Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Καταθέσεις σε συνάλλαγμα

Απ: Καταθέσεις σε συνάλλαγμα 09 Dec 2010 11:38 #10

nifalios wrote:
Παιδιά, ξέρω οτι ειναι ασχετο αυτο που θα ρωτήσω γι'αυτό ζητώ την.. κατανόησή σας ! :)
...Εχει να κανει με το δολάριο ως χαρτονόμισμα... Εχω ακούσει οτι τα παλιότερα δολάρια (χαρτονομίσματα) της δεκαετιας 70 & 80 δεν τα εξαργυρώνουν πια οι ελληνικες τραπεζες (και εν γενει οι τραπεζες), και οτι εχουν καταργηθει.... Επειδή ελέω "μπάρμπα στο αμέρικα" τυχαίνει να εχω πολύ πράγμα σε 10δόλαρα και 5δόλαρα (αν θυμαμαι καλα... ισως και 1δόλαρα, αν υπαρχουν?!), τι παιζει? Πανε χαμένα?!

Για ποιόν λόγο δε έχουν ισχύ τα παλιά χαρτονομίσματα;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Καταθέσεις σε συνάλλαγμα 09 Dec 2010 12:12 #11

Κωνσταντίνος wrote:
nifalios wrote:
Παιδιά, ξέρω οτι ειναι ασχετο αυτο που θα ρωτήσω γι'αυτό ζητώ την.. κατανόησή σας ! :)
...Εχει να κανει με το δολάριο ως χαρτονόμισμα... Εχω ακούσει οτι τα παλιότερα δολάρια (χαρτονομίσματα) της δεκαετιας 70 & 80 δεν τα εξαργυρώνουν πια οι ελληνικες τραπεζες (και εν γενει οι τραπεζες), και οτι εχουν καταργηθει.... Επειδή ελέω "μπάρμπα στο αμέρικα" τυχαίνει να εχω πολύ πράγμα σε 10δόλαρα και 5δόλαρα (αν θυμαμαι καλα... ισως και 1δόλαρα, αν υπαρχουν?!), τι παιζει? Πανε χαμένα?!

Για ποιόν λόγο δε έχουν ισχύ τα παλιά χαρτονομίσματα;

Δεν ξέρω φίλε μου, ετσι άκουσα... Αλλα μπορει να ειναι και "ράδιο αρβύλα" (μούφα). Λένε οτι μόνο τα νεώτερα (πιο πρόσφατα εκτυπωμένα) δολάρια δέχονται να παρουν οι τράπεζες, κι οχι τα "παλια".... Δεν ξερω, οποιος ξερει κατι παραπάνω ας μας δωσει τα φωτα του!
The administrator has disabled public write access.

Απ: Καταθέσεις σε συνάλλαγμα 10 Dec 2010 13:14 #12

  • ΚΑΤΑΘΕΤΗΣ
  • ΚΑΤΑΘΕΤΗΣ's Avatar
Όλα τα παλιά χαρτονομίσματα δολαρίου που έχουν κοπεί έχουν απόλυτη ισχύ και σήμερα όπως και κάθε σύγχρονο χαρτονόμισμα. Τώρα για ποιο λόγο δεν τα δέχονται όπως λες οι ελληνικές τράπεζες δεν μπορώ να ξέρω. Μάλλον έχει να κάνει με κάποιο τριτοκοσμικό δικό τους λόγο. Το μόνο που έχει αλλάξει για τα παλιά χαρτονομίσματα σύμφωνα με τον αμερικανικό νόμο είναι ότι πριν την δεκαετία του 70 είχες δικαίωμα να τα ανταλλάξεις με το ισοδύναμο σε πολύτιμο μέταλλο γι αυτό και τα παλιά χαρτονομίσματα του δολαρίου γράφανε πάνω silver certificate. Μετά την δεκαετία του 70 το δικαίωμα αυτό χάθηκε ακόμα και αν είναι παλαιάς κοπής και γράφει πάνω silver certificate.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Καταθέσεις σε συνάλλαγμα 12 Dec 2010 12:22 #13

Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Re: Απ: Καταθέσεις σε συνάλλαγμα 08 Jun 2011 19:08 #14

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Ο Τσιγκούνης wrote:
Αγαπητέ Tsig. θέλω να ρωτήσω το εξής. Βλέπω κάποιες τράπεζες που προσφέρουν προθεσμιακά σε συνάλλαγμα. Όλες όμως έχουν ένα margin μεταξύ αγοράς και πώλησης συναλλάγματος, επιεικώς ληστρικό. Αμα κοιτάξεις πόσο είναι πολλές φορές ξεπερνάει το 2%. Υπάρχει περίπτωση να μεταφέρεις χρήματα σε σταθερή ισοτιμία (fixing) ή όλες κάνουν το ίδιο; Δεν νομίζω να συμφέρει παρά μόνο για πολύ μακροπρόθεσμες τοποθετήσεις και να μελετήσεις επίσης να μπεις σε ευνοϊκή ισοτιμία.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Re: Απ: Καταθέσεις σε συνάλλαγμα 09 Jun 2011 02:14 #15

