Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 18 Dec 2020 23:09 #244

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Ευχαριστώ για την απάντηση... λοιπόν, είναι όλοι εκκαθαριστικοι πέραν του τελευταίου από 8 έως 10 που ειναι εναντι λογο ΚΟΤ Α. Η ρητρα αποχωρησξς δεν μπορει να ισχυει γτ εφυγα 10 μερες πριν κ υπάρχει ηχογραφημένη κλήση που μου λένε ξεκάθαρα πως Δ θα έχω Ρήτρα.. τα 158 € κ αυτά που με χρεώνουν Δ υφίστανται, ειναι όλα ακυρα χωρις κανένα νόημα. Δεν έχω άλλους έναντι κ Δ χρωστούσα τπτ.. Όσο για την έκπτωση, είχα 25% κ την πήρα σε όλους τπυς λογαριασμούς, οπότε Δ καταλαβαίνω γτ με χρεώνουν κ σε αυτό το κομμάτι κ μ προσθέτουν αλλά 17ευρω. Το τελευταίο με το ΦΠΑ κ την πρόωρη λύση σύμβασης δ καταλαβαίνω τι εννοεί.. Επίσης έχουν μετρήσει kwh Από τον Φλεβάρη ενώ ειναο από το Νοέμβρη του 2019.. Αν θες σ στέλνω όλους τπυς λογαριασμούς να ρίξεις μια ματιά γτ Δ βγαίνει νόημα..
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 18 Dec 2020 23:15 #245

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Κάτι ακόμα που δ σ είπα, όταν πήρα τηλ ρώτησα αν θα έχω Ρήτρα κ μ είπαν όχι, ρώτησα γτ αν είχα, θα κρατούσα μέχρι τέλος τη σύμβαση.. Δ είναι δυνατόν να με έχουν χρεώσει όλα αυτά επειδή έφυγα 10 μέρες νωρίτερα κ να με χρεώνουν κ την έκπτωση που μ έδιναν, είναι εντελώς άκυρο.. κ εφόσον υπάρχει συνομιλία ηχογραφημένη, θα την βγάλω στην επιφάνεια κ θα φτάσω μέχρι τα δικαστήρια..
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 19 Dec 2020 19:08 #246

  • papadcha
  • papadcha's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 29
  • Thank you received: 42
  • Karma: 10
Δεν υπάρχουν μηνιαίοι εκκαθαριστικοί παρά μόνο τετραμηνιαίοι ή αν δώσεις εσύ στοιχεία στον ΔΕΔΗΕ (και μόνο σε αυτόν μάλλον γιατί εγώ που έδινα στον ΗΡΩΝΑ έρχονταν άλλα αντ' άλλων οι λογαριασμοί δηλαδή μου ήρθε λογαριασμός έναντι και μετά από 8 μέρες λογαριασμός από ένδειξη πελάτη) διμηνιαίοι (με κάθε επιφύλαξη για το τι ισχύει στον τελικό λογαριασμό.

Για την πρόωρη λύση σύμβασης χρεώνεσαι πέρα από τα 10 € και το ΦΠΑ 2,4 €.

Λες ότι τα 158 ευρώ που σε πιστώνουν δεν υφίστανται το σύνολο τον πληρωμών σου μετά τον Φεβρουάριο μέχρι τον Νοέμβριο πόσο είναι (γιατί με έναν κατα προσέγγιση υπολογισμό τα έβγαλα 150 € περίπου).

Όσο για το θέμα της ρήτρας πρόωρης διακοπής σου είπα ότι το συμβόλαιο που υπέγραψες τα αναφέρει ξεκάθαρα ότι χρεώνεσαι την ρήτρα και επιστρέφεις την έκπτωση, πρέπει να πατήσεις στην συνομιλία που είχες και από εκεί και έπειτα είναι θέμα της εταιρείας. Δεν λέω ότι είναι δίκαια η επιβολή της ρήτρας 10 μέρες πριν την λήξη αλλά δεν αναφέρει τίποτε τέτοιο στο συμβόλαιο.

Και κάτι ακόμα την ηχογραφημένη συνομιλία την έχεις εσύ ή η εταιρεία? Αν την έχεις ηχογραφήσει θα πρέπει να είχες ενημερώσει προηγουμένως και να είχες την συγκατάθεση.
Last Edit: 19 Dec 2020 19:09 by papadcha.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 19 Dec 2020 21:18 #247

