Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Κανόνες συζητήσεων

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 18:54 #127

Batista, εκτός του ότι παραβιάζεις συστηματικά τον κανόνα 9, με κατηγορείς ευθέως ότι ότι δεν είμαι αμερόληπτος;
Ότι έχω στραφεί εναντίον σου;
Ότι σε κοροϊδεύω;
Απάντησέ μου με ένα Ναι ή ένα Όχι.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 19:15 #128

batista wrote:
Μετά από τόσα χρόνια που ο batista γράφει βαρετά και επαναλαμβανόμενα, τα ίδια και τα ίδια, ε ας μην τα αλλάζουμε (δεν θέλω να χρησιμοποιήσω την άλλη λέξη).
Ο batista μια και μόνο μορφής φοροδιαφυγή καταγγέλλει (και θα συνεχίσει), ως σφόδρα αντικοινωνική, και αυτή (η μορφή) ούτε με ... "soft φοροαποφυγή" έχει σχέση, ούτε καν με την παράνομη φοροδιαφυγή στο μέτρο της άμυνας εναντίον της υπερφορολόγησης toy 70 ή 80% του εισοδήματος οποιουδήποτε.
Φυσικά, αυτή η ... οπτική του Batista (η μόνη υπαρκτή) δεν ... συμφέρει σε όποιον θέλει να επιτεθεί στη άποψη αυτή και να την ... εξαφανίσει.

Δικαίωμά σου να καταγγέλεις την φοροδιαφυγή.
Δικαίωμα του οποιουδήποτε να αγνοεί τις καταγγελίες σου, να τις θεωρεί βαρετές και να προπαγανδίζει υπέρ της φοροδιαφυγής.
Τι να κάνουμε; Οι δεύτεροι στο tsig είναι περισσότεροι.

batista wrote:
Ο μοναδικός σκοπός κάποιων, είναι να μην υπάρχει εδώ μέσα άποψη που να καταδικάζει την ασύδοτη διαχρονική φοροδιαφυγή (και μόνο αυτή). Το γράφεις άλλωστε και παρακάτω με αφορμή τα ... γκάλοπ.

Το είπαμε. Η προσπάθεια εκδίωξης χρήστη για τις απόψεις του επειδή μειοψηφούν είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.

batista wrote:
Μπερδεύεις την ειρωνεία (με επιχείρημα), το χιούμορ (όπου αυτό συναντάται) ή ακόμα και την καλοπροαίρετη ...πλάκα, με αλήτικες συμπεριφορές επιπέδου bullying του χειρότερου είδους.
Έχεις διαβάσει καθόλου τα ασυνάρτητα ... κόκκινα και πράσινα ή τα διαβάζεις ... διαγώνια (όπως λες) άρα δεν έχεις προσέξει το αισχρά υβριστικό, σε πολλές περιπτώσεις, περιεχόμενο;
Αν αυτά σε εκφράζουν και δεν τρέχει μια, αυτό είναι δική σου άποψη. Αν όμως γινόταν δεκτή από οποιοδήποτε φόρουμ, θα ήταν ... American bar και όχι φόρουμ.

Ουτε τα μπερδεύω, ούτε τα συμψηφίζω.
Μετά από χρόνια παρακολούθησης του φόρουμ μπορώ να "ζυγίσω" τα ποστ και τους χρήστες και να κρίνω που θα αφιερώσω χρόνο και που θα προσπεράσω.
Καταλαβαίνω οτι επικαλείσαι το δίκιο αυτού που απαντά μόνο αφού προκληθεί αλλά εδώ δεν είναι δείπνο αγάπης κάποιας Χριστιανικής αδελφότητας. Φόρουμ οικονομικό είναι.
Οταν γράφονται σεντόνια με ειρωνία, εξυπναδούλες, ύβρεις και προσβολές οι αναγνώστες δεν κάθονται να τα διαβάσουν για να βγάλουν ετυμηγορία ποιός φταίει, αλλά την κάνουν με ελαφριά πηδηματάκια.
Εφόσον δηλώνεις οτι όποτε προκαλείσαι θα απαντάς έχεις μερίδιο ευθύνης.
Μήπως θα ήσουν περισσότερο κερδισμένος αν άφηνες τις προκλήσεις αναπάντητες, στην κρίση των υπολοίπων μελών του φόρουμ;
Μεγάλα και έξυπνα παιδιά είπαμε οτι είμαστε.

batista wrote:
Αν έκανες τον κόπο να καταλάβεις, τον στόχο αυτού που έκανε την σχετική δημοσίευση, θα θεωρούσες την συγκεκριμένη κίνηση, υπεκφυγή και όχι εξαιρετική έμπνευση. Μάλλον όμως δεν σε ενοχλούν τέτοιου είδους συμπεριφορές ή τουλάχιστον δεν σε ενοχλούν όταν δεν έχουν εσένα ως στόχο.

