Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Κάρμα

Κάρμα 16 Dec 2017 23:06 #64

batista wrote:
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου

Προφανώς θα συμφωνήσεις, γιατί με σένα (το username "batista") έχει συμβεί το εξής (τώρα κοίταξα το karma history σου):

Ξεκίνησες καλά, το 2014, όταν ο Τσιγκ άλλαξε το σύστημα απονομής κάρμα, και έφτασες (την 10/2/2016) κάρμα = 37. Ένα πολύ καλό σκόρ.
Όμως, το ευπρεπές ύφος με το οποίο ξεκίνησε ο user batista πριν 3-4 χρόνια είναι fake, πλαστό. Γιατί ο άνθρωπος που είναι πίσω από το username είναι χαρακτήρας κακός, μοχθηρός, ζηλόφθονος, μίζερος, γκρινιάρης, και με όχι και πολύ ανεπτυγμένη την αίσθηση του χιούμορ.
Αυτά τα χαρακτηριστικά μπορούν να "κρυφτούν" για λίγο καιρό, αλλά in the long run δεν κρύβονται. Κάπου θα φανεί το (αληθινό) δείγμα. Κι όταν φανεί, από έναν άνθρωπο σαν και σένα (με αυτά τα χαρακτηριστικά) δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει διορθωτική κίνηση. Δεν την αποδέχεται το εσωτερικό του σύστημα αξιών, έστω κι αν αντιλαμβάνεται (με τη λογική του) ότι αυτή θα είναι προς όφελος του, έστω και αν είναι στοιχειωδώς ευφυής ώστε να έχει αντίληψη της κατάστασης.
Παρασύρεσαι λοιπόν σε συνεχή υποστήριξη τέτοιων "λαθών", με αποτέλεσμα να εμφανίζονται κι άλλα τέτοια δείγματα (αληθούς ιδιοσυγκρασίας), και ο κατήφορος συνεχίζεται.
Αυτό, το αντιλαμβάνονται οι άλλοι χρήστες (τους οποίους εκνευρίζεις με αυτά που λες, ή με αυτά που ΔΕ λες όταν σε ρωτάει κάποιος κάτι) και το κάρμα σου άρχισε από το +37 να πέφτει, και να έχει φτάσει τώρα στο +9.
Όπως θα έχεις δει, εγώ δεν ασχολήθηκα ποτέ με το κάρμα σου. Όχι γιατί είμαι δογματικά εναντίον (ίσως κάποτε το κάνω - γι' αυτό πρόσεξε τι θα μου απαντήσεις σ' αυτό εδώ το ποστ), αλλά γιατί δεν βρήκα κάτι το αξιόλογο ώστε να το στηλιτεύσω με -1. Γενικώς, είμαι φειδωλός στην απονομή ευσήμων (ή αποδοκιμασιών) και γι' αυτό την έχεις μέχρι στιγμής γλυτώσει.

Θέλεις λοιπόν να καταργηθεί το αρνητικό κάρμα, γιατί προβλέπεις ότι σύντομα το δικό σου θα φτάσει να είναι αρνητικό.
Ο Γιώργης το πρότεινε (νομίζω) καλοπροαίρετα. Εσύ συμφωνείς μαζί του, ιδιοτελώς.


Γιώργη,
το ποσοστό ευχαριστιών επί των ποστ σχεδόν υπάρχει μπροστά σου: Ο μπατίστας π.χ. βλέπεις εδώ, δίπλα, ότι έχει:
4002 ποστ
675 ευχαριστίες.
Μια διαίρεση είναι, το ποσοστό του είναι 16,87%.
Δε χρειάζεται να την κάνει το φόρουμ αυτήν, την κάνει ο καθένας μόνος του, αν ενδιαφέρεται.
Last Edit: 17 Dec 2017 13:31 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), Vladimiros

Κάρμα 17 Dec 2017 01:25 #65

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Εκεί που νόμιζα ότι δύσκολα μπορείς να ... ξεπεράσεις τον εαυτό σου, ήρθε αυτή σου η ... παρέμβαση να κοντράρει στα ίσα εκείνη την ... top παλαιότερη περί ασφάλειας τραπεζικών θυρίδων και ... Κομμουνισμού.

