Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Μετά το κούρεμα των καταθέσεων στην Κύπρο, τι; -- Υπάρχει ασφάλεια στις Καταθέσεις ;

Μετά το κούρεμα των καταθέσεων στην Κύπρο, τι; -- Υπάρχει ασφάλεια στις Καταθέσεις ; 18 Mar 2013 12:18 #91

  • xristos g
  • xristos g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 925
  • Thank you received: 176
  • Karma: 1 (-184)
makxax wrote:
Καλημέρα! Όσο μπορεί να είναι πλέο με αυτούς που μπλέξαμε.....Άλλους μετα ψήφου και άλλους με το έτσι θέλω. Κοινό όλων αυτών η πρόθεση να μας σώσουν!!!!!!!!!!!!! Τελικά πρέπει να είμαστε πολύ τυχεροί άνθρωποι..... Στο μόνο που δεν τα πάμε καλά είναι στο θέμα της ψυχολογίας!!!!!!!!!!! Αυτοί έχουν master. Μας βάζουνε πάντα στην πρίζα και μετά μας βάζουνε και καλά στα διλλειματα!!!!!!!! Πασάρουνε και καλά το 10% για τα ποσά απο 100000€ και πάνω και 6,75% για τα μικρότερα ποσά. Το περίεργο είναι ότι ακόμη δεν υπήρξε η δυνατότητα ψευτοεπιλογής!!!!!!!!! Όπως στην Ελλάδα χρεοκοπία ή haircut. Έλα τελικά που αρχίζει να ψιθυρίζεται ότι τελικά θα γίνει το χατίρι και θα μειωθει η κλοπή σε 3% τελικά για ποσά κάτω των 100000€. Τελικά θα φάμε το 3% και θα λέμε πως είμαστε και κερδισμένοι που δεν χάσαμε το 6,75%. Η καλύτερη στρατηγική και η ποιο απλά στον τομέα της ψυχολογίας για να περάσεις μέτρα. Λές στον άλλο θα σε σκοτώσω!!!!!!!! Τελικά την άλλη μέρα του λές ότι τελικά θα σε κάνω την χάρη μετά απο την πίεση που με έχεις ασκήσει και θα σε αφήσω να ζήσεις αλλά χωρίς πόδια και χέρια!!!!!!!!!!!! Τυχερός δεν είσαι με το αποτέλεσμα!!!!!!!!! Αφού δεν έχεις χάσει την ζωή σου και η ψυχολογία του ανθρώπου είναι όσο ζώ ελπίζω!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πάνω σε αυτό βαδίζουν!!!!!!!!

έτσι ειναι φιλε μου έτσι θαυμαστέ αδέλφια κύπριοι ποιοι σας εκπροσώπησαν
BFF6A879-B19E-433C-B4E9-FDB1737020D4.jpg
The topic has been locked.

Μετά το κούρεμα των καταθέσεων στην Κύπρο, τι; -- Υπάρχει ασφάλεια στις Καταθέσεις ; 18 Mar 2013 12:37 #92

MB wrote:
makper wrote:

Σηκώστε όλα σας τα λεφτά από τις τράπεζες και εξαφανίστε τα πριν σας τα φάνε οι banksters.

Λες να γίνει αργότερα και δεύτερο κούρεμα στις Κυπριακές??
Η γνώμη σου είναι να σπάσουμε τις εκεί προθεσμιακές και να φύγουμε, ή να θεωρήσουμε ότι δεν θα πειραχθούν άλλο όπως ισχυρίζονται???

