Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: καταθεσεις στο...σπιτι

καταθεσεις στο...σπιτι 31 Jan 2014 06:05 #37

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Εκεί μέσα κωλύομαι να μπω, προς το παρόν τουλάχιστον.



default1.jpeg
The administrator has disabled public write access.

καταθεσεις στο...σπιτι 31 Jan 2014 07:04 #38

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
soto51 wrote:
waverunner wrote:

Το σπιτι δεν ειναι η σωστή λυση, ΧΩΡΑΦΙ ειναι το ορθό

Το ένα δεν αποκλείει το άλλο.

Δες αυτό το snapshot. Είναι από το Earth Google.


House.jpg



Μέσα στο άσπρο, είναι το "χωράφι".
Μέσα στο κίτρινο είναι το σπίτι.
Πάνω αριστερά, είναι το σπίτι φωτογραφία.

Δεξιά από την κυκλαρισμένη ιδιοκτησία, είναι μια άλλη ιδιοκτησία, λίγο μικρότερη, αλλά με περίπου ίδιο σπίτι.

Τι λες, αυτός δεν μπορεί να κρύψει cash στο σπίτι του?

Μαλλον ειναι καλυτερα να κρυψει πρωτα την πισινα !!!
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

καταθεσεις στο...σπιτι 31 Jan 2014 07:50 #39

soto51 wrote:
alex wrote:
τα χαρτονομίσματα έχουν ένα μεταλλικό στοιχείο που ανιχνεύεται από ειδικά μηχανήματα που έχουν οι κλέφτες...

Να με συμπαθάς ρε Άλεξ.... Φαίνεσαι σοβαρός άνθρωπος!....

ΕΛΕΟΣ πια με αυτές τις ιστορίες φαντασίας που κυκλοφορούν! :woohoo:

Soto προσεχε γιατι εχεις καρφωθει οτι εχεις μετρητα στο σπιτι σου. Απο την IP address , θα γινεις πολυ ευκολος στοχος

spy.jpeg
The administrator has disabled public write access.

καταθεσεις στο...σπιτι 31 Jan 2014 10:22 #40

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
maria wrote:
Μαλλον ειναι καλυτερα να κρυψει πρωτα την πισινα !!!

Μπα.... Στ' @...@ του!

waverunner wrote:
Soto προσεχε γιατι εχεις καρφωθει οτι εχεις μετρητα στο σπιτι σου. Απο την IP address , θα γινεις πολυ ευκολος στοχος

Θέλεις να έρθεις εσύ να ψάξεις?
Κι ότι βρεις, μισά-μισά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

καταθεσεις στο...σπιτι 31 Jan 2014 18:16 #41

soto51 wrote:
maria wrote:
Μαλλον ειναι καλυτερα να κρυψει πρωτα την πισινα !!!

Μπα.... Στ' @...@ του!

waverunner wrote:
Soto προσεχε γιατι εχεις καρφωθει οτι εχεις μετρητα στο σπιτι σου. Απο την IP address , θα γινεις πολυ ευκολος στοχος

Θέλεις να έρθεις εσύ να ψάξεις?
Κι ότι βρεις, μισά-μισά.

θα σου απαντησω με το παρακατω ανεκδοτο..............
.................
ε Ευτυχία γύρνα πίσω !!!
Όχι !!!
Ρε Ευτυχία γύρνα και θα σου δώσω 100€ …
ΟΧΙ ΕΙΠΑ !!!
ΗΘΙΚΟ ΔIΔΑΓΜΑ : ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧIΑ
The administrator has disabled public write access.

καταθεσεις στο...σπιτι 31 Jan 2014 19:04 #42

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Τα 100 Ευρώ σίγουρα δεν τη φέρνουν.


Αν όμως βάλουμε μερικά μηδενικά ακόμα, τότε θα μαζέψουμε όχι μόνο τις Ευτυχίες αλλά και όλα τα υπόλοιπα ονόματα που κυκλοφορούν έξω.


(Είναι από το άλλο ανέκδοτο, αυτό που αναφέρεται στη διαφορά μεταξύ θεωρίας και πράξης. )
The administrator has disabled public write access.

καταθεσεις στο...σπιτι 31 Jan 2014 21:29 #43

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
waverunner wrote:
θα σου απαντησω με το παρακατω ανεκδοτο


Έχω καλύτερο:



XrisiThermansis.gif
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

καταθεσεις στο...σπιτι 01 Feb 2014 03:07 #44

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
1ον) Γνωρίζω πολύ περισσότερο απ ότι νομίζεις τι είναι το RFID Tag. Έχω ασχοληθεί (με συνεργάτη ηλεκτρολόγο μηχν) με τεχνολογίες smart home, τα χρησιμοποιούν και εκεί. Ψάξτο να δεις τι σημαίνει. Απλά να σου απαντήσω: τα χαρτονομίσματα ΔΕΝ έχουν τέτοιο μέσα.

