Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 21 Dec 2013 10:35 #181

Ιωάννης wrote:
Καλοπροαίρετα ρώτησα . Τέλος πάντων .

To εχω ηδη γραψει 3-4 φορες.


dmk wrote:
Λοιπόν σήμερα πήγα να κάνω προθεσμιακή στην ΑΛΦΑ με χρήματα από 12μηνο της FBB που έληξε με επιτόκιο 5.31% και επίσης ποσό στη Δωδεκανήσου που κατέληξε στην ΑΛΦΑ. Και τι ανακάλυψα! Στην περίπτωση της FBB όπου όλες οι καταθέσεις έχουν μεταφερθεί στην Εθνική και παρόλο που είχα λάβει χαρτί ότι η προθεσμιακή θα ίσχυε κανονικά, δεν συνέβη αυτό. Στη προθεσμιακή της FBB, για να βγει το 5.31% υπήρχε στο τέλος bonus οι τόκοι 60 ημερών. Αυτό η Εθνική δεν το τήρησε και έτσι το πραγματικό επιτόκιο που έλαβα από την συγκεκριμένη προθεσμιακή είναι 4.17%. Να είμαι και ευχαριστημένος δηλαδή; Θα επισκεφθώ την Εθνική (σήμερα έχασα κάπου 2.5 ώρες για να πάρω την επιταγή) για να ενημερωθώ και να έχω την ευχαρίστηση να μου το πουν... στα μούτρα. "Έτσι είναι κύριε, σιγά μη σας δίναμε και το bonus μήνα". Αλλά αν το ήξερα αυτό από νωρίς θα μπορούσα, ίσως, να σπάσω την προθεσμιακή εγκαίρως και ίσως να πετύχαινα καλύτερο επιτόκιο.

Πριν λιγους μηνες ειχα κι εγω μεταβιβαση 6μηνης προθεσμιακης απο fbb σε Εθνικη. Αυτη δεν ειχε bonus αλλα κλιμακωτο επιτοκιο ανα διμηνο, με μεσο ορο 5 (το επιτοκιο της αρχικης συμβασης ηταν 4.5% το πρωτο διμηνο, 5% το δευτερο διμηνο, 5.5% το τριτο διμηνο). Στην Εθνικη ο τοκος μετατραπηκε σε μηνιαιος, οπως εξαλλου μου εγραφαν και στο welcome γραμμα τους. Απο υπολογισμο που εκανα ο τοκος που εμπαινε στο λογ/σμο μου για τους εναπομειναντες μηνες ηταν οντως 5%.
Εσενα ο τοκος δε μετατραπηκε σε μηνιαιος? Γιατι τοτε θα μπορουσες να ελεγξεις αν οντως ηταν 5,31% ή 4,17%.
(Εισαι σιγουρος οτι το σπασιμο επιτρεποταν?)


Paul Stewart wrote:
εγώ επισκέφθηκα την Εθνική Τράπεζα και την ALPHA BANK την Τρίτη (17/12/2013) και τα επιτόκια τα οποία μου προσέφεραν ήταν υπερβολικά χαμηλά (!!), δεν ξεπερνούσαν το 2,5%. Δυστυχώς, η γενική τάση των επιτοκίων είναι πτωτική αυτή τη στιγμή, και την ακολουθούν όλα τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα.

Από έρευνα αγοράς που έκανα αυτές τις μέρες, λίγο υψηλότερα επιτόκια και μέχρι 3% προσφέρουν η Attica Bank, η Συνεταιριστική Τράπεζα Χανίων, η Παγκρήτια Συνεταιριστική Τράπεζα και πάνω από 3% (γύρω στο 3,35%) η Πανελλήνια Τράπεζα Α.Ε. Θεωρώ ότι και αυτές οι Τράπεζες είναι εξίσου αξιόπιστες όπως και οι συστημικές.

Τις προαλλες φιλε μου, εδω σ αυτο το thread, εγραφες οτι ειχες αποφασισει να τα βαλεις στη 12νησου. Και οτι ηταν τυχερος καποιος συμφορουμιτης που προλαβε το 3.85%...
Τωρα φαινεται οτι τελικα δεν τα εβαλες εκει. Και μας λες μαλιστα οτι αλλες συνεταιριστικες ειναι αξιοπιστες. Οποτε το ερωτημα που γεννιεται ειναι, μηπως μας δουλευεις? :lol:
Last Edit: 21 Dec 2013 11:14 by flox (Aγνωστου πατρος).
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 21 Dec 2013 15:25 #182

