Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Page:
  • 1

TOPIC: Αμφισβητηση συνναλαγης

Αμφισβητηση συνναλαγης 18 Nov 2018 20:44 #1

Καλησπερα μου συνεβη μια σερια ατυχων γεγονοτων και χρειαζομαι καποιες απαντησεις γιατι δεν παιρνω απο πουθενα.
Ειχα ενα λογαριασμο σε ενα παιχνιδι ο οποιος εκλαπη απο καποιον που αλλαξε τα παντα εμαιλ και κωδικους και τον εχει σαν δικο του.
Πηγα να ζητησω τα λεφτα μου πισω που ειχα βαλει κατα την διαρκεια μου στο παιχνιδι καθως η εταιρεια που το ειχε ξεπουλιεται σε μια αλλη πτωχευση και οσοι ζητησαν refund ή καναν chargeback μεσω paypal εχουν αιτηματα που εκκρεμουν αλλα λογικα θα τους επιστραφουν τα λεφτα, καθως η εταιρεια "εσπασε" τα Terms of Service με τους πελατες και δεν εχει καποιο τροπο να αμυνθει σε chargebacks απο το κοινο. Μια εβδομαδα εχει περασει δεν μου εχουν απαντησει σε ticket που εχω στειλει να ανακτησω τον λογαριασμο μου στο παιχνιδι δεν το εχουν διαβασει καν ειμαι σιγουρος και το αιτημα που εχω κανει στην τραπεζα φανταζομαι θελει καιρο ακομα. Ο τυπος που μου εκλεψε τον λογαριασμο βρηκε της κοπελας μου την καρτα και την χρεωσε σημερα 250 ευρω θα παει αυριο Δευτερα στην τραπεζα να κανει και εκεινη την ιδια διαδικασια με την συμπληρωση του κειμενου για το τι εγινε και τα σχετικα. Θελω να ξερω γιατι εδω ειναι Ελλαδα και δεν ξερω ποσο βαση θα δωσουν σε ολο αυτο που συνεβη οι ανθρωποι που θα δουν αυτα που τους εγραψα και θα γραψει αυριο η κοπελα μου στο αιτημα, ξερετε εσεις αν υπαρχουν πιθανοτητες να επιστραφουν τα λεφτα που εχω ζητησει?
The administrator has disabled public write access.

Αμφισβητηση συνναλαγης 18 Nov 2018 21:21 #2

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 803
  • Thank you received: 297
  • Karma: 49 (6)
Για τις συναλλαγές που έγιναν πριν ειδοποιηθεί η τράπεζα υπάρχει πιθανότητα να επιστραφούν τα χρήματα μόνο εφόσον δεν προχώρησε η συναλλαγή
Πχ αν ο κλέφτης αγόρασε κάτι ηλεκτρονικά θα ειδοποιηθεί ο πωλητής και αν δεν έχει αποστείλει το προϊόν τότε θα επιστραφούν
Αν το έχει στειλει το προϊόν τότε δεν επιστρέφονται

Γιαυτο πρέπει η τράπεζα να ενημερώνεται αμέσως
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
The administrator has disabled public write access.

Αμφισβητηση συνναλαγης 18 Nov 2018 21:24 #3

H τραπεζα ενημερωθηκε αμεσως για την συναλλαγη αλλα επιβεβαιωθηκε μονη της, πως γινεται η παυπαλ να επιτρεπει refund μεχρι 180 μερες πισω και η τραπεζα να μην προχωρησει στην επιστροφη των χρηματων
The administrator has disabled public write access.

Αμφισβητηση συνναλαγης 18 Nov 2018 21:30 #4

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 803
  • Thank you received: 297
  • Karma: 49 (6)
Δεν καταλαβαίνω μπορείς να γίνεις πιο σαφής ?

Το PayPal αποζημιώνει στην περίπτωση που δεν παραλειφθεί το προϊόν ή όταν είναι διαφορετικό
Στην προκειμένη περίπτωση η μοναδική ασφάλεια του PayPal είναι ότι υποχρεώνει τον πωλητή να στέλνει μόνο στον κάτοχο της κάρτας
Δεν μπορεί δηλαδή μέσω PayPal κάποιος να αγοράσει με κάρτα άλλου
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Last Edit: 18 Nov 2018 21:33 by miou (ΜΑΝΘΟΣ).
The administrator has disabled public write access.

Αμφισβητηση συνναλαγης 18 Nov 2018 21:35 #5

To paypal στην συγκεκριμενη περιπτωση επιστρεφει τα λεφτα σε αυτους που ζητησαν chargeback επειδη η εταιρεια εσπασε τα Terms of Service χρεωκοπει/ξεπουλιεται σε αλλη και ουσιαστικα δεν εχει καποιο μηχανισμο αμυνας για τα chargebacks απλα σε ολο αυτο εμενα μου κλεψανε τον λογαριασμο και με χρεωσαν εξτρα
The administrator has disabled public write access.

Αμφισβητηση συνναλαγης 18 Nov 2018 21:37 #6

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 803
  • Thank you received: 297
  • Karma: 49 (6)
Ποια εταιρεία ήταν ?
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
The administrator has disabled public write access.

Αμφισβητηση συνναλαγης 18 Nov 2018 21:38 #7

Trion και το παιχνιδι Archeage
The administrator has disabled public write access.

Αμφισβητηση συνναλαγης 18 Nov 2018 22:41 #8

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Φιλε μου γιατι δισταζεις και δεν εχεις αποταθει στην Αστυνομια και στην Διωξη Ηλεκτρονικου Εγκληματος?
Ποτε δεν βαζουμε καρτα Τραπεζικη στα παιχνιδια αλλα prepaid card ορισμενου ποσου και οποτε θελουμε "φορτιζουμε".
Μην φοβαστε οτι οι Αστυνομικοι θα σας κοροιδεουν αλλα θα σας κατευθυνουν υ.π.ε.υ.θ.υ.ν.α πως να ενεργησετε ενω η Υπηρεσια λειτουργει και ΠΣΚ

www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_co...perform=view&id=8194
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: BMX
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.115 seconds