Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: HSBC International Bank

Απ: HSBC International Bank 24 Nov 2011 01:50 #28

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Μπορεί κάποιος να μας υποδείξει τον τρόπο για το άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού στην HSBC μέσω του site της; Το ρωτάω αυτό γιατί οι υπεύθυνοι των καταστημάτων της εν λόγω τράπεζας στην Ελλάδα ζητούν 750 ευρώ (!!!), για να σου ανοίξουν νέο λογαριασμό είτε στη Βρετανία είτε σε άλλη χώρα;

Μήπως ο Bank Analysis γνωρίζει κάτι περισσότερο και μπορεί να βοηθήσει;
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC International Bank 24 Nov 2011 02:25 #29

  • Θέμος
  • Θέμος's Avatar
750 ευρώ κόστος???? ή να καταθέσεις 750 ευρώ για να ξεκινήσει ο λογαριασμός?
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC International Bank 24 Nov 2011 19:54 #30

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
750 ευρώ για τα «έξοδα» ανοίγματος του λογαριασμού! Καλά διαβάσατε...
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC International Bank 24 Nov 2011 20:34 #31

  • magnet
  • magnet's Avatar
Mήπως ανοίγεις και επιχείρηση μαζί; :laugh: Πολύ μεγάλο κόστος, μήοπως χρεώνουν και μεταφραστές...? :P
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC International Bank 25 Nov 2011 13:00 #32

  • midi
  • midi's Avatar
αν συνεχιστει αυτη η ιστορια θα χρεωνουν και εισοδο με εισιτηριο :S
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC International Bank 10 Dec 2011 02:26 #33

  • D Mpen
  • D Mpen's Avatar
Ανώνυμος wrote:
Μπορεί κάποιος να μας υποδείξει τον τρόπο για το άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού στην HSBC μέσω του site της; Το ρωτάω αυτό γιατί οι υπεύθυνοι των καταστημάτων της εν λόγω τράπεζας στην Ελλάδα ζητούν 750 ευρώ (!!!), για να σου ανοίξουν νέο λογαριασμό είτε στη Βρετανία είτε σε άλλη χώρα;

Μήπως ο Bank Analysis γνωρίζει κάτι περισσότερο και μπορεί να βοηθήσει;

Επιβεβαιώνω ότι θέλουν χρήματα για άνοιγμα λογαριασμού στο εξωτερικό. Εμένα μου είπαν ότι μετά από ένα 6μηνο αν έχει κανείς 60.000 ευρώ στην τράπεζα τους αποκτά δικαίωμα να ανοίξει λογαριασμό στο εξωτερικό. Το κόστος 500 ευρώ!! Εξωφρενικό? Τουλάχιστον.

Δεν ξέρω γιατί μειώθηκε το κόστος.... λέτε να ζορίζεται και η HSBC?
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC International Bank 12 Dec 2011 22:47 #34

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Αυτά είναι σίγουρα αθλιότητες της HSBC εδώ. Αφού σας ξεκαθάρισαν όλοι οι παραπάνω ότι δεν χρειάζεται να ανοίξεις μέσω Ελλάδας τίποτε. Το κάνεις απευθείας στην offshore. Κατά τη γνώμη μου χαλαρώστε λίγο με το θέμα "λεφτά έξω", γιατί θα σας τα φάνε σε προμήθειες διάφοροι επιτήδειοι.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 12 Dec 2011 22:48 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC International Bank 14 Dec 2011 11:09 #35

  • COLLECTOR
  • COLLECTOR's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 7
  • Karma: 0
Απλως, στειλε τους Ε-μειλ. Θα σε βρουν αυτοι. Αναφερομαι σε ανοιγμα λογ/σμου στo Jersey.
Last Edit: 14 Dec 2011 11:11 by COLLECTOR.
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC International Bank 12 Jun 2021 11:49 #36

  • Kostas35
  • Kostas35's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 14
  • Thank you received: 3
  • Karma: 4
Καλησπέρα στο forum. Επειδή πάντα βρίσκω τις κατάλληλες απαντήσεις σε ερωτήματα μου, από εδώ, να θέσω άλλο ένα.

Εχω 5-6 δεκάρες διασκορπισμένες στις 4 βασικές Ελληνικές τράπεζες. Επειδή από ότι έχω καταλάβει, όλες οι τράπεζες στην Ελλάδα από θέμα ασφάλειας είναι σουρωτήρια και στην τελική κερδισμένοι είναι, μόνο όσοι χρωστάνε σε αυτές και όχι αυτοί που κάνουν αποταμιεύσεις, ιδού και η ερώτηση:

Σκέφτομαι να τα μαζέψω όλα και να ανοίξω έναν καταθετικό λογαριασμό στην HSBC προς το παρόν για περισσότερη ασφάλεια. Δεν με ενδιαφέρει το επιτόκιο ή άλλα επενδυτικά προγράμματα. Με ενδιαφέρει να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και ότι αυτά τα λίγα είναι ασφαλή σε κάθε περίπτωση.

Η άλλη σκέψη είναι να κάνω ένα μέρος χρυσό και να τα ¨ξεχάσω¨ κάπου, για τα γεράματα μου αλλά αυτό ίσως αργότερα…

Ποια η γνώμη σας για την Ελληνική HSBC? Γιατί κάπου διάβασα ότι ήταν να πουληθεί στην Eurobank και τελικά δεν τα βρήκαν, καθώς επίσης φαίνεται ότι δεν τα πάει και τόσο καλά εδώ στην Ελλάδα…?
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.062 seconds