Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 18 Jan 2015 22:14 #55

καλή απορία. Λογικά μερικές μέρες είναι οκ. παραπάνω δεν ξέρω.

να το επεκτείνω λίγο... αν την επιταγή αυτή την πας σε Ιταλική τράπεζα πχ μπορείς να ανοίξεις καταθετικό λογαριασμό ? (έχοντας ολα τα εγγραφα προφανώς).
The administrator has disabled public write access.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 18 Jan 2015 22:17 #56

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
PantelisP wrote:
καλή απορία. Λογικά μερικές μέρες είναι οκ. παραπάνω δεν ξέρω.

να το επεκτείνω λίγο... αν την επιταγή αυτή την πας σε Ιταλική τράπεζα πχ μπορείς να ανοίξεις καταθετικό λογαριασμό ? (έχοντας ολα τα εγγραφα προφανώς).

Παιδια - χωρις να ειμαι σιγουρη - η διαρκεια της ειναι 7 ημερες.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 18 Jan 2015 22:42 #57

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
Βρήκα αυτό:
http://www.taxlaw.gr/el/practice-areas/commercial-law/122-securities-exchange-cheques
που λέει:

Η επιταγή είναι πληρωτέα κατά την εμφάνισή της. Η επιταγή εμφανίζεται εμπρόθεσμα για πληρωμή μέσα σε προθεσμία 8 ημερών από την ημερομηνία έκδοσής που αναγράφεται σε αυτή, όταν ο τόπος έκδοσης της επιταγής είναι η Ελλάδα. Ο πληρωτής (συνήθως η τράπεζα) έχει την υποχρέωση να πληρώσει την επιταγή που εκδίδει ο πελάτης του, υπό την προϋπόθεση ότι υπάρχουν διαθέσιμα χρηματικά κεφάλαια του πελάτη στην κατοχή του. Μετά την παρέλευση του οκταημέρου ο πληρωτής δικαιούται να πληρώσει τον δικαιούχο της επιταγής, χωρίς ωστόσο να έχει τη νομική υποχρέωση.

Μιλάει όμως γενικά για επιταγές, δεν ξέρω αν ισχύει κάτι ειδικότερα για τις τραπεζικές.
Last Edit: 18 Jan 2015 22:43 by Filoxrimatos.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 08 Mar 2015 18:26 #58

ΚΑΗΣΠΕΡΑ
Τελικά επειδή έχω ανοίξει λογαριασμό στην advanzia bank έχω μερικές απορίες...
1/ Υπάρχει η δυνατότητα να βλέπω την συνολική εικόνα του λογαριασμού μου (καταθέσεις, αναλήψεις, ιστορικό κινήσεων κλπ) online , ή μόνο ενημερώνεσε κάθε τέλος του μήνα αποστελόντάς σου αναφορά από αυτούς..????

2/ Εάν επίλέξω την 2η επιλογή (tax profile) όπου δεν παρακρατούνται οι φόροι καταθέσεων από την τράπεζα αλλά ενημερώνουν τις τοπικές μας φορολογικές αρχές... θα υποβάλλω εγώ στην φορολογική μου δήωση το συνολικό ετήσιο ποσό από τόκους όπως κανουμε με τις δικιές μας τράπεζες..???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
The administrator has disabled public write access.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 08 Mar 2015 22:08 #59

  • lkast
  • lkast's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 206
  • Thank you received: 36
  • Karma: 4
Η τραπεζικη επιταγη ισχυει γι 6μηνες βασει ερωτηματος σε 2 διευθυντες τραπεζης. Κανονικα ειναι αοριστου αλλα το ευλογο διαστημα ειναι 6 μηνες
The administrator has disabled public write access.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 20 Apr 2015 00:49 #60

  • Scrooge McDuck
  • Scrooge McDuck 's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 33
  • Thank you received: 14
  • Karma: 2
Απορια για την τελευταία προταση της επιλογης φορολογικου προφιλ 2 της Advancia:

...The deduction of withholding tax does not satisfy your tax liability. Your interest income must be stated on your tax return.


Αν πράγματι αποδίδονται οι τοκοι αυτόματα για το συνολο των καταθετών της χωρας προέλευσης γιατι σου το πεταν αυτο? Να δηλωσω δηλαδη τους υποτίθεται ανώνυμους φορους οπως λέει πιο πριν η επιλογη...Τοτε τι σκ@τ@ ανωνυμοι ειναι??
Μηπως εγω μπερδεύομαι και δεν το πιάνω? ? :blink:
Last Edit: 20 Apr 2015 01:31 by Scrooge McDuck .
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.070 seconds