Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αποταμιευτικό πρόγραμμα eurobank

Αποταμιευτικό πρόγραμμα eurobank 27 Dec 2010 15:11 #1

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
εχω ξεκινησει προσφατα το αποταμιευτικό πρόγραμμα value στην eurobank...μικρες μηνιαιες καταβαβολες των 100 ευρω με ετησια αναπροσαρμογη 2%..εγγυημενο κεφαλαιο στα 15 χρονια 23.000 με προοπτικη να φθασει στις 25.000+ μεσω υπεραποδοσεων...εχει κανει καποιος κατι παρομοιο ; πιστευετε οτι συμφερει κατι τετοιο σε σχεση με εναν απλο λογαριασμο καταθεσεων;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αποταμιευτικό πρόγραμμα eurobank 27 Dec 2010 18:58 #2

Καταρχάς είναι θετικό το ότι αποταμιεύεις. Απλά εγώ έχω εδώ και τρία χρόνια ξεκινήσει κάτι παρόμοιο με την Εθνική Ασφαλιστική με δόση σταθερή στα 65 ευρώ το μήνα χωρίς ετήσια αναπροσαρμογή για να πάρω εγγυημένα στα 60 μου χρόνια (πρώτα ο Θεός....) 39.000 με μέγιστο τα 45.000 αν υπάρξουν υπεραποδόσεις κάποιες χρονιές. Το καλό είναι φίλε μου ότι αυτό φαίνεται σαν ασφάλεια ζωής και μου έρχεται επιστροφή φόρου καθε χρόνο κοντά στα μισά χρήματα που επενδύω όποτε αν μπορείς να κάνεις κι εσύ το ίδιο τότε σίγουρα συμφέρει γιατι αποταμιεύεις σχεδόν ανέξοδα....
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αποταμιευτικό πρόγραμμα eurobank 28 Dec 2010 15:52 #3

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Sovereign wrote:
Καταρχάς είναι θετικό το ότι αποταμιεύεις. Απλά εγώ έχω εδώ και τρία χρόνια ξεκινήσει κάτι παρόμοιο με την Εθνική Ασφαλιστική με δόση σταθερή στα 65 ευρώ το μήνα χωρίς ετήσια αναπροσαρμογή για να πάρω εγγυημένα στα 60 μου χρόνια (πρώτα ο Θεός....) 39.000 με μέγιστο τα 45.000 αν υπάρξουν υπεραποδόσεις κάποιες χρονιές. Το καλό είναι φίλε μου ότι αυτό φαίνεται σαν ασφάλεια ζωής και μου έρχεται επιστροφή φόρου καθε χρόνο κοντά στα μισά χρήματα που επενδύω όποτε αν μπορείς να κάνεις κι εσύ το ίδιο τότε σίγουρα συμφέρει γιατι αποταμιεύεις σχεδόν ανέξοδα....


βασικα εγω θα παρω αυτο το ποσο στα 53 μου περιπου ..καπου τοτε θα ξεκινουν οι σπουδες του παιδιου και θα εχει μια βαση για ενα ξεκινημα...και εχω και την φορολογικη απαλλαγη που αναφερεις...το θεμα ειναι πως θα κινηθουν οι αποταμιευτικοι λογαριασμοι αυτη την 15ετια ωστε να βγουμε ωφελημενοι...
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αποταμιευτικό πρόγραμμα eurobank 06 Aug 2020 14:43 #4

  • Theo2
  • Theo2's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Thank you received: 5
  • Karma: 0
Μόλις έληξε το Eurobank value της γυναίκας μου.Τα χρήματα θα μπούν στον λογ/μό στήν καλύτερη περίπτωση σε 15 εργάσιμες όπως μας είπαν,δηλαδή πανω απο 20 ημερολογιακές και κουρεμένο το δήθεν "εγγυημένο" κεφάλαιο περίπου 6%.Εννοείται βέβαια δεν ξαναστέλνω ούτε "γράμμα"σε τέτοιου είδους προγράμματα
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Απ: Αποταμιευτικό πρόγραμμα eurobank 06 Aug 2020 15:56 #5

  • GREGORYMO
  • GREGORYMO's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 283
  • Thank you received: 69
  • Karma: 0
Τι πρόγραμμα ήταν αυτό ?
Γιατί μου κάνει εντύπωση αυτό που γράφεις για κούρεμα !!
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αποταμιευτικό πρόγραμμα eurobank 06 Aug 2020 18:33 #6

