Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Κρατάμε τα λεφτά εντος Ελλάδας ή τα βγάζουμε εκτός;

Κρατάμε τα λεφτά εντος Ελλάδας ή τα βγάζουμε εκτός; 18 Jul 2015 02:58 #1

  • doseXrimaLeo
  • doseXrimaLeo's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 10
  • Thank you received: 3
  • Karma: 1
Για όσους έχουμε ακόμα χρήματα σε Ελληνικές τράπεζες (εντος Ελλάδος) πως θα κινηθούμε απο εδω και περα;

Φυσικα υπαρχουν τα capital controls που ειναι περιοριστικα και καποιος θα πρέπει να ξεκινησει την επιπονη διαδικασια αναληψεων όπως και να βρει τον τρόπο καταθεσης/επιλογης τράπεζας εξωτερικου που συζητιουνται αρκετα στο φορουμ.
Αλλά θα επιθυμούσα να τα αφήσουμε αυτο εκτός (εννοω το θεμα το πως θα πάρουμε τα χρήματα και που θα τα παμε) γιατί αν πρεπει κάποιος να το κανει θα βρει καποιο τροπο να το κάνει.

Αν μπορούσαμε να τα παρουμε τι θα κάνουμε απο εδω και περα; εντος Ελλάδας η εκτός;

Μέχρι τώρα στην Ελλαδα δεν εχουν κουρευτει καταθέσεις (κοινως καποιος αναμενει