Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Υπαρχει καποια σοβαρη εταιρεια που να μπορει να σε συμβουλεψει τι να κανεις με τα λεφτα - καταθεσεις σου?

Υπαρχει καποια σοβαρη εταιρεια που να μπορει να σε συμβουλεψει τι να κανεις με τα λεφτα - καταθεσεις σου? 12 Apr 2013 21:53 #1

Καλησπέρα,

οπως και πολλοι αλλοι ετσι και εγω εχω καταφερει και εχω μαζεψει ενα ποσο (<100.000) και δεν ξερω τι να το κανω (!)
Δεν ενδιαφερθηκα ποτε για μετοχες - αμοιβαιια κτλ... Τα τελευταια 4-5 χρονια τα εβαζα σε ετησιες προθεσμιακες.
Πρωτον γιατι θεωρουσα οτι ειμαι 100% καλυμενος οτι δε θα χασω το κεφαλαιο
Δευτερον οτι συνηθως τα ετησια επιτοκια ηταν τα υψηλοτερα
Τριτον γιατι ειμαι τελειως ασχετος με τα οικονομικα και για να ειμαι ειλικρινης οταν μιλανε καποιοι σε αυτο το φορουμ οσο και να ψαχνω μετα στο ιντερνετ "τις αγνωστες λεξεις" παλι δεν καταλαβαινω τιποτα

Προτελευταια τα ειχα στην Προτον οταν μπουμπουνησε αλλα ευτυχως τη γλιτωσα. Τωρα τα εχω στην τραπεζα πελοπονησου με επιτοκιο 7% (περσυ τον Ιουλιο τα ειχα κλεισει) και προσευχομαι καθε βραδυ μετα την Κυπρο.

Φοβαμαι οτι η τυχη μου στον οικονομικο τομεα θα με εγκαταληψει καποια στιγμη.

Οποτε το ερωτημα μου ειναι: Υπαρχει καποια εταιρεια που να μπορει να σε συμβουλεψει για το πως να πορεφθεις? Θεωρητικα δε ζηταω και κατι δυσκολο μια επενδυση που να ειναι σιγουρο το κεφαλαιο και να δινει οσο το δυνατο περισσοτερο τοκο. Τελικα ομως φαινεται αρκετα δυσκολο στις μερες μας...

ευχαριστω
The administrator has disabled public write access.

Υπαρχει καποια σοβαρη εταιρεια που να μπορει να σε συμβουλεψει τι να κανεις με τα λεφτα - καταθεσεις σου? 12 Apr 2013 22:14 #2

  • morfeas
  • morfeas's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 152
  • Thank you received: 19
  • Karma: -1 (2)
δύσκολο να σε συμβουλέψει και να πάρει το ρίσκο κάποιος για το που να βάλεις τα χρήματά σου, όλα είναι ρευστά αυτήν την εποχή, εδώ τα τρέχαμε στην κυπρο στη σιγουριά μη και φαλιρίσει η χώρα μας ,την πατήσαμε και τώρα κοιτάμε να τα μαζέψουμε πίσω ( για τις ασφαλισμένες καταθέσεις μιλάω ) με το σταγονομετρον.
ενδιαφέρον πάντως το νήμα που άνοιξες.
The administrator has disabled public write access.

Υπαρχει καποια σοβαρη εταιρεια που να μπορει να σε συμβουλεψει τι να κανεις με τα λεφτα - καταθεσεις σου? 12 Apr 2013 22:35 #3

*** ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΑΕΤΟΝΥΧΗΔΕΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!***

Κανείς δεν ξέρει τι πρόκειται να συμβεί. Μόνο ίσως τα πολύ μεγάλα κεφάλια, αλλά αυτοί δεν λένε σε κανέναν.
Μην ψάχνετε ακραίες λύσεις και μπλέξετε. Να ξέρετε ότι αυτοί για να πάρουν τις αποφάσεις βλέπουν όλα τα στοιχεία. Βλέπουν τα πάντα. Ποιος έχει λεφτά στην τράπεζα, πόσα έχει, αν τα πήρε, που τα κατευθύνει (π.χ. χρυσό, μετοχές, λουξεμβούργο, ελβετία κτλ). Οπότε αν θέλουν να πλήξουν τα μικρά ψάρια, που αυτό γίνεται συνήθως, δεν γλιτώνεις εύκολα. Γι' αυτό μια μικρή διασπορά σε συνηθισμένες λύσεις.
The administrator has disabled public write access.

