Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 19 Dec 2013 13:24 #172

Ιωάννης wrote:
Τελικά που τα έβαλες ;

Πηγα στη γεφυρα της Χαλκιδας απο κατω, εσκαψα ενα λακο και εβαλα μεσα 627.000€
Απο πανω εριξα ταχυπηκτο τσιμεντο.
Λογικα τωρα ειμαι ασφαλης, αν και ανευ τοκου.
Ας μεινει μεταξυ μας ομως.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 19 Dec 2013 17:05 #173

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
(και στις πεντέμισι το πρωί κάνει το περίπολο να δει μήπως σκάβει κανένας εκεί κοντά...)
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 20 Dec 2013 02:43 #174

Καλοπροαίρετα ρώτησα . Τέλος πάντων .
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 21 Dec 2013 00:00 #175

  • dmk (dhmk)
  • dmk (dhmk)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 21
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Λοιπόν σήμερα πήγα να κάνω προθεσμιακή στην ΑΛΦΑ με χρήματα από 12μηνο της FBB που έληξε με επιτόκιο 5.31% και επίσης ποσό στη Δωδεκανήσου που κατέληξε στην ΑΛΦΑ. Και τι ανακάλυψα! Στην περίπτωση της FBB όπου όλες οι καταθέσεις έχουν μεταφερθεί στην Εθνική και παρόλο που είχα λάβει χαρτί ότι η προθεσμιακή θα ίσχυε κανονικά, δεν συνέβη αυτό. Στη προθεσμιακή της FBB, για να βγει το 5.31% υπήρχε στο τέλος bonus οι τόκοι 60 ημερών. Αυτό η Εθνική δεν το τήρησε και έτσι το πραγματικό επιτόκιο που έλαβα από την συγκεκριμένη προθεσμιακή είναι 4.17%. Να είμαι και ευχαριστημένος δηλαδή; Θα επισκεφθώ την Εθνική (σήμερα έχασα κάπου 2.5 ώρες για να πάρω την επιταγή) για να ενημερωθώ και να έχω την ευχαρίστηση να μου το πουν... στα μούτρα. "Έτσι είναι κύριε, σιγά μη σας δίναμε και το bonus μήνα". Αλλά αν το ήξερα αυτό από νωρίς θα μπορούσα, ίσως, να σπάσω την προθεσμιακή εγκαίρως και ίσως να πετύχαινα καλύτερο επιτόκιο.
Last Edit: 21 Dec 2013 00:16 by dmk (dhmk).
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 21 Dec 2013 02:12 #176

  • n.g
  • n.g's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 28
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
dmk Μήπως κάνεις λάθος? Συμπτωματικά έληξε σήμερα και σ' εμένα μία προθεσμιακή που έκανα πρίν ένα χρόνο στην FBB. Οι τόκοι στη Εθνική μπήκαν κανονικά, αλλά με φόρο φυσικά 15%. Όταν κάναμε τη προθεσμιακή ο φόρος ήταν 10%. Μήπως απο εκεί προκύπτει η διαφορά?
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 21 Dec 2013 02:24 #177

  • Paul Stewart
  • Paul  Stewart's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 54
  • Thank you received: 12
  • Karma: 2 (3)
Καλησπέρα dmk,

εγώ επισκέφθηκα την Εθνική Τράπεζα και την ALPHA BANK την Τρίτη (17/12/2013) και τα επιτόκια τα οποία μου προσέφεραν ήταν υπερβολικά χαμηλά (!!), δεν ξεπερνούσαν το 2,5%. Δυστυχώς, η γενική τάση των επιτοκίων είναι πτωτική αυτή τη στιγμή, και την ακολουθούν όλα τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα.

