Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 31 Aug 2013 15:49 #1

καλησπερα~ B) εντός του σεπτέμβρη λήγει η προθεσμιακή που έχω στην πανελλήνια τράπεζα, κ δεν ξέρω τι να κάνω , να την ανανεώσω ή όχι; ποια είναι η γνώμη σας;
The administrator has disabled public write access.

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 31 Aug 2013 16:45 #2

  • Trader13
  • Trader13's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 131
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1 (-6)
eleftheria, δεν νομιζώ να πάρεις απάντηση σε αυτό το θέμα....

Μερικοί , Συριζαίοι του Λαφαζάνη θα σου πουν , βάλτα στρώμα, ούτε δεκάρα στους τραπεζίτες. το φθινόπωρο θα κάει η χώρα, ξεκινά το barbeque Σαμαράς.

Αλλοι, οι Σαμαρικοί θα σου πουν, ανανέωσε όσο πιο μεγάλο διάστημα μπορείς να προλάβεις καλό επιτόκιο, πάμε για success story γερά.

Εγω θα σου έλεγα, να κάνεις μια προθεσμιακή με εντοκισμό κάθε μήνα , που να μπορείς να τη "σπάσεις" οποιαδήποτε ημέρα του μήνα, με penalty μόνο τους τόκους του τρέχοντος μηνα. Σε αυτό βασικό κριτήριο είναι το επιτόκιο που θα θελήσεις να πάρεις . Διότι εγώ προσωπικά θεωρώ οτι ,

Για να έχω λεφτά στην Ελλάδα, πρέπει να πληρώνομαι το ρίσκο της χώρας σε καθαρό επιτόκιο που το έχω στο μυαλό μου τουλάχιστον 10-12 φορές το επιτόκιο του ελβετικού ΤΤ έτους (=0.5% ή 0.45% καθαρό), δηλαδή ~5% καθαρό ή 6% μικτό (το οποίο στην αγορά αυτή την στιγμή ειναι 30-50% μικρότερο). Στο τι επιτόκιο θες εσύ από Ελλάδα είναι αποκλειστικα δικιά σου απόφαση. Πάντως, αν θες το ρίσκο υπάρχει και η βουλγαρία στο 6-7% (αρκετά τίμιο), ενώ αν θες σιγουρία, Ελβετία ή Ασία.
Last Edit: 31 Aug 2013 16:48 by Trader13.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: costantinos

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 31 Aug 2013 16:48 #3

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Για το θέμα της ανακεφαλαιοποίησης της Πανελλήνιας (όπως και γενικότερα των συνεταιριστικών) δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί νομίζω ότι κανείς δεν ξέρει σίγουρα τι θα ακριβώς θα γίνει.
Ένα σημαντικό στοιχείο για να αποφασίσεις είναι το επιτόκιο που θα σου προσφέρει η Πανελλήνια για την ανανέωση. Αν το επιτόκιο είναι χαμηλότερο ή περίπου ίδιο με το καλύτερο που δίνει κάποια από τις συστεμικές (π.χ. ATTICA 4% για 12μηνο για ποσό > 40000) τότε δεν υπάρχει αμφιβολία ότι καλύτερη επιλογή είναι κάποια συστεμική (για να σου φύγει και η ενδεχόμενη ανησυχία του τι θα γίνει με τις συνεταιριστικές από Σεπτέμβριο).
Αν τώρα το επιτόκιο που θα σου προσφέρει η Πανελλήνια είναι πολύ καλό τότε θα πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στην μεγαλύτερη σιγουριά (υπό νορμάλ συνθήκες και για ποσό μέχρι 100.000) της συστεμικής και το καλύτερο επιτόκιο της συνεταιριστικής με την αμφιβολία για το τι θα φέρει η ανακεφαλαιοποίηση.
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει, αν διαθέτεις περισσότερα από 100.000, να "σπάσεις" την επένδυση σε ποσά μέχρι το όριο των 100.000. Η περίπτωση του συνδικαιούχου προσωπικά δεν με καλύπτει ειδικά τώρα που έχουμε δηλώσει και επίσημα (στο Ε1) τους τόκους που αντιστοιχούν στον καθένα.
Τέλος σίγουρα θα υπάρξουν και αρκετοί που θα σου προτείνουν το "ΣΤΡΩΜΑ"!!
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 31 Aug 2013 16:57 #4

  • alex.g
  • alex.g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 372
  • Thank you received: 55
  • Karma: 2 (-1)
Πάντως, αν θες το ρίσκο υπάρχει και η βουλγαρία στο 6-7% (αρκετά τίμιο), ενώ αν θες σιγουρία, Ελβετία ή Ασία.

Ρίσκο στη Βουλγαρία για ποιον λόγο Trader; Τεκμηρίωσέ το αν θέλεις. Εδώ είναι πιο σίγουρα δηλαδή..;
The administrator has disabled public write access.

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 31 Aug 2013 17:13 #5

  • Trader13
  • Trader13's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 131
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1 (-6)
alex.g wrote:
Πάντως, αν θες το ρίσκο υπάρχει και η βουλγαρία στο 6-7% (αρκετά τίμιο), ενώ αν θες σιγουρία, Ελβετία ή Ασία.

