Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Page:
  • 1

TOPIC: Φορολογικος συντελεστης

Φορολογικος συντελεστης 16 Aug 2022 19:21 #1

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Προεξοφλωντας οτι και ετουτος εδω ο Γραικιλος Πρωθυπουργακος, θα αποφυγει να μιλησει για αυτο το θεμα στην ΔΕΘ, φερνω προς συζητηση τα παρακατω ερωτημα :

Εισοδηματα φυσικων προσωπων ανω των 40 k euro :

Αντι του φορολογικου συντελεστη του 44 % , δεν θα ηταν κοιωνικα συμφεροτερος ενας συντελεστης 25 %.?

Με βαση τα στοιχεια του 2019 αυτοι που δηλωσαν εισοδημα ανω των 40 k ηταν σχεδον 172000, οι μισοι απο αυτους του 2012 (σχεδον 335000). Φετος θα ειναι ακομη λιγοτεροι.

Ο Σταικουρας κελαδαει για '' επιδοματακια'' και κανει τον Κινεζο, τοσο για την αποπληθωροποιηση της φορολογικης κλιμακας, πολυ περισσοτερο για την μειωση της.

Τετοιες διαταγες εχει !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Καμία μείωση φορολογίας από Κομμουνιστές ή Σοσιαλιστές δεν έγινε ιστορικά 16 Aug 2022 19:27 #2

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12983
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
Μην περιμένεις μείωση φόρων από σοσιαλιστικές κυβερνήσεις, όπως ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΣΟΚ, ή κομμουνιστικές, όπως ΚΚΕ-ΑΝΤΑΡΣΥΑ-Μέρα 25-κτλ.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Καμία μείωση φορολογίας από Κομμουνιστές ή Σοσιαλιστές δεν έγινε ιστορικά 16 Aug 2022 19:29 #3

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Μην περιμένεις μείωση φόρων από σοσιαλιστικές κυβερνήσεις, όπως ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΣΟΚ, ή κομμουνιστικές, όπως ΚΚΕ-ΑΝΤΑΡΣΥΑ-Μέρα 25-κτλ.

Μην περιμενεις και απο μενα. να μπω στον κοπο να ψηφισω κανενα καθικι !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Οι αποχές ευνοούν τους δυνάστες! 16 Aug 2022 19:33 #4

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12983
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
Έχει άλλους πολιτικούς που δεν είναι καθίκια, ψάξε.
Η αποχή από ψηφοφορίες δηλώνει κοινωνική ανευθυνότητα κι απαξίωση δημοκρατικού πολιτεύματος.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.

Οι αποχές ευνοούν τους δυνάστες! - Η υπερφορολογιση δεν ειναι δυναστεια ??? 16 Aug 2022 19:37 #5

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Έχει άλλους πολιτικούς που δεν είναι καθίκια, ψάξε.
Η αποχή από ψηφοφορίες δηλώνει κοινωνική ανευθυνότητα κι απαξίωση δημοκρατικού πολιτεύματος.

Ο φορολογικος συντελεστης 44% για εισοδηματα ανω των 40 k, TI ΔΗΛΩΝΕΙ ?????
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 16 Aug 2022 19:39 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Nα ......πάιξουμε την κολοκυθιά; Nα κάνει η "μάννα"; 16 Aug 2022 23:07 #6

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Eγώ αυτό που καταλαβαίνω απο την ερώτηκσή σου .......ειναι φορολογείστε ολους τους "κάτω" παραπάνω.......
Πολιτικά δυό κομματα σε αντιπροσωπεύουν 1.Το Κ.Κ.Ε και 2.Ελληνες για την πατρίδα του κ Κασιδιάρη.
Επειδή το "τιμημένο" και "εμβολιασμένο Κου -Κου - Εψιλον ειναι κατα του "κεφαλαίου" (οπως λένε) ......πάς για το δεύτερο.......

