Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 21 Aug 2013 13:13 #10

  • tziale
  • tziale's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 11
  • Thank you received: 11
  • Karma: 1
Το θέμα που ανοίγεις έχει συζητηθεί ήδη. Μάλιστα οι απαντήσεις και διαυκρινήσεις καλύπτουν χιλιάδες σελίδες. Σε γενικές γραμμές μία πρόχειρη απάντηση είναι πως ΟΧΙ, η θυρίδα δε σε προστατευει απόλυτα καθώς το κράτος διατηρεί το δικαίωμα να κατάσχει ή δεσμέυσει το περιεχόμενό τους. Όπως είχε γραφτεί και στο παρελθόν μπορεί να απαιτήσει την αποσφράγιση των θυρίδων παρουσία κρατικού εκπροσώπου και να ενεργεήσει ανάλογα αν εντοπίσει ρευστό. Κανείες δεν ξέρει...
Μη ξεχνάς ότι το κράτος ψηφίζει τους νόμους οπότε έχει και πάνω χέρι.
The administrator has disabled public write access.

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 21 Aug 2013 17:48 #11

  • PERIS
  • PERIS's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 107
  • Thank you received: 10
  • Karma: 0 (1)
Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΘΕΤΩΝ

Λοιπόν φίλοι μου, για να δούμε τα πράγματα και από μια άλλη οπτική γωνία.

Μέχρι τώρα συζητάμε πως θα διασώσουμε τα χρήματα μας, σε περίπτωση που γίνει κούρεμα των καταθέσεων ωραία?
Θυρίδες, σεντούκια, στρωματα, τοίχοι, κήπος, τράπεζες στο εξωτερικό, διάφοροι τέλος πάντων εμφανταστοι και μη τρόποι για την διάσωση και των τελευταίων κόπων που απέμειναν σε ρευστό!! και εδώ που τα λέμε απόλυτα δικαιολογημένα μετά την απαξίωση της περιούσιας του Έλληνα, σπίτια, αυτοκίνητα, δουλειές…κλπ.
μετά δε απ αυτό που έγινε στην Κύπρο… η ανησυχία όλο και αυξάνεται και οριοθετείτε για μετα τις γερμανικες εκλογες, όπου στην όποια συμφωνία και αν επέλθει για τον τρόπο βοήθειας που θα επιλέξουν οι εταίροι μας, μπορεί να συμπεριληφθεί και ένα κούρεμα των καταθέσεων εν Ελλάδι.!!! έτσι?
Τώρα ποιο θα είναι το ποσοστό…και με ποιο τρόπο θα γίνει …και αν θα γίνει… και για ποια ποσά αν θα είναι οριζόντιο, αν θα είναι με βάση το Α.Φ.Μ, αν θα είναι ανά καταθέτη, πολλά τα ερωτήματα και οι υποθέσεις…!
Σε λίγο… που θα γυρισουν από τις διακοπές και τα Μ.Μ.Ε !!! θα αρχίσουν τα όργανα,να βαρουν δυνατα.

Ωραία, το αποτέλεσμα όμως είναι ένα και είναι το μόνο σίγουρο αυτή την στιγμή, οτι όσοι έχουν ακόμα τα λεφτά τους στις τράπεζες , είδη έχουν χάσει τον ύπνο τους, η τους έχει πιάσει κατάθλιψη η και γω δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να πάθει ένας άνθρωπος με τέτοια πίεση,…σε αναμονή πάντα του τι μέλει γενέσθαι και τι θα ξημερώσει η επόμενη μέρα εκεί προς τα τέλη Σεπτέμβρη και αρχές Οκτώβρη.