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
Κατά πασά πιθανότητα δεν είχε εγγυημένο ολο το κεφάλαιο . Ασχέτως τι σου είπανε, τι γράφουν τα χαρτιά ειναι το θέμα (και όχι τι καταλαβαίνει οποιος τα διαβαζει).
Όλα αυτά που βαφτιζονται αποτεμιευτικα, κατά κανόνα είναι ασφαλιστικά (μονο στα ασφαλιστικά προϊόντα έρχονται επιστροφές φορου ή αφορολογητα κλπ). Το κεφάλαιο είναι εγγυημένο στο 99% αυτών αφού αφαιρεθούν έξοδα διαχειρησης κλπ. Στην περίπτωση σου αυτά μάλλον ήταν 6%.
Γι αυτό έχει μαλιασει η γλώσσα μου να λέω, μακρια από αυτά, προτιμότερο προθ κατάθεση στη χειρότερη τράπεζα με τα μεγαλύτερα επιτόκια.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi), CV, IoannisD (Dia!84)

Απ: Αποταμιευτικό πρόγραμμα eurobank 08 Aug 2020 10:37 #7

  • Theo2
  • Theo2's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Thank you received: 5
  • Karma: 0
Είναι το eurobank value.Στο web banking στην ενημέρωση για τα επενδυτικά το ποσό που αναφέρεται οτι θα μπεί με την λήξη του προγράμματος είναι μειωμένο κατα 6% απο το εγγυημένο ποσό που αναφερόταν στην σύμβαση που έγινε πρίν απο 10 χρόνια. Τα χρήματα δεν έχουν μπει ακόμα στο λογ/μό παρά το οτι έχει λήξει απο τις 15/72020 και τα δικαιολογητικά που ζητάνε τα έχουν πάρει απο τις 20/7/2020.
Τώρα εαν τελικά όταν μπούν είναι σωστά τότε το μόνο φάουλ θα είναι η καθυστέρηση της εκταμίευσης.
Θα επανέλθω με ενημέρωση.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, CV, IoannisD (Dia!84)

Απ: Αποταμιευτικό πρόγραμμα eurobank 08 Aug 2020 19:18 #8

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
sosimple wrote:
Γι αυτό έχει μαλιασει η γλώσσα μου να λέω, μακρια από αυτά, προτιμότερο προθ κατάθεση στη χειρότερη τράπεζα με τα μεγαλύτερα επιτόκια.

Προσθετω: προτιμότερο προθ κατάθεση σε οποιαδηποτε τράπεζα με οποιαδηποτε επιτόκια. Γιατι υπολογιζω το κοστος του να μην εχεις τα λεφτα σου διαθεσιμα οποια στιγμη τα χρειαστεις. Την προθεσμιακη τη σπας τσαμπα, αυτα τα μπασταρδεμενα ασφαλιστικα-επενδυτικα τα σπας με κοστος και ταλαιπωρια.
Αν βαλεις μεσα και το "opportunity cost", το θεμα ειναι εξωφρενικο. Σε παραπλανανε και χανεις την ευκαιρια:
1. Να ασφαλιστεις σοβαρα, ή/και
2. Να επενδυσεις σοβαρα

Theo2, ενημερωνε, αλλα το τι ειναι σωστο να μπει προκυπτει απο το τι αναφερεται στη συμβαση, και κυριως στα ψιλα γραμματα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, γιώργης (yorgi), IoannisD (Dia!84)

Απ: Αποταμιευτικό πρόγραμμα NN ULTIMA 31 Aug 2020 10:21 #9

  • Manolis (equi)
  • Manolis (equi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, έκανα μια κουβέντα με γνωστό μου ασφαλιστή για αποταμιευτικο στην NN (NN ULTIMA). Πάγια εντολή 150-200€ τον μήνα σε βάθος 25 χρόνων και μια συντηρητική εκτίμηση που κάνουν είναι για 5% ετήσιο επιτόκιο. Επενδύονται σε αμοιβαία εντός Ελλάδας από ότι μου είπε και ανάλογα με το μίγμα που θα επιλέξεις μπορεί να γίνει πιο επιθετικό ή πιο συντηρητικό.

Πέρα από το ότι τα λεφτά κλείνονται και έχεις ποινές για να το σπάσεις την πρώτη 7ετια, υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω? Έχει κάποιος εικόνα για το συγκεκριμένο πρόγραμμα ή γενικότερα για αντίστοιχα προγράμματα?
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.061 seconds