Από έρευνα αγοράς που έκανα αυτές τις μέρες, λίγο υψηλότερα επιτόκια και μέχρι 3% προσφέρουν η Attica Bank, η Συνεταιριστική Τράπεζα Χανίων, η Παγκρήτια Συνεταιριστική Τράπεζα και πάνω από 3% (γύρω στο 3,35%) η Πανελλήνια Τράπεζα Α.Ε. Θεωρώ ότι και αυτές οι Τράπεζες είναι εξίσου αξιόπιστες όπως και οι συστημικές.

Με εκτίμηση,
P.S.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 21 Dec 2013 03:12 #178

  • dmk (dhmk)
  • dmk (dhmk)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 21
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
n.g wrote:
dmk Μήπως κάνεις λάθος? Συμπτωματικά έληξε σήμερα και σ' εμένα μία προθεσμιακή που έκανα πρίν ένα χρόνο στην FBB. Οι τόκοι στη Εθνική μπήκαν κανονικά, αλλά με φόρο φυσικά 15%. Όταν κάναμε τη προθεσμιακή ο φόρος ήταν 10%. Μήπως από εκεί προκύπτει η διαφορά?

Όχι, το υπολόγισα με φόρο 15%. Η διαφορά είναι περί τα 400 ευρώ όσο περίπου οι 60 μέρες μπόνους. Ο υπολογισμός είναι απλός. Το ποσό επί το επιτόκιο - 15%.

Κεφάλαιο 56847 με επιτόκιο 5.31% μείον 15% = 59412.79. Το ποσό που βρέθηκε στο λογαριασμό (που παραδόξως τον είχαν κάνει όψεως χωρίς λόγο) ήταν 59012.96. Πόσο ήταν το μπόνους όπως αναφέρει η σύμβαση; 426.35-15%=393.

Ποια είναι η διαφορά; 59412.79-59012.96=399.82

Η σύμβαση της FBB αναφέρει ότι το επιτόκιο χωρίς μπόνους είναι 4.5% και με το μπόνους 5.31%. Δηλαδή 56847+4.5%-15%=59021.4. Δηλαδή με διαφορά 10 λεπτών το ποσό που μου απέδωσαν.

Αν η σύμβαση δεν περιείχε την λογική του μπόνους μπορεί να βγαίνουν σωστά οι τόκοι. Το μπέρδεμα (αν δεν είναι ηθελημένο) έγινε με το μπόνους. Το αγνόησαν. Θα περάσω από υποκατάστημα να ρωτήσω. Μακάρι να διορθωθεί.
Last Edit: 21 Dec 2013 04:31 by dmk (dhmk).
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 21 Dec 2013 07:57 #179

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Paul Stewart wrote:
Καλησπέρα dmk,

εγώ επισκέφθηκα την Εθνική Τράπεζα και την ALPHA BANK την Τρίτη (17/12/2013) και τα επιτόκια τα οποία μου προσέφεραν ήταν υπερβολικά χαμηλά (!!), δεν ξεπερνούσαν το 2,5%. Δυστυχώς, η γενική τάση των επιτοκίων είναι πτωτική αυτή τη στιγμή, και την ακολουθούν όλα τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα.

Από έρευνα αγοράς που έκανα αυτές τις μέρες, λίγο υψηλότερα επιτόκια και μέχρι 3% προσφέρουν η Attica Bank, η Συνεταιριστική Τράπεζα Χανίων, η Παγκρήτια Συνεταιριστική Τράπεζα και πάνω από 3% (γύρω στο 3,35%) η Πανελλήνια Τράπεζα Α.Ε. Θεωρώ ότι και αυτές οι Τράπεζες είναι εξίσου αξιόπιστες όπως και οι συστημικές.

Με εκτίμηση,
P.S.

KEDR και 2ετια 3.70 %._
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 21 Dec 2013 08:08 #180

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Με το διπλάσιο επιτόκιο και με δυνατότητα ανέξοδης διακοπής της προθεσμιακής κάθε 6 μήνες, τα βάζω 2 χρόνια στην KEDR.



Με τους όρους που δίνουν τώρα, δεν περνάω (πια) ούτε απέξω.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.070 seconds