Υπαρχει καποια σοβαρη εταιρεια που να μπορει να σε συμβουλεψει τι να κανεις με τα λεφτα - καταθεσεις σου? 13 Apr 2013 11:54 #4

  • xristos g
  • xristos g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 925
  • Thank you received: 176
  • Karma: 1 (-184)
konstantinos wrote:
Καλησπέρα,

οπως και πολλοι αλλοι ετσι και εγω εχω καταφερει και εχω μαζεψει ενα ποσο (<100.000) και δεν ξερω τι να το κανω (!)
Δεν ενδιαφερθηκα ποτε για μετοχες - αμοιβαιια κτλ... Τα τελευταια 4-5 χρονια τα εβαζα σε ετησιες προθεσμιακες.
Πρωτον γιατι θεωρουσα οτι ειμαι 100% καλυμενος οτι δε θα χασω το κεφαλαιο
Δευτερον οτι συνηθως τα ετησια επιτοκια ηταν τα υψηλοτερα
Τριτον γιατι ειμαι τελειως ασχετος με τα οικονομικα και για να ειμαι ειλικρινης οταν μιλανε καποιοι σε αυτο το φορουμ οσο και να ψαχνω μετα στο ιντερνετ "τις αγνωστες λεξεις" παλι δεν καταλαβαινω τιποτα

Προτελευταια τα ειχα στην Προτον οταν μπουμπουνησε αλλα ευτυχως τη γλιτωσα. Τωρα τα εχω στην τραπεζα πελοπονησου με επιτοκιο 7% (περσυ τον Ιουλιο τα ειχα κλεισει) και προσευχομαι καθε βραδυ μετα την Κυπρο.

Φοβαμαι οτι η τυχη μου στον οικονομικο τομεα θα με εγκαταληψει καποια στιγμη.

Οποτε το ερωτημα μου ειναι: Υπαρχει καποια εταιρεια που να μπορει να σε συμβουλεψει για το πως να πορεφθεις? Θεωρητικα δε ζηταω και κατι δυσκολο μια επενδυση που να ειναι σιγουρο το κεφαλαιο και να δινει οσο το δυνατο περισσοτερο τοκο. Τελικα ομως φαινεται αρκετα δυσκολο στις μερες μας...

ευχαριστω


φίλε μακριά από εταιρείες που ανοίγουν λογαριασμούς και θα σε συμβουλεύουν πως να κινηθείς το μονο που τους ενδιαφέρει είναι να σε αρμεξουν
The administrator has disabled public write access.

Υπαρχει καποια σοβαρη εταιρεια που να μπορει να σε συμβουλεψει τι να κανεις με τα λεφτα - καταθεσεις σου? 13 Apr 2013 14:19 #5

  • takis600
  • takis600's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 321
  • Thank you received: 49
  • Karma: 3
Συμφωνώ με τον Χρήστο, το πολύ-πολύ να τους αναθέσεις να σου ανοίξουν κάποιο λογαριασμό σε άλλη χώρα, όσο για τα υπόλοιπα υπάρχουν και τα σοφά ρητά: Αν δεν έχεις νύχια να ξυστείς.... ή όσα ξέρει ο νοικοκύρης...
The administrator has disabled public write access.