Υπάρχουν βέβαια και άλλες, αντίστοιχης ... βαρύτητας, όπως η πρόσφατη για το πώς πρέπει να αντιμετωπίζει ένας περαστικός πολίτης ληστές τραπεζών που απλά διαφεύγουν, αλλά εκείνη με τις θυρίδες ήταν πραγματικό ... μνημείο ........

Πρέπει πάντως να κουβαλάς πολύ μίσος και εμπάθεια (και διάφορα ... άλλα) μέσα σου για να κάτσεις τόση ώρα να γράφεις ένα τόσο κενό οποιουδήποτε επιχειρήματος, θέσης ή οποιαδήποτε επαφής με οποιοδήποτε πραγματικότητα (ακόμα και αυτής που αφορά στην ... πορεία του ... κάρμα μου), κείμενο.
Το μόνο λοιπόν που ίσως έχει κάποιο νόημα να σου ευχηθεί κάποιος είναι ειλικρινή ... περαστικά.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 17 Dec 2017 13:31 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Κάρμα 17 Dec 2017 01:52 #66

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1400
  • Thank you received: 326
  • Karma: 40
Άγιον Πνεύμα wrote:
Προφανώς θα συμφωνήσεις, γιατί με σένα (το username "batista") έχει συμβεί το εξής (τώρα κοίταξα το karma history σου):

Ξεκίνησες καλά, το 2014, όταν ο Τσιγκ άλλαξε το σύστημα απονομής κάρμα, και έφτασες (την 10/2/2016) κάρμα = 37. Ένα πολύ καλό σκόρ.
Όμως, θέλει η πut@να να κρυφτεί, κι η χαρά δεν την αφήνει (όπως λέει κι ο λαός μας).
Το ευπρεπές ύφος με το οποίο ξεκίνησε ο user batista πριν 3-4 χρόνια είναι fake, πλαστό. Γιατί ο άνθρωπος που είναι πίσω από το username είναι χαρακτήρας κακός, μοχθηρός, ζηλόφθονος, μίζερος, γκρινιάρης, και με όχι και πολύ ανεπτυγμένη την αίσθηση του χιούμορ.
Αυτά τα χαρακτηριστικά μπορούν να "κρυφτούν" για λίγο καιρό, αλλά in the long run δεν κρύβονται. Κάπου θα φανεί το (αληθινό) δείγμα. Κι όταν φανεί, από έναν άνθρωπο σαν και σένα (με αυτά τα χαρακτηριστικά) δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει διορθωτική κίνηση. Δεν την αποδέχεται το εσωτερικό του σύστημα αξιών, έστω κι αν αντιλαμβάνεται (με τη λογική του) ότι αυτή θα είναι προς όφελος του, έστω και αν είναι στοιχειωδώς ευφυής ώστε να έχει αντίληψη της κατάστασης.
Παρασύρεσαι λοιπόν σε συνεχή υποστήριξη τέτοιων "λαθών", με αποτέλεσμα να εμφανίζονται κι άλλα τέτοια δείγματα (αληθούς ιδιοσυγκρασίας), και ο κατήφορος συνεχίζεται.
Αυτό, το αντιλαμβάνονται οι άλλοι χρήστες (τους οποίους εκνευρίζεις με αυτά που λες, ή με αυτά που ΔΕ λες όταν σε ρωτάει κάποιος κάτι) και το κάρμα σου άρχισε από το +37 να πέφτει, και να έχει φτάσει τώρα στο +9.
Όπως θα έχεις δει, εγώ δεν ασχολήθηκα ποτέ με το κάρμα σου. Όχι γιατί είμαι δογματικά εναντίον (ίσως κάποτε το κάνω - γι' αυτό πρόσεξε τι θα μου απαντήσεις σ' αυτό εδώ το ποστ), αλλά γιατί δεν βρήκα κάτι το αξιόλογο ώστε να το στηλιτεύσω με -1. Γενικώς, είμαι φειδωλός στην απονομή ευσήμων (ή αποδοκιμασιών) και γι' αυτό την έχεις μέχρι στιγμής γλυτώσει.

