Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 09 Jan 2015 12:16 #46

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
Megs wrote:
Το νουμερο 1 παντως ειναι λιγο ..fishy..για μενα.εννοω κατι βρωμαει...ανωνυμα θα παρακρατησει το 35% και θα το καταβαλει στην εφορια σου?
και που ξερει η advanzia σε ποια εφορια ανηκεις εσυ..?και επισης και πες οτι εγινε ετσι...στην εφορια θα ερθει μια πληρωμη ανωνυμη..?
αυτα ειναι για γελια IMHO.
all in all θα απεφευγα την τραπεζα αυτη.

Σε όλες τις ελβετικές τράπεζες έχεις να κάνεις αυτή την επιλογή. Δεν υπάρχει τίποτα fishy ή για γέλια.
Πρώτη φορά το βλέπω και σε Ευρωπαϊκή τράπεζα, αλλά ΟΚ...δεν μου φαίνεται τόσο παράξενο.
Τώρα, η ίδια η τράπεζα (Advanzia) μου φαίνεται πολύ μικρή (79 άτομα προσωπικό) και η έλλειψη αναφοράς σε φυσικά υποκαταστήματα (αναφέρονται μόνο τα HQ στο ιστορικό κέντρο του Λουξεμβούργου) μου κάνει για ψιλικατζίδικο. Άλλωστε όπως αναφέρουν κι οι ίδιοι η πρώτη τους μπίζνα είναι οι πιστωτικές κάρτες (έχουν πολλαπλάσιους πελάτες πιστωτικών καρτών σε σχέση με καταθέτες).
Οπότε για μένα μάλλον δεν είναι για πολλά-πολλά. Άντε να ανοίξεις λογαριασμό και να βάλεις 5.000 για να υπάρχει μια εναλλακτική.
Τίποτα παραπάνω.
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 09 Jan 2015 14:43 #47

Filoxrimatos wrote:
Megs wrote:
Το νουμερο 1 παντως ειναι λιγο ..fishy..για μενα.εννοω κατι βρωμαει...ανωνυμα θα παρακρατησει το 35% και θα το καταβαλει στην εφορια σου?
και που ξερει η advanzia σε ποια εφορια ανηκεις εσυ..?και επισης και πες οτι εγινε ετσι...στην εφορια θα ερθει μια πληρωμη ανωνυμη..?
αυτα ειναι για γελια IMHO.
all in all θα απεφευγα την τραπεζα αυτη.

Σε όλες τις ελβετικές τράπεζες έχεις να κάνεις αυτή την επιλογή. Δεν υπάρχει τίποτα fishy ή για γέλια.
Πρώτη φορά το βλέπω και σε Ευρωπαϊκή τράπεζα, αλλά ΟΚ...δεν μου φαίνεται τόσο παράξενο.
Τώρα, η ίδια η τράπεζα (Advanzia) μου φαίνεται πολύ μικρή (79 άτομα προσωπικό) και η έλλειψη αναφοράς σε φυσικά υποκαταστήματα (αναφέρονται μόνο τα HQ στο ιστορικό κέντρο του Λουξεμβούργου) μου κάνει για ψιλικατζίδικο. Άλλωστε όπως αναφέρουν κι οι ίδιοι η πρώτη τους μπίζνα είναι οι πιστωτικές κάρτες (έχουν πολλαπλάσιους πελάτες πιστωτικών καρτών σε σχέση με καταθέτες).
Οπότε για μένα μάλλον δεν είναι για πολλά-πολλά. Άντε να ανοίξεις λογαριασμό και να βάλεις 5.000 για να υπάρχει μια εναλλακτική.
Τίποτα παραπάνω.
Αυτό είναι το σκεπτικό μου να υπάρχει σαν μια εναλλακτική. Ακόμα με προβληματίζει τι να κάνω με τους τόκους. Πράγματι η πρώτη επιλογή θυμίζει Ελβετία.

Πάντως σε δύο μέρες ο λογαριασμός άνοιξε.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 09 Jan 2015 15:36 #48

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13101
  • Thank you received: 1248
  • Karma: -29 (-1)
Megs wrote:
Το νουμερο 1 παντως ειναι λιγο ..fishy..για μενα.εννοω κατι βρωμαει...ανωνυμα θα παρακρατησει το 35% και θα το καταβαλει στην εφορια σου?
και που ξερει η advanzia σε ποια εφορια ανηκεις εσυ..?και επισης και πες οτι εγινε ετσι...στην εφορια θα ερθει μια πληρωμη ανωνυμη..?