Η αλήθεια είναι οτι οι βουρδουλιές σε ξένο κώλο δεν με πονάνε πολύ. Σε αυτό έχεις δίκιο.
Εκει που δεν έχεις είναι η βεβαιότητά σου οτι δεν έχω καταλάβει τον στόχο αυτού που έκανε την δημοσίευση.
Μπορεί να έχω καταλάβει, μπορεί να έχω θετική ή αρνητική γνώμη.
Μπορεί απλά να το θεωρώ σαχλοκαλαμπουράκι.
Εσύ γιατί τσιμπάς;
Last Edit: 18 Oct 2017 19:17 by Απόστολος (politis).
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 19:16 #129

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Batista, εκτός του ότι παραβιάζεις συστηματικά τον κανόνα 9, με κατηγορείς ευθέως ότι ότι δεν είμαι αμερόληπτος;
Ότι έχω στραφεί εναντίον σου;
Ότι σε κοροϊδεύω;
Απάντησέ μου με ένα Ναι ή ένα Όχι.

Εφόσον μου ζητάς ένα ΝΑΙ ή ένα ΟΧΙ, θα σου πω, ΟΧΙ, Παναγιώτη, δεν έχεις στραφεί εναντίον μου. Εναντίον κάθε είδους πραγματικότητας (όπως αυτή προκύπτει από ότι γράφεται εδώ μέσα τόσα χρόνια) έχεις στραφεί και έχω κάθε δικαίωμα να στο επισημάνω.

Εκτός αν τώρα θεωρείς τον εαυτό σου υπεράνω κριτικής, δεν θέλεις κανέναν αντίλογο, ειδικά μάλιστα από την στιγμή που δεν απαντάς ως συντονιστής αλλά επί της ... ουσίας των αντιπαραθέσεων προσάπτοντάς μου και ... έλλειψη επιχειρημάτων. :woohoo:
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 19:26 #130

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Χαρά στο κουράγιο σας.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 19:29 #131

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Απόστολος (politis) wrote:
Η αλήθεια είναι οτι οι βουρδουλιές σε ξένο κώλο δεν με πονάνε πολύ. Σε αυτό έχεις δίκιο.
Εκει που δεν έχεις είναι η βεβαιότητά σου οτι δεν έχω καταλάβει τον στόχο αυτού που έκανε την δημοσίευση.
Μπορεί να έχω καταλάβει, μπορεί να έχω θετική ή αρνητική γνώμη.
Μπορεί απλά να το θεωρώ σαχλοκαλαμπουράκι.
Εσύ γιατί τσιμπάς;

Σε αυτό έχεις δίκιο. Το ... έγκλημά μου (και ως απόλυτη μειοψηφία), είναι ότι ... τσιμπάω.
Τσιμπάω από ότι στραβό και ανάποδο, γίνεται προσπάθεια εδώ μέσα να παρουσιαστεί ως ... θεικό και κυρίως τσιμπάω από την προσπάθεια που καταδικάζεις και εσύ ο ίδιος. Το να φιμωθεί, με κάθε μέσο, η διαφορετική άποψη. Απόλυτο δικαίωμα μου είναι όμως η άμυνα, όσο απρόσφορη και ανούσια και αν σου φαίνεται.
Εξισώνεις όμως κι εσύ τους δέκα που ασχημονούν εναντίον του ενός που ρίχνει και καμιά σφαλιάρα για να φύγει από τα ... σχοινιά.
Άλλωστε, κάθε πράγμα έχει, αρχή, μέση και τέλος. Και όποιος έχει παρακολουθήσει όλη αυτή την πορεία από την αρχή (όχι διαβάζοντας την πρώτη γραμμή), καταλαβαίνει τι έχει συμβεί.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 19:31 #132

  • Vladimiros
  • Vladimiros's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 195
  • Thank you received: 65
  • Karma: 3
batista wrote:
Μην μου λες λοιπόν ότι αποκάλεσα κάποιους από εδώ μέσα κλέφτες και απατεώνες. Μόνοι τους μπαίνουν στην κατηγορία

Παίδες,

Είναι ΑΠΑΙΧΤΟΣ ο τυπάκος.
Δεν υπάρχει, λέμε.

Είναι ακριβώς σαν τον Χρουστσώφ:
"Κι εσείς, γιατί βασανίζετε τους νέγρους?"
(Όποιος δεν την ξέρει την ατάκα, να του την εξηγήσω)

Απορώ, τι κάθεστε και συζητάτε με δαύτον.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: PRS33 (PARIS33), czri

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 19:45 #133

batista wrote:
Εναντίον κάθε είδους πραγματικότητας (όπως αυτή προκύπτει από ότι γράφεται εδώ μέσα τόσα χρόνια) έχεις στραφεί και έχω κάθε δικαίωμα να στο επισημάνω.