Ρίσκο στη Βουλγαρία για ποιον λόγο Trader; Τεκμηρίωσέ το αν θέλεις. Εδώ είναι πιο σίγουρα δηλαδή..;

όχι βέβαια. ακριβώς το ανάποδο είπα. Επίσης, είπα οτι εγώ δεν αγοράζω το ρίσκο της ελλάδος κάτω από 6%.


Βουλγαρία, δες τους δείκτες τραπεζών , τα οικονομικά της χώρας κλπ και το γεγονός οτι είναι μια πολύ φρέσκια ελευθερη οικονομία με ζωή 20ετίας μόνο. Η άποψη μου για τη βουλγαρία είναι :

"Μια μικρή , υφεσιακή οικονομία , σε μια πληθυσμιακά επίσης φθινουσα χώρα, με μεγάλα επίπεδα φτώχιας και χαμηλών μισθών, με ραγδαία αυξανόμενο εμπορικό έλλειμα και ανεργία, μικρού πληρωρισμού λόγω ευρώ, και τραπεζικό κλάδο χωρίς σοβαρές καταθέσεις".

Αλλά το 6-7% που παίρνεις είναι τίμιο για αυτά τα κουσούρια που αγοράζεις μαζί.
Last Edit: 31 Aug 2013 17:13 by Trader13.
The administrator has disabled public write access.

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 31 Aug 2013 17:41 #6

  • alex.g
  • alex.g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 372
  • Thank you received: 55
  • Karma: 2 (-1)
Trader13 wrote:
alex.g wrote:
Πάντως, αν θες το ρίσκο υπάρχει και η βουλγαρία στο 6-7% (αρκετά τίμιο), ενώ αν θες σιγουρία, Ελβετία ή Ασία.

Ρίσκο στη Βουλγαρία για ποιον λόγο Trader; Τεκμηρίωσέ το αν θέλεις. Εδώ είναι πιο σίγουρα δηλαδή..;

όχι βέβαια. ακριβώς το ανάποδο είπα. Επίσης, είπα οτι εγώ δεν αγοράζω το ρίσκο της ελλάδος κάτω από 6%.


Βουλγαρία, δες τους δείκτες τραπεζών , τα οικονομικά της χώρας κλπ και το γεγονός οτι είναι μια πολύ φρέσκια ελευθερη οικονομία με ζωή 20ετίας μόνο. Η άποψη μου για τη βουλγαρία είναι :

"Μια μικρή , υφεσιακή οικονομία , σε μια πληθυσμιακά επίσης φθινουσα χώρα, με μεγάλα επίπεδα φτώχιας και χαμηλών μισθών, με ραγδαία αυξανόμενο εμπορικό έλλειμα και ανεργία, μικρού πληρωρισμού λόγω ευρώ, και τραπεζικό κλάδο χωρίς σοβαρές καταθέσεις".

Αλλά το 6-7% που παίρνεις είναι τίμιο για αυτά τα κουσούρια που αγοράζεις μαζί.

Όλα τα κουσούρια μαζί ακόμη και να συντελέσουν στο κλείσιμο μιας τράπεζας εκεί εφόσον καλύπτονται οι καταθέσεις μέχρι 100000€ είναι οκ. Για μένα Ελβετία όχι λόγω μηδενικών επιτοκίων και Ασία όχι λόγω απόστασης.. Αισθάνομαι καλύτερα να τα έχω κοντά.. :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 31 Aug 2013 22:27 #7

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
Ελευθερια καλησπερα,

Δεν γνωριζω τι επιτοκιο ειχες πετυχει στην προθεσμιακη σου που ληγει (υποθετω κατι κοντα στο 5%) στην Πανελληνια.

Με δεδομενη την τωρινη κατασταση μπορεις να πας στην KEDR που δινει 4.6 % και να τα κλεισεις για 2 χρονια ησυχαζοντας.Αλλωστε η γενικη ταση ειναι πτωτικη, οποτε για τα επομμενα 2 χρονια θα βλεπεις χαμηλοτερα επιτοκια του 4.6 %.

www.kedr.gr/el/υπηρεσίες/προθεσμιακές-καταθέσεις/plus-730

Σχετικα με τα πλεονεκτηματα & μειονεκτηματα εχω γραψει παλαιοτερα (δες το θεμα, Συνεταιριστικη Δωδεκανησου versus ΚΕDR)
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 01 Sep 2013 11:30 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 02 Sep 2013 10:19 #8

  • 2505
  • 2505's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 24
  • Karma: 0
Δεν εχε τελειωσει η ανακεφαλαιοποιηση της παννεληνιας τραπεζας απο τον Ιουλιο????
The administrator has disabled public write access.

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 02 Sep 2013 23:46 #9

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
2505 wrote:
Δεν εχε τελειωσει η ανακεφαλαιοποιηση της παννεληνιας τραπεζας απο τον Ιουλιο????

Οσο παρακολουθω το θεμα, δεν εχει γινει ανακεφαλαιοποιηση.Κατι ψιθυροι ειχαν ακουστει για ετουτον τον μηνα,αλλα μεχρι τωρα ουδεν.
Παρακολουθω το θεμα γιατι μετα την Πανελληνια, πιθανοτατα θα ακολουθησει η Δωδεκανησου.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.098 seconds