  • dmk (dhmk)
  • dmk (dhmk)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 21
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Πριν λιγους μηνες ειχα κι εγω μεταβιβαση 6μηνης προθεσμιακης απο fbb σε Εθνικη. Αυτη δεν ειχε bonus αλλα κλιμακωτο επιτοκιο ανα διμηνο, με μεσο ορο 5 (το επιτοκιο της αρχικης συμβασης ηταν 4.5% το πρωτο διμηνο, 5% το δευτερο διμηνο, 5.5% το τριτο διμηνο). Στην Εθνικη ο τοκος μετατραπηκε σε μηνιαιος, οπως εξαλλου μου εγραφαν και στο welcome γραμμα τους. Απο υπολογισμο που εκανα ο τοκος που εμπαινε στο λογ/σμο μου για τους εναπομειναντες μηνες ηταν οντως 5%.
Εσενα ο τοκος δε μετατραπηκε σε μηνιαιος? Γιατι τοτε θα μπορουσες να ελεγξεις αν οντως ηταν 5,31% ή 4,17%.
(Εισαι σιγουρος οτι το σπασιμο επιτρεποταν?)

Πιθανώς δεν το διάβασα αυτό, ότι ο τόκος έγινε μηνιαίος. Και δεν το έλεγξα όσο η προθεσμιακή έτρεχε. Πήγα μόνο στη λήξη όπου μου είπαν ότι ο λογαριασμός στην Εθνική ήταν και όψεως, πιθανώς για να γλυτώσουν και τον ελάχιστο ανατοκισμό που θα είχε ο λογαριασμός ταμιευτηρίου. Η σύμβαση της FBB ανέφερε 5.31% με το μπόνους των 60 ημερών. Και όχι, δεν λογαριάστηκε το 5.31% στην καταβολή του τόκου αλλά το 4.5% χωρίς το μπόνους. Δυστυχώς αυτό το χαρτί που μου έστειλε η Εθνική το πέταξα και δεν μπορώ να το εξετάσω τώρα με μεγαλύτερη λεπτομέρεια. Δεν ξέρω αν αναφέρει κάτι για την περίπτωση που η προθεσμιακή περιέχει μπόνους στη λήξη. Θυμάμαι ότι έλεγε ότι θα τηρηθούν τα επιτόκια όπως και στην αρχική σύμβαση. Σε αυτό έχω μείνει. Τέλος πάντων, την Δευτέρα θα μάθω. Είναι και 400 ευρώ που τα είχα λογαριάσει. Δεν είναι και λίγα.
Last Edit: 21 Dec 2013 15:25 by dmk (dhmk).
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 22 Dec 2013 06:12 #183

  • Paul Stewart
  • Paul  Stewart's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 54
  • Thank you received: 12
  • Karma: 2 (3)
flox wrote:
Τις προαλλες φιλε μου, εδω σ αυτο το thread, εγραφες οτι ειχες αποφασισει να τα βαλεις στη 12νησου. Και οτι ηταν τυχερος καποιος συμφορουμιτης που προλαβε το 3.85%...
Τωρα φαινεται οτι τελικα δεν τα εβαλες εκει. Και μας λες μαλιστα οτι αλλες συνεταιριστικες ειναι αξιοπιστες. Οποτε το ερωτημα που γεννιεται ειναι, μηπως μας δουλευεις? :lol:

Φίλε μου flox καλησπέρα.

Καλώς ή κακώς έπραξα και εγώ όπως ο φίλος Μάριος Αντωνίου, τον οποίο -όπως πολύ σωστά έχεις αναφέρει στο σχόλιό σου- τον είχα χαρακτηρίσει "τυχερό" σε περίπτωση που άλλαζαν τα επιτόκια της Συνεταιριστικής Τράπεζας Δωδεκανήσου. Παρόλα αυτά, όπως πολύ καλά θα γνωρίζεις, ουδέποτε άλλαξαν προς τα κάτω τα επιτόκια της Δωδεκανήσου μέχρι που ανακλήθηκε η άδεια λειτουργίας της από την ΤτΕ, με αποτέλεσμα να έχω και εγώ την ευκαιρία να κλείσω τα χρήματά μου σε εξάμηνη προθεσμιακή κατάθεση της εν λόγω Τράπεζας, με το ευνοϊκότερο συγκριτικά με τις άλλες τράπεζες επιτόκιο του 3,85%, ενέργεια για την οποία δεν μετανιώνω δεδομένου των εξελίξεων.

