Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 24 Feb 2013 20:15 #37

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Δεν υπάρχουν δράκοι makxax και μην βάζεις σε μένα λέξεις που δεν είπα. Έγραψα τις απόψεις μου πάνω σε αυτό που έγραψες και μάλιστα έγραψα και κάποιες σκέψεις που έκανα και πιθανόν να κάνουν όλοι όσοι διαβάζουν την ανελέητη ηλεκτρονική προπαγάνδα που διακινείται και ίσως και εσύ είσαι θύμα αυτής. Τι να σου απαντήσω τώρα σχετικά με αυτό για τους Γερμανούς; Ειλικρινά πιστεύω πως πρέπει να είσαι αφελής για να διατυπώνεις τέτοιες θέσεις, αν αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να ανήκεις στην κατηγορία που έθιξες. Αν δεν γνωρίζεις τους τρόπους να έχεις αποδόσεις > 5% ετησίως στα κεφάλαια σου στην Γερμανία, όπως και στην Ελλάδα, τότε παρέμεινε στους τόκους σου αλλά άσε τις επενδυτικές προτάσεις. Υπάρχουν ξέρεις και τράπεζες στις γνωστές Μπανανίες που δίνουν τόκους πάνω από 10%. Μπορείς να πάει κανείς και σε αυτές για μεγαλύτερες ακόμα αποδόσεις.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 25 Feb 2013 00:42 #38

  • makxax
  • makxax's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 61
  • Thank you received: 4
  • Karma: -1
makper πραγματικά δεν γνωρίζω. Τελικά είμαι αφελής, γιατί απο την άλλη πλευρά δεν είμαι σίγουρα!!!!! Έγραψα τις φοβίες μου τόσο για το εξωτερικό όσο και για την Ελλάδα με το ατυχές όπως λές παράδειγμά μου για τους Γερμανούς. Πραγματικά όμως ο τίτλος του θέματος είναι "Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ" γιατί δεν μας βοηθάς με το να μας πείς πως μπορούμε να έχουμε αυτό το αποτέλεσμα που λές?
Ειλικρινά πιστεύω πως πρέπει να είσαι αφελής για να διατυπώνεις τέτοιες θέσεις, αν αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να ανήκεις στην κατηγορία που έθιξες. Αν δεν γνωρίζεις τους τρόπους να έχεις αποδόσεις > 5% ετησίως στα κεφάλαια σου στην Γερμανία, όπως και στην Ελλάδα
Πιστεύω αυτό ήταν το θέμα και πραγματικά αυτό ψάχνω και εγώ. Θα μας βοηθούσες πολύ όλους μας πιστεύω. Για να μπούμε σε αυτό το ποστ πιστεύω αυτό ψάχνουμε όλοι. Τώρα αν εσύ έχεις το 5% στην Γερμανία και ψάχνεις για κάτι παραπάνω δεκτό. Απλά στα υπόψιν σου θα πρέπει να έχεις και το ποσο για το οποίο ξεκίνησαμε το ποστ! Πραγματικά αν μπορείς βοήθησέ μας
Last Edit: 25 Feb 2013 00:54 by makxax.
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 25 Feb 2013 01:40 #39

  • phil
  • phil's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 44
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0 (1)
ΒΑΣΟΣ wrote:
Αγαπητοί φίλοι του site, παρότι δεν επεμβαίνω στις συζητήσεις σας( σχετική άγνοια γύρω από θέματα περί χρήματος) διαβάζω με προσοχή εδώ και λίγο καιρό τις απόψεις σας. Ο λόγος που ανοίγω αυτό το θέμα είναι ότι προχθές έλαβα από κληρονομιά το ποσό των 60.000 Ευρώ και δεν ξέρω πως πρέπει να τα διαχειριστώ. Καταρχήν το μόνο σίγουρο είναι οτι θέλω να κρατήσω το παραπάνω ποσό για τα 3 μου παιδιά, που σε διάστημα 4 έως 8 ετών θα ενηλικιωθούν και θα τα χρειαστούν για σπουδές, δουλειές κτλ.
Έχω καταλήξει σε δύο πράγματα;
α) να τα στείλω για μεγαλύτερη ασφάλεια στο εξωτερικό(πχ. στην Γερμανία όπου έχω συγγενείς), αλλά φυσικά με σχεδόν μηδενικό επιτόκιο η
β) να τα έχω εδώ, ίσως σε κάποια προθεσμιακή κατάθεση για να παίρω και τους τόκους, αλλά ποιά Τράπεζα και για πόσο χρονικό διάστημα; των Συνεταιριστικών Τραπεζών η του Ταμείου Παρακαταθηκών που δίνουν και το καλύτερο ετήσιο επιτόκιο σήμερα, η άλλων μη γνωστών Τραπεζών όπως της FBB για 6 μήνες, η ακόμη της Λαικής με όλα αυτά που ακούγονται για την Κύπρο; Η μήπως σε κάποια γνωστή τράπεζα με έστω μειωμένο επιτόκιο; Όλα αυτά σύμφωνα και με τον σχετικό πίνακα του site με τις αποδόσεις των καταθέσεων.
Εσείς εαν ήσασταν στην θέση μου πως θα ενεργούσατε στα παραπάνω;

