Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Page:
  • 1

TOPIC: Ασφάλιση στην Ελλάδα για κάτοικο εξωτερικού

Ασφάλιση στην Ελλάδα για κάτοικο εξωτερικού 01 Nov 2017 13:29 #1

  • toulou
  • toulou 's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Karma: 0
Καλησπέρα,

θα ήθελα την άποψη σας στο εξής θέμα...είμαι εργαζόμενος εξωτερικού, στην Ελλάδα μέχρι τώρα υπαγόμαι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Έχω την δυνατότητα επιστροφής κ εργασίας ως home office υπαλλήλου. Αυτό σημαίνει ότι θα συνεχίσω να είμαι ασφαλισμένος στο εξωτερικό, απλά θα εργάζομαι με τον υπολογιστή μου στην ελλάδα. Ωστόσο, θα ήθελα να έχω ασφαλεία κ στην ελλάδα. Η οικογένεια μου έχει έναν φούρνο κ θα μπορούσαν να με προσλάβουν σαν υπάλληλο τους...θα υπάρχει πρόβλημα επειδή θα είμαι ασφαλισμένος κ στο εξωτερικό κ αν όχι ποια είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή ασφάλειας στην Ελλάδα (υποθέτω το ΙΚΑ)?

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!
:)
The administrator has disabled public write access.

Ασφάλιση στην Ελλάδα για κάτοικο εξωτερικού 01 Nov 2017 13:59 #2

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
την ασφάλεια γιατί την θέλεις; Αν δουλεύεις σε χωρα της ΕΕ πάρε την κάρτα απο εκεί και θα είσαι καλυμμένος για κάτι έκτακτο.

Εχω την εντύπωση επίσης πως έχοντας ΑΜΚΑ δικαιούσαι περίθαλψης άσχετα εαν έχεις ασφάλιση ή όχι, ομως αυτό θέλει επιβεβαίωση.

Αν κάνεις αυτο που λες θα χάσεις την ιδιότητα του φορολογικού κατοίκου εξωτερικού και θα βάλουν χέρι στα εισοδήματα σου με επιβολή εισφοράς "αλληλεγγύης", δεν ξέρω τα εισοδήματα σου αλλά υπολόγισε χοντρά ένα 5%
Lagom
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: toulou

Ασφάλιση στην Ελλάδα για κάτοικο εξωτερικού 01 Nov 2017 14:43 #3

  • toulou
  • toulou 's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Karma: 0
ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είχα υπόψιν μου την εισφορά αλληλεγγύης.

δεν θα ήθελα να ειμαι όλη μου την ζωή στην ελλάδα κ να έχω απλά ευρωπαική κάρτα ασφάλισης, γι αυτο εξετάζω πιθανούς τρόπους άμεσης ασφάλισης στην ελλάδα!
The administrator has disabled public write access.

Ασφάλιση στην Ελλάδα για κάτοικο εξωτερικού 01 Nov 2017 15:22 #4

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
toulou wrote:
ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είχα υπόψιν μου την εισφορά αλληλεγγύης.

δεν θα ήθελα να ειμαι όλη μου την ζωή στην ελλάδα κ να έχω απλά ευρωπαική κάρτα ασφάλισης, γι αυτο εξετάζω πιθανούς τρόπους άμεσης ασφάλισης στην ελλάδα!

Δες αυτο : dereferer.me/?http://www.moh.gov.gr/arti...mosio-systhma-ygeias
Lagom
The administrator has disabled public write access.

Ασφάλιση στην Ελλάδα για κάτοικο εξωτερικού 01 Nov 2017 22:31 #5

toulou wrote:
Η οικογένεια μου έχει έναν φούρνο κ θα μπορούσαν να με προσλάβουν σαν υπάλληλο τους...θα υπάρχει πρόβλημα επειδή θα είμαι ασφαλισμένος κ στο εξωτερικό κ αν όχι ποια είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή ασφάλειας στην Ελλάδα (υποθέτω το ΙΚΑ)?

Ξέχνα τη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού αν προσληφθείς ή κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην Ελλάδα.

Ίσως να υπάρχει τρόπος να ασφαλιστείς εθελοντικά χωρίς να εργάζεσαι στην Ελλάδα.
Πως μπορείτε να αγοράσετε, να πουλήσετε, να δεχτείτε και να ξοδέψετε Bitcoin στην Ελλάδα: WeAcceptBitcoin.gr/
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.049 seconds