"Κάθε είδους πραγματικότητας";
Δήλ, αυτή τη στιγμή δεν βρίσκομαι στον πραγματικό κόσμο, αλλά σε κάποιον ονειρικό;
batista wrote:

Εκτός αν τώρα θεωρείς τον εαυτό σου υπεράνω κριτικής, δεν θέλεις κανέναν αντίλογο, ειδικά μάλιστα από την στιγμή που δεν απαντάς ως συντονιστής αλλά επί της ... ουσίας των αντιπαραθέσεων προσάπτοντάς μου και ... έλλειψη επιχειρημάτων. :woohoo:

Ποτέ μου δεν θεώρησα τον εαυτό μου υπεράνω κριτικής.
Αυτά που έλεγα ως χρήστης 2,5 χρόνια τώρα, τα λέω κ ως συντονιστής.
Και άλλες φορές σε έχω ρωτήσει τι σε κάνει να πιστεύεις πως η εξάλειψη της φοροδιαφυγής θα μας έκανε αυτομάτως Ελβετία ή Νορβηγία.
Έχεις κάποιο δείγμα περί αυτού;
Μια σκέψη κάνω.
Πώς είσαι τόσο σίγουρος;
Εγώ, πχ έχω κάτι να πω.
Τα 800 εκ του περυσινού πλεονάσματος, που εδόθησαν;
Μειώθηκαν οι τιμές των προϊόντων συνεπεία του πλεονάσματος;
Έγινε επιστροφή φόρων σε αυτούς που είχαν δικαίωμα να έχουν επιστροφή;
Εφόσον λοιπόν δεν δόθηκε φράγκο πίσω από το αυτό το περίσσευμα, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα δοθεί στη συνέχεια, αν έχουμε περισσότερα έσοδα;
Ξαναλέω, δεν θέλω απάντηση.
Είμαστε σε άλλο θέμα κ δεν θέλω να το συνεχίσω.

ΥΓ.
Επειδή το εθιξες, αν πιστεύει ο Tsig πως, ως συντονιστής δεν πρέπει να εκφράζω προσωπικές απόψεις, ας μου το πει, είτε δημόσια, είτε με pm.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 18 Oct 2017 19:46 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Κανόνες συζητήσεων 18 Oct 2017 22:40 #134

  • czri
  • czri's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 55
  • Thank you received: 17
  • Karma: 3
Μπορει πλεον το φορουμ να γινει ξανα οικονομοτεχνικο,να γινουν σοβαρες συζητησεις και οχι ξεκατινιασματα.
Προς τους συντονιστες και γενικα την ''διευθυνση'',εμεις(οι περισσοτεροι τουλαχιστον) τα λεγαμε,εσεις επιμενατε.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Μάριος Αντωνίου (epolala), γιώργης (yorgi)

Κανόνες συζητήσεων 19 Oct 2017 22:52 #135

  • Sadeness1990
  • Sadeness1990's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 264
  • Thank you received: 130
  • Karma: 19
Θεωρώ άκαιρη και άκυρη, άνευ ουσίας οποιαδήποτε συζήτηση αποκλεισμού οποιουδήποτε μέλους.

Δεν συμφωνώ 100% με τον Batista στις απόψεις, ούτε και ο ίδιος 100% με τις δικές μου. Στην πραγματικότητα, δεν συμφωνώ 100% με κανέναν συμφορουμίτη και αυτό πηγάζει από τη μοναδικότητα του καθενός να έχει τις απολύτως προσωπικες εμπειρίες, βιώματα, ζωές, παράλληλες η μη.
Κάτω από αυτό το πρίσμα θεωρώ αδιανόητο να αποκλειστεί ένα μέλος σαν το Batista. Τον έχουν μειώσει και έχει μειώσει, τον έχουν προκαλέσει και έχει απαντήσει σε ανάλογο ύφος....ναι όλα αυτά ειναι μια πραγματικότητα. Αντιλαμβάνομαι όμως μια επιλεκτικότητα στην κριτική προς τον Batista. Μέσα στα 3000+ σχόλιά του, έχει δώσει το στίγμα ενός δυνατού μυαλού, μιας αξιόλογης γραφής, είτε συμφωνεί κάποιος, είτε όχι και το πιο σημαντικό: πολλές από τις απόψεις του, εκτός του ότι είναι πολύ σωστά ζυγισμένες (δεν έχει μιλησει μονο για φοροδιαφυγή) θα άρμοζαν σε ένα σοβαρό, συντονισμένο κράτος που εκφράζει και εκφράζεται μέσα από τον σεβασμό προς τον πολίτη, τον άρρωστο, τον ανάπηρο, τον σωστό οδηγό, τον φορολογικά ευσυνείδητο, κτλ...

Ο Batista είναι, αδιαμφισβήτητα, όλα αυτά και στο ζύγι διακρίνω ξεκάθαρα ότι η ζυγαριά γέρνει σαρωτικά προς τα θετικά του σημεία.
Last Edit: 20 Oct 2017 01:09 by Sadeness1990.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.082 seconds