Ξέρεις να κλέψεις; Ξέρω, Ξέρεις να κρύψεις; Όχι. Μήτε να κλέψεις δεν ξέρεις.
Αυτό ομως δεν σημαίνει οτι εννοώ "βαράτε" τους πλούσιους γιατί αυτο ειναι Bolchevic -κισμός αλλά απο την αλλη με τοσο δις € που εχει δώσει ο Πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης σε ρεμάλια οπου μεχρι σήμερα "βγήκε" στα βοθροκάναλα η ξενέρωτη μη εκλεγμένη Βουλευτής Δόμνα Μιχαηλίδου (την πάνε υποψήφια Β΄Πειραιώς......γιατι "κρήτη" δεν παιρνάει η "μπογιά" της) και μιλησε για δευτερη δόση .......επιδόματος μητρότητας........και "ποιά" μιλάει για ....μητρότητα ......που δεν ξερει και ιδια με "πόσους" εχει "πάει" και δεν εχει παιδιά ......
Ο Κουμουνισμός ειναι με "νεο" προσωπείο Κοινωνικού "Σοσιαλισμού" ενα Κράτος στην Πρόνοια ναναι καλά οι μ.λ.κ που εργάζονται και μας.....πληρώνουν.....
Υπάρχει λύση στις ενδιάμεσες εκλογές στην Αμερική το Φθινόπωρο να πανε στον αγύριστο οι "Δημοκρατικοί" να ερθουν οι Ρεπουμπλικάνοι Donald Trump πριν τις τελικές εκλογές τους το 2023.
Μετα θα φταίω "εγώ" αμα δεν την "πηδήξω" την αλλη σε λιγους μήνες στο ενοίκιο να μου τα σκάει και "αντε γα" τι θα κανεις η δεν θα κανεις με τους μ.λ.κ που εκλέγετε.
35-άρα ενα χρόνο (9μηνο) λεχώνα + αλλο ενα χρόνο "μητέρα" ανηλίκου + αλλά δύο χρόνια "κοροϊδοιός" επιδόματα και εγω ο μ.λ.κ μόνο δουλευα και αυτή εξυνε το......σε ενα διαμέρισμα.
Ρε δεν πάνε στον αγύριστο τα μ.λ.κ σμένα στην ηλικία τους 30-35 χρόνων εγω εφαγα το "αγγούρι" δουλειά μεχρι τις 15:00 εφτανα σπίτι 16:00 μετα ειχα για χρόνο για τον "μαχαλά" μου σπίτια που ανήγηρα μετα "καπάκι" γυμναστήριο να "πάρω τα ισα μου" (ξεκουραζόμουν οντως με την γυμναστική) και μετα μεχρι τις 2:00 για γκόμενες....
Τι ζωή ζούνε τα μ.λ.κ σμένα αρχίζεις και λυπάσαι πλέον κλεισμένοι ολη την εβδομάδα σε ενα διαμέρισμα ......να πάνε να ......"εγω" και "εσύ" ειμαστε τα κορόιδα που δουλεύουμε και δεν θα κανω τον "αποστολο" τι προβλήματα (που δεν εχουν) αν εχει ο καθένας.

