Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 26 Feb 2013 01:21 #46

  • makxax
  • makxax's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 61
  • Thank you received: 4
  • Karma: -1
Phil αυτό είδα και εγώ. Βέβαια η διασπορά γενικά στην οικονομία είναι καλή. Τώρα το πόσο εύκολο είναι να μπορέσεις να ανοίξεις λογαριασμό και σε πολλές χώρες........ Μιλάμε πάντα για χρήματα που δεν έχεις κανένα πρόβλημα να σε καλέσουν όπου και όποιοι θέλουνε
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 26 Feb 2013 02:17 #47

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makxax wrote:
πόσο εύκολο είναι να μπορέσεις να ανοίξεις λογαριασμό και σε πολλές χώρες..

www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?i...dir=asc#post_1754295

Πριν 2,5~3 χρόνια.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 26 Feb 2013 02:17 #48

  • phil
  • phil's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 44
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0 (1)
Λογαριασμό σε άλλη χώρα ξέρω ότι ανοίγει η HSBC αλλά πρέπει να είσαι πελάτης της για κάποιο χρονικό διάστημα, έξι μήνες νομίζω μου είχαν πει. Στην Αγροτική παλιότερα μου είχαν πει ότι μπορούν να μου ανοίξουν λογαριασμό σε υποκατάστημά τους στη Γερμανία χωρίς να χρειαστεί να ταξιδέψω, θα μου έστελναν να υπογράψω τα έγγραφα που χρειάζονταν αλλά τελικά το μετάνιωσα.
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 26 Feb 2013 02:41 #49

  • makxax
  • makxax's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 61
  • Thank you received: 4
  • Karma: -1
Εγώ λέω για τράπεζα που δεν έχει καμία σχέση με Ελλάδα. Το να πάω σε υποκατάστημα ελληνική τράπεζα σε άλλη χώρα δεν μου δίνει την σιγουριά που θα ήθελα. Πχ στην DB ή στην Ολλανδία στην ΑBN ο Βασος μπορεί να ανοίξει λογαριασμό και αν ναι πώς?
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 26 Feb 2013 02:55 #50

  • phil
  • phil's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 44
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0 (1)
Μόνο για την Αγροτική έγραψα για υποκατάστημα, όχι για την hsbc.

Για τις άλλες χρειάζεται ένα ταξιδάκι και ίσως ένας καλός λόγος για το άνοιγμα του λογαριασμού.

Εκτός κι αν μιλάμε για μεγάλα ποσά. Τότε θα σου έστελναν ότι χρειάζεσαι στο σπίτι.
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 26 Feb 2013 03:02 #51

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Αν περασεις απο καποιο υποκαταστημα τους σου ανοιγουν μια χαρα λογαριασμους. Τουλαχιστον οι Γερμανοι. Ειναι θεμα νομοθεσιας. Στο ιντερνετ μπορουν να λενε οτι θελουν. Και να γραφουν οτι θελουν.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 26 Feb 2013 03:18 #52

  • makxax
  • makxax's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 61
  • Thank you received: 4
  • Karma: -1
makper wrote:
Αν περασεις απο καποιο υποκαταστημα τους σου ανοιγουν μια χαρα λογαριασμους. Τουλαχιστον οι Γερμανοι. Ειναι θεμα νομοθεσιας. Στο ιντερνετ μπορουν να λενε οτι θελουν. Και να γραφουν οτι θελουν.
Για την τηλεφωνική και διαδυκτιακή επικοινωνία μπορώ να μιλήσω γιατί πολύ απλά έχω προσωπική εμπειρία. Για να το λες φίλε ότι με παρουσία στο κατάστημα αλλάζει η συμπεριφορά και μπορώ να ανοίξω λογαριασμό οκ δεκτό. Αν μετά η μεταφορά γίνει τμηματικά μέσω e-banking?
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 26 Feb 2013 13:51 #53

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Μάλλον έχουν πάρει εντολή να βάζουν πάγο όταν παίρνουν τηλέφωνο οι Ελληνες, και ίσως και από άλλες χώρες. Όπως καταλαβαίνεις δεν θέλουν κεφάλαια πανικόβλητων καταθετών, γιατί αυτά με τον ίδιο τρόπο που έρχονται, με τον ίδιο τρόπο φεύγουν. Άσε που μπορεί να είναι και μαύρα και δεν θέλουν φασαρίες. Όταν πας εκεί το πράγμα αλλάζει. Τουλάχιστον για Γερμανία που ξέρω, το μόνο δικαιολογητικό που απαιτεί η τραπεζική τους νομοθεσία είναι ταυτότητα νέου τύπου ή διαβατήριο. Εννοείται πως για κατάθεση χρημάτων κάνεις ηλεκτρονικό έμβασμα, δεν πας με δεσμίδες στην τσέπη. Η PB δεν ξέρω αν θέλει παραπάνω χαρτιά.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 26 Feb 2013 18:26 #54

  • makxax
  • makxax's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 61
  • Thank you received: 4
  • Karma: -1
Ευχαριστώ makper. Να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Την φορολόγησητων τόκων σε βάζουνε να επιλέξεις απο ότι ξέρω. Μα υπάρχει περίπτωση να τα έχεις Γερμανία και να διαλέξεις φορολόγηση απο Ελλάδα. Αν ναι ποιος ο λόγος?
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.060 seconds