Θέλεις λοιπόν να καταργηθεί το αρνητικό κάρμα, γιατί προβλέπεις ότι σύντομα το δικό σου θα φτάσει να είναι αρνητικό.
Ο Γιώργης το πρότεινε (νομίζω) καλοπροαίρετα. Εσύ συμφωνείς μαζί του, ιδιοτελώς.


Γιώργη,
το ποσοστό ευχαριστιών επί των ποστ σχεδόν υπάρχει μπροστά σου: Ο μπατίστας π.χ. βλέπεις εδώ, δίπλα, ότι έχει:
4002 ποστ
675 ευχαριστίες.
Μια διαίρεση είναι, το ποσοστό του είναι 16,87%.
Δε χρειάζεται να την κάνει το φόρουμ αυτήν, την κάνει ο καθένας μόνος του, αν ενδιαφέρεται.

Σωστός.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Κάρμα 17 Dec 2017 10:42 #67

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι (στο τετράγωνο).
Αν έχεις τέτοιους φίλους, τι τους θέλεις τους εχθρούς;
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Κάρμα 17 Dec 2017 10:47 #68

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Άγιον Πνεύμα wrote:
Όπως θα έχεις δει, εγώ δεν ασχολήθηκα ποτέ με το κάρμα σου. Όχι γιατί είμαι δογματικά εναντίον (ίσως κάποτε το κάνω - γι' αυτό πρόσεξε τι θα μου απαντήσεις σ' αυτό εδώ το ποστ), αλλά γιατί δεν βρήκα κάτι το αξιόλογο ώστε να το στηλιτεύσω με -1. Γενικώς, είμαι φειδωλός στην απονομή ευσήμων (ή αποδοκιμασιών) και γι' αυτό την έχεις μέχρι στιγμής γλυτώσει.

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Με ... απειλείς με μείωση .... κάρμα;;;;
Ω τι καταστροφή θα πάθω;;;;;;
Μπορεί να μου ... μειωθεί και η ... αξιοπιστία....
:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Άγιον Πνεύμα wrote:
Γιώργη,
το ποσοστό ευχαριστιών επί των ποστ σχεδόν υπάρχει μπροστά σου: Ο μπατίστας π.χ. βλέπεις εδώ, δίπλα, ότι έχει:
4002 ποστ
675 ευχαριστίες.
Μια διαίρεση είναι, το ποσοστό του είναι 16,87%.
Δε χρειάζεται να την κάνει το φόρουμ αυτήν, την κάνει ο καθένας μόνος του, αν ενδιαφέρεται.

Φοβερά ... ουσιαστική παρατήρηση. Μια ... διαίρεση που τα λέει ... όλα :ohmy: :ohmy: :ohmy:
Οικτίρω τον εαυτό μου που δεν έχω γράψει το ένα τρίτο των δημοσιεύσεων (και κυρίως πράγματα μη ... δημοφιλή), ώστε το ποσοστό ... "Ευχαρίστησης" να ... τριπλασιαστεί. Ας .... πρόσεχα...... :silly:


ΥΓ: Το κοινό αναμένει να διαβάσει ποια είναι αυτά που λέω και κυρίως αυτά που δεν λέω (που θα ήθελες να πω δηλαδή και το ... αποφεύγω).
Όπως επίσης αναμένει να γράψεις έστω και μια (μόνο μια) σοβαρή γραμμή στοιχειοθέτησης του ... ανέκδοτου "......χαρακτήρας κακός, μοχθηρός, ζηλόφθονος, μίζερος, ....... και με όχι και πολύ ανεπτυγμένη την αίσθηση του χιούμορ....".
Μέτρον άριστον
Last Edit: 17 Dec 2017 11:43 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Κάρμα 12 Dec 2021 09:38 #69