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Τη συνομιλία την έχει η εταιρία κ Ρωτήσαμε για το συγκεκριμένο θέμα, γτ αν υπήρχε Ρήτρα, θα το κρατούσαμε μέχρι 7/11. Ο λόγος που δ το κάναμε ήταν επειδή έπρεπε να αδειάσουμε το σπιτι λόγο μετακόμισης κ μας είπαν από τη ζενιθ ότι ο Δεδδηε αργεί κ καλό θα ήταν να βάλουμε λίγες μέρες πριν να μας κάνουν διακοπή ώστε να πάει μέχρι Νοέμβριο. Με λίγα λόγια την πατήσαμε γτ νιώσαμε σίγουροι για όσα μας είπαν. Με τη συνομιλία ειναο σίγουρος ότι θα βγάλω άκρη γτ έχω θείο δικηγόρο όπου μ είπε πως είναι αναγκασμένη η εταιρία να ανοίξει την συνομιλία κ ότοδηποτε αναφέρεται μέσα, είναι σα συμβόλαιο κ πρέπει να τηρηθεί. Όσο αφορά το πόσα έδωσα από Φλεβάρη μέχρι Νοέμβριο, είναι αυτά
4)6650-6854  7/2-9/3 (46.26€) 204kwh
5)6854-7071 9/3-9/4 (48.18€) 217kwh
6)7071-7230 9/4-8/5 (37.91€) 159kwh
7)7230-7406 8/5-8/6 (43.27€) 176kwh
8)7406-7609 8/6-7/7 (45.56€) 203kwh
9)7609- 7820 7/7-7/8 (47.62€) 211kwh
10-11)7820-8242 7/8-8/10 (66.46€) "εναντι" 422kwh (231kwh με κοτΑ)

335.26€ είναι από το Φλεβάρη μέχρι τον οκτωμβριο!!

Αυτό που με έχει τρελάνει, είναι ότι οι ίδιοι μ είπαν πως Δ θα έχω πρόβλημα. Σκέψου ότι φύγαμε νωρίτερα από το σπίτι κ με κοροναιο γτ Δ είχαμε ρεύμα, εμείς το θέλαμε μέχρι 10 Νοέμβρη για να κάνουμε μετακόμιση αλλά το κόψαμε νωρίτερα γτ μας τρόμαξαν με τον Δεδδηε.
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 19 Dec 2020 21:59 #248

  • papadcha
  • papadcha's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 29
  • Thank you received: 42
  • Karma: 10
Οι kWh των λογαριασμών που έστειλες δεν αντιστοιχούν στις 1815 αλλά σε λιγότερες. Και οι λογαριασμοί που έστειλες έχουν αρχική ημερομηνία 8/2 και όχι την ημερομηνία που αναφέρεται στον τελικό λογαριασμό 12/2. Προφανώς υπάρχει κάποιο θέμα στον λογαριασμό. Στείλε αν θέλεις όλους τους λογαριασμούς σου από την αρχή να δω αν μπορέσω να βγάλω άκρη και αν θα μπορέσω να τους δω αύριο που έχω χρόνο.
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 19 Dec 2020 23:09 #249

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Οκ, στα στέλνω σήμερα κ κοίταξε τα οπότε μπορέσεις.. μου είχαν πει θα με παίρνανε τηλ αν όχι εχθές, σίγουρα σήμερα, κ τελικά όπως πάντα Δ με πήραν .. να προσθεσω επίσης ότι κάνεις Δ με ενημέρωσε για αυτό που έγινε, ούτε μ είχαν/έχουν στείλει τελικό λογαριασμό, παρά μόνο τωρα που τους πήρα εγώ..
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 19 Dec 2020 23:13 #250

  • Djohn
  • Djohn's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 26
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Τα υπόλοιπα (κάποιο είναι διπλο). Σ στελνω κ ενα σκριν σοτ σαν αρχειο για να μη καθεσαι κ τα ψαχνεις ένα ένα.
Ευχαριστώ που ασχολείσαι.. περιμένω απάντηση σου.. απλα να ξερεις ειμαι πολύ τακτικός κ τίμιος με λογαριασμούς κ αλλά τέτοια, κ ότι σ έχω πει μέχρι τώρα είναι αλήθεια..
Last Edit: 19 Dec 2020 23:22 by Djohn.
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 29 Dec 2020 23:49 #251

Πόσοι και ποιοι πελάτες έχουν φύγει από τη ΔΕΗ;
Και πού πήγαν;
allazorevma.gr/main/post/618
The administrator has disabled public write access.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 09 Jan 2021 04:44 #252

  • iwannabeu
  • iwannabeu's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 11
  • Karma: 1
Καλημέρα , κατ αρχάς θα ήθελα να ενημερώσω οτι ειμαι συνεργάτης στην εταιρεία nrg και όποιος θα ήθελε σωστή επώνυμη και υπεύθυνη ενημέρωση για τα προϊόντα της εταιρείας καθώς και σωστή προ συμβατική ενημέρωση για ρήτρες χρεώσεις και πάγια μπορεί ας μου στείλει email This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it .