Δε στέλνουν λεφτά για κάθε έναν από εμάς, στην Εφορία μας, αλλά συνολικά, για όλους τους Έλληνες, σύμφωνα με υπογεγραμμένες διακρατικές Συμφωνίες, στο Υπουργείο Οικονομικών.
Μία φορά το χρόνο.

Έτσι κάνει και η Ελβετία.

Αν δεν ξέρεις, μην εκτίθεσαι...
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 09 Jan 2015 15:46 #49

  • Megs
  • Megs's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 89
  • Thank you received: 28
  • Karma: 4
1. An anonymous notification is sent to your local tax authorities: 35 % withholding tax is automatically deducted by Advanzia bank and paid anonymously to your local tax authorities. Withholding tax is chargeable for tax purposes. The deduction of withholding tax does not satisfy your tax liability. Your interest income must be stated on your tax return.


Local tax authorities σιγουρα δεν ειναι υπουργειο οικονομικων,αλλο αν αυτοι αυτο εννοουν.
το ολο θεμα εχει να κανει με κακο wording και αυτο που θελουν να πουν μαλλον δεν βγαινει με τα αγγλικα που εγραψαν.that's all.
αυτο που λες το γνωριζω,αλλα chill out γιατι δεν καναμε και στρατο μαζι
οκ?
The administrator has disabled public write access.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 10 Jan 2015 17:48 #50

  • Ghost (Phantom)
  • Ghost (Phantom)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος
  • Posts: 297
  • Thank you received: 57
  • Karma: 8
Αν δεν θελετε να ρισκαρετε με καρφωματα ΣΔΟΕ και τετοιου ειδους ανησυχιες γιατι κακα τα ψεματα οδεν κρυπτον πλεον πουθενα, την λυση την ξερετε............
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Νίκος Καζαντζάκης
The administrator has disabled public write access.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 18 Jan 2015 17:56 #51

  • apo1979
  • apo1979's Avatar
  • NOW ONLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 19
  • Karma: 0
Έχω βγάλει τα χρήματα μου απο την τράπεζα σε τραπεζική επιταγή. Είναι επικίνδυνο να την κρατάω? Πιστεύετε είναι καλύτερα να την καταθέσω σε μια άλλη τράπεζα πριν ή μετά τις εκλογές?
ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 18 Jan 2015 18:04 #52

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
apo1979 wrote:
Έχω βγάλει τα χρήματα μου απο την τράπεζα σε τραπεζική επιταγή. Είναι επικίνδυνο να την κρατάω? Πιστεύετε είναι καλύτερα να την καταθέσω σε μια άλλη τράπεζα πριν ή μετά τις εκλογές?
ευχαριστώ

Ποσων ημερων ειναι η επιταγη ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 18 Jan 2015 18:15 #53

  • apo1979
  • apo1979's Avatar
  • NOW ONLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 19
  • Karma: 0
maria wrote:
apo1979 wrote:
Έχω βγάλει τα χρήματα μου απο την τράπεζα σε τραπεζική επιταγή. Είναι επικίνδυνο να την κρατάω? Πιστεύετε είναι καλύτερα να την καταθέσω σε μια άλλη τράπεζα πριν ή μετά τις εκλογές?
ευχαριστώ

Ποσων ημερων ειναι η επιταγη ?

την έβγαλα στις 15/1/15. δεν βλέπω να γράφει κάπου για προθεσμία
The administrator has disabled public write access.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 18 Jan 2015 18:31 #54

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
apo1979 wrote:
maria wrote:
apo1979 wrote:
Έχω βγάλει τα χρήματα μου απο την τράπεζα σε τραπεζική επιταγή. Είναι επικίνδυνο να την κρατάω? Πιστεύετε είναι καλύτερα να την καταθέσω σε μια άλλη τράπεζα πριν ή μετά τις εκλογές?
ευχαριστώ

Ποσων ημερων ειναι η επιταγη ?

την έβγαλα στις 15/1/15. δεν βλέπω να γράφει κάπου για προθεσμία

Δεν ειμαι σιγουρη αν ισχυει επ'αοριστο.Γνωριζει, καποιος συμφορουμιτης ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.065 seconds