Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014?

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 14 Jun 2014 16:28 #100

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
euro wrote:

Γιατι να με ενοχλει το καθε ποτε κανεις αναληψη? Εγω κανω σχεδον μερα παρα μερα, απο το atm.
Αφενος λες οτι η επικαιροποιηση γινεται ανα ετος, αφετερου οτι γινεται καθε φορα που κανεις αναληψη ή βαζεις χρηματα στη πιστωτικη?
Εγω, μιλησα για ανεργους. Αν εισαι ανεργος, τι εκκαθαριστικο μισθοδοσιας να δωσεις? Οι ταυτοτητες χανονται, αυτο ειναι μετρο για τη δικη σου ασφαλεια. Ασχετως το πως επικοινωνουν τα καταστηματα, σε ενα κατ/μα ανηκεις, εκει που ανοιξες το λογ/σμο. Απο τη μια λες οτι δε σου αρεσει το φακελωμα, απο την αλλη διαμαρτυρεσαι που δε κυκλοφορουν τα στοιχεια σου μεσω ονλαιν σε ολο το δικτυο και δεν εισαι πολλαπλως φακελωμενος... Οι ιδιωτικες επιχειρησεις τραπεζες δεν ειναι δυνατον να λειτουργησουν με διαφανεια και ασφαλεια εαν δεν εχουν ολα τα στοιχεια των πελατων.

Ναι ειμαι υπακουο αγορι γιατι ακολουθω τους κανονες που ισχυουν σε ολο το κοσμο, εσυ που εισαι πιο ξυπνιος βαλε τα λεφτα σου ατοκα στο μαξιλαρι, επισης και καποιο συναγερμο για τους κλεφτες.
Οι τραπεζες ειναι οντως μπουρδελακια για αλλους ομως λογους, οχι για τις τυπικοτητες και τα φαιδρα που φαινεται να σε απασχολουν. Εκτος αν εχεις κατι να κρυψεις.

Από το σύνολο των γραφόμενων σου αντιλαμβάνομαι ότι ή απλά σου αρέσει να αντιπαρατίθεσαι ή δεν έχεις λογικό ειρμό σκέψης.
Αναφέρεις πράγματα που δεν ισχύουν, κρίνεις εξ ιδίων τους υπόλοιπους, κράζεις τον soto γιατί κάνει αναλήψεις από το ΑΤΜ κι εσύ τώρα μας λες ότι κάνεις κάθε μέρα, προφανώς δεν γνωρίζεις τι συμβαίνει σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο και επιμένεις να μάθεις τι κάνω εγώ τα λεφτά μου κι αν έχω κάτι να κρύψω.
Δεν έχει νόημα να το συνεχίσω, εγώ έθεσα τους προβληματισμούς μου κι ο κόσμος που καταλαβαίνει κρίνει.
Οι υπόλοιποι ας κάνουν ότι έκαναν και πριν 5 χρόνια.
The administrator has disabled public write access.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 14 Jun 2014 16:59 #101

Filoxrimatos wrote:
αντιλαμβάνομαι ότι ή απλά σου αρέσει να αντιπαρατίθεσαι ή δεν έχεις λογικό ειρμό σκέψης.
Αναφέρεις πράγματα που δεν ισχύουν, κρίνεις εξ ιδίων τους υπόλοιπους, κράζεις τον soto γιατί κάνει αναλήψεις από το ΑΤΜ κι εσύ τώρα μας λες ότι κάνεις κάθε μέρα, προφανώς δεν γνωρίζεις τι συμβαίνει σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο και επιμένεις να μάθεις τι κάνω εγώ τα λεφτά μου κι αν έχω κάτι να κρύψω.

Και λίγα λες.
The administrator has disabled public write access.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 14 Jun 2014 17:57 #102

Ενδιαφερουσες ολες οι αποψεις που αντιπαρατιθενται.

Οποτε μια ακομη φανταζομαι δεν θα πειραξει.

Εστω ΑΕΠ 200 δις. Χρεος σημερα 175%. Στοχος (Λισαβωνα) 60% ητοι διαφορα περιπου 230 δις με σημερινες τιμες χωρις υπολογισμο και

καποιων τοκων.