Εναν πατερα εχει καρδιοπαθή και υπέρβαρο η "μαμμά" και ......δεν πάει να τον δεί μην τον.....κολλήσει "κοροϊδοιό" ......η δικαιολογία να πηγαίνουμε να δούμε τον πατέρα που μας μεγάλωσε .....ανα δίμηνο......γιατί η μάνα της κανει την μαμμά στα παιδια της αλλης κόρης της που εργάζεται με τον μ.λ.κ της και οικονομάνε €3.500.
Να πάνε να.....θα τους "πηδήξω" στα ενοίκια και σε οποιον αρέσει ειδάλλως θα τα "χώσω" Airbnb που τα εβαλα για πλάκα και εγινε χαμός.
Επιδόματα γέννας μετα επιδόματα παιδιών και μετα εκπτώσεις φόρου για....παιδιά........να πάνε να ......ο πατέρας και η μανα μου τι ηταν μ.λ.κ που εργάζονταν και δεν τα ειχαν ........δυό παιδαράδες μεγάλωσαν με Πτυχία απο Προέδρους Δημοκρατίας και τον μ.λ.κ το Τζίπρα .....υπουργός εξωτερικών και Πρωθυπουργός...
Τώρα τους βάζουν και "επίδομα ακρίβειας" €200 οπου "εσύ" και "εγώ" θα πηγαίνουμε στο μπακάλικο να πληρώνουμε με τα χρήματα που εχουμε δουλέψει και θα βλέπουμε "απέναντι"στοαλλο ταμείο τους αλλους να βγάζουν το 45-άρι κάρτα "επίδομα ακρίβειας" και να πληρώνουν με δικά "μας" χρήματα.
Δεν υπάρχουν "ευκολες" λύσεις για τον πληθωρισμό παρά μονο η μόνη λύση ειναι η αυξηση της ανεργίας.....οσο δινεις χρήμα και καθονται τοσο θα αυξάνετε.
Τα ιδια παει να κανει και Αμερική ο μισοπεθαμένος Biden που εαναφέρει το obamacare και θα "πηδήξει" την μεσαία τάξη χρήματα των φορολογουμένων να εχουν περίθαλψη οι ανασφάλιστοι και τα μπακάλικα "βράζουν".....
Οσοι κατηγορούν σήμερα τον Μητσοτάκη εμμεσα ανηκουν στις παραπάνω "κατηγορίες" τζαμπατζήδων "πρόνοιας"......εξαίρεση μονο εχω εγώ που τον κατηγορώ για τις υποχρεωτικότητες που παει να βαλει με τα κορωνοεμβόλια και τα πρόστιμα και δεν ειναι θεμα ΄ποσού" το €100 -ράκι χεστήκαμε ......δεν ανηκω σε καμμία κατηγορία αλλά ειναι θεματα ηθικής.
Εχω βρει "καλές" ακρες για εξωτερικό....δοξα τον θεό!

"Γειτόνισσα".....να "ετοιμάζεσαι" πάμε επίσημα για πληθωρισμό 10.5% και τιμές ενέργειας "μάματα"......323% αυξηση του φυσικού αερίου στην......Αυστρία απο πέρσι........
Το θεμα δεν ειναι "πόσα" βγάζεις αλλά πόσα κλέβεις μαγκιά σου απο το "Κρατος" των Κομμουνιστών της Νέας Υορκης......

Ξέρεις να κλέψεις; Ξέρω, Ξέρεις να κρύψεις; Όχι. Μήτε να κλέψεις δεν ξέρεις.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 16 Aug 2022 23:11 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Φορολογικος συντελεστης 16 Aug 2022 23:58 #7

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Ελάχιστοι όπως είπες φθάνουν στο 44% γιατί απλά φτιάχνουν μια εταιρεία και πληρώνουν 22% είτε παίρνουν τιμολόγια από μια εταιρεία και πληρώνουν 25% με 3% bonus. Πιστεύω στη ΔΕΘ θα ανακοινωθεί 20% όπως είχαν υποσχεθεί προεκλογικά, άρα ακόμη μεγαλύτερο κέρδος.
The administrator has disabled public write access.

Φορολογικος συντελεστης 17 Aug 2022 21:57 #8

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
gus (gus326) wrote:
Ελάχιστοι όπως είπες φθάνουν στο 44% γιατί απλά φτιάχνουν μια εταιρεία και πληρώνουν 22% είτε παίρνουν τιμολόγια από μια εταιρεία και πληρώνουν 25% με 3% bonus. Πιστεύω στη ΔΕΘ θα ανακοινωθεί 20% όπως είχαν υποσχεθεί προεκλογικά, άρα ακόμη μεγαλύτερο κέρδος.

Gus,

Aναφερομαι, σε σχεδον 150000 φυσικα προσωπα (υψηλοβαθμους μισθωτους και συνταξιουχους) που δηλωνουν ανω των 40 k.

Oχι σε εταιρειες.

Η φορολογια κεφαλαιου ειναι καπως εξορθολογισμενη. Η φορολογια της μισθωτης εργασιας δεν ειναι. Και κανεις απο το γκουβερνο δεν ενδιαφερεται ! Μονο επιδοματακια ξερουν να μοιραζουν στις φορολογικες κλιμακες των 0-20000 ευρω ...

Αυτη την παραλογη φορολογικη κλιμακα του 44% για τα φυσικα προσωπα :

1)ποτε και ποσο θα την αποπληθωρισουν ?

2)ποτε και ποσο θα αποφασισουν να την μειωσουν ?


...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 17 Aug 2022 22:27 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.064 seconds