Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Light χαρακτηρισμοί

Light χαρακτηρισμοί 25 Jul 2015 23:17 #1

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Οφείλω μια διευκρίνιση για το post μου το οποίο διεγράφη από τον T$ig. Η ... ύβρης (από την πλευρά μου) για την οποία έγινε λόγος ήταν η λέξη "κακομοίρης". Μπορώ να υποθέσω μόνο, καθώς δεν διάβασα την υβριστική (κατά δήλωση και του συντάκτη της) απάντηση, ότι αυτή προκάλεσε την διαγραφή και των δύο posts, αποκλειστικά για λόγους ... αναγκαστικής ισονομίας, και όχι το "κακομοίρης" καθώς έχουν γραφτεί πολύ χειρότερα και μειωτικά, όπως το "φιλαράκι του Σόιμπλε", το "γερμανοτσολιάδες", το "δοσίλογοι" και πολλά άλλα.
Σε κάθε περίπτωση και απευθυνόμενος αποκλειστικά στον T$ig, θα προσπαθήσω στο μέλλον, όσο και αν προκαλούμαι από τα επίθετα που ανέφερα προηγουμένως να αποφύγω ακόμα και αυτούς τους extra light χαρακτηρισμούς, γιατί παραδέχομαι ότι αυτός που πραγματικά έχει επιχειρήματα δεν χρειάζεται, όσο και αν προκαλείται, να χρησιμοποιεί έστω και αυτούς τους extra light, επαναλαμβάνω, χαρακτηρισμούς.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 25 Jul 2015 23:29 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Light χαρακτηρισμοί 25 Jul 2015 23:21 #2

batista wrote:
Οφείλω μια διευκρίνιση για το post μου το οποίο διεγράφη από τον T$ig. Η ... ύβρης (από την πλευρά μου) για την οποία έγινε λόγος ήταν η λέξη "κακομοίρης". Μπορώ να υποθέσω μόνο, καθώς δεν διάβασα την υβριστική (κατά δήλωση και του συντάκτη της) απάντηση, ότι αυτή προκάλεσε την διαγραφή και των δύο posts, αποκλειστικά για λόγους ... αναγκαστικής ισονομίας, και όχι το "κακομοίρης" καθώς έχουν γραφτεί πολύ χειρότερα και μειωτικά, όπως το "φιλαράκι του Σόιμπλε", το "γερμανοτσολιάδες", το "δοσίλογοι" και πολλά άλλα.
Σε κάθε περίπτωση και απευθυνόμενος αποκλειστικά στον T$ig, θα προσπαθήσω στο μέλλον, όσο και αν προκαλούμαι από τα επίθετα που ανέφερα προηγουμένως να αποφύγω ακόμα και αυτούς τους extra light χαρακτηρισμούς, γιατί παραδέχομαι ότι αυτός που πραγματικά έχει επιχειρήματα δεν χρειάζεται, όσο και να προκαλείται, να χρησιμοποιεί έστω και αυτούς τους extra light, επαναλαμβάνω, χαρακτηρισμούς.


Κακομοίρης...
Δηλ, αυτός που έχει κακή μοίρα...ή τύχη..
Παραπλήσιο είναι..

Μπορείς να γράψεις κακότυχος, ή άτυχος, ή κακορίζικος, ή γκαντέμης....

Εγώ θα στα λέω;; :woohoo:
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Light χαρακτηρισμοί 25 Jul 2015 23:28 #3

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
batista wrote:
Οφείλω μια διευκρίνιση για το post μου το οποίο διεγράφη από τον T$ig. Η ... ύβρης (από την πλευρά μου) για την οποία έγινε λόγος ήταν η λέξη "κακομοίρης". Μπορώ να υποθέσω μόνο, καθώς δεν διάβασα την υβριστική (κατά δήλωση και του συντάκτη της) απάντηση, ότι αυτή προκάλεσε την διαγραφή και των δύο posts, αποκλειστικά για λόγους ... αναγκαστικής ισονομίας, και όχι το "κακομοίρης" καθώς έχουν γραφτεί πολύ χειρότερα και μειωτικά, όπως το "φιλαράκι του Σόιμπλε", το "γερμανοτσολιάδες", το "δοσίλογοι" και πολλά άλλα.
Σε κάθε περίπτωση και απευθυνόμενος αποκλειστικά στον T$ig, θα προσπαθήσω στο μέλλον, όσο και αν προκαλούμαι από τα επίθετα που ανέφερα προηγουμένως να αποφύγω ακόμα και αυτούς τους extra light χαρακτηρισμούς, γιατί παραδέχομαι ότι αυτός που πραγματικά έχει επιχειρήματα δεν χρειάζεται, όσο και να προκαλείται, να χρησιμοποιεί έστω και αυτούς τους extra light, επαναλαμβάνω, χαρακτηρισμούς.