Ποιος φανταζεστε οτι θα πληρωσει τα επομενα 10, 20,.....50 χρονια τον λογαριασμο, και ποση αξια μπορει να εχει ποιος θα κυβερνα.

Οποιος απαντησει, οχι σε μενα αλλα στον εαυτο του, στην παραπανω ερωτηση, πιστοποιει δεικτη νοημοσυνης > 30.
The administrator has disabled public write access.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 14 Jun 2014 19:05 #103

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
STAVROSB wrote:
Εστω ΑΕΠ 200 δις. Χρεος σημερα 175%. Στοχος (Λισαβωνα) 60% ητοι διαφορα περιπου 230 δις
Ποιος φανταζεστε οτι θα πληρωσει τα επομενα 10, 20,.....50 χρονια τον λογαριασμο, και ποση αξια μπορει να εχει ποιος θα κυβερνα.

Σταύρο,

Τα νούμερα αυτά ήταν γνωστά από το 2009.
Το 2010 (αρχές) που αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο, το κατάλαβα αμέσως. Δεν ήταν και δύσκολο.
Υπό αυτό το πρίσμα (του να έχεις καταλάβει τι σήμαιναν τα νούμερα του 2010), όλα όσα έχουν γίνει τα τελευταία 4 χρόνια, όλα όσα έχουν λεχθεί, και όλα όσα λέγονται για το μέλλον, καταλαβαίνεις τι αξία έχουν...

Αν θυμάσαι, το 2010 πάρα πολλοί άνθρωποι (από αυτούς που το καθημερινό φαγητό και η επιβίωση δεν είναι στις άμεσες προτεραιότητες τους - το έχουν λιγο-πολύ λύσει αυτό), προβληματιζόντουσαν και αναζητούσαν πληροφορίες και απόψεις για τα συμβαίνοντα και για το μέλλον.
Μέσα σ' αυτούς συγκαταλεγόντουσαν και πολλοί του δικού μου κοινωνικού κύκλου.
Λόγω ιδιότητας (μου), μόρφωσης, θέσης, κλπ ήμουν αποδέκτης πολλών ερωτημάτων και προβληματισμών από αυτόν τον κύκλο.
Ήταν αδύνατον να μεταλαμπαδεύσει κανείς σε όλους αυτούς τους προβληματισμένους ανθρώπους (μιλάμε για αριθμό της τάξης του 15) αυτά που με ευκολία και αβίαστα προέκυπταν από την απλή μελέτη των αριθμών.
Αυτό συμβαίνει πάντα, όταν κάθε ένας από αυτούς που κάτι πρέπει να καταλάβουν για να μπορέσουν να απαντήσουν στις δικές τους ερωτήσεις και αγωνίες, έχει τοποθετημένα ΠΡΙΝ από τον επεξεργαστή του εγκεφάλου του κάποια φίλτρα που εμποδίζουν τα απαραίτητα στοιχεία πληροφοριών να περάσουν και να μπουν κι αυτά στον επεξεργαστή, για να ληφθούν υπ' όψη και να γίνουν οι (απλοί κατά τα άλλα) υπολογισμοί που καταλήγουν σε συμπεράσματα, και καταννόηση των συμβαινόντων.

Θυμάμαι πως ήταν αδύνατο να εξηγήσω σε ανθρώπους που ΗΘΕΛΑΝ να καταλάβουν το τι ακριβώς συμβαίνει. Και αν θέλεις αυτό ήταν (για μένα) και μια προσωπική απογοήτευση. Μα τόσο μαλάκας ήμουν?

Σκέφτηκα λοιπόν τότε να γράψω ένα κείμενο. Και το έκανα. Ήταν ένα κείμενο 13 σελίδων που εξηγούσε ποια είναι η κατάσταση, και ποια θα ήταν η (κατά τη δικιά μου γνώμη) εξέλιξη της. Και από τότε σταμάτησα να κάνω κουβέντες, το τύπωσα σε 15 αντίτυπα (σε χαρτί - για να μην υπάρχουν ηλεκτρονικά ίχνη για τον συγγραφέα - ούτε όνομα έβαλα πάνω του) και κάθε φορά που η κουβέντα γύριζε στο θέμα με κάποιον γνωστό, την έκοβα, και του έδινα ένα αντίγραφο. Η προτροπή μου ήταν "Διάβασε το πρώτα, και μετά τα ξανασυζητάμε αν θέλεις".
Μάλιστα ο αριθμός των αντιγράφων (που έφυγαν όλα) είναι αυτός που με κάνει να θυμάμαι ακόμα πόσοι περίπου ήταν οι γνωστοί μου που είχαν τον προβληματισμό - και γι αυτό τον ανέφερα πιο πάνω.