Εντάξει, μην το παρακάνουμε. Εαν ειναι να γινει κατι δεν θα γινει τωρα κοντα. Επομενως οσοι εχουν ακομα λεφτα στην Κυπρο θα εχουν χρονο να τα μεταφερουν αλλου.
Να ξερεται ότι εαν η Κυπριακη ηγεσια δεν ηθελε το κουρεμα δεν θα ειχε γινει. Μαλιστα ο Σοιμπλε τον ψιλοκαρφωσε τον Αναστασιαδη για το θεμα του κουρεματος για καταθεσεις μεχρι 100.000.
Οι Κυπριοι εβαλαν κατω τα νουμερα και ειχαν κανει τον λογαριασμο τους. Ειδαν οτι κερδη απο Τραπεζικες δραστηριοτητες δεν θα υπαρχουν στο μελλον. Αρα γιατι να σκισουνε τους εαυτους τους. Αποφασισανε οτι ο Τραπεζικος τομεας πρεπει να συρικνωθει και να σκισουνε τους Ρωσους, Ελληνες και Βρεττανους καταθετες. Αυτες οι ομαδες καταθετων ειχαν το χοντρο χρημα στις Κυπριακες Τραπεζες. Ο Αναστασιαδης δεν ηρθε στην Αθηνα και ειδε τον Σαμαρα για να του πουλησει τις δραστηριοτητες των Κυπριακων Τραπεζων στην Ελλαδα?
Οποτε:
H Κυπρος διασωζει τις Τραπεζες, εξασφαλιζει χρηματοδοτηση του δημοσιου χωρις να θιχτουν τα κυπριακα ασφαλιστικα ταμεια και οι κυπριακες ασφαλιστικες εταιρειες (δεν εγεινε κουρεμα Κυπριακων ομολογων οπως στην Ελλαδα) και το κυριωτερο δεν υποθηκευσαν το φυσικο αεριο.
Με αυτο τον τροπο θα υποστουν βεβαια τις αβαριες της τροιικα αλλα θα μεινου στο ευρω μεχρι να αρχισουν την αντληση φυσικου αεριου και να αναρωσουν τοτε πληρως.
Επομενως το συμερασμα ειναι:
Ψυχραιμια στις κινησεις μας. Θα κανουμε κινησεις την ωρα που πρεπει. Ενα μαζικο bank run θα φερει καταστροφη παρα λυση.
Υπαρχει σιγουρα αβεβαιοτητα. Ακομα και στην ιδια την Γερμανια να εχεις καταθεσεις δεν ξερεις τι μπορει να κανει η Μερκελ. Μπορει να πει οτι παγωνειμ τις καταθεσεις των Ελληνων υπηκοων γιατι ειναι φοροφυγαδες. Ζουμε σε μια νεα εποχη που τιποτα δεν αποκλειεται.
The topic has been locked.

Μετά το κούρεμα των καταθέσεων στην Κύπρο, τι; -- Υπάρχει ασφάλεια στις Καταθέσεις ; 18 Mar 2013 12:48 #93

  • xristos g
  • xristos g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 925
  • Thank you received: 176
  • Karma: 1 (-184)
Kratistos wrote:
MB wrote:
makper wrote:

Σηκώστε όλα σας τα λεφτά από τις τράπεζες και εξαφανίστε τα πριν σας τα φάνε οι banksters.

Λες να γίνει αργότερα και δεύτερο κούρεμα στις Κυπριακές??
Η γνώμη σου είναι να σπάσουμε τις εκεί προθεσμιακές και να φύγουμε, ή να θεωρήσουμε ότι δεν θα πειραχθούν άλλο όπως ισχυρίζονται???

Εντάξει, μην το παρακάνουμε. Εαν ειναι να γινει κατι δεν θα γινει τωρα κοντα. Επομενως οσοι εχουν ακομα λεφτα στην Κυπρο θα εχουν χρονο να τα μεταφερουν αλλου.
Να ξερεται ότι εαν η Κυπριακη ηγεσια δεν ηθελε το κουρεμα δεν θα ειχε γινει. Μαλιστα ο Σοιμπλε τον ψιλοκαρφωσε τον Αναστασιαδη για το θεμα του κουρεματος για καταθεσεις μεχρι 100.000.
Οι Κυπριοι εβαλαν κατω τα νουμερα και ειχαν κανει τον λογαριασμο τους. Ειδαν οτι κερδη απο Τραπεζικες δραστηριοτητες δεν θα υπαρχουν στο μελλον. Αρα γιατι να σκισουνε τους εαυτους τους. Αποφασισανε οτι ο Τραπεζικος τομεας πρεπει να συρικνωθει και να σκισουνε τους Ρωσους, Ελληνες και Βρεττανους καταθετες. Αυτες οι ομαδες καταθετων ειχαν το χοντρο χρημα στις Κυπριακες Τραπεζες. Ο Αναστασιαδης δεν ηρθε στην Αθηνα και ειδε τον Σαμαρα για να του πουλησει τις δραστηριοτητες των Κυπριακων Τραπεζων στην Ελλαδα?
Οποτε:
H Κυπρος διασωζει τις Τραπεζες, εξασφαλιζει χρηματοδοτηση του δημοσιου χωρις να θιχτουν τα κυπριακα ασφαλιστικα ταμεια και οι κυπριακες ασφαλιστικες εταιρειες (δεν εγεινε κουρεμα Κυπριακων ομολογων οπως στην Ελλαδα) και το κυριωτερο δεν υποθηκευσαν το φυσικο αεριο.
Με αυτο τον τροπο θα υποστουν βεβαια τις αβαριες της τροιικα αλλα θα μεινου στο ευρω μεχρι να αρχισουν την αντληση φυσικου αεριου και να αναρωσουν τοτε πληρως.
Επομενως το συμερασμα ειναι:
Ψυχραιμια στις κινησεις μας. Θα κανουμε κινησεις την ωρα που πρεπει. Ενα μαζικο bank run θα φερει καταστροφη παρα λυση.
Υπαρχει σιγουρα αβεβαιοτητα. Ακομα και στην ιδια την Γερμανια να εχεις καταθεσεις δεν ξερεις τι μπορει να κανει η Μερκελ. Μπορει να πει οτι παγωνειμ τις καταθεσεις των Ελληνων υπηκοων γιατι ειναι φοροφυγαδες. Ζουμε σε μια νεα εποχη που τιποτα δεν αποκλειεται.