Για μένα το καλύτερο είναι να μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο καλάθι. Η απόδοση μπορεί να μην είναι η μεγαλύτερη αλλά ό,τι και να γίνει δε θα μείνουμε στον άσσο σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά στο μέλλον.

Από ελληνική τράπεζα κανείς δεν έχει χάσει χρήματα μέχρι στιγμής. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι το ίδιο θα γίνεται πάντα. Φαντάσου να φαληρίσει κάποια τράπεζα και να πρέπει να αποζημιωθείς. Θα τα πάρεις τα χρήματα αλλά πώς; Σε ευρώ ή σε ομόλογα του ελληνικού δημοσίου;
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 25 Feb 2013 01:56 #40

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Μιας και το έθιξες, έχω επένδυση στη Γερμανία, που έχει γράψει πάνω από 5% ετήσια απόδοση. Δεν θα σου τη συστήσω όμως (πρόκειται για κάποιου είδους αμοιβαίο) γιατί μπορεί να επηρεαστείς και να πας να αγοράσεις μερίδια αύριο και αυτό να αρχίσει να πέφτει. Να πανικοβληθείς και να πουλήσεις και στη συνέχεια να αρχίσει να ανεβαίνει και να αισθανθείς διπλά ... (ρεαλιστικό σενάριο).
Καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου; Βασικά δεν είμαι σύμβουλος επενδύσεων, γι αυτό και δεν θα σου προτείνω κάτι, απλά σχολιάζω μερικές μορφές επένδυσης.
-Ο τίτλος του θέματος είναι βασικά παραπλανητικός. Η πιο ασφαλής τοποθέτηση αυτή τη στιγμή θα μπορούσε να είναι κατάθεση σε κάποια Ελβετική τράπεζα με αρνητικό επιτόκιο, να σε χρεώνουν δηλαδή για να σου φυλάνε τα λεφτά σου. Από την στιγμή που μιλάς για επένδυση, αυτή ενέχει ρίσκο (κανόνας), και δεδομένης της οικονομικής συγκυρίας μπορεί να γίνει από μικρό μεγάλο. Άρα λοιπόν ξεκινάμε από τα βασικά, που σημαίνει τι ποσό διαθέτεις, τι είδους λεφτά είναι αυτά, πότε θα τα χρειαστείς, γιατί προορίζονται κτλ. Βασικές ερωτήσεις δηλαδή.
-Τώρα, κάποιος που ασχολείται επαγγελματικά με το θέμα θα μπορούσε να δώσει περισσότερες επιλογές, αλλά με τους χασοκόπους που βλέπω να κυκλοφορούν γύρω μας αμφιβάλω αν θα βρεθεί κανένας καλός (κερδοσκόπος) εδώ μέσα. Περιληπτικά σου λέω ότι μοιράζεις τα διαθέσιμα σου σε διαφορετικού τύπου επενδύσεις (κανόνας: όχι όλα τα αυγά σε ένα καλάθι). Κάποιο κομμάτι όντως θα μπορούσε να είναι προθεσμιακές, μπορεί και σε νόμισμα εκτός € (οι αγαπημένες μου).
-Παρακαλώ την σκυτάλη να αναλάβει άλλος, μπορεί να βοηθήσει και ο ακατανόμαστος, αρκεί να μην αρχίσει να μιλάει πάλι για τσολιάδες και για αεροψεκασμένους. Αυτά.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 25 Feb 2013 02:01 by makper.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: makxax