Κανείς τους δεν επανέκαμψε με διάθεση για συζήτηση ειδικά πάνω στο κείμενο.
Όμως, ακόμα και τώρα, συζητώντας πάλι (όποτε βρισκόμαστε) με κάποιον από αυτούς, ακούω το γνωστό: "Είχες δίκιο, εσύ τα έλεγες από το 2010".
Το οποίο βέβαια (τώρα πια) με χαροποιεί.

Και τα έγραψα όλα αυτά για να σου πω (σαν κατακλείδα) ότι με αυτό που έγραψες εδώ από πάνω, δεν διαφωνώ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 14 Jun 2014 20:05 #104

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
stavrosb, δεν υπάρχει κάτι πολύπλοκο να καταλάβουμε. Δεν μπορούμε με τίποτα να μείνουμε στο €, γιατί με κανένα τρόπο δεν θα μπορέσουμε ποτέ να τηρήσουμε τις όποιες συνθήκες βάζουν οι Γερμανοί, και ούτε μας συμφέρει σε τελική ανάλυση. Απλά να ξέρεις ότι από ένα σημείο και μετά οι έχοντες κινητή περιουσία θα βρεθούν στο κυνήγι της αλεπούς, εντός και εκτός Ελλάδας. Οπότε πάρε τα μέτρα σου από τώρα, και να θυμάσαι ότι τα μεγάλα κανόνια δεν προειδοποιούν ποτέ.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 14 Jun 2014 20:19 #105

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makper wrote:
Δεν μπορούμε με τίποτα να μείνουμε στο €, γιατί με κανένα τρόπο δεν θα μπορέσουμε ποτέ να τηρήσουμε τις όποιες συνθήκες βάζουν οι Γερμανοί, και ούτε μας συμφέρει σε τελική ανάλυση.

Σταύρος Β,
κατάλαβες τώρα τι εννούσα όταν έγραψα πιο πάνω:
"κάτι πρέπει να καταλάβουν για να μπορέσουν να απαντήσουν στις δικές τους ερωτήσεις και αγωνίες, έχει τοποθετημένα ΠΡΙΝ από τον επεξεργαστή του εγκεφάλου του κάποια φίλτρα που εμποδίζουν τα απαραίτητα στοιχεία πληροφοριών να περάσουν και να μπουν κι αυτά στον επεξεργαστή, για να ληφθούν υπ' όψη και να γίνουν οι (απλοί κατά τα άλλα) υπολογισμοί που καταλήγουν σε συμπεράσματα, και καταννόηση των συμβαινόντων"?

Αυτό εδώ το κείμενο εν παραθέσει (του φίλου μας) είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ που εννοούσα.
Υπάρχει φίλτρο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 14 Jun 2014 23:06 #106

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
StavrosB προφανώς το ατομικό συμφέρον ορισμένων παρτάκηδων* έχει βάλει φίλτρο τύπου distortion, σαν κι αυτό που έχουν οι χεβυμεταλάδες στις ηλεκτρικές κιθάρες. Αυτό ότι και να του παίξεις, Μπαχ ας πούμε, Motorhead θα σου βγάλει στα ηχεία. Έτσι, δεν πα να γίνουμε Μπαγκλαντές, μιλάμε για πείνα που δεν είδαμε παρά μόνο οι δικοί μας στον Β' ΠΠ, αυτοί θα συνεχίζουν το βιολί τους, έτσι κι αλλιώς τα κουμάντα τους τα έχουν κάνει προ πολλού. Οπότε καταλαβαίνεις πια πως το 0.001% του Ελληνικού πληθυσμού θα συνεχίσει να λέει τα δικά του παραμύθια οτι και να γίνει, να προσπαθεί να πείσει τους άλλους πως αυτό το κατασκεύασμα που έχουν οραματιστεί στις Βρυξέλλες για την χώρα μας, μια απέραντη ΕΟΖ για τις διακοπές της Δυτικής Ευρώπης είναι βιώσιμο, αρκεί να γίνουν όλες οι απαραίτητες "μεταρρυθμίσεις", δηλαδή απέραντη φτώχεια αρκεί να ξεπληρώνουμε το γνωστό χρέος για πάντα. Οπότε διαλέγεις και παίρνεις.