2ον) Κάποιος που το έθιξε. Δεν θα βασανίσουν το γιό σου ή την κόρη σου (ή κανέναν πιστεύω) με αυτόν το τρόπο, εκτός κι αν μπουν στο σπίτι σου πρεζάκηδες ή Τσετσένοι μπράβοι. Στην πρώτη περίπτωση, πρέπει να είσαι πολύ άτυχος ρε παιδί μου, σκέψου να μην έχεις λεφτά και αυτοί να μη σε πιστεύουν; Έτσι πάει, γιατί αυτοί δεν έχουν πληροφορίες, χτυπάνε στην τύχη. Στην δεύτερη περίπτωση, πρέπει να έχεις εμπλακεί με κυκλώματα, οπότε... ας πρόσεχες. Βρες μου αστυνομικά δελτία που να έγιναν τέτοια αίσχη από νορμάλ ληστές και θα σου απαντήσω παρακάτω τι πιστεύω.

3ον) Να μην τα πολυλογώ, μιας και χτίζω σπίτια, επέτρεψε μου να έχω μια άποψη περί ασφάλειας. Να το πω απλά: Άμα το σπίτι μοιάζει φρούριο, τότε θα τους τραβάς σαν μαγνήτης. Είναι απλό το θέμα, και δεν θέλει ερμηνεία.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

καταθεσεις στο...σπιτι 01 Feb 2014 04:36 #45

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Μακπερ,

Ξέρω ΔΥΟ περιπτώσεις, από πρώτο χέρι - γιατί ήταν γνωστοί μου, που πέρασαν δύσκολα. Στη μια έχει δοθεί δημοσιότητα (θα την έχεις διαβάσει), στην άλλη όχι, πάντως ήταν πανομοιότυπες, στην ίδια περιοχή, και πιθανότατα και με τους ίδιους δράστες.
Η οικονομική ζημιά των ανθρώπων δεν ήταν μεγάλη. Η ταραχή ήταν.

Περιοχή: Καπανδρίτι - Βαρνάβας, προς τα εκεί.
Δράστες: 4
Εθνικότης: Γεωργιανοί ή Ρουμάνοι, ή κάτι τέτοιο.
Σκηνικό: Μπήκαν σπίτι (ακολουθώντας τον τύπο που γύριζε σπίτι του κατά τις 7 το βράδι - μπήκαν μαζί του στο γκαράζ με όπλα) και ανέβηκαν μαζί του στο σπίτι, όπου η γυναίκα του ήταν μόνη.
Τους έδεσαν, πήδηξαν τη γυναίκα, κάτσανε και φάγανε και ήπιανε ότι βρήκανε στα ψυγεία και από ποτά, τους φοβέρισαν μέχρι να τους δώσουν ότι μετρητά και κοσμήματα υπήρχαν στο σπίτι (3-4.000 ευρώ ήταν), πήρανε κάρτες, κινητά, τα κλειδιά από τα αυτοκίνητα, κόψανε τα τηλέφωνα (έτσι νόμιζαν), τους άφησαν δεμένους και φύγανε με το ένα αυτοκίνητο.
Αυτό ήταν η μια περίπτωση, που τους βρήκε ο γυιός τους που πήγε επίσκεψη 1-2 ώρες μετά.

Η άλλη ίδια, αλλά δεν έγινε πήδημα και δεν υπήρχε γυιός να τους βρει. Κατάφεραν και λύθηκαν μόνοι τους. Η ζημιά ήταν λίγο μεγαλύτερη (6-7.000).
Το αυτοκίνητο της μιας περίπτωσης βρέθηκε καμμένο μετά από μήνες σε άλλη περιοχή (νομίζω κάπου στα μεσόγεια). Προφανώς το αυτοκίνητο χρησιμοποιήθηκε και αλλού, και έπρεπε να εξαφανιστούν ίχνη από πάνω του. Αυτή ήταν η περίπτωση που "μαθεύτηκε" από τα ΜΜΕ.

Μετά την πρώτη περίπτωση οι άνθρωποι πούλησαν το σπίτι τους και μετακόμισαν κάπου αλλού, σε λιγώτερο "flashy" μέρος.
Οι άλλοι έβαλαν συναγερμούς, σκυλιά, πήραν όπλα, σεκιούριτυ, και το παλεύουν. Επειδή ο τύπος είναι και φραγγάτος, κάνει και κάποιες "κινήσεις αβροφροσύνης" προς εκεί που πρέπει, να μην πω άλλα τώρα πάνω σ' αυτό...

Δεν έχω μάθει για άλλο κρούσμα, σίγουρα γίνονται πάντως, και ξέρω αρκετές περιπτώσεις "attempted burglaries" στην περιοχή βάρεια του Μαρουσιού και μέχρι Καπανδρίτι-Κάλαμο. Μάλλον πρόκειται για πιο "ερασιτέχνες" όμως, γιατί δεν επιμένουν πολύ.

Και κοίτα μακπερ, μην κάνεις τέτοιες διακρίσεις, είσαι out. "Νορμάλ ληστές" ήταν αυτοί που πήδηξαν τη γυναίκα, δεν ήταν από κυκλώματα της νύχτας, των ναρκωτικών, των όπλων ή των τραπεζών. Και να σου βρω αστυνομικά δελτία που να τα λένε, απλώς δεν έχω τώρα κέφι να ψάχνω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.109 seconds