Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας

Νέα προσφορά elpedison 18 Oct 2019 11:03 #181

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13093
  • Thank you received: 1247
  • Karma: -29 (-1)
Παρακαλώ να διορθωθεί ο πίνακας, εισάγοντας τη νέα προσφορά της εταιρίας elpedison με χρέωση ανά κιλοβατώρα €0,06390 που ισχύει για όλο το 24ωρο και για όσες κιλοβατώρες καταναλωθούν, χωρίς ετήσια συνδρομή, με μηδενική εγγύηση, με λογικό μηνιαίο πάγιο.

www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reu...s/24-ores-nuhterino/
www.elpedison.gr/files/1/EL%20010_6_06-1...%9D%CE%9F_Oct_19.PDF
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 18 Oct 2019 11:07 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Ο Τσιγκούνης (T$ig)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 18 Oct 2019 11:34 #182

  • papadcha
  • papadcha's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 29
  • Thank you received: 42
  • Karma: 10
Με τα στοιχεία που δίνεις για ρεύμα θα έχεις 75,58 € με βάση την τρέχουσα ΟΤΣ για ένα εξάμηνο.

Ρεύμα 67,4*3 τετράμηνα
ΟΤΣ (63,36-55)*1,500 MWh
Πάγιο 12


Και μιλάς για συνδυαστικό πρόγραμμα σε αυτή την τιμή. Αν βάλεις τα στοιχεία στον πίνακα θα δεις τις επιλογές σου που είναι κοντά σε αυτή την τιμή με μεγαλύτερο άνω όριο ρήτρας ΟΤΣ ή και χωρίς όριο πχ ΕΛΤΑ και ελίν είναι πολύ κοντά στην τιμή που έχεις από ζενίθ. Μία δεύτερη σκέψη αν έχεις και αέριο να έβλεπές συνδυαστικά σε άλλες εταιρείες ή προγράμματα μήπως ο συνδυασμός τους σε συμφέρει περισσότερο όπως ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμα.

Τέλος από ότι φαίνεται μπήκε και η ΔΕΗ στο παιχνίδι του αερίου.
Last Edit: 18 Oct 2019 11:37 by papadcha.
The administrator has disabled public write access.

Νέα προσφορά elpedison 18 Oct 2019 14:21 #183

Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Παρακαλώ να διορθωθεί ο πίνακας, εισάγοντας τη νέα προσφορά της εταιρίας elpedison με χρέωση ανά κιλοβατώρα €0,06390 που ισχύει για όλο το 24ωρο και για όσες κιλοβατώρες καταναλωθούν, χωρίς ετήσια συνδρομή, με μηδενική εγγύηση, με λογικό μηνιαίο πάγιο.

www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reu...s/24-ores-nuhterino/
www.elpedison.gr/files/1/EL%20010_6_06-1...%9D%CE%9F_Oct_19.PDF
Ευχαριστώ αγαπητή Μαρία για την επισήμανση. Προστέθηκε το νέο προϊόν. Χρειάζεται όμως λίγο προσοχή, καθώς με το χαμηλό όριο ΟΤΣ (50) που έχει η εταιρία και το υψηλό πάγιο, το 24 Ώρες Νυχτερινό καταλήγει να μην είναι και τόσο ανταγωνιστικό.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 18 Oct 2019 17:25 #184

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Μάλλον σε μπέρδεψα.. το ΟΤΣ για 6 μήνες δεν χρεώνεται καθολου κ το συμβόλαιο είναι για 12 μήνες. Οι kwh μου ανά 4 μηνο είναι περίπου 1000, οπότε για τπυς 6 μήνες είναι 1500 kwh , άρα το ΟΤΣ είναι 63.36 - 55×1.5 = 12.54 € για όλο το 6 μηνο, για ένα 6 μηνο που δεν υπάρχει τόσο μεγάλη κατανάλωση ρεύματος σε σχέση με τον χειμώνα κ η οριακή τιμη είναι χαμηλότερη. Οπότε για ένα χρόνο θα δώσω περίπου 230 με 240€ (ανάλογα με τα σκαμπανευασματα του ΟΤΣ) . Στις εταιρίες που μ ανέφερες υπάρχει το εξής θέμα. Πήρα τηλέφωνο κ μ είπανε πως η kwh Δεν είναι σταθερή, η kwh Όμως θα αλλάξει σίγουρα από Φλεβάρη κ κάνεις Δ ξέρει πόσο θα πάει. Επίσης εκείνη την περίοδο δεν θα είναι τόσο εύκολο να βρεις εταιρία με χαμηλή kwh πιστεύω, οπότε όπου κ αν πας θα πληρώνεις ακριβά κ το ΟΤΣ και την kwh. Η nrg είχε επίσης (μαζι με τη προσφορά που δίνει τώρα) 6 μήνες χωρίς ΟΤΣ και την έκοψε. Δεν ξέρω, γίνεται ένας χαμός γενικά, μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα αλλιώς θα αναγκαστούμε στο τελος να βάλουμε όλοι panel για να τελειώσει όλη αυτή η ιστορία γτ έχει φτάσει στο απροχώρητο η κατάσταση, τα οικονομικά προβλήματα συνεχώς αυξάνονται..
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 18 Oct 2019 18:23 #185

  • papadcha
  • papadcha's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 29
  • Thank you received: 42
  • Karma: 10
Αυτό λέω και εγώ δεν κατάλαβα που διαφωνείς με τον υπολογισμό μου που συνολικά για το έτος βγαίνει 226 €.

