Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 20 Nov 2013 06:06 #28

  • Paul Stewart
  • Paul  Stewart's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 54
  • Thank you received: 12
  • Karma: 2 (3)
maria, θα ήθελα την προσωπική σου γνώμη για το κούρεμα των καταθέσεων που ακούγεται τις τελευταίες μέρες.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 20 Nov 2013 06:23 #29

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Paul Stewart wrote:
maria, θα ήθελα την προσωπική σου γνώμη για το κούρεμα των καταθέσεων που ακούγεται τις τελευταίες μέρες.

Καλησπερα,

Κατα την υποκειμενικη μου γνωμη δεν πιστευω οτι θα προχωρησουν σε κατι τετοιο.Σχεδον 44.000 φυσικα προσωπα με καταθεσεις 100κ + εχουν απομεινει...και 400.000 χρυσες λιρες εχουν εξαργυρωθει τους τελευταιους 15 μηνες.

Θα συνεχισουν να μας τα παιρνουν λιγο- λιγο...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Paul Stewart

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 20 Nov 2013 06:27 #30

  • Paul Stewart
  • Paul  Stewart's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 54
  • Thank you received: 12
  • Karma: 2 (3)
Σε ευχαριστώ maria για την απάντησή σου. Θέλω να πιστεύω και εγώ ότι αυτό το σενάριο δεν θα πραγματοποιηθεί.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 20 Nov 2013 11:56 #31

Paul Stewart wrote:
Το ερώτημα μου είναι επίσης τι γίνεται με τις φήμες που μιλούν για κούρεμα καταθέσεων? Με έχει απασχολήσει αρκετά το εν λόγω ζήτημα και για αυτό προσανατολίζομαι σε μικρού χρονικού διαστήματος προθεσμιακές, από 1 έως 3 μήνες το πολύ. Η γνώμη σας πάνω στο εν λόγω ζήτημα;

Kαι το οτι θα κανεις 3μηνη σε τι θα σε προστατεψει απο το ενδεχομενο κουρεμα? Μολις ληξει το 3μηνο δε θα τα ξανακλεισεις καπου?
Εκτος αν μετα το 3μηνο σκοπευεις να τα παρεις σπιτι σου ή να τα χωσεις στο εδαφος.


maria wrote:
Κατα την υποκειμενικη μου γνωμη δεν πιστευω οτι θα προχωρησουν σε κατι τετοιο.

Σε διπλανο τοπικ δηλωνεις σαμαρικη. Μαλλον ετσι εξηγειται το οτι δε πιστευεις οτι θα προχωρησοουν σε κουρεμα :P
Last Edit: 20 Nov 2013 11:57 by flox (Aγνωστου πατρος).
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 20 Nov 2013 18:43 #32

περί καταθετών ... κουρέματος ... blackrock

To κούρεμα των επιτοκίων καταθέσεων σώζει τις τράπεζες....

Ατμομηχανή για την κερδοφορία η μείωση του cost of funding

Σαν ατμομηχανή για την εκτίναξη της οργανικής κερδοφορίας των πιστωτικών ιδρυμάτων θα λειτουργήσει φέτος και το 2014 η μείωση του κόστους χρηματοδότησης, καθώς η πτώση των επιτοκίων της ΕΚΤ, σε συνδυασμό με τη ραγδαία αποκλιμάκωση των επιτοκίων προθεσμιακών καταθέσεων, βελτιώνει σημαντικά το καθαρό επιτοκιακό περιθώριο.

Το μέσο επιτόκιο νέων προθεσμιακών καταθέσεων υποχώρησε στο τέλος Σεπτεμβρίου στο 3,1% από 4,7% στο τέλος του 2012 και αναμένεται να προσεγγίσει το 2,5% έως τα τέλη του έτους. Πρακτικά η ραγδαία αποκλιμάκωση ξεκίνησε από τον Απρίλιο και έπειτα καθώς το μέσο επιτόκιο νέων προθεσμιακών καταθέσεων στο τέλος Μαρτίου ανερχόταν στο 4,36%.

Για υφιστάμενες προθεσμιακές καταθέσεις νοικοκυριών με διάρκεια ως 2 έτη το μέσο επιτόκιο διαμορφώθηκε στο τέλος Σεπτεμβρίου στο 3,67% από 4,1% στο τέλος Ιουνίου και 4,6% στο τέλος του 2012.

Πρόσφατα, οι τράπεζες προχώρησαν σε νέα μείωση των επιτοκίων προθεσμιακών καταθέσεων, ρίχνοντας τα επιτόκια κάτω του 3% για πρώτη φορά μετά το 2010 και ποντάρουν στο ότι η αποκλιμάκωση θα συνεχισθεί και τους επόμενους μήνες, οδηγώντας το μέσο επιτόκιο προθεσμιακών κοντά στο 2%.