Άρα τι κάνουμε, το δεχόμαστε μοιρολατρικά όλο αυτό?
Μας έχουν κάνει να φοβόμαστε όσο ποτέ άλλοτε για τα χρήματα μας, δεν μπορείς να τα σηκώσεις…δεν μπορείς να τα καταθέσεις, υπάρχει και η τρομοκρατία των ελενχων της εφορίας, να μην ξέρεις πλέον που να επενδύσεις ,σε ένα τόσο ασταθές και αβέβαιο περιβάλλον και να φοβάσαι και ανά πάσα στιγμή ένα ενδεχόμενο κούρεμα…ε πάει πολύ.
Ξέρω ότι κάποιοι νοιώθουν ασφαλείς, για κάποιους λόγους έλαβαν τα μέτρα τους η έτσι νομίζουν, καλό θα είναι να αντιληφθούμε όλοι ότι πολύς κόσμος έχει τα χρήματα του ακόμα στις τράπεζες και καλό θα είναι να το αντιληφθεί και το κράτος ότι αν συνεχιστεί αυτή η ανασφάλεια που όλο και διογκώνετε δεν θα βγει σε καλό για κανέναν.
Τέλος έχω να κάνω μια σκέψη, γιατί όπως καταλάβατε τα έχω πάρει… τι θα έκανα εγώ αν θα μου κούρευαν τα χρήματα μου…αφιερωμένο στον αγαπητό κύριο Στουρνάρα.

Όχι δεν θα έκαιγα τράπεζες …όχι δεν θα τα έκανα όλα λιμπα, αυτά έτσι και αλλιώς θα βρεθούν χιλιάδες άλλοι να τα κάνουν… :evil:

Εγώ θα έκανα κάτι που πιστευω ότι θα ειναι ποιο αποτελεσματικο σαν ιδεα…και ας μην του φαίνεται.
Όταν μετά από μέρες μάλλον μήνες θα τολμούσαν να αναστήσουν τα μαγαζάκια τους τις τράπεζες θα έπαιρνα ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΡΗΜΑΤΑ και θα τα επέστρεφα μόνο αν είχε αποφασισθεί με νόμο του κράτους ότι όλα τα κεφαλαία θα επανερχοντο στην πρότερα τους κατάσταση ακέραια όπως πριν από το κούρεμα.

Για σκεφτείτε το και βάλτε το σαν πρώτη προτεραιότητα μέσα στην ψυχή σας,
αυτή να είναι η πρώτη σας αντίδραση για εκδικηση στην αδικια αν συμβει ποτέ το κακό και αν σας αρέσει σαν ιδέα… ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ,
δεν το συζητώ αν θα είναι αποτελεσματικό, αν θα το κάνουν όλοι θα είναι
και μάλιστα 100%.... ;) για να καταλαβαίνουν ότι έχει και ο καταθετης τρόπο αντίδρασης… τράπεζες χωρίς λεφτά γίνεται, ε?.... δεν γίνεται, ποιος θα έχει ποιον μετά ανάγκη?

Συμπέρασμα .

Οι Έλληνες... αν θα τους πειράξετε τις οικονομίες δεν θα ξαναδείτε σέντς στους λογαριασμούς τους.

Λέτε αν το γνωρίζουν αυτό, θα τολμήσουν?............. :whistle:
The administrator has disabled public write access.

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 21 Aug 2013 17:56 #12

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
PERIS wrote:
θα έπαιρνα ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΡΗΜΑΤΑ και θα τα επέστρεφα μόνο αν ...

Τι λες τώρα ρε Peris?

Λες τι θα έκανες ΑΦΟΥ στα είχαν κουρέψει?

Κατάλαβα καλά?
Αυτό θες να συζητήσουμε?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 22 Aug 2013 12:11 #13

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
Είναι μια άποψη ενδιαφέρουσα θα έλεγα. Μου θυμίζει την παθητική αντίσταση του Γκάντι. :laugh:

Πρέπει, βέβαια, να καταφέρεις να πείσεις τους καταθέτες (ή τη μεγάλη πλειοψηφία τους) να αποσύρουν ό,τι έχει απομείνει από τις καταθέσεις τους.

Πως θα αντιδρούσε ένα κράτος σε μια τέτοια υποθετική περίπτωση; Θα αναγκαζόταν να βάλει πλαφόν στις αναλήψεις; Και πόσο θα μπορούσε να διατηρηθεί αυτό; Και οι επιπτώσεις στην οικονομία ποιες θα ήταν;
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
The administrator has disabled public write access.