Το 75,58 είναι κόστος τετραμήνου. Τελικά αναφέρεσε σε συνδυαστικό?
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 24 Oct 2019 10:45 #186

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Όχι δεν είναι συνδιαστικο, είναι έκπτωση ρεύματος για κατοίκους Αττικής. Αν υπάρχει κάτι νεότερο πες μ να ξέρω, γτ αύριο θα κάνω την αλλαγή. Ευχαριστώ...
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 24 Oct 2019 11:20 #187

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα αν δεν είναι πρόβλημα. Ειμαι στην προτεργια ακόμα κ κοιτάω τους εκκαθαριστικους.. Στους δύο τελευταίους που έχω λάβει, υπάρχει σταθερή Ρήτρα ΟΤΣ ×17. Το θέμα είναι,πως ο μέσος όρος από την 1η μέρα μέχρι κ την τελευταία μέρα κατανάλωσης, βγαίνει 65.3 και η οριακή τιμη της προτεργιας είναι 55 που σημαίνει ότι θα έπρεπε αντί για ×17 Να είναι ×10.3. Στον δεύτερο εκκαθαριστικό που ήταν ×17, ο μέσος όρος ήταν 65.7, άρα ΟΤΣΑ ×10.7. Τους πήρα τηλ κ μου λέγανε ότι είναι κ άλλες χρεώσεις που το φτάνουν στο 17 κ φυσικά δ βγήκε κανένα αποτέλεσμα όπως πάντα. Κάνω κάποιο λάθος στον υπολογισμό; θα σας στείλω κ τους λογαριασμούς να τους δείτε . Επισης ποιες είναι οι πιθανότητες μια τιμή που αλλάζει συνεχώς, να έρθει ακριβώς ×17 Δύο συνεχόμενες φορές και τέλος ποιες είναι οι άλλες χρεώσεις που αναφέρουν κ γτ εφόσον είναι άλλες, περιλαμβάνονται στην ΟΤΣ; θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ κ εγώ θα σας στείλω κ τους δύο εκκαθαριστικους να τους δείτε, κ να τους αναλύσετε ώστε να βγει κάποιο αποτέλεσμα κ να ειδοποιηθεί ο κόσμος για τα οποια προβλήματα προκύπτουν.
Attachments:
Last Edit: 24 Oct 2019 12:19 by Djohn. Reason: Πρόσθεση τιμολογίου ηλεκτρικού ρεύματος
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 24 Oct 2019 12:34 #188

  • papadcha
  • papadcha's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 29
  • Thank you received: 42
  • Karma: 10
www.zenith.gr/electriki-energeia/sto-spiti/power-home/

Ειδική έκπτωση για κατοικίες που δεν κάνουν χρήση φυσικού αερίου:

Παρέχεται έκπτωση 5% επί της τιμής Χρέωσης Ενέργειας
Στο συνδυαστικό είναι η τιμή που αναφέρεις εκτός και αν προφορικά σου δώσανε άλλη τιμή. Προσοχή οπότε στο τι θα υπογράψεις να είναι ίδια με αυτά που σου έχουν πει.


Η ΟΤΣ πρέπει να χρεώνεται σε εκκαθαριστικό και όχι σε έναντι. Σε εμένα ο ΗΡΩΝ όταν μου είχε κάνει χρέωση σε έναντι έκανε επιστροφή στον εκκαθαριστικό (τότε δεν χρεώνανε ΟΤΣ). Η χρέωση στον ΗΡΩΝΑ είναι όπως τα λες. Και μου έχουν στείλει μήνυμα με τον τρόπο υπολογισμού όταν του ζήτησα να μου αναλύσουν την χρέωση. Στείλε μήνυμα στην εξυπηρέτηση πελατών να σου αναλύσουν την χρέωση και μην δέχεσαι μη συγκεκριμένη απάντηση. Στην ανάγκη απείλησε τους με ενημέρωση σε ΡΑΕ & Συνήγορο Καταναλωτή.

Στον ένα λογαριασμό σου χρεώνουν 164 kWh στην ΟΤΣ ενώ η κατανάλωση σου είναι 335 kWh.

Όντως η protergia έχει και άλλες χρεώσεις που σε εμένα στον ΗΡΩΝΑ δεν τις ανέφεραν στην επικοινωνία.
www.protergia.gr/sites/default/files/typ...ogismoy_4website.pdf

Και αν βγάλεις άκρη γράψε μου.
Last Edit: 24 Oct 2019 13:30 by papadcha.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 24 Oct 2019 13:36 #189

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Μου το είπαμε προφορικά κ τους είπα να μ στείλουν επίσημο mail που θα γράφει το όνομα τους κ ότι θα έχω 10% επιπλέον έκπτωση, για το ρεύμα, για όσο διαρκέσει το συμβόλαιο μ κ μ το έστειλαν . Όσο αφορά το ΟΤΣ, και οι 2 λογαριασμοί που σ έστειλα είναι εκκαθαριστικοι κ αν ανατρέξεις στις ημερομηνίες όπου έχει γίνει η κατανάλωση, θα δεις ότι η μέση ΟΤΣ δ ξεπερνάει τα 66€ . (Για του λόγου το αληθές, σ στέλνω να δεις κ τη μέση τιμή για τις ημέρες κατανάλωσης, σε κάθε τιμολόγιο)
Attachments:
Last Edit: 24 Oct 2019 13:48 by Djohn. Reason: Πρόσθεση φωτογραφιών
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.076 seconds