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 25 Feb 2013 23:57 #41

  • makxax
  • makxax's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 61
  • Thank you received: 4
  • Karma: -1
makper και phil ευχαριστώ. Τέτοιες απόψεις και συζητήσεις βοηθάνε!!!!!!! Εγώ προσωπικά φοβάμαι τις ΑΜΚ και αν περάσουνε και αυτές. Το επόμενο εμπόδιο οι Γερμανικές εκλογές. Βέβαια πολύ φοβάμαι ότι θα το καθυστερήσουν και θα τείνου για να γίνουνε μαζί!!!!!!!!!! Άρα λέμε καλύτερα έξω. Βεβαια οι τράπεζες έξω δεν δέχονται τόσο εύκολα καταθέσεις των 60000. Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω. Αν κάποιος έχει άλλη εικόνα καλό είναι να βοηθήσει
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 26 Feb 2013 00:31 #42

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
-Βεβαια οι τράπεζες έξω δεν δέχονται τόσο εύκολα καταθέσεις των 60000.

Σε ποια τράπεζα απευθύνθηκες και σου δημιούργησαν προβλήματα; :ohmy:
Τα πήγες σε μετρητά επάνω σου; (και χωρίς χαρτιά ανάληψης; ) Οποιαδήποτε τράπεζα δέχεται τα λεφτά σου, ειδικά αυτά με τραπεζικά εμβάσματα εντός ευρωζώνης θεωρούνται εξ' ορισμού καθαρά, εκτός από τους ξεφτίλες εντός Ελλάδας φυσικά.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 26 Feb 2013 00:33 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 26 Feb 2013 00:35 #43

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makper wrote:
-τραπεζικά εμβάσματα εντός ευρωζώνης
Ναι ρε makper, αλλά άμα κάνεις έμβασμα από δω, μετά θα σου στείλουν "πρόσκληση" να αιτιολογήσεις που τα βρήκες!
Δεν παίζει πια αυτό!
Ξαναγυρνάμε σιγά-σιγά στην εποχή που πέρναμε $250 για κάθε ταξείδι!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 26 Feb 2013 00:49 #44

  • phil
  • phil's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 44
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0 (1)
Αυτό που εννοούσα στο προηγούμενο μήνυμα είναι ότι το καλύτερο είναι να μοιράζουμε τον κίνδυνο βάζοντας τα χρήματα σε διαφορετικές τράπεζες και διαφορετικές χώρες αν γίνεται. Τα χρήματα δεν είναι 100% ασφαλή ακόμα και σε γερμανική τράπεζα.

Για το άνοιγμα λογαριασμού στη Γερμανία αυτό που ξέρω είναι ότι δεν τρελαίνονται για να πάρουν καινούρια χρήματα. Ένας γνωστός μου που άνοιξε λογαριασμό σε μεγάλη γερμανική τράπεζα μου είπε ότι του ζήτησαν να υπογράψει ακόμη κι ένα έγγραφο που έλεγε πως δεν έχει σχέση ο ίδιος και οι συγγενείς του με την πολιτική. Τα επιτόκια είναι πολύ μικρά σε σχέση με αυτά που έχουμε συνηθίσει εδώ στην Ελλάδα. Το 5% που αναφέρθηκε πριν δεν είναι κατάθεση αλλά αμοιβαίο, ίσως μετοχικό που την επόμενη χρονιά μπορεί να έχει απόδοση 40% ή -40%. Αν δεν είναι μετοχικό οι αποκλίσεις προς τα πάνω ή κάτω θα είναι μικρότερες.
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 26 Feb 2013 01:14 #45

  • makxax
  • makxax's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 61
  • Thank you received: 4
  • Karma: -1
Dear Sir

thank you for your e-Mail.

We can't open saving accounts by using a debit entry from foreign accounts abroad.

Yours sincerely

Your Postbank e-Mail Team
Carsten Wegmann

Η ίδια απάνηση και απο DB. Όσο για την ABN ακομη περιμένω απάντηση. Με Post και DB είχα και τηλεφωνική επικοινωνία. Βέβαια όλα αυτά το 2010. Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα ή αν έκανα κάτι λάθος εγώ. Αν ναι πείτε μου πού. Ξέρω πάντως και γνωστούς που με 700 τους στείλανε και με κούριερ τα χαρτια για υπογραφές. Έχει κάποιο πλαφόν
Last Edit: 26 Feb 2013 01:16 by makxax.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.075 seconds