Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Προθεσμιακη σε MILLENIUM BANK

Απ: Προθεσμιακη σε MILLENIUM BANK 11 Apr 2012 03:26 #10

  • chris123456
  • chris123456's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 7
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Tsig, ποιά είναι η άποψη σου για MILLENIUM bank . Ας ξεχάσουμε το ΤΕΚΕ ή ας υποθέσουμε ότι θα κατέθετα 500.000 Ε . Πόσο πιο μεγάλο μπορεί να είναι το ρίσκο σε σχέση με το να είχα τα χρήματα μου στην Εθνικη.
Και άλλη μια ερώτηση σε κάτι που δεν έχω καταλάβει, εάν μπορείς να με βοηθήσεις. Έστω ότι έχω 500.000 Ε στην Κύπρο ή αλλού ανα τον κόσμο, πτώχευει η Ελλάδα, γυρίζουμε σε δραχμή και υποτιμαται 60% ας πούμε. Τι όφελος μπορεί να έχω εγω που θα έχω τα χρήματα μου στην Κύπρο. Όταν τα φέρω Ελλάδα και τα μετατρεψω σε δραχμές δεν θα είναι πλέον υποτιμημενα?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Προθεσμιακη σε MILLENIUM BANK 11 Apr 2012 03:51 #11

Η ελληνική Millenium Bank ανήκει στη Banco Commercial Portugues, που σύμφωνα με την Fitch έχει την ίδια βραχυπρόθεσμη αξιολόγηση Β με την Εθνική Τράπεζα (βλέπε σχετικά με τις βραχυπρόθεσμες αξιολογήσεις Fitch).
Αν υποθέσουμε ότι πτωχεύσει η Ελλάδα και γυρίσει στην δραχμή με υποτιμήσεις, όσο έχεις τα ευρώ σου στο εξωτερικό γλυτώνεις αυτές τις υποτιμήσεις. Όμως αν πτωχεύσει η Ελλάδα δεν ξέρουμε τι επίπτωση θα έχει στις υπόλοιπες χωρές και αν θα γίνουν αλυσιδωτές αντιδράσεις.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.051 seconds