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 22 Aug 2013 14:04 #14

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Δεν θα σου κουρέψουν τίποτα στην παρούσα φάση. Το μόνο που ξέρουν είναι να βάζουν νέους φόρους, οπότε το μόνο που μπορείς να περιμένεις είναι γκαγκστερικές επιδρομές είσπραξης αυτών, όπως για παράδειγμα κάποιο γενικευμένο σύστημα κατασχέσεων σε Ελλάδα ή και στο εξωτερικό.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 08 Sep 2013 23:31 #15

  • Αφροδίτη
  • Αφροδίτη's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 82
  • Thank you received: 41
  • Karma: 6 (6)
Καλομελέτα κι έρχεται...


Thema01.jpg



Thema02.gif



Thema03.gif
Πρώτη φορά ποιος?
Last Edit: 09 Sep 2013 00:31 by Αφροδίτη.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: soto51

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 09 Sep 2013 13:36 #16

tsarkalakos wrote:

τι αλλες επιλογες μου προτινεται?

Μπορείς να τα μεταφέρεις εκτός ευρωζώνης.
The administrator has disabled public write access.

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 09 Sep 2013 23:07 #17

Loulis Loulakis wrote:
tsarkalakos wrote:

τι αλλες επιλογες μου προτινεται?

Μπορείς να τα μεταφέρεις εκτός ευρωζώνης.
Eκτος εε δεν υπαρχει εγγυηση καταθεσεων , ας πουμε για ασια , σινκαπουρη
Εγγυηση υπαρχει εαν εχεις λεφτα στο τοπικο νομισμα κ μονο για 50χιλ sPore $
Δηλαδη πολυ λιγα

Η μονη λυση ελβετια , ουτε οι ναζι δεν εχασαν ουτε σεντς , εδω κ χιλια χρονια η μονη λυση

Οποιος καθυστερει να τα βγαλει κ να τα παει ελβετια ειναι κοροιδο ....στην ελλαδα με τους διεφθαρμενους πολιτικουςθα γινει πλιατσικο μεγαλο κ για τους κατω απο εκατο χιλιαδες ...
Ετσι κ εξαλου με το ντορο που εχει γινει ολοι τα εχουν σπασει σε πολλες τραπεζες κ εχουν κατω απο εκατο

Σε λιγους μηνες ετοιμαστειτε για την ημερα των ζωντανων νεκρων
The administrator has disabled public write access.

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 10 Sep 2013 09:55 #18

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
waverunner wrote:
Loulis Loulakis wrote:
tsarkalakos wrote:

τι αλλες επιλογες μου προτινεται?

Μπορείς να τα μεταφέρεις εκτός ευρωζώνης.
Eκτος εε δεν υπαρχει εγγυηση καταθεσεων , ας πουμε για ασια , σινκαπουρη
Εγγυηση υπαρχει εαν εχεις λεφτα στο τοπικο νομισμα κ μονο για 50χιλ sPore $
Δηλαδη πολυ λιγα

Η μονη λυση ελβετια , ουτε οι ναζι δεν εχασαν ουτε σεντς , εδω κ χιλια χρονια η μονη λυση

Οποιος καθυστερει να τα βγαλει κ να τα παει ελβετια ειναι κοροιδο ....στην ελλαδα με τους διεφθαρμενους πολιτικουςθα γινει πλιατσικο μεγαλο κ για τους κατω απο εκατο χιλιαδες ...
Ετσι κ εξαλου με το ντορο που εχει γινει ολοι τα εχουν σπασει σε πολλες τραπεζες κ εχουν κατω απο εκατο

Σε λιγους μηνες ετοιμαστειτε για την ημερα των ζωντανων νεκρων

Παραθέτω φωτογραφία απελπισμένων, απέθαντων καταθετών:



18870-the-walking-dead-the-walking-dead.jpg




Στο βάθος διακρίνονται τα κατεστραμένα ΙΧ των ασύδοτων bankers!

Μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ !!!!!!!!
Μέτρον άριστον
Last Edit: 10 Sep 2013 10:32 by batista.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.094 seconds