργηθεί θρεντ με θέμα "κινηματογράφος" και να μπει η φωτό με την batisto τάδε ηθοποιό αντί το συνηθισμένο "αντιπαραθέσεις n"

Αν έκανες τον κόπο να καταλάβεις, τον στόχο αυτού που έκανε την σχετική δημοσίευση, θα θεωρούσες την συγκεκριμένη κίνηση, υπεκφυγή και όχι εξαιρετική έμπνευση. Μάλλον όμως δεν σε ενοχλούν τέτοιου είδους συμπεριφορές ή τουλάχιστον δεν σε ενοχλούν όταν δεν έχουν εσένα ως στόχο.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 18 Oct 2017 17:38 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 18:13 #126

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Προσωπικά, δεν θέλω να το συνεχίσω άλλο το θέμα.
Έχεις διαφορετική άποψη με την πλειοψηφία των χρηστών σε πολλά θεματα.
Αυτό το σέβομαι κ είναι κ απαραίτητο στις συζητήσεις.
Το πρόβλημα όμως είναι πως κατακρίνεις κ ειρωνεύεσαι όσους δεν συμφωνούν μαζί σου.

Παράδειγμα..
Ο Paris33 θαυμάζει τον Tραμπ κ τον Erdogan.
Δικό του θέμα.
Εσύ όμως, του γράφεις διαρκώς ότι υμνεί τους φασίστες κ τον φασισμό, ότι είναι ο ίδιος φασίστας κλπ..

Άλλο παράδειγμα..
Οι περισσότεροι χρήστες εδώ μέσα υποστηρίζουν τη φοροδιαφυγή .
Δικό τους θέμα.
Εσύ έχεις άλλη άποψη κ τους αποκαλείς κλέφτες, μπαταχτσήδες, λαμόγια, παράσιτα κλπ.
Με το να κρίνεις με τέτοιον τρόπο την άποψη του άλλου κ να κάνεις χαρακτηρισμούς, αναγκαστικά δημιουργούνται αντιπαραθέσεις, γιατί ο άλλος δεν θα κάτσει με τα χέρια σταυρωμένα .
Με λίγα λόγια.
Άσε τον άλλον να έχει την άποψή του, όσο ακραία κ αν είναι.
Αλλιώς, κάνε τον να την αλλάξει, με πειστικά επιχειρήματα.
Πχ, μπορείς να αποδείξεις με επιχειρήματα πως αν εξαλείφοταν η φοροδιαφυγή, εμείς θα είχαμε καλύτερο κράτος, καλύτερα νοσοκομεία, δρόμους κλπ.
Ή αν θα είχαμε φοροελαφρυνσεις, αύξηση στο εισόδημά μας, πτώση τιμών σε είδη διατροφής, σε καύσιμα κ άλλα πολλά;
Δεν τα γράφω αυτά βέβαια για να μου απαντήσεις.
Ενδεικτικά γράφω κάποιες απορίες χρηστών, όπως μου εκφράζονται μέσω PMs.

Αναφορές για ψύλλου πήδημα μου έκανες για το ανέκδοτο του gus, το οποίο είναι γνωστό κ δεν έχει καμία σχέση με σκουλήκια κ για το "Άγιον Πνεύμα", που κάπου έγραψε ότι λες ανοησίες.
Ειλικρινά, στο τελευταίο μήνυμα είχα σκοπό να σβήσω την επίμαχη λέξη, αλλά πρόλαβες κ του απάντησες σε ανάλογο ύφος.
Οπότε...το άφησα...
Σχετικά με την ηθοποιό, νομίζω τα είπαμε...κ με προσωπικά μηνύματα κ με δημόσια.
Σου απάντησε κ ο Tsig.
Νομίζω πως το θέμα έληξε.

Δυστυχώς, δεν υπάρχει ούτε λέξη από αυτά που γράφεις που να έχει σχέση με οποιαδήποτε πραγματικότητα.

1) Θέλω να μου βρεις την δημοσίευση που έχω χαρακτηρίσει τον PARIS33 φασίστα. Αντίθετα έχεις αφήσει αίσχη από τον συγκεκριμένο (και όχι μόνο) εναντίον όποιου (ποιου; ) κατακρίνει αυτούς που θαυμάζει, για να τα καμαρώνει το φόρουμ τα οποία μπορώ να σου υποδείξω όποτε θέλεις (και το έχω κάνει πολλές φορές χωρίς κανένα αποτέλεσμα).
Το τι γράφω για τον Ερντογάν και τον Τράμπ δεν αφορά κανέναν προσωπικά, εκτός αν μου πει ότι είναι συγγενής του και θίγεται :woohoo: . Μην μου λες λοιπόν ότι δημιουργώ αντιπαραθέσεις επειδή γράφω την άποψή μου για κάποια πράγματα που συμβαίνουν στον κόσμο, γιατί αυτό είναι το χειρότερο είδος λογοκρισίας.

2) Τα περι ουσίας της φοροδιαφυγής, στα έχω απαντήσει άπειρες φορές χωρίς ούτε ίχνος αντεπιχειρήματος από πλευράς σου. Να πας λοιπόν να τα διαβάσεις και να μη μου μιλάς για έλλειψη ... πειστικών επιχειρημάτων. Εσύ είσαι αυτός που δεν έχεις επιχειρήματα επί του θέματος ή τα επιχειρήματά σου καμία σχέση δεν έχουν με αυτό που καταδικάζω εγώ, το οποίο προφανώς δεν επιθυμείς να κατανοήσεις.
Αν ήμουν μάλιστα και σαν και αυτούς, με την συμπεριφορά των οποίων, δεν βλέπεις να τρέχει και τίποτα, θα σου πέταγα συνέχεια και την ταμπέλα του ΕΕ που το παίζει ΙΥ, αλλά για εσένα ούτως ή άλλως δεν τρέχει τίποτα με αυτό, έτσι δεν είναι;;

3) Η αντικοινωνική ασύδοτη διαχρονική φοροδιαφυγή αφορά μόνο σε κλέφτες και απατεώνες και αυτό θα συνεχίσω να το γράφω στον αιώνα τον άπαντα και σε όποιον αρέσει. Ακόμα όμως και αυτή την κατηγοριοποίηση (με τους συγκεκριμένους ... επιθετικούς προσδιορισμούς) έφτασα να την κάνω μετά τις αήθεις επιθέσεις που δέχθηκα. Μην μου λες λοιπόν ότι αποκάλεσα κάποιους από εδώ μέσα κλέφτες και απατεώνες. Μόνοι τους μπαίνουν στην κατηγορία και καμαρώνουν κιόλας.

4) Για το θέμα του ανεκδότου, σε ρώτησα ποιος σου ... έδωσε αυτή την ερμηνεία (σε συνδυασμό με ότι είχε προηγηθεί) και απάντηση δεν έδωσες. Αν είναι δική σου η ερμηνεία λυπάμαι αλλά απλά υπεκφεύγεις. Δεν πιστεύω ότι δεν καταλαβαίνεις.

5) Για το θέμα της ηθοποιού, θα ρωτήσω και εσένα ποιος ήταν ο στόχος αυτού που το ανάρτησε (όπως και παλαιότερα η ... αμφισβήτηση ... φύλου, λόγω μη ... συμπλήρωσης στο προφίλ :woohoo: ), αλλά ως συνήθως, δεν πρόκειται να πάρω απάντηση ή θα μου απαντήσεις κάτι άσχετο. Δεν γίνεται συζήτηση αγαπητέ με αυτά τα δεδομένα.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 18 Oct 2017 18:25 by batista.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.089 seconds