Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Page:
  • 1

TOPIC: ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου ελλαδα

ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου ελλαδα 15 Aug 2018 14:23 #1

Γεια σας,

πηγα να ανοιξω 2 μερες πριν στις 15 Αυγούστου 2018 ένα τραπεζικό λογαριασμό στην ΑLPHA bank. Μου ζήτησαν αποδεικτικό που δουλεύω. Η βεβαίωση μισθοδοσίας αρκεί;

Προσοχή: ΑΝ δε γράφει τα στοιχεία εργοδότη: ΑΦΜ εταιρίας, διεύθυνση εταιρίας. Γράφει αναλυτικά πόσα λεφτά παίρνω, κρατήσεις και για ποιον. Δεδομένου αυτής της πρότασης που μόλις έγραψα μπορούν να μου αρνηθούν άνοιγμα λογαριασμού; αν όχι, τι πρέπει να τους πω για να προχωρήσει η διαδικασαία και να μη χανω μέρες μαζεύοντας χαρτιά....
Last Edit: 15 Aug 2018 14:26 by ψιθιριστής.
The administrator has disabled public write access.

ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου ελλαδα 15 Aug 2018 20:18 #2

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Φίλε, θα πρέπει να ζητήσεις μια πλήρη (να φαίνονται όλα τα στοιχεία του εργοδότη) βεβαίωση αποδοχών. Αλλιώς δεν βλέπω να σου ανοίγουν λογαριασμό.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου ελλαδα 16 Aug 2018 13:34 #3

Και περιμένουν με όλα αυτά να επιστρέψουν οι καταθέσεις ποιος τρελός θα φέρει σε τέτοια χώρα τα χρήματα του ????
The administrator has disabled public write access.

ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου ελλαδα 16 Aug 2018 13:48 #4

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
kostas bg (kostas.bg) wrote:
Και περιμένουν με όλα αυτά να επιστρέψουν οι καταθέσεις ποιος τρελός θα φέρει σε τέτοια χώρα τα χρήματα του ????

Και όμως τα φέρνουν, γιατί όπως έχει αποδειχθεί, υπάρχουν και χειρότερα (δεν αναφέρομαι βέβαια σε όσους διαθέτουν απλά ... μαύρα).

www.moneyonline.gr/site/article/11812/me...-stichia-gia-ton-ela
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου ελλαδα 16 Aug 2018 20:12 #5

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
kostas bg (kostas.bg) wrote:
Και περιμένουν με όλα αυτά να επιστρέψουν οι καταθέσεις ποιος τρελός θα φέρει σε τέτοια χώρα τα χρήματα του ????

Να ζητουσαν μια απλη βεβαιωση εργοδοτη , καλα θα ηταν :

Απαιτουν με υφος 40 καρδιναλιων:

Εκαθαριστικο Εφοριας.
Λογαρισμο σταθερου τηλεφωνου στο ονομα σου.
Λογαριαμο κινητου τηλεφωνου στο ονομα σου.

και στο τελος εχουν και το θρασσος να σε ρωτησουν γιατι δεν εισαι και πελατης τους !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 16 Aug 2018 20:15 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου ελλαδα 17 Aug 2018 09:26 #6

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Να λέμε ότι λέμε για τις τράπεζες (και πολλές φορές καλά κάνουμε) αλλά να κρατάμε και μια επαφή με το όποιο μέτρο έχει απομείνει στην σκέψη μας.
Σε όλες τις τράπεζες του πλανήτη, πάνω-κάτω τα ίδια δικαιολογητικά ζητάνε.
Αν τώρα το κάνουν με ύφος χιλίων ή πεντακοσίων καρδιναλίων, αυτό δεν το ξέρω.
Εξαρτάται υποθέτω από τον ... Καρδινάλιο.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 17 Aug 2018 14:16 by batista.
The administrator has disabled public write access.

ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου ελλαδα 17 Aug 2018 15:37 #7

Κατάφερα να ανοίξω τελικά ένα κοινό τραπεζικό λογαριασμό στην ΑLPHA BANK. Αυτό που με παραξένεψε πάρα πολύ και αρνήθηκα αρχικα να συμφωνήσω είναι ότι για να πάρω κάρτα για ΑΤΜ με έβαλαν να υπογράψω χαρτί ότι συναινώ να εμπορεύονται τα προσωπικά στοιχεία μου για δικούς τους σκοπούς αλλιώς κάρτα για ΑΤΜ δε θα έπερνα. Αν και διαφώνησα τελικά το υπέγραψα για να ξεμπερδέυω και να τρέξει η διαδικασία για να μη χρειαστεί να ξαναπάω άλλη μέρα....


Καθώς το υπέγραφα ένιωθα μέσα μου ότι με εξαπατούν και μπλοφάρουν ότι δε θα έπερνα καρτα ΑΤΜ αν δε δεχόμουν. Στην αρχή τους είπα ότι δε θέλω και μου απάντησαν δε μπορώ να προχωρήσω την διαδιακασία και τελικά υπέκυψα. Έχω και άλλες δουλειές δε μπορώ να ξαναπάω στην τράπεζα τους ούτε μπορώ να μείνω χωρίς κάρτα ΑΤΜ!

Σκέφτομαι αν μπορώ να υπαναχωρήσω στο μέλλον αφού παρω την καρτα για το ΑΤΜ να πω ότι δε θέλω να εμπορεύονται τα στοιχεία μου σε τρίτους ούτε να μου σπρώχνουν τραπεζικά προϊόντα τους. Τι μπορώ να κάνω; (εκτός απο το προφανές να μη δεχτώ να έχω κάρτα ΑΤΜ, χρειάζομαι κάρτα για να τραβάω χρήματα).
Last Edit: 17 Aug 2018 17:13 by ψιθιριστής. Reason: προσθήκε διευκρίνησης
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.056 seconds