Η αιφνιδιαστική μείωση των επιτοκίων από την ΕΚΤ συμβάλλει επίσης στη μείωση του cost of funding των ελληνικών πιστωτικών ιδρυμάτων, που έχουν δανειστεί από το ευρωσύστημα 70,4 δισ. ευρώ. Σημαντική μείωση στο κόστος χρηματοδότησης επιφέρει και η μείωση της εξάρτησης από τον ELA. Στο τέλος Οκτωβρίου οι ελληνικές τράπεζες είχαν δανειστεί από τον ELA 8 δισ. ευρώ, ενώ τον περασμένο Μάρτιο ο δανεισμός τους ανερχόταν σε 21 δισ. ευρώ.


Πηγή : www.euro2day.gr/news/economy/article/115...225e02ef3f-206010641
Last Edit: 20 Nov 2013 18:45 by ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 21 Nov 2013 02:56 #33

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
flox wrote:
Paul Stewart wrote:
Το ερώτημα μου είναι επίσης τι γίνεται με τις φήμες που μιλούν για κούρεμα καταθέσεων? Με έχει απασχολήσει αρκετά το εν λόγω ζήτημα και για αυτό προσανατολίζομαι σε μικρού χρονικού διαστήματος προθεσμιακές, από 1 έως 3 μήνες το πολύ. Η γνώμη σας πάνω στο εν λόγω ζήτημα;

Kαι το οτι θα κανεις 3μηνη σε τι θα σε προστατεψει απο το ενδεχομενο κουρεμα? Μολις ληξει το 3μηνο δε θα τα ξανακλεισεις καπου?
Εκτος αν μετα το 3μηνο σκοπευεις να τα παρεις σπιτι σου ή να τα χωσεις στο εδαφος.


maria wrote:
Κατα την υποκειμενικη μου γνωμη δεν πιστευω οτι θα προχωρησουν σε κατι τετοιο.

Σε διπλανο τοπικ δηλωνεις σαμαρικη. Μαλλον ετσι εξηγειται το οτι δε πιστευεις οτι θα προχωρησοουν σε κουρεμα :P

Flox,το site εχει φτιαχτει για ανταλλαγη αποψεων...Αν διαφωνεις δικαιωμα σου.Αν θες το τεκμηριωνεις ειτε με βαση την ενημερωση σου,
ειτε με βαση τι γνωμη σου. Το να το παιζεις εξυπνος, με βαση την γνωμη των αλλων δεν βοηθαει σε τιποτε !

Αληθεια, εσενα ποια ειναι η γνωμη σου ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 21 Nov 2013 02:59 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 21 Nov 2013 07:14 #34

maria wrote:
Flox,το site εχει φτιαχτει για ανταλλαγη αποψεων...Αν διαφωνεις δικαιωμα σου.Αν θες το τεκμηριωνεις ειτε με βαση την ενημερωση σου,
ειτε με βαση τι γνωμη σου. Το να το παιζεις εξυπνος, με βαση την γνωμη των αλλων δεν βοηθαει σε τιποτε !

Αληθεια, εσενα ποια ειναι η γνωμη σου ?

Εσυ δηλωνεις σαμαρικη, εγω το παιζω εξυπνος? Ολοι οι σαμαρικοι λενε οτι δε θα γινει κουρεμα, δεν ειναι ομως σωστο να προτεινεις κατι βασει αποκλειστικα της πολιτικης σου τοποθετησης.

Εμενα η γνωμη ειναι οτι δε ξερω τι θα γινει.
Καλο ειναι τα πολιτικα να τα αφηνουμε απ εξω, ο κοσμακης θελει απλα να σιγουρεψει τα λεφτα του, η πολιτικη αντιπαραθεση οπως αυτη που κανεις με το Snoopy στο αλλο τοπικ, σε τι βοηθαει το forum?
Last Edit: 21 Nov 2013 07:15 by flox (Aγνωστου πατρος).
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 21 Nov 2013 07:21 #35

Παιδιά εγώ είμαι αρκετά χρόνια στην Πελλοπονήσου, στις προθεσμιακές, χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα δίνει 5% γιά χρόνο σε 50000+.
Όσο γιά το φημολογούμενο κούρεμα, γνώμη μου είναι πως δεν θα γίνει, ειδικά που από του χρόνου θα έχουμε για 6 μήνες την προεδρία.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 21 Nov 2013 08:49 #36

5% δινει η Πελοποννησου?? Και γιατι δε το γραφει ο tsig στο πινακα του? [3,40% γραφει]

Καταστημα στην Αθηνα δεν εχει ε?
Last Edit: 21 Nov 2013 08:51 by flox (Aγνωστου πατρος).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.083 seconds