Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: Κτηματολόγιο

Κτηματολόγιο 10 Apr 2019 08:22 #10

Το κτηματολόγιο για οικόπεδα εκτός σχεδίου θέλουν τοπογραφικό 200 έως 300 ευρώ συν αμοιβές λογιστή παράβολα μέσος όρος τέσσερα κατοστάρικα αν δεν κάνετε κτηματολόγιο στα 20 χρόνια το παίρνει το κράτος το γνωρίζω γιατί έχω ένα οικοπεδάκι στους Αγίους Θεοδώρους Και μάλλον δεν θα το κάνω η αξία του δεν είναι ούτε 4.000
The administrator has disabled public write access.

Κτηματολόγιο 10 Apr 2019 22:34 #11

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
εμενα η περιπτωση μου ειναι διαφορετικη και δεν ξερω ακριβως τι διαδικασιες να ακολουθησω γιατι δεν εχω ασχοληθει ακομη.

διαθετω ενα ερειπωμενο οικημα 25τμ στην επαρχια το οποιο εχει καταρρευσει σχεδον γιατι ειναι 100 ετων σχεδον.το δηλωνω στο Ε9 σαν ερειπωμενο και μαλιστα πληρωνω και ΕΝΦΙΑ γυρω στα 50 ευρω.

η εφορια το εχει κοστολογησει στα 16 χιλιαρικα. καπου διαβασα οτι αν διαθετεις ενα παλιο οικημα και η αξια του ειναι κατω απο 20 χιλιαρικα μπορεις να κανεις μεταβολη στην εφορια χωρις καποια δικαιολογητικα και να το δηλωσεις ως οικοπεδο.

γνωριζει καποιος αν ισχυει αυτο ή αν εχεις καποιες πληροφοριες για ποια διαδικασια να ακολουθησω?

να κανω την μεταβολη και μετα να το δηλωσω στο κτηματολογιο?
The administrator has disabled public write access.

Κτηματολόγιο 16 Jan 2020 08:06 #12

Έχω ένα ερώτημα, το οποίο ενδεχομένως να θεωρηθεί είτε αφελές είτε ρητορικό ή δεν ξέρω τι, αλλά θα το κάνω.
Γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο χρειάζεται να δηλώνουμε τα ίδια ακριβώς (δηλ. την ακίνητη περιουσία μας) σε 2 διαφορετικούς φορείς: εφορία (Ε9) & κτηματολόγιο ? Γιατί αυτοί οι φορείς δεν ενοποιούνται ?
& αν υποθέσουμε ότι το κτηματολόγιο έχει (διαφορετικό) λόγο ύπαρξης, γιατί δεν ενοποιούνται οι δικές του υπηρεσίες, ώστε να μην χρειάζεται να ψάχνουμε τρόπους να επικοινωνήσουμε (αν μένουμε αλλού) με απομακρυσμένα κτηματολογικά γραφεία που δεν έχουν ακόμη ανακαλύψει την τεχνολογία του email ?
& γιατί στο κάτω κάτω της γραφής να μην υπάρχει η δυνατότητα (όπως έγινε τελικά με το Ε9) να κάνουμε μόνοι μας τις απαιτούμενες ενημερώσεις ή διορθώσεις διαδικτυακά & να χρειάζεται να μπλέκουμε (πάλι) με ένα σωρό γραφειοκρατίες ?
(& δεν περιλαμβάνω καν στο ερώτημα τα διάφορα κόστη, πρόστιμα κλπ)
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: CV

Κτηματολόγιο 16 Jan 2020 09:32 #13

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
γιώργης (yorgi) wrote:
Έχω ένα ερώτημα, το οποίο ενδεχομένως να θεωρηθεί είτε αφελές είτε ρητορικό ή δεν ξέρω τι, αλλά θα το κάνω.
Γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο χρειάζεται να δηλώνουμε τα ίδια ακριβώς (δηλ. την ακίνητη περιουσία μας) σε 2 διαφορετικούς φορείς: εφορία (Ε9) & κτηματολόγιο ? Γιατί αυτοί οι φορείς δεν ενοποιούνται ?
& αν υποθέσουμε ότι το κτηματολόγιο έχει (διαφορετικό) λόγο ύπαρξης, γιατί δεν ενοποιούνται οι δικές του υπηρεσίες, ώστε να μην χρειάζεται να ψάχνουμε τρόπους να επικοινωνήσουμε (αν μένουμε αλλού) με απομακρυσμένα κτηματολογικά γραφεία που δεν έχουν ακόμη ανακαλύψει την τεχνολογία του email ?
& γιατί στο κάτω κάτω της γραφής να μην υπάρχει η δυνατότητα (όπως έγινε τελικά με το Ε9) να κάνουμε μόνοι μας τις απαιτούμενες ενημερώσεις ή διορθώσεις διαδικτυακά & να χρειάζεται να μπλέκουμε (πάλι) με ένα σωρό γραφειοκρατίες ?
(& δεν περιλαμβάνω καν στο ερώτημα τα διάφορα κόστη, πρόστιμα κλπ)

Πολλές ... ρητορικές (μάλλον) ερωτήσεις φίλε Yorgi.

Η απλά απάντηση βέβαια είναι ότι το ελληνικό κράτος δεν έχει δομηθεί με στόχευση την εξυπηρέτηση του πολίτη, αλλά με στόχευση την εξυπηρέτηση (αποκλειστικά σχεδόν) του ίδιου του του εαυτού και των επιδιώξεων αυτών που το λυμαίνονται (με, μειοψηφικές, φωτεινές πάντα εξαιρέσεις).
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, γιώργης (yorgi), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Κτηματολόγιο 20 Jan 2020 21:49 #14

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1400
  • Thank you received: 326
  • Karma: 40
batista wrote:
Πολλές ... ρητορικές (μάλλον) ερωτήσεις φίλε Yorgi.