Αγαπητέ T$ig καλημέρα.
Αιτούμαι 'επίσημα' πλέον την κατάργηση του 'πλην' στο ΄κάρμα΄.
Θεωρώ ότι δεν προσφέρει τίποτα ουσιώδες στη συζήτηση, αντιθέτως δημιουργεί ένα 'υπόγειο' κλίμα αρνητικότητας & ευνοεί την έριδα & τη διχόνοια (& -φαντάζομαι- σκοπός του φόρουμ δεν είναι αυτός).
Μόνο τα τρολς νομίζω 'χαίρονται' με ένα τέτοιο 'σύστημα', ώστε να έχουν κάτι να 'γεμίζουν' τη μίζερη ζωή τους.
Προσωπικά όλα αυτά τα χρόνια που είμαι 'officially' εγγεγραμμένος (γιατί το παρακολουθούσα & πιο πριν) στο φόρουμ δεν έχω δώσει 'πλην' σε κανέναν (ούτε έχω κάνει κάποια 'αναφορά σε συντονιστή' για οποιονδήποτε).
Θεωρώ ότι οι διαφορές & οι διαφωνίες ξεπερνιούνται με λογική, συζήτηση & διάλογο, καλή διάθεση (& ίσως & λίγο χιούμορ) & όχι με πισώπλατα 'σκάγια'.
Στη χειρότερη περίπτωση που ο άλλος είναι 'γκάου' & δεν παίρνει από λόγια, απλά δεν ασχολούμαι.
Δεν δέχομαι όμως -πλέον- να ασχολείται ο 'άλλος' μαζί μου βγάζοντας αρνητικότητα & 'χολή' έστω & μέσω ενός τέτοιου 'παιδιάστικου' συστήματος. & για να γίνω & πιο συγκεκριμένος, δεν θέλω να ξανασχοληθεί μαζί μου με αυτόν τον τρόπο το γνωστό τρολ που το παίζει η θεούσα του φόρουμ με το 'πλην 32' (όχι από μένα πάντως αυτά τα 'πλην'). Αν έχει επιχειρήματα στη βάση της λογικής, τότε ευχαρίστως να τα συζητήσουμε. Γι'αυτό είμαστε εδώ εξάλλου & όχι για παράλληλους -παραληρηματικούς- μονολόγους & 'σκάγια', όπως δυστυχώς βλέπω όλο & περισσότερο να γίνεται.
Ας (προσπαθήσουμε να) αναβαθμίσουμε λίγο την ποιότητα του φόρουμ, γιατί όσο παραμένουμε σε αυτό είμαστε όλοι συνυπαίτιοι/συνυπεύθυνοι ή αλλιώς ας αποχωρήσουμε (όπως έκανε πρόσφατα ο φίλτατος 'batista').
Αυτά (προς το παρόν) & καλή Κυριακή.
The administrator has disabled public write access.

Κάρμα 12 Dec 2021 12:52 #70

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12983
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
γιώργης (yorgi) wrote:
...δεν έχω δώσει 'πλην' σε κανέναν...
Κάνεις την αθώα παρθένα, αλλά έγραφες "ευχαριστώ" κάτω από κάθε post του troll batista, που αναίτια με λοιδορούσε συστηματικά μετά από κάθε μία μου ανάρτηση, με αήθεις προσωπικές προσβολές. Τον προέτρεπες μάλιστα να μου καταφέρεται περιπαικτικά, γιατί συμφωνούσες με τις απόψεις του.
Όταν σε πνευματικό νήμα του tsig.gr Ορθόδοξης Θρησκείας και παράδοσης παρεισφρέεις για να ρίξεις χολή και κοροϊδία, το κάρμα που σου μειώνω θα είναι η ελάχιστη από τις τιμωρίες σου. Να αγχώνεσαι περισσότερο για τις υπόλοιπες επερχόμενες τιμωρίες σου. Δεν εννοώ αυτές που επιφέρει ο νέος αντιρατσιστικός Νόμος του Κράτους για τη ρητορική μίσους και την προσβολή Θρησκειών, αλλά την εξισορρόπηση των Συμπαντικών Πνευματικών Νόμων.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 12 Dec 2021 13:06 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Κάρμα 12 Dec 2021 16:43 #71