* Να πληρώνω εγώ όσο γινεται λιγότερους φόρους και να πα να ψοφήσουν όλοι γύρω μου
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 14 Jun 2014 23:10 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 14 Jun 2014 23:42 #107

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1401
  • Thank you received: 329
  • Karma: 41
soto51 wrote:
Σκέφτηκα λοιπόν τότε να γράψω ένα κείμενο. Και το έκανα. Ήταν ένα κείμενο 13 σελίδων που εξηγούσε ποια είναι η κατάσταση, και ποια θα ήταν η (κατά τη δικιά μου γνώμη) εξέλιξη της. Και από τότε σταμάτησα να κάνω κουβέντες, το τύπωσα σε 15 αντίτυπα (σε χαρτί - για να μην υπάρχουν ηλεκτρονικά ίχνη για τον συγγραφέα - ούτε όνομα έβαλα πάνω του) και κάθε φορά που η κουβέντα γύριζε στο θέμα με κάποιον γνωστό, την έκοβα, και του έδινα ένα αντίγραφο. Η προτροπή μου ήταν "Διάβασε το πρώτα, και μετά τα ξανασυζητάμε αν θέλεις".

Μάλλον είναι αδύνατο να διαβάσουμε αυτό το κείμενο, είτε εδώ, είτε μέσω κάποιου email.
Για μένα πάντως θα είχε τεράστιο ενδιαφέρον...
Αν δεν υπάρχει τρόπος, μπορείς - εφόσον το επιθυμείς φυσικά- να μας πεις έστω και δυο κουβέντες.
The administrator has disabled public write access.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 15 Jun 2014 01:40 #108

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makper wrote:
δεν θα μπορέσουμε ποτέ να τηρήσουμε τις όποιες συνθήκες βάζουν οι Γερμανοί, και ούτε μας συμφέρει σε τελική ανάλυση.
makper wrote:
θα συνεχίσει να λέει τα δικά του παραμύθια

Να σου θυμίσω τις συζητήσεις που έιχαμε περί κανόνων ΕΕ (και κανόνων ΕΖ) πάνω τις οποίες είπες: "Δεν γνωρίζω, θα ρωτήσω και θα επανέλθω"/
Εγώ δεν θα ξαναπω τα ίδια, μόνο να επισημάνω ότι ουδέποτε επανήλθες.
Επομένως αυτά που είχα πει τότε (θυμίσου: περί γαύρου, Δαμανάκη, κανόνων κλπ) ισχύουν. Δεν τα αντέκρουσες.

Δυστυχώς (για σένα) αυτά που έχεις ριζωμένα στο κεφάλι σου δεν είσαι σε θέση να τα αποβάλλεις. Την αιτία δεν την ξέρω, αν την ήξερα θα στην έλεγα, μπας και θεραπευόσουν. Φαίνεται πως αυτό είναι αδύνατο.

Καταλαβαίνεις υποθέτω τώρα τι εννοώ όταν μιλάω για "φίλτρα" που έχουν κάποιοι στο κεφάλι τους, και τα οποία τους εμποδίζουν να συνυπολογίσουν όλες τις διαθέσιμες πληροφορίες. Είσαι ακριβώς αυτή η περίπτωση.
Σου είναι ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ πως χωρίς παραγωγή, μόνο με "θεσμούς" (όποιοι κι αν είναι αυτοί), πλούτος δεν παράγεται, και δεν θα υπάρξει.
Α Υ Τ Ο σε καταδικάζει στην απέραντη φτώχεια που αναφέρεις, και όχι το ευρώ της Μέρκελ.
Και ΑΥΤΟ, κάτι σε εμποδίζει να το αντιληφθείς.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)
Time to create page: 0.072 seconds