  • manolis002
  • manolis002's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 354
  • Thank you received: 55
  • Karma: 2
makper wrote:
Ο Τσιγκούνης wrote:
Αγαπητέ Tsig. θέλω να ρωτήσω το εξής. Βλέπω κάποιες τράπεζες που προσφέρουν προθεσμιακά σε συνάλλαγμα. Όλες όμως έχουν ένα margin μεταξύ αγοράς και πώλησης συναλλάγματος, επιεικώς ληστρικό. Αμα κοιτάξεις πόσο είναι πολλές φορές ξεπερνάει το 2%. Υπάρχει περίπτωση να μεταφέρεις χρήματα σε σταθερή ισοτιμία (fixing) ή όλες κάνουν το ίδιο; Δεν νομίζω να συμφέρει παρά μόνο για πολύ μακροπρόθεσμες τοποθετήσεις και να μελετήσεις επίσης να μπεις σε ευνοϊκή ισοτιμία.

Φίλε makper
Όλες οι τράπεζες που δέχονται καταθέσεις σε συνάλλαγμα μπορούν να σου προσφέρουν τιμή fixing για μετατροπή όταν το ποσό υπερβαίνει κάποιο όριο. Παλιότερα ήταν το ισοδύναμο των 30000$ νομίζω. Υπάρχει όμως fixing αγοράς και fixing πώλησης και η διαφορά μεταξύ τους είναι επίσης υπολογίσιμη όταν το καιφάλαιο είναι πολύ μεγάλο. :)
Last Edit: 09 Jun 2011 02:26 by manolis002.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Ο Τσιγκούνης (T$ig)

Απ: Re: Απ: Καταθέσεις σε συνάλλαγμα 09 Jun 2011 10:00 #16

makper wrote:
Αγαπητέ Tsig. θέλω να ρωτήσω το εξής. Βλέπω κάποιες τράπεζες που προσφέρουν προθεσμιακά σε συνάλλαγμα. Όλες όμως έχουν ένα margin μεταξύ αγοράς και πώλησης συναλλάγματος, επιεικώς ληστρικό. Αμα κοιτάξεις πόσο είναι πολλές φορές ξεπερνάει το 2%. Υπάρχει περίπτωση να μεταφέρεις χρήματα σε σταθερή ισοτιμία (fixing) ή όλες κάνουν το ίδιο; Δεν νομίζω να συμφέρει παρά μόνο για πολύ μακροπρόθεσμες τοποθετήσεις και να μελετήσεις επίσης να μπεις σε ευνοϊκή ισοτιμία.
Φίλε makper, όντως το κέρδος που έχουν οι τράπεζες από την μετατροπή συναλλάγματος είναι υψηλότατο. Δεν γνωρίζω την περίπτωση μεταφοράς σε σταθερή ισοτιμία.
Σε παλαιότερη συζήτηση (2ο τμήμα κειμένου) αναφέραμε την δυνατότητα ηλεκτρονικής μετατροπής, όπου η "προμήθεια" είναι της τάξης του 1% για κάθε μετατροπή.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Απ: Re: Απ: Καταθέσεις σε συνάλλαγμα 09 Jun 2011 19:26 #17

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Μου ανέφερε ένας φίλος ότι ξένες τράπεζες μπορούν να κάνουν ηλεκτρονική μεταφορά σε τιμές fixing, φυσικά για κάποια ποσά και άνω. Δηλαδή αυτές που ανακοινώνει η κεντρική τράπεζα και όχι με την τοκογλυφική προμήθεια buy-sell. Ξέρει κανένας λεπτομέρειες; Σε τηλ ακόμα και στην HSBC (Ελλάδος) μου μίλησε για ευνοϊκότερες τιμές (από το dealing room) για ποσά άνω των 50.000$ και όχι σταθερής ισοτιμίας. Τις οποίες ευνοϊκές τιμές κάνει και η Κύπρου για παράδειγμα, σε ποσά άνω των 20.000€. Περισσότερα πάντως δεν μου λένε τηλεφωνικά, πρέπει να πας εκεί (με την επιταγή στο χέρι :P )

update:

Ξεχάστε τις τιμές που βλέπετε στο ίντερνετ. Άμα πας στην τράπεζα μετά απο deal στέλνεις σε λογαριασμό με margin κάτω του 1%. Το διαπίστωσα σήμερα. Έτσι μάλιστα... Μεγάλη προσοχή θέλει σε ποιο σημείο της ισοτιμίας θα μπεις. Διαβάστε τεχνική ανάλυση FOREX πριν κάνετε κάτι, γιατί έξω οι σφαλιάρες πέφτουν σαν το χαλάζι και δεν είναι καιροί για ρίσκα.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 10 Jun 2011 16:04 by makper.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.060 seconds