Γι΄αυτό ακριβώς τον λόγο, και την προηγούμενη Τρίτη (17/12/2013) -μία μέρα μετά από την επίσημη ανακοίνωση της ALPHA BANK για την διάθεση των χρημάτων των καταθετών της Συνεταιριστικής Τράπεζας Δωδεκανήσου- επισκέφθηκα την ALPHA BANK, όπως και κάποιες άλλες τράπεζες, προκειμένου να συζητήσω για τα επιτόκια των προθεσμιακών καταθέσεων που αυτές προσέφεραν και αναλόγως να πράξω. Δυστυχώς, όπως έγραψα σε προηγούμενο σχόλιό μου, τα επιτόκια της ALPHA BANK ήταν υπερβολικά χαμηλά, για αυτό το λόγο και την απέρριψα.

Ωστόσο, πρέπει να ομολογήσω (όπως άλλωστε το έχω ήδη κάνει και παλαιότερα) ότι εάν οι όροι της προθεσμιακής κατάθεσης της Attica Bank -στην οποία έχεις επενδύσει εσύ τα χρήματά σου όπως έχεις αναφέρει- με το πολύ καλό επιτόκιο του 3,40% ήταν διαφορετικοί (δηλαδή έστω να υπήρχε η δυνατότητα της μερικής ανάληψης στη γενέθλια ημερομηνία της προθεσμιακής κατάθεσης χωρίς ποινή) ίσως να την είχα προτιμήσει και να μην είχα καταφύγει στη λύση της Συνεταιριστικής Τράπεζας Δωδεκανήσου. Το επιτόκιο όμως του 2,80% που προσφέρει σήμερα στην ίδια προθεσμιακή κατάθεση, επίσης αποτελεί ένα ακόμα λόγο απόρριψής της από μέρους μου.

...και εάν αναρωτιέσαι ποιες είναι οι Τράπεζες που θα επέλεγα, εγώ προσωπικά "ψηφίζω" την Πανελλήνια Τράπεζα Α.Ε. και την Συνεταιριστική Τράπεζα Χανίων, τη δεδομένη χρονική στιγμή πάντα. Ωστόσο, η ιστορία θα δείξει εάν η επιλογή μου είναι σωστή ή όχι. Ελπίζω να σε κάλυψα, και να απάντησα στα ερωτήματα που σου γεννιούνται.

Φιλικά,
P. S.
Last Edit: 22 Dec 2013 06:19 by Paul Stewart.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 22 Dec 2013 11:27 #184

Paul Stewart wrote:
.... με αποτέλεσμα να έχω και εγώ την ευκαιρία να κλείσω τα χρήματά μου σε εξάμηνη προθεσμιακή κατάθεση της εν λόγω Τράπεζας, με το ευνοϊκότερο συγκριτικά με τις άλλες τράπεζες επιτόκιο του 3,85%, ενέργεια για την οποία δεν μετανιώνω δεδομένου των εξελίξεων.

Δεν μετανιωνεις?? Ολη αυτη η ταλαιπωρια δηλαδη που τραβηξες σου αρεσε?
Εξαλλου αν ειχες βαλει τα λεφτα σε 6μηνη αλλης τραπεζας τωρα θα ειχες τοκο, που δε μπορεις πια να εχεις.
Απο τη 12νησου προφανως δε προλαβες να παρεις τιποτα.

Paul Stewart wrote:
Γι΄αυτό ακριβώς τον λόγο, και την προηγούμενη Τρίτη (17/12/2013) -μία μέρα μετά από την επίσημη ανακοίνωση της ALPHA BANK για την διάθεση των χρημάτων των καταθετών της Συνεταιριστικής Τράπεζας Δωδεκανήσου- επισκέφθηκα την ALPHA BANK, όπως και κάποιες άλλες τράπεζες, προκειμένου να συζητήσω για τα επιτόκια των προθεσμιακών καταθέσεων που αυτές προσέφεραν και αναλόγως να πράξω. Δυστυχώς, όπως έγραψα σε προηγούμενο σχόλιό μου, τα επιτόκια της ALPHA BANK ήταν υπερβολικά χαμηλά, για αυτό το λόγο και την απέρριψα.

Aληθεια, τι ειναι αυτο το bonus που δινει η Alpha? Συμφωνα με τη τηλεοπτικη διαφημιση που μας εχουν πρηξει τελευταια, με τους τοκους και τα bonus καθε 3μηνου κερδιζεις τον ουρανο με τ αστρα :laugh:

Paul Stewart wrote:
και εάν αναρωτιέσαι ποιες είναι οι Τράπεζες που θα επέλεγα, εγώ προσωπικά "ψηφίζω" την Πανελλήνια Τράπεζα Α.Ε. και την Συνεταιριστική Τράπεζα Χανίων, τη δεδομένη χρονική στιγμή πάντα.