Η απλά απάντηση βέβαια είναι ότι το ελληνικό κράτος δεν έχει δομηθεί με στόχευση την εξυπηρέτηση του πολίτη, αλλά με στόχευση την εξυπηρέτηση (αποκλειστικά σχεδόν) του ίδιου του του εαυτού και των επιδιώξεων αυτών που το λυμαίνονται (με, μειοψηφικές, φωτεινές πάντα εξαιρέσεις).

Επιτέλους μια καλή κουβέντα!
Για όλους εμάς που δίνουμε τον καλύτερο εαυτό μας για να εξυπηρετήσουμε τους πολίτες.
The administrator has disabled public write access.

Κτηματολόγιο 21 Jan 2020 20:25 #15

TEV wrote:
Επιτέλους μια καλή κουβέντα!
Για όλους εμάς που δίνουμε τον καλύτερο εαυτό μας για να εξυπηρετήσουμε τους πολίτες.

Δεν ξέρω αν εξυπηρετείς τους πολίτες, εγώ πάντως έχω κάνει ένσταση από τον περασμένο Σεπτέμβριο, γιατί δεν φαίνονται στο κτηματολόγιο δύο κτήματα που έχω με νόμιμα τοπογραφικά κ συμβόλαια.
Το ένα είναι 8 στρέμματα κ το άλλο από 1 στέμμα το βγάζουν 400 m2.
Πήγα από εκεί, τα είδαμε σε δορυφορικές εικόνες, το κατάλαβαν υποτίθεται κ ακόμη να το διορθώσουν.
Άχρηστοι!
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Κτηματολόγιο 21 Jan 2020 20:29 #16

γιώργης (yorgi) wrote:
Γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο χρειάζεται να δηλώνουμε τα ίδια ακριβώς (δηλ. την ακίνητη περιουσία μας) σε 2 διαφορετικούς φορείς: εφορία (Ε9) & κτηματολόγιο ? Γιατί αυτοί οι φορείς δεν ενοποιούνται ?
& αν υποθέσουμε ότι το κτηματολόγιο έχει (διαφορετικό) λόγο ύπαρξης, γιατί δεν ενοποιούνται οι δικές του υπηρεσίες, ώστε να μην χρειάζεται να ψάχνουμε τρόπους να επικοινωνήσουμε (αν μένουμε αλλού) με απομακρυσμένα κτηματολογικά γραφεία που δεν έχουν ακόμη ανακαλύψει την τεχνολογία του email ?
& γιατί στο κάτω κάτω της γραφής να μην υπάρχει η δυνατότητα (όπως έγινε τελικά με το Ε9) να κάνουμε μόνοι μας τις απαιτούμενες ενημερώσεις ή διορθώσεις διαδικτυακά & να χρειάζεται να μπλέκουμε (πάλι) με ένα σωρό γραφειοκρατίες ?
(& δεν περιλαμβάνω καν στο ερώτημα τα διάφορα κόστη, πρόστιμα κλπ)

Για να έχουν δουλειά οι πολιτικοί μηχανικοί, οι τοπογράφοι, οι συμβολαιογράφοι κ για να πληρώνεις παράβολα στο κράτος.
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος.
Πχ, γιατί να υπάρχει υποχρέωση για να νοικιάσεις ή να πουλήσεις κάτι να πάρεις ενεργειακό πιστοποιητικό;
Δηλ, αν έρθει το σπίτι τελευταίο στην κατάταξη, δεν θα νοικιαστεί ποτέ;
Εξοργιστικά πράγματα...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Κτηματολόγιο 22 Jan 2020 00:47 #17

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1400
  • Thank you received: 326
  • Karma: 40
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Δεν ξέρω αν εξυπηρετείς τους πολίτες, εγώ πάντως έχω κάνει ένσταση από τον περασμένο Σεπτέμβριο, γιατί δεν φαίνονται στο κτηματολόγιο δύο κτήματα που έχω με νόμιμα τοπογραφικά κ συμβόλαια.
Το ένα είναι 8 στρέμματα κ το άλλο από 1 στέμμα το βγάζουν 400 m2.
Πήγα από εκεί, τα είδαμε σε δορυφορικές εικόνες, το κατάλαβαν υποτίθεται κ ακόμη να το διορθώσουν.
Άχρηστοι!

Και τι θέλεις τώρα, να απολογηθω για όλο το δημόσιο;
The administrator has disabled public write access.

Κτηματολόγιο 22 Jan 2020 08:12 #18

TEV wrote:
Και τι θέλεις τώρα, να απολογηθω για όλο το δημόσιο;

Δεν έχω δεί ούτε μία δημόσια υπηρεσία να δουλεύει σωστά.
Οπότε, αυτά που γράφεις περί σκληρής δουλειάς, άψογης εξυπηρέτησης κλπ, μονό ως τρολάρισμα το καταλαβαίνω.
Απολογίες κ συγνώμες φυσικά λ δεν περιμένω από κανέναν.
Περιμένω όμως κάποτε, έναν ΔΥ να παραδεχτεί αυτό που παραδέχονται όλοι οι υπόλοιποι που δεν εργάζονται στο δημόσιο.
Πώς βασιλεύει εκεί μέσα το χάος, η αναρχία, η γραφειοκρατία κ η αναποτελεσματικότητα.
Όλοι το λένε, μόνο οι ΔΥ (κάνουν) πως δεν το βλέπουν.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.078 seconds