Υπαρχει καποια σοβαρη εταιρεια που να μπορει να σε συμβουλεψει τι να κανεις με τα λεφτα - καταθεσεις σου? 13 Apr 2013 15:17 #6

Καλό θα είναι σε ώρες κρίσης να βλεπουμε τι μπορούμε να κάνουμε για να σωθούμε.
Ισως σε μικρό διάστημα από τώρα να δούμε ό,τι θεωρούμε δεδομένο να καταρρεει.
Πριν λίγο καιρό αν μας έλεγαν ότι θα γίνει ότι έγινε με την Λαική (Κύπρου )και την Κύπρου δεν θα το πιστεύαμε.
Η Εurobank και η EΤΕ ήταν σίγουρα μέχρι σήμερα στα μάτια μας πολύ σοβαρές εταιριες εισηγμένες στο Χρηματιστήριο που εμπιστευόμασταν απόλυτα ....Κοιτάξτε να δείτε τι θα γίνει σε λίγο διάστημα .....
Ο καθένας μας ας κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί για τα χρήματά του με γνώμονα τη δική του κρίση.

Και μια πρόταση
ΤSIG πιστεύω ότι καλύτερα θα είναι από εδώ και στο εξής να γράφουμε επώνυμα.
Ετσι ο καθένας από εμάς θα φέρει το βαρος και την ευθύνη αυτών που γράφει καθώς και τις πηγές επίσημες που τις στηρίζει.
The administrator has disabled public write access.

Υπαρχει καποια σοβαρη εταιρεια που να μπορει να σε συμβουλεψει τι να κανεις με τα λεφτα - καταθεσεις σου? 13 Apr 2013 15:22 #7

  • takis600
  • takis600's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 321
  • Thank you received: 49
  • Karma: 3
Κατά πρώτον κανείς δεν γνώριζε εκτός ίσως από Αναστασιάδη, Σαρρή και το συνάφι τους τι θα συμβεί και κατά δεύτερον η Κύπρος ήταν όντως πολύ διαφορετική περίπτωση σε σχέση με την Ελλάδα.

Συμφωνώ κι εγώ για το επώνυμα, μπορούμε να βάζουμε το επώνυμό μας στην θέση της υπογραφής μας και να φαίνεται πάντα κάτω από κάθε μας δημοσίευση.
The administrator has disabled public write access.

Υπαρχει καποια σοβαρη εταιρεια που να μπορει να σε συμβουλεψει τι να κανεις με τα λεφτα - καταθεσεις σου? 13 Apr 2013 16:11 #8

Makis pap wrote:
Και μια πρόταση
ΤSIG πιστεύω ότι καλύτερα θα είναι από εδώ και στο εξής να γράφουμε επώνυμα.
Ετσι ο καθένας από εμάς θα φέρει το βαρος και την ευθύνη αυτών που γράφει καθώς και τις πηγές επίσημες που τις στηρίζει.
Φίλε Μάκη, αυτό που προτείνεις πρακτικά δεν είναι εφικτό, με την έννοια ότι δεν μπορούμε να διαπιστώσουμε αν το όνομα που βάζει κάποιος είναι αληθινό ή ψεύτικο (εκτός και αν το κάθε μέλος με την εγγραφή στείλει και το δελτίο ταυτότητάς του...)
Κι από την άλλη, καθώς μπορεί να συζητάμε ευαίσθητα προσωπικά οικονομικά θέματα, πιστεύω ότι είναι καλύτερο να διατηρεί ο καθένας την ανωνυμία του.
Κατά την γνώμη μου, η άποψη κάποιου έχει δύναμη ανάλογη των επιχειρημάτων που χρησιμοποιεί και όχι ανάλογα τις πηγές του ή του ονόματος (ή της θέσης) αυτού που την εκφέρει.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: antonis1988 (antonis2000)

Υπαρχει καποια σοβαρη εταιρεια που να μπορει να σε συμβουλεψει τι να κανεις με τα λεφτα - καταθεσεις σου? 13 Apr 2013 21:17 #9

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
Makis pap wrote:
Και μια πρόταση
ΤSIG πιστεύω ότι καλύτερα θα είναι από εδώ και στο εξής να γράφουμε επώνυμα.

Αυτό δε γίνεται που-θε-νά.
Το ότι γράφουν πλέον μόνο τα μέλη είναι μια σημαντική εξέλιξη του φόρουμ.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.070 seconds