Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: Capital controls και άλλα

Capital controls και άλλα 01 Jun 2018 14:30 #2044

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
opensource wrote:
sorry αλλά τα 5000 ύστερα από τόσα χρόνια κρίσης είναι πλέον πάρα πολλά, δώρον άδωρο!


μαλλον μονο εγω και εσυ τα βλεπουμε διαφορετικα τα πραγματα.



πρωτον εδιωξαν 6000 νεους επιστημονες στο εξωτερικο!

δευτερον η ανεργια ειναι στα υψη!

τριτον.τα μαγαζια κλεινουν το ενα μετα το αλλο!

τεταρτον η φορολογηση κοντευει να μπει στο ρεκορ γκινες! το ιδιο και η αναπτυξη που τα νουμερα μονο στα χαρτια ειναι!

πεμπτον οι εναπομειναντες εργαζομενοι και συνταξιουχοι ζουν σε ακραιες οικονομικες συνθηκες αφου οι μισθοι και οι συνταξεις ειναι κουτσουρεμενες και οτι μενει τα δινουν σε φορους.


εεεεεεεεεε μεταααα απο οοοοοοολα αυτα δε γαμιεται ας κανουμε και μια μερικη αρση των cc και ας πιασουμε και νουμερα πλεονασματικα που παριστανουν οτι η χωρα ανεκαμψε και πετυχε το οικονομικο θαυμα!

ρεεεε τι μας λετε,σοβαρα????


δηλαδη μου λετε οτι δεν περασε απο το μυαλο κανενος οτι αυτο μπορει ειναι προεκλογικο πυροτεχνημα..ουτε οτι κανεις δεν σου διασφαλιζει οτι δεν θα αυστηροποιηθουν παλι τα cc μετα απο δυο-τρια χρονια πχ.

δεν θα απορησω αν ξαναβγουν τσιπρες στο μελλον με τετοιες λογικες και νοοτροπιες.


η κυβερνηση εχει ενα χρονο ζωης ακομη μεχρι τις εκλογες. ε θα τα δωσουν ολα για να ανατρεψουν την κακιστη εικονα που εχουν δημιουργησει.τι μερισματα,τι cc και ολα τα σχετικα.
ολα αυτα ομως ειναι σταγονα στον ωκεανο συγκριτικα με τις ασχημες συνθηκες συνολικα που επικρατουν και μονο οτι πουλαει και ειναι ΄΄βιτρινα΄΄ θα προβαλλουν απο εδω και περα.
ολα γινονται για το θεαθηναι. απο ουσια μηδεν.
και ο επομενος που θα ερθει και λογικα ειναι ο κουλης τα ιδια και χειροτερα θα κανει.απλα θα εφαρμοσει αυτα που οι προηγουμενοι τρεναρουν γιατι η κατασταση εχει φτασει στο αμην.


www.zougla.gr/image.ashx?fid=2442686
Last Edit: 02 Jun 2018 04:38 by sonik.
The administrator has disabled public write access.

Capital controls και άλλα 02 Jun 2018 09:51 #2045

batista wrote:
Όσο και να μην θέλουμε να το καταλάβουμε, υπάρχουν δύο στραβά σε αυτή την υπόθεση.
Από την μια οι ιδεοληπτικοί ψεκασμένοι που έφεραν τα εντελώς περιττά και καταστροφικά για την οικονομία CC, μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουν τον "επαναστατικό" τους οίστρο και να μην ... "απογοητεύσουν" με το καλημέρα τους άλλους ψεκασμένους που τους ψήφισαν.
Και από την άλλη οι καταστροφολόγοι/εσχατολόγοι (για διαφορετικούς λόγους ο καθένας, κυρίως αθέμιτους) που όπου σταθούν και όπου βρεθούν εδώ και 8 χρόνια και ενώ έχουν γίνει "κουλά" σε άλλα (γειτονικά) τραπεζικά συστήματα όπου οδήγησαν κάποιους για να ... "σωθούν", διαλαλούν την "αναπόφευκτη" (ως αυτοεκπληρούμενη προφητεία) καταστροφή του ελληνικού τραπεζικού συστήματος, τα "αναπόφευκτα" κουρέματα καταθέσεων κ.λπ.
Κάπου στην μέση είναι η αλήθεια μάγκες και φυσικά δεν απευθύνομαι σε αυτούς που έχουν κάθε συμφέρον να διαλαλούν τα προαναφερόμενα, αλλά σε όλους τους υπόλοιπους που δυστυχώς τσιμπάνε.
Γι αυτό, τα μάτια πάντα ανοικτά, γιατί κίνδυνοι ελλοχεύουν παντού (μα παντού), αλλά να μην τσιμπάμε και σε κάθε καταστροφολόγο που το μόνο που επιδιώκει είναι να εξυπηρετήσει την προσωπική του ατζέντα ή σε κάποιες άλλες περιπτώσεις απλά να εξωτερικεύει τον ... ψεκασμό του.