φιλε το θέμα φοβάμαι οτι θα εχει απρόβλεπτα αποτελέσματα
The topic has been locked.

Μετά το κούρεμα των καταθέσεων στην Κύπρο, τι; -- Υπάρχει ασφάλεια στις Καταθέσεις ; 18 Mar 2013 13:15 #94

Φίλε Χρήστο έγραψες το μοναδικό μήνυμα που άξιζε απ' όσα διάβασα. "Είμαστε σε αχαρτογράφητα νερά". Δε χρειάζεται να ξαναγράψεις τίποτε άλλο για τον επόμενο μήνα.

Όσο για τα υπόλοιπα, βάζω στοίχημα (όσα και σε ότι νόμισμα θέλετε) ότι θα υπερψηφιστεί το κούρεμα στη Κύπρο. Αν δεν ήταν εξασφαλισμένο, απλά δε θα το πρότειναν.
The topic has been locked.

Μετά το κούρεμα των καταθέσεων στην Κύπρο, τι; -- Υπάρχει ασφάλεια στις Καταθέσεις ; 18 Mar 2013 13:22 #95

  • xristos g
  • xristos g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 925
  • Thank you received: 176
  • Karma: 1 (-184)
Loulis Loulakis wrote:
Φίλε Χρήστο έγραψες το μοναδικό μήνυμα που άξιζε απ' όσα διάβασα. "Είμαστε σε αχαρτογράφητα νερά". Δε χρειάζεται να ξαναγράψεις τίποτε άλλο για τον επόμενο μήνα.

Όσο για τα υπόλοιπα, βάζω στοίχημα (όσα και σε ότι νόμισμα θέλετε) ότι θα υπερψηφιστεί το κούρεμα στη Κύπρο. Αν δεν ήταν εξασφαλισμένο, απλά δε θα το πρότειναν.

φιλε μου και εγω το πιστευω αυτο

αλλά εδώ κάνουμε συζήτηση αν είναι δυνατών με αυτές τ εξελίξεις να μην συζητάμε πραγματικά δεν καταλαβαίνω το γιατί δεν πρέπει να κουνούμε διάλογο


εσένα φίλτατε φίλε μου αν σε κούρευαν [πράγμα που εύχομαι να μην σου συμβεί ποτέ] και σου περνάνε οικονομίες μιας ζωής με το έτσι θέλω αυτό θα έκανες :unsure:
The topic has been locked.

Μετά το κούρεμα των καταθέσεων στην Κύπρο, τι; -- Υπάρχει ασφάλεια στις Καταθέσεις ; 18 Mar 2013 13:27 #96

Μάλισταααα , θέλουν να υποτιμήσουν το ευρώ για να τονώσουν τις εξαγωγές και να μειώσουν τις εισαγωγές. Για να δούμε ..
The topic has been locked.