Κακομοίρης...
Δηλ, αυτός που έχει κακή μοίρα...ή τύχη..
Παραπλήσιο είναι..

Μπορείς να γράψεις κακότυχος, ή άτυχος, ή κακορίζικος, ή γκαντέμης....

Εγώ θα στα λέω;; :woohoo:


Μου αρέσουν οι παρατηρήσεις......διορθώνομαι....(που έλεγε και ο "εθνικός επαναστάτης-διασκεδαστής") :lol:

Θα φροντίσω να χρησιμοποιήσω τις ... εναλλακτικές σε μελλοντικές .... ανταλλαγές απόψεων.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Light χαρακτηρισμοί 26 Jul 2015 00:42 #4

Ευχαριστώ φίλε Batista για την διευκρίνισή σου που δίνει την ευκαιρία να πούμε όλοι την γνώμη μας πάνω στο θέμα.
Νομίζω ότι είναι καλό να έχουμε πάντα κατά νου ότι όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν την ίδια ανοχή στα λόγια.
Κάποιος μπορεί να μην ενοχληθεί αν ο άλλος του πει "Τι λες ρε ανόητε;" και κάποιος άλλος να παρεξηγηθεί αν ο συνομιλητής του πει "αυτά που λες είναι ανοησίες".
Επειδή δεν ξέρουμε ποιόν έχουμε απέναντί μας, γνώμη μου είναι ότι βοηθάει την συζήτηση αν αποφεύγουμε τα επίθετα και οτιδήποτε παρεξηγήσιμο.
Για ποιο λόγο άλλωστε να κάνουμε προσωπικούς χαρακτηρισμούς του άλλου;
Σε τι θα βοηθούσε την συζήτηση αν πούμε στον άλλο "Είσαι κακορίζικος";
Γνῶθι σαὐτόν
Last Edit: 26 Jul 2015 00:43 by Ο Τσιγκούνης (T$ig).
The administrator has disabled public write access.

Light χαρακτηρισμοί 26 Jul 2015 01:20 #5

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Ο Τσιγκούνης (T$ig) wrote:
Ευχαριστώ φίλε Batista για την διευκρίνισή σου που δίνει την ευκαιρία να πούμε όλοι την γνώμη μας πάνω στο θέμα.
Να πω κι εγώ τη δική μου, λοιπόν.

Ο Τσιγκούνης (T$ig) wrote:
Νομίζω ότι είναι καλό να έχουμε πάντα κατά νου ότι όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν την ίδια ανοχή στα λόγια.
Αυτό δε σημαίνει όμως πως ΟΛΟΙ πρέπει να προσαρμοστούμε στο level αυτού που έχει τη μικρότερη ανοχή στα λόγια.

Ο Τσιγκούνης (T$ig) wrote:
Κάποιος μπορεί να μην ενοχληθεί αν ο άλλος του πει "Τι λες ρε ανόητε;" και κάποιος άλλος να παρεξηγηθεί αν ο συνομιλητής του πει "αυτά που λες είναι ανοησίες".
Δεν είμαστε σε δεξίωση πρεσβείας. Εϊμαστε μια παρέα, κάτι σαν καφενείο ένα πράμα. Με τη διαφορά πως επειδή είμαστε μακριά (και δεν έχουμε και οπτική επαφή) δεν μπορούμε να ξέρουμε ποια είναι η διάθεση του απέναντι μας κάθε στιγμή.
Αυτό (από μόνο του) δημιουργεί μια "απόσταση" ή "αποστασιοποίηση". Ας μη την αυξάνουμε με πρόσθετες φοβίες. Κι αν κάποιος παρεκτραπεί (πέραν του κοινώς αποδεκτού), πάντα υπάρχει η δυνατότητα μιας συγγνώμης.