Αφου λοιπον η αληθεια ειναι καπου στην μεση, γι αυτο απο τον Νοεμβριο του 2014 εγω παιζω το σχημα:

1. 50% περιουσιας σε τραπεζα εξωτερικου rating ΑΑΑ μηδενικο επιτοκιο

2. 25% περιουσιας σε χρεογραφα με θεματοφυλακα εξωτερικου rating AAA μεσο επιτοκιο 2%

3. 25% περιουσιας ελλαδα (εγλωβισμενα με CC) ως εξης:
-α- 80% σε θυριδες
-β- 20% σπασμενο σε 5 τραπεζες.

Και οτι νεο χρημα παραγεται στην Ελλαδα παει απο το 3β (λογω CC) --> 1 (σερι απο τον Ιουλιο του 2015).

Οταν αλλαξει κυβερνηση και κυριως οταν (και αν) αλλαξει πολιτικη η χωρα (=μειωση κοστους δημοσιου τουλαχιστον 30% , μειωση φορολογιας σε ενα συνολικο 40%) τοτε σιγα σιγα οι κινησεις μου θα ειναι:
1 -> 3β και 3α -> 3β

Μεχρι τοτε (2020 και μετα) 3β->1 ασταματητα στο CC-limit καθε διμηνο.

Η μονη ανησυχια (δικια μου αλλα και αρκετων αλλων με καποια περιουσια εξωτερικο που μιλαω) ειναι μην γινει κανενα εκτακτο γεγονος και κλεισουν τα συνορα. Τιποτα αλλο. Καλα μπανια να εχουμε.
Last Edit: 02 Jun 2018 09:52 by PantelisP (Pantelis Panagiotidis).
The administrator has disabled public write access.

Capital controls και άλλα 02 Jun 2018 09:57 #2046

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1400
  • Thank you received: 326
  • Karma: 40
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!


Ανεβάζουν, λέει, το ποσό ανάληψης στις 5.000 ευρώ.

Από την άλλη, θέλουν να κατεβάσουν τις πληρωμές με μετρητά στα 200 ευρώ.

www.bankingnews.gr/index.php?id=368287


Δηλαδή, θα μπορείς να βγάλεις λεφτά (5.000), αλλά δε θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.

Οι άνθρωποι είναι κορυφή.
Δεν παίζονται.
Διαψεύδουν κάθε προσδοκία ότι το έχουν τερματίσει.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Capital controls και άλλα 02 Jun 2018 10:00 #2047

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1400
  • Thank you received: 326
  • Karma: 40
PantelisP (Pantelis Panagiotidis) wrote:

Καλα μπανια να εχουμε.



34162.jpg
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Capital controls και άλλα 02 Jun 2018 11:00 #2048

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
PantelisP (Pantelis Panagiotidis) wrote:


Η μονη ανησυχια (δικια μου αλλα και αρκετων αλλων με καποια περιουσια εξωτερικο που μιλαω) ειναι μην γινει κανενα εκτακτο γεγονος και κλεισουν τα συνορα. Τιποτα αλλο. Καλα μπανια να εχουμε.
Και ποιο είναι το πρόβλημα σεψαυτή την περιπτωση;
The administrator has disabled public write access.

Capital controls και άλλα 02 Jun 2018 11:44 #2049

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
PantelisP (Pantelis Panagiotidis) wrote:


Αφου λοιπον η αληθεια ειναι καπου στην μεση, γι αυτο απο τον Νοεμβριο του 2014 εγω παιζω το σχημα:

1. 50% περιουσιας σε τραπεζα εξωτερικου rating ΑΑΑ μηδενικο επιτοκιο

2. 25% περιουσιας σε χρεογραφα με θεματοφυλακα εξωτερικου rating AAA μεσο επιτοκιο 2%

3. 25% περιουσιας ελλαδα (εγλωβισμενα με CC) ως εξης:
-α- 80% σε θυριδες
-β- 20% σπασμενο σε 5 τραπεζες.