Μετά το κούρεμα των καταθέσεων στην Κύπρο, τι; -- Υπάρχει ασφάλεια στις Καταθέσεις ; 18 Mar 2013 13:30 #97

xristos g wrote:
Loulis Loulakis wrote:
Φίλε Χρήστο έγραψες το μοναδικό μήνυμα που άξιζε απ' όσα διάβασα. "Είμαστε σε αχαρτογράφητα νερά". Δε χρειάζεται να ξαναγράψεις τίποτε άλλο για τον επόμενο μήνα.

Όσο για τα υπόλοιπα, βάζω στοίχημα (όσα και σε ότι νόμισμα θέλετε) ότι θα υπερψηφιστεί το κούρεμα στη Κύπρο. Αν δεν ήταν εξασφαλισμένο, απλά δε θα το πρότειναν.

φιλε μου και εγω το πιστευω αυτο

αλλά εδώ κάνουμε συζήτηση αν είναι δυνατών με αυτές τ εξελίξεις να μην συζητάμε πραγματικά δεν καταλαβαίνω το γιατί δεν πρέπει να κουνούμε διάλογο


εσένα φίλτατε φίλε μου αν σε κούρευαν [πράγμα που εύχομαι να μην σου συμβεί ποτέ] και σου περνάνε οικονομίες μιας ζωής με το έτσι θέλω αυτό θα έκανες :unsure:

Παλι καλα να λες, Εγω απο τα ομολογα εχασα το 85% της ονομαστικης αξιας. Μας το εκλεψε ο Βενιζελος. Εαν εχεις απωλειες 10% εισαι ακομα Βασιλιας.
The topic has been locked.

Μετά το κούρεμα των καταθέσεων στην Κύπρο, τι; -- Υπάρχει ασφάλεια στις Καταθέσεις ; 18 Mar 2013 13:40 #98

  • xristos g
  • xristos g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 925
  • Thank you received: 176
  • Karma: 1 (-184)
Kratistos wrote:
xristos g wrote:
Loulis Loulakis wrote:
Φίλε Χρήστο έγραψες το μοναδικό μήνυμα που άξιζε απ' όσα διάβασα. "Είμαστε σε αχαρτογράφητα νερά". Δε χρειάζεται να ξαναγράψεις τίποτε άλλο για τον επόμενο μήνα.

Όσο για τα υπόλοιπα, βάζω στοίχημα (όσα και σε ότι νόμισμα θέλετε) ότι θα υπερψηφιστεί το κούρεμα στη Κύπρο. Αν δεν ήταν εξασφαλισμένο, απλά δε θα το πρότειναν.

φιλε μου και εγω το πιστευω αυτο

αλλά εδώ κάνουμε συζήτηση αν είναι δυνατών με αυτές τ εξελίξεις να μην συζητάμε πραγματικά δεν καταλαβαίνω το γιατί δεν πρέπει να κουνούμε διάλογο


εσένα φίλτατε φίλε μου αν σε κούρευαν [πράγμα που εύχομαι να μην σου συμβεί ποτέ] και σου περνάνε οικονομίες μιας ζωής με το έτσι θέλω αυτό θα έκανες :unsure:

Παλι καλα να λες, Εγω απο τα ομολογα εχασα το 85% της ονομαστικης αξιας. Μας το εκλεψε ο Βενιζελος. Εαν εχεις απωλειες 10% εισαι ακομα Βασιλιας.

φιλε το ξέρω και πάντα δήλωνα την συμπάθια μου στους ομολογιούχους αλλα ενα κούρεμα ειναι πάντα κούρεμα και ειδικά όταν αυτό γίνεται απο το τελευταίο οχυρό που λέγετε καταθέσεις είναι κάπως βαρύ

πραγματικά εάν ήξερα οτι το πράγμα θα μείνει εδώ και τέλος αυτή την στιγμή με ένα 10% θα πήδαγα από την χαρά όμως μετά από αυτό δυστυχώς για όλους τα δεδομένα έχουν αλλάξει μια για πάντα φίλε μου

εύχομαι να κάνω λάθος :unsure:
The topic has been locked.

Μετά το κούρεμα των καταθέσεων στην Κύπρο, τι; -- Υπάρχει ασφάλεια στις Καταθέσεις ; 18 Mar 2013 13:49 #99

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
Οι τράπεζες στην Κύπρο θα λειτουργήσουν κανονικά αύριο.

www.kathimerini.com.cy/index.php?pageact...modid=1&artid=126678
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Last Edit: 18 Mar 2013 13:53 by kostasgl.
The topic has been locked.
Time to create page: 0.076 seconds