Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Μείωση Επιτοκίων ;

Μείωση Επιτοκίων ; 10 Jul 2012 12:08 #1

  • Anonymous
  • Anonymous's Avatar
Έχω μια προθεσμιακή στην Proton και διαπίστωσα μείωση των επιτοκίων από 5,70 σε 5,20.
Διάβασα, επίσης, για την FFB ότι προτίθενται να μειώσουν τα επιτόκια των 6,50.
Μήπως έπεσε γραμμή για γενική μείωση των επιτοκίων ;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μείωση Επιτοκίων ; 10 Jul 2012 12:33 #2

  • xristos g
  • xristos g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 925
  • Thank you received: 176
  • Karma: 1 (-184)
Anonymous wrote:
Έχω μια προθεσμιακή στην Proton και διαπίστωσα μείωση των επιτοκίων από 5,70 σε 5,20.
Διάβασα, επίσης, για την FFB ότι προτίθενται να μειώσουν τα επιτόκια των 6,50.
Μήπως έπεσε γραμμή για γενική μείωση των επιτοκίων ;

σιγα μη πέσουν εγω για άνοδο τα κόβω με τα χάλια που έχουμε
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μείωση Επιτοκίων ; 10 Jul 2012 13:29 #3

  • KΝ's Avatar
ΧΡΙΣΤΑΚΗ ΠΑΙΣΑΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΣΟΥΝΕ ΚΙΑΛΛΟ.ΑΝ ΕΣΥ ΒΡΗΣ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ Η ΕΣΤΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΣ ΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μείωση Επιτοκίων ; 10 Jul 2012 13:42 #4

  • xristos g
  • xristos g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 925
  • Thank you received: 176
  • Karma: 1 (-184)
KΝ wrote:
ΧΡΙΣΤΑΚΗ ΠΑΙΣΑΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΣΟΥΝΕ ΚΙΑΛΛΟ.ΑΝ ΕΣΥ ΒΡΗΣ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ Η ΕΣΤΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΣ ΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ.

τραπεζίτη έτσι σου είπαν να λες ? εμένα στ πελοποννησου μου εδωσαν για 40 χιλ 6,85 φαντάσου στα μεγάλα κεφαλαία τη δίνουν βεβαίως όσα και να μου δώσουν ελλαδα δεν τα φέρνω με τίποτα !

www.tsig.gr/lang-el/anepisima-epitokia


μου αρέσει που και καλά έγραψες ανορθόγραφα για μην καταλάβουμε οτι είσαι τραπεζίτης :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Last Edit: 10 Jul 2012 14:26 by xristos g.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μείωση Επιτοκίων ; 10 Jul 2012 16:54 #5

  • partblah1990
  • partblah1990's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 38
  • Karma: 0 (-1)
Η αξία του χρήματος και η πόσοτητα που κυκλοφορεί στην αγορά έχουν αντίστροφη σχέση ... οπότε μιας και πολλοί επέστρεψαν πίσω τις καταθέσεις τους θα μειωθούν τα επιτόκια ....διορθώστε με αν κάνω λάθος...
Απλώνω τα πόδια μου όσο φτάνει το πάπλωμα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μείωση Επιτοκίων ; 10 Jul 2012 19:29 #6

  • xristos g
  • xristos g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 925
  • Thank you received: 176
  • Karma: 1 (-184)
partblah1990 wrote:
Η αξία του χρήματος και η πόσοτητα που κυκλοφορεί στην αγορά έχουν αντίστροφη σχέση ... οπότε μιας και πολλοί επέστρεψαν πίσω τις καταθέσεις τους θα μειωθούν τα επιτόκια ....διορθώστε με αν κάνω λάθος...

φιλε οι καταθέσεις δεν επέστρεψαν ουτε θα επιστρέψουν τουλάχιστον όχι ακόμα τώρα αν εννοείς τα 2-5 χιλιάρικα που πήραν οι παππούδες κάτω απο το στρώμα ναι επέστρεψαν αλλα οι πραγματικές καταθέσεις οχι απλά δε επέστρεψαν αλλά συνεχίζουν και την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια :laugh: :laugh: :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μείωση Επιτοκίων ; 10 Jul 2012 20:24 #7

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Μόνο και μόνο ότι βλέπετε να γράφονται αυτά -τα αποδεδειγμένα ψέμματα- στον τύπο καταλαβαίνετε σε τι κατάσταση βρίσκονται οι τράπεζες και που το πάνε.

-Μερικοί φίλοι εδώ μέσα, πρέπει να παρατηρήσουν ότι κάποιος ή κάποιοι τους κατεβάζουν συστηματικά το κάρμα. Θα μου πείτε και τι έγινε; Δεν λέω ότι έγινε. Απλά κατά διαβολική σύμπτωση τυγχάνει να είναι όλοι αυτοί που συμμετέχουν ενεργά σε συζητήσεις για "λεφτά έξω". Κάποιοι έχουν σαλτάρει εντελώς με αυτά που γράφονται :laugh:
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 10 Jul 2012 20:27 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μείωση Επιτοκίων ; 11 Jul 2012 02:17 #8

  • bakchr
  • bakchr's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 16
  • Karma: 0
Όντως έχουν πέσει τα επιτόκια στις προθεσμιακές τελευταία. Καμία τράπεζα δεν μου έδωσε πάνω από 5,7% για 12μηνη προθεσμία, ενώ πριν λίγο καιρό έδιναν εύκολα 6,5-7%. Ακόμα και η kedr bank που έχει παραδοσιακά τα υψηλότερα επιτόκια, έχει πέσει στο 6%. Τελικά προτίμησα το 6,5% της fbb έστω κι αν είναι μόνο για 6 μήνες.

Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι έχουν αρχίσει να επιστρέφουν οι καταθέσεις. Άρα υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση για προθεσμιακές, άρα οι τράπεζες ρίχνουν τα επιτόκια. Φαντάζομαι ότι όσο περνάει ο καιρός θα πέφτουν όλο και πιο πολύ. Λογικό μου φαίνεται.
The administrator has disabled public write access.

Re: Απ: Μείωση Επιτοκίων ; 11 Jul 2012 10:44 #9

  • Anonymous
  • Anonymous's Avatar
Η αλήθεια είναι ότι τα επιτόκια αυτά δεν συνάδουν με την οικονομική κατάσταση, όσο κι αν συμφέρουν εμάς τους καταθέτες.
Μάλλον, μόνο η αυξημένη ανάγκη των τραπεζών σε ρευστό μπορεί να τις εξαναγκάζει σε υψηλά επιτόκια...
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.067 seconds