Βασικα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι, πως μπορεις να ξαναπροτεινεις συνεταιριστικη μετα το χουνερι της 12νησου.
Κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει καποιος να τις διαλεξει για μολις μιση μοναδα παραπανω
Last Edit: 22 Dec 2013 11:35 by flox (Aγνωστου πατρος).
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 22 Dec 2013 23:24 #185

Χαίρετε και χρόνια πολλά,

Ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η διαφορά στην απορρόφηση της Δωδεκανήσου απο την ΆΛφα εν σχέσει με τις αντιστοιχες των κυπριακών από την Πειραιώς και της fbb από την Εθνική. Γιατί στις 2 τελευταίες περιπτώσεις συνεχίσθηκαν βάσει της συμβάσεως οι προθεσμιακές ενω η άλφα τις ακυρώνει μονομερώς και τις μετατρέπει σε απλό λογαριασμο ταμιευτηρίου (αλήθεια, με τί επιτόκιο;); Δεν πρόκειται για διάδοχη σύμβαση που συνεπάγεται υπεισέλευση στα δικαιωματα και τις υποχρεώσεις της Δωδεκανήσου; Γνωρίζει κανείς επί του θέματος; Ευχαριστώ!
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 23 Dec 2013 01:56 #186

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
El_Malak wrote:
Αν η σύμβαση εξαγοράς μιας προβληματικής τράπεζας από άλλη δεν είναι σύμβαση διαδοχής, τότε ναι, μπορεί να σπάσουν (και) οι συμβάσεις προθεσμιακών.



Όμως για να προκύψει σύμβαση μη διαδοχής, θα πει ότι η εξαγοραζόμενη τράπεζα είναι σε κατάσταση που μάλλον δεν περιγράφεται με λόγια, και με διαπραγματευτική ικανότητα υπό το μηδέν.

Επίσης σύμβαση μη διαδοχής μπορεί να σημαίνει ότι η εξαγοραζόμενη τράπεζα είναι αρκετά μικρή / ασήμαντη ώστε να μην τίθεται θέμα υπολογίσιμου πολιτικού κόστους από τους θιγόμενους με τις συμβάσεις που θα σπάσουν λόγω της εξαγοράς.

Τέλος, σύμβαση μη διαδοχής μπορεί να σημαίνει ότι υπολογίζεται μεν πολιτικό κόστος, αλλά το κράτος του Ελλαδιστάν δεν έχει μια για να καλύψει με κάποιον τρόπο την εξαγοράζουσα τράπεζα και να αποφύγει αυτό το πολιτικό κόστος.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 23 Dec 2013 02:55 #187

Eνδιαφέρουσα απάντηση και ευχαριστώ. Γνωρίζει κανείς τί μορφής σύμβαση συνήφθη εν προκειμένω τυπικώς-νομικώς;

Η συγκεκριμένη περίπτωση πιθανότατα θα αποτελέσει προηγούμενο, όποτε μια μικρότερη τράπεζα κλεινει, οι συναφθείσες συμβάσεις θα ακυρώνονται μονομερώς.

Σε πρώτο στάδιο δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, βάσει των συμβάσεων διαδοχής οι προθεσμιακές έτρεχαν φυσιολογικώς. Στο δεύτερο στάδιο, όπως φαίνεται, η εξαγοράζουσα τράπεζα σου κάνει την χάρη να σου αποδώσει το κεφάλαιο αλλά ακυρώνει την συμβαση και τους συμφωνηθέντες τοκους. Μήπως το επόμενο στάδιο είναι και η απώλεια των καταθέσεων στις περιπτώσεις ανακλήσεως της αδείας λειτουργίας μια τράπεζας;
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 23 Dec 2013 03:06 #188

Μιλας σα να προκειται για αυτοματισμους. Αν δε βρεθει τραπεζα να απορροφησει τη φαληρημενη επομενο δεν ειναι να απωλεσθουν?
(να δουμε τι θα κανει και το τεκε, βεβαια)
Last Edit: 23 Dec 2013 03:09 by flox (Aγνωστου πατρος).
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 23 Dec 2013 22:54 #189

  • dmk (dhmk)
  • dmk (dhmk)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 21
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Το σχόλιο μου ότι δεν είχαν μπει όλοι οι τόκοι στην εθνική από προθεσμιακή της FBB τελικά αποδείχθηκε false alarm. Μια νέα προθεσμιακή είχε απορροφήσει τόκους 3 μηνών και έτσι εξηγείται η διαφορά.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.070 seconds