Αγαπητέ φίλε Γιώργη.
Είναι σημαντικό η ενασχόληση μας εδώ να μην μας δημιουργεί προβλήματα. Σκοπός των συζητήσεων είναι να προσφέρουμε κάτι θετικό και ίσως να βοηθάει κάποιους.
Το ζήτημα του κάρμα, όπως και κάθε εργαλείου αλληλεπίδρασης, έχει και τα αρνητικά του, όπως αναφέρεις.
Προσωπικά δεν θυμάμαι πότε κοίταξα τελευταία το κάρμα μου, δεν έχει και τόση αξία, καθώς δεν είναι κάτι 100% αξιόπιστο.
Θεωρώ πάντως καλύτερα κάποιος να ξεδίνει βάζοντας αρνητικό κάρμα παρά να χαλάει μια καλή συζήτηση.
Όπως και να έχει σεβαστή η επιθυμία σου και πλεόν κάποιος δεν μπορεί να αλλάξει το κάρμα σου.
Γνῶθι σαὐτόν
Last Edit: 12 Dec 2021 23:11 by Ο Τσιγκούνης (T$ig).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Κάρμα 13 Dec 2021 23:00 #72

Αγαπητή αδελφή.
Μια χαρά θυμάμαι τα 'πηγαίναμε' στην αρχή. Μου είχες στείλει μάλιστα & κάποιο προσωπικό μήνυμα ρωτώντας με για ηλεκτρονικά βιβλία & σου έστειλα θυμάμαι κάποια links. Η 'σχέση' μας χάλασε από τη μέρα που 'τόλμησα' να αναφέρω με κάθε ειλικρίνεια πως όταν συνάντησα τον μακαρίτη τον Παΐσιο (τον πρόλαβα πιτσιρίκος λίγο πριν το τέλος), δεν είδα κάτι ιδιαίτερο ή θαυματουργό. Οκ μπορεί εγώ να μην ήμουν 'έτοιμος' να δω, μπορεί εκείνος να έκρινε ότι δεν είμαι 'έτοιμος' ή μπορεί απλά να μην είχε & τίποτα ιδιαίτερο γενικότερα. Ας κρίνει ο καθένας ανάλογα με την οπτική & την κατανόησή του. Γεγονός πάντως είναι πως από κείνη τη μέρα άρχισες να μου επιτίθεσαι & με τοποθέτησες στην 'μπλακ λιστ' εκείνων που περιμένεις να κλείσει μήνας για να τους βάλεις 'πλην', παίρνοντας έτσι την 'εκδίκησή' σου, επειδή πιθανόν να σου 'αντιμίλησαν' ή να έγραψαν κάτι (είτε σωστό είτε όχι) που δεν σου άρεσε. 'Αθώα παρθένα' (όπως γράφεις) όχι δεν είμαι (ούτε & συ φαντάζομαι) & κάποια στιγμή άρχισα να 'τα παίρνω στην κράνα' ή & στην πλάκα (γιατί προτιμώ να γελάω παρά να θυμώνω). Όσο για τη 'ρητορική μίσους', ιδίως εσύ 'δε δικαιούσαι δια να ομιλείς' (που έλεγε ο έτερος μακαρίτης). Γύρνα λοιπόν στην 'οπλοκατοχή' & τα 'φέικ νιουζ' σου & άσε τους 'Συμπαντικούς Πνευματικούς Νόμους' & τα ψιλά τα γράμματα.


Αγαπητέ T$ig,
ευχαριστώ. Κατάφερες πάλι, προς τιμήν σου, & βρήκες μία 'σολομώντεια' λύση. Παρατηρώ ότι έχω ακόμη το δικαίωμα να προσθέσω 'συν' στους άλλους (το 'πλην' εξαρχής δεν με ενδιέφερε να χρησιμοποιήσω) & ως εκ τούτου σου προσθέτω ένα & ελπίζω σύντομα να γίνουν 3ψήφια & ας μην τα κοιτάς.
Αν οι υπόλοιποι θεωρούν ότι δεν είναι δίκαιο να μπορώ να προσθέτω 'κάρμα' χωρίς να έχω, ας το αναφέρουν.
Και όπως γράφεις, 'σκοπός των συζητήσεων είναι να προσφέρουμε κάτι θετικό και ίσως να βοηθάει κάποιους'.
Αυτό ακριβώς.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.079 seconds