Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Page:
  • 1

TOPIC: Κατα πόσο εμπιστεύστε τα χρήματα σας Καταθέσεις στις Τράπεζες μετα τα κανόνια των cryptobanks Sillicon Valley - Credit Swiss etc;

Κατα πόσο εμπιστεύστε τα χρήματα σας Καταθέσεις στις Τράπεζες μετα τα κανόνια των cryptobanks Sillicon Valley - Credit Swiss etc; 29 Mar 2023 12:49 #1

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Νομίζω οτι καλύτερο θα ηταν να ανοιχτεί θέμα :
Κατα πόσο εμπιστεύστε τα χρήματα σας Καταθέσεις στις Τράπεζες μετα τα κανόνια των cryptobanks Sillicon Valley - Credit Swiss etc ;

Δινω πρώτος την απάντησή μου πάντως αν ανοιχτεί τετοιο θέμα
Υπάρχει το αυτό το κλασικό ρητό:
Μια τράπεζα θα σας δανείσει ευχαρίστως μια ομπρέλα όταν λάμπει ο ήλιος, αλλά μόλις αρχίσει να βρέχει, τη θέλουν πίσω..........
Πιστεύω στην τράπεζα ότι θα κάνουν ό,τι είναι δυνατόν για να μου πάρουν τα χρήματά μου με αμφίβολες χρεώσεις και "σημειώσεις".
Επιπλέον, πιστεύω ότι σε περίπτωση κραχ, η τράπεζα θα αποκαταστάσει τα χρήματά της από τα χρήματα των φορολογουμένων, ενώ μπορεί να καταγράψει κέρδη για τον εαυτό της.
Διαφορετικά, η εμπιστοσύνη μου στις τράπεζες τελειώνει.

Πρέπει ο κόσμος να καταλάβει τα απλά πράγματα : Exω ενα δάνειο που "τρέχει" στην Τράπεζα πχ απο €100.000 και μου εχει ανέβει €300.000 - €400.000 και απο την αλλη εχω παράλληλα και μια κατάθεση €30.000 - €40.000.
Αμα η Τράπεζα που ειμαι οφειλέτης χρεοκοπήσει με......συμφέρει σαν δανειολήπτη.
Γιατί με συμφέρει;
Απλούστατο στο ΤΕΚΕ θα εμφανιστώ οτι χρωστάω οχι τα €300.000 - €400.000 που μου ειχε ανεβει το δάνειο αλλά......τα €100.000 που αρχικά υπόγραψα και εμφανίζονται τα παραστατικά στα "τετράδια" της Τράπεζας.....
Επομένως ξεπληρώνω στην Τράπεζα το υπολοιπο ποσόν που εμφανίζομαι στο ΤΕΚΕ υψους :
€100.000 δάνειο μείον (-) τα €40.000 κατάθεσης = €60.000 και "καθάρισα" αντι να ξεπληρώνω €300.000 - €400.000 που μου ειχε ανέβει το δανειο και το ιδιο ακριβώς συμβάινει και με τα ......Funds .....τα υπολοιπα του δανείου ο "λογαριασμός" στους ....φορολογούμενους αλλά αυτο δεν γινεται γιατί ειναι Μνημονιακή υποχρέωση ολα τα Δανεια εχουν γινει Οργανικό Στοιχείο Αναπαραγωγής Κεφαλαίου και ειναι επενδυμένα στο εξωτερικό ΔΕΝ μπορούν να .....ρευστοποιηθούν.
Αυτα για πολίτες γιατί για επιχειρηματικά δάνεια η "τρεχουσα οφειλή" (συνολική) πολλαπλασιάζετε.
Credit Swiss -UBS - Sillicon Valley - First Bank etc ......ενας απο τους λόγους που βαρεσαν "κανόνι" ειναι και αυτός.
Να το θεσω γενικότερα το θεμα :
Την FED δεν την συμφέρει την παρούσα περίοδο μια ελεγχόμενη χρεοκοπία Κινέζικων Τραπεζών στο .....Real Estate;
Μα βεβαια τους συμφέρει γιατι ειδαλλως θα πρεπει να τυπώσουν χρήμα να δανειοδοτούν ολον τον πλανήτη και χώρια τα επιχειρηματικά πολλυεθνικών επιχειρήσεων που εχουν να "χώσουν" οι πολλυεθνικές στην Κίνα.
Απλά τα πράγματα!

Mozambique loans: FINMA completes proceedings against Credit Suisse
www.finma.ch/de/news/2021/10/20211019-mm-cs-mosambik/
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 29 Mar 2023 13:05 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.042 seconds