Ο Τσιγκούνης (T$ig) wrote:
Επειδή δεν ξέρουμε ποιόν έχουμε απέναντί μας, γνώμη μου είναι ότι βοηθάει την συζήτηση αν αποφεύγουμε τα επίθετα και οτιδήποτε παρεξηγήσιμο.
Τότε το forum θα είναι ένας ανάλατος λαπάς, και όχι ριζόττο.

Ο Τσιγκούνης (T$ig) wrote:
Για ποιο λόγο άλλωστε να κάνουμε προσωπικούς χαρακτηρισμούς του άλλου;
Σε τι θα βοηθούσε την συζήτηση αν πούμε στον άλλο "Είσαι κακορίζικος";
Το ίδιο που θα τον βοηθήσει αν του πούμε "Είσαι καλορίζικος". Απ' την ανάποδη βεβαίως, αλλά κι αυτό μια βοήθεια είναι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Light χαρακτηρισμοί 26 Jul 2015 01:23 #6

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
γκαντέμης....
Νομίζω πως αυτός ο χαρακτηρισμός έχει κλειστεί με αποκλειστικότητα άλλου:

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Light χαρακτηρισμοί 26 Jul 2015 01:29 #7

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
soto51 wrote:
Αυτό δε σημαίνει όμως πως ΟΛΟΙ πρέπει να προσαρμοστούμε στο level αυτού που έχει τη μικρότερη ανοχή στα λόγια.

ΙΔΙΩΣ, αν η "μικρή ανοχή" εμφανίζεται μόνο σε περιπτώσεις όπου η εκδήλωση διαμαρτυρίας του "θιγόμενου" υπάρχει όταν:

1) Βρίσκει αφορμή την "προσβολή" του για να αντιμετωπίσει απόψεις τις οποίες δεν έχει άλλο τρόπο να αντιμετωπίσει.

2) Διαπιστώνει πως μεγάλος αριθμός χρηστών συμφωνεί με αυτές τις (αντίθετες με τις δικές του) απόψεις.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 26 Jul 2015 01:37 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Light χαρακτηρισμοί 26 Jul 2015 03:17 #8

Προσωπικά, αποφεύγω τους χαρακτηρισμούς..
Προσπαθώ να κάνω κουβεντα με επιχειρήματα.
Αν διαφωνώ με τον αλλον, δεν νευριάζω..

Αρκετά προβλήματα έχουμε..

Δεν θα τσακωθούμε ούτε για τους πολιτικούς, ούτε για το ποδόσφαιρο..
Κ τα δυο είναι στημένα...

Ο μοναδικός λόγος να τσακωθείς, είναι όταν κάποιος, με πράξεις, απειλήσει εσενα ή την οικογενεια σου..
Μου έχει τύχει 4 φορές ως τώρα..
Δεν έβγαλα λέξη..

Και τις 4 φορές, χωρίς να προλαφει να αντιδράσει ο άλλος, του έριξα..

1)Aγκωνιά στα μούτρα..
2) Γροθιά στη μύτη
3)Κλωτσιά στα μεζέα
4) Δεν θυμάμαι στον τέταρτο τι έκανα...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Light χαρακτηρισμοί 26 Jul 2015 03:27 #9

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Προσωπικά, αποφεύγω τους χαρακτηρισμούς..
Προσπαθώ να κάνω κουβεντα με επιχειρήματα.
Αν διαφωνώ με τον αλλον, δεν νευριάζω..

Αρκετά προβλήματα έχουμε..

Δεν θα τσακωθούμε ούτε για τους πολιτικούς, ούτε για το ποδόσφαιρο..
Κ τα δυο είναι στημένα...

Ο μοναδικός λόγος να τσακωθείς, είναι όταν κάποιος, με πράξεις, απειλήσει εσενα ή την οικογενεια σου..
Μου έχει τύχει 4 φορές ως τώρα..
Δεν έβγαλα λέξη..

Και τις 4 φορές, χωρίς να προλαφει να αντιδράσει ο άλλος, του έριξα..

1)Aγκωνιά στα μούτρα..
2) Γροθιά στη μύτη
3)Κλωτσιά στα μεζέα
4) Δεν θυμάμαι στον τέταρτο τι έκανα...

Σεκιουριτας;
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.066 seconds