Και οτι νεο χρημα παραγεται στην Ελλαδα παει απο το 3β (λογω CC) --> 1 (σερι απο τον Ιουλιο του 2015).

Οταν αλλαξει κυβερνηση και κυριως οταν (και αν) αλλαξει πολιτικη η χωρα (=μειωση κοστους δημοσιου τουλαχιστον 30% , μειωση φορολογιας σε ενα συνολικο 40%) τοτε σιγα σιγα οι κινησεις μου θα ειναι:
1 -> 3β και 3α -> 3β

Μεχρι τοτε (2020 και μετα) 3β->1 ασταματητα στο CC-limit καθε διμηνο.

Η μονη ανησυχια (δικια μου αλλα και αρκετων αλλων με καποια περιουσια εξωτερικο που μιλαω) ειναι μην γινει κανενα εκτακτο γεγονος και κλεισουν τα συνορα. Τιποτα αλλο. Καλα μπανια να εχουμε.

Μαζί σου είμαι απλά πρόσθεσε:
1. Οχι τράπεζα αλλά ...ες και μάλιστα και εκτός ΕΕ. Επίσης αντίστοιχες θυρίδες (ειδκά εκτός ΕΕ) με κατανομή σε USD, CHF, Gold
2. Βάλε και cryptocoins στο παιχνίδα βεβαια με κινήσεις από Τράπεζα εκτός ΕΕ.
3. Σε γενικές γραμμές ΟΚ αλλά αφού είσαι 80% σε θυρίδα δεν εισαι εγκλωβισμενος (τα εχουμε πει και αλλού αυτά)

Τωρα τα ποσοστά είναι άλλο θέμα.
The administrator has disabled public write access.

Capital controls και άλλα 02 Jun 2018 11:53 #2050

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
PantelisP (Pantelis Panagiotidis) wrote:


Αφου λοιπον η αληθεια ειναι καπου στην μεση, γι αυτο απο τον Νοεμβριο του 2014 εγω παιζω το σχημα:

1. 50% περιουσιας σε τραπεζα εξωτερικου rating ΑΑΑ μηδενικο επιτοκιο

2. 25% περιουσιας σε χρεογραφα με θεματοφυλακα εξωτερικου rating AAA μεσο επιτοκιο 2%

3. 25% περιουσιας ελλαδα (εγλωβισμενα με CC) ως εξης:
-α- 80% σε θυριδες
-β- 20% σπασμενο σε 5 τραπεζες.

Και οτι νεο χρημα παραγεται στην Ελλαδα παει απο το 3β (λογω CC) --> 1 (σερι απο τον Ιουλιο του 2015).

Οταν αλλαξει κυβερνηση και κυριως οταν (και αν) αλλαξει πολιτικη η χωρα (=μειωση κοστους δημοσιου τουλαχιστον 30% , μειωση φορολογιας σε ενα συνολικο 40%) τοτε σιγα σιγα οι κινησεις μου θα ειναι:
1 -> 3β και 3α -> 3β

Μεχρι τοτε (2020 και μετα) 3β->1 ασταματητα στο CC-limit καθε διμηνο.

Η μονη ανησυχια (δικια μου αλλα και αρκετων αλλων με καποια περιουσια εξωτερικο που μιλαω) ειναι μην γινει κανενα εκτακτο γεγονος και κλεισουν τα συνορα. Τιποτα αλλο. Καλα μπανια να εχουμε.

Πολύ λογική διασπορά και συλλογιστική (πάντα κατά την άποψή μου) και για το (ενδεχόμενο) μετά.
Επίσης με τον όρο "εγκλωβισμένα" εφόσον αναφέρεσαι και σε μετρητά σε θυρίδα, προφανώς εννοείς "εγκλωβισμένα εντός χώρας (όχι τραπεζικού συστήματος) λόγω CC".

Και καλά μπάνια να έχουμε.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 02 Jun 2018 11:55 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Capital controls και άλλα 02 Jun 2018 21:48 #2051

  • pekerpes
  • pekerpes's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 25
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0
ως τωρα παραμενει το 2300 παντως :P
The administrator has disabled public write access.

Capital controls και άλλα 03 Jun 2018 07:53 #2052

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
pekerpes wrote:
ως τωρα παραμενει το 2300 παντως :P

Από Δευτέρα ... ανυπόμονε.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: pekerpes
Time to create page: 0.104 seconds