Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Page:
  • 1

TOPIC: Εικονικη προσληψη και ταμειο ανεργιας

Εικονικη προσληψη και ταμειο ανεργιας 07 Oct 2018 13:34 #1

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Έχω συμπληρώσει τον αριθμό ενσήμων που απαιτούνται για την χορήγηση επιδόματος ανεργίας αλλά επειδή δεν προσμετρονται τα ένσημα των δύο τελευταίων μηνών εργασίας τα χάνω,οποτε χρειάζομαι 2-3 ενσημα και απευθείας απόλυση αρχές του μήνα Νοέμβριο ώστε να μπω ταμειο ανεργίας και να μετρήσουν τα ένσημα που είχα τον μήνα Σεπτέμβριο και όχι αυτά του Οκτωβρίου και Νοεμβριου. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να πληρώσω τις εργοδοτικές και ασφαλιστικές εισφορές και να γίνει μια κατάθεση στην τράπεζα με την αιτιολογία μισθοδοσία ή να αναγράφει ότι θα προπληρωθω στο χέρι αυτα τα ημερομισθια(για αυτό δεν είμαι 1000% σιγουρος)

Τα ενσημα που εχω ειναι τα εξης

10/17 10 ενσημα

11/17 25 ενσημα

12/17 19 ενσημα

2/18 19 ενσημα

6/18 3 ενσημα

7/18 16 ενσημα

8/18 22 ενσημα

9/18 22 ενσημα.

8/18 2 ενσημα


Αν βρω καποιον να μου κανει μια εικονικη προσληψη αρχες Νοεμβριου και κατευθειαν απολυση 2-3 ημερων θα μπορω να παρω ταμειο?

Γενικα τι επιβαρυνση θα εχει ο εργοδοτης αν με προσλαβει?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Εικονικη προσληψη και ταμειο ανεργιας 12 Oct 2018 22:43 #2

Δεν τους έλεγες στην τελευταία σου δουλειά να σε κρατούσαν 3 μέρες ακόμη;
Κ στην ανάγκη να τους πλήρωνες τα ένσημα κ να δουλευες έστω κ δωρεάν;
Ποιός θα βρεθεί τώρα να σε προσλάβει εικονικά, να σου υπογράφει συμβάσεις κ να μπλέκει με το ΙΚΑ κλπ;
Το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι να δουλέψεις 3 μέρες ως χτίστης, μπογιατζής ή εργάτης, αλλά με ένσημα που θα πληρώσει αυτός που θα σε απασχολήσει.
Να τα δώσει αυτός στο ΙΚΑ δηλ κ εσύ να του επιστρέψεις τα λεφτά στο χέρι.
Κ πάλι όμως, μπλέξιμο είναι.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.044 seconds