Διαβάζοντας τα ποστ σου έχω να παρατηρήσω τα εξής :

1)Πολλές φορές οι υπάλληλοι των τηλεφωνικών κέντρων δεν ειναι υπάλληλοι της εταιρείας , οπότε δεν δίνουν σαφείς οδηγίες στη εταιρεία για τα αιτήματα των πελατών, και η επικοινωνία ειναι απρόσωπη.
2) Όταν ζητάτε μια χάρη, εν προκειμένω να μην ενεργοποιηθεί η ρήτρα αποχώρησης όταν το διαστήμα λήξης του συμβολαίου είναι πολύ κοντα στην λήξη , πρέπει ο εκάστοτε υπάλληλος να υποβάλει αντίστοιχο αίτημα στο ανάλογο τμήμα(όταν υπάρχει τέτοια ελαστικότητα από την εταιρεία), αλλίως η μηχανογράφηση της εταιρείας θα χρεώσει αυτόματα ότι προβλεπεται στην σύμβαση.
3)Αφού θα μετακομίζατε και το σπίτι θα έμενε άδειο νομίζω οτι θα ήταν προτιμώτερο να κατεβάσετε τον γενικό και να κάνατε το αίτημα την τελευταία μέρα του συμβολαίου .
4)Η zenith θα έπρεπε να έιχε ακόμα εναν τύπο λογαριασμού που θα δήλωνε πότε η καταχώρηση της κατανάλωσης έγινε από τον χρήστη.
5)Εχω κάνει πολλές φορες επαλήθευση λογαριασμών από εταιρείες ρεύματος , αν και δεν ειναι πάντα κατανοητοί ,ποτε δεν βρήκα να "κλέβουν". Πχ εσύ προφανώς από όσα καταλαβαίνω απο τους λογαριασμους σου , στις 7-2-20 καταχώρησες ενδειξη , ενω υπήρχε προγραμματισμένο ραντεβου από τον ΔΕΔΔΗΕ στις 12-02-20 αποτέλεσμα εκδόθηκε λογαριασμός με την δική σου ενδειξη και μετα από 3 μερες η zenith ελαβε την "επίσημη"ενδειξη. Το ίδιο συνέβει και τον ιουνιο . Αυτό τώρα στον τελικό λογαριασμό ειναι δυσκολο να αποτυπωθει κατανοητά. Αν δεις το διαστημα του τελικου των 257 ημερων ξεκινάει από μια ημερομενία και μιά ένδειξη που δεν εχει αποτυπωθεί σε κανέναν λογαριασμό που έχεις . Βέβαια στην εκκαθάριση η Ζενιθ τα υπολόγισε σωστα αλλα δεν μπορούσε η αυτοματοποιημένη μηχανογράφηση να τα αποτυπώσει.
Για να αποφεύγετε αυτο το προβλημα με τις καταχωρήσεις χρηστη και ΔΕΔΔΗΕ τον ιδιο μήνα άλλες εταιρείες δεν επιτρέπουν στον χρήστη να καταχωρήσει ένδειξη όταν είναι ο μήνας που καταγράφει την ένδειξη ο ΔΕΔΔΗΕ.
6) Όσον αφορά την ηχογράφηση για να έχει κάποια ισχύ απέναντι στην εταιρεία , θα πρέπει το ατομο που σου μίλησε να ειναι υπάλληλος της εταιρείας , αν ειναι άλλη εταιρεία με συμβαση με την zenith μονο για την εξ. πελατών , η zenith θα έχει φροντίσει να έχει υπογράψει με την εταιρεία οτι δεν ευθύνετε για τυχόν λάθος πληροφορίες που μπορεί να δώσει ο εκάστοτε υπάλληλος , και πως οι μόνες της υποχρεώσεις απέναντι στον πελάτη ειναι αυτές που ορίζονται από την μεταξύ σας σύμβαση.
7) Προσωπική μου πάντα άποψη πως για τα 30 (ποινή και επιστροφή εκπτώσεων) ευρω δεν αξίζει ουτε να χαλαστείς ούτε να ξοδευτείς .


Τελικά για 2480 κιλοβατώρες πληρωσες 202.98 (για κατανάλωση ρεύματος μόνο χωρίς δημο, ρυθμιζομενες , φπα αλλα μαζί με την έκπτωση ΚΟΤ) ευρω άρα σου βγήκε η κιλοβατώρα 0,0818 λεπτα το οποίο ειναι 3 λεπτά κάτω από όσο θα σου έβγαινε στον βασικό προμηθευτή . Οπότε δεν χρείάζετε να συγχύζεσαι απλά την άλλη φορά θα επαληθεύεις οτι σου λένε οι διάφοροι , ανατρέχωντας στο ανάλογο άρθρο της σύμβασης , και πριν υπογράψεις θα ζήτας και να σε ενημερώνουν και να σου στέλνουν να διαβάσεις το συμβόλαιο και μεταααααα η υπογραφή. Καλημέρα
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.087 seconds