Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ

ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ 21 Nov 2013 23:16 #1

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Δύο ερωτήσεις εάν γνωρίζετε σας παρακαλώ...

1/ Υπάρχει λογαριασμός καταθέσεων στην τράπεζα με 3 συνδικαιούχους..... μπορεί κάποιος από αυτούς (και συγκεκριμένα αυτός που κατέχει το βιβλιάριο κατάθεσης ) να αποβάλει-διαγράψει κάποιον από τους άλλους συνδικαιούχους ή και όλους τους υπόλοιπους...???

2/ Υπάρχει η δυνατότητα κάποιος ηθελημένα να διαγραφεί από συνδικαιούχος από ένα λογαριασμό κατάθεσης...??? εάν ναι...πρέπει να έχει στην κτήση του και το βιβλιάριο ή απλά με μία δήλωση...????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων
The administrator has disabled public write access.

ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ 21 Nov 2013 23:25 #2

Ολοι οι δικαιουχοι ενος λογ/σμου εχουν τα ιδια δικαιωματα.
Αυτος που κατεχει οπως ειπες το βιβλιαριο δε σημαινει οτι ειναι σε ανωτερη θεση απο τους αλλους δυο.
The administrator has disabled public write access.

ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ 21 Nov 2013 23:30 #3

flox wrote:
Ολοι οι δικαιουχοι ενος λογ/σμου εχουν τα ιδια δικαιωματα.
Αυτος που κατεχει οπως ειπες το βιβλιαριο δε σημαινει οτι ειναι σε ανωτερη θεση απο τους αλλους δυο.

Συμφωνώ ...αλλά μπορούν να συμβεί κάποια από τις 2 άνωθεν περιπτώσεις.......???
Last Edit: 21 Nov 2013 23:31 by ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer).
The administrator has disabled public write access.

ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ 21 Nov 2013 23:36 #4

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
ΚΩΣΤΑΣ wrote:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Δύο ερωτήσεις εάν γνωρίζετε σας παρακαλώ...

1/ Υπάρχει λογαριασμός καταθέσεων στην τράπεζα με 3 συνδικαιούχους..... μπορεί κάποιος από αυτούς (και συγκεκριμένα αυτός που κατέχει το βιβλιάριο κατάθεσης ) να αποβάλει-διαγράψει κάποιον από τους άλλους συνδικαιούχους ή και όλους τους υπόλοιπους...???

Έχω την εντύπωση ότι οι συνδικαιούχοι έχουν ίδια δικαιώματα στον λογαριασμό, οπότε μάλλον δεν μπορείς να διαγράψεις κάποιον συνδικαιούχο χωρίς την συγκατάθεσή του. Οι τράπεζες πάντως δεν ακολουθούν πολλές φορές ενιαία πολιτική όποτε μόνο μια ερώτηση στην συγκεκριμένη τράπεζα θα σου λύσει την απορία.

ΚΩΣΤΑΣ wrote:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

2/ Υπάρχει η δυνατότητα κάποιος ηθελημένα να διαγραφεί από συνδικαιούχος από ένα λογαριασμό κατάθεσης...??? εάν ναι...πρέπει να έχει στην κτήση του και το βιβλιάριο ή απλά με μία δήλωση...????

Είναι σίγουρο ότι κάποιος μπορεί να διαγραφεί από συνδικαιούχος λογαριασμού. Η διαδικασία πάλι εξαρτάται από την συγκεκριμένη τράπεζα καθώς όπως σου είπα και πιο πάνω δεν ακολουθούν ενιαία πολιτική.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 21 Nov 2013 23:37 by batista.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)

ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ 22 Nov 2013 08:22 #5

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Ν Ο Μ Ι Ζ Ω (το τονίζω αυτό) ότι:
ΔΕΝ μπορεί να διαγραφεί συνδικαιούχος από λογαριασμό (παρά μόνο ίσως με δικαστική απόφαση περί απαγόρευσης).
Δεν μπορεί να γραφτεί νέος συνδικαιούχος, αν δεν συμφωνήσουν όλοι οι υπόλοιποι.

Το είχα αντιμετωπίσει με τους γονείς μου (αλλά πάνε χρόνια) όταν η μάνα μου ήταν σε αδυναμία πια να πάει στην τράπεζα, και δεν μπορούσαν να γίνουν τέτοιες αλλαγές στους λογαριασμούς που ήταν συνδικαιούχοι με τον πατέρα μου (πρόσθεση νέων συνδικαιούχων κλπ).

Ανοίχτηκαν νέοι λογαριασμοί (χωρίς τη μάνα μου) απ' τον πατέρα μου (και έβαλε και όποιους άλλους ήθελε) και οι παλιοί (με τη μάνα μου) απλώς άδειασαν.

Αφού πέθανε ΚΑΙ ο πατέρας μου (αυτό το έχω ξαναγράψει) τον άδειασα, και με υπόλοιπο 2,50 ευρώ πήγα και τους είπα: "Κλείστε τον, πέθανε, εγώ δεν τον θέλω πια" (ΕΤΕ αυτά).
Το θέμα έφτασε μέχρι το νομικό τους τμήμα.
Μου ζήτησαν 7-8 χαρτιά για να τον κλείσουν, οπότε τους είπα "Δεν πειράζει, κρατήστε τον ανοιχτό", και έφυγα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ 22 Nov 2013 08:35 #6

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
soto51 wrote:
αυτό το έχω ξαναγράψει

Να και το παλιό post:

www.tsig.gr/lang-el/forum/16-Καταθέσεις/...ΝΙΚΗ-ΠΕΡΙΟΔΟ?start=9
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ 22 Nov 2013 09:46 #7

soto51 wrote:
Ν Ο Μ Ι Ζ Ω (το τονίζω αυτό) ότι:
ΔΕΝ μπορεί να διαγραφεί συνδικαιούχος από λογαριασμό (παρά μόνο ίσως με δικαστική απόφαση περί απαγόρευσης).

Oυτε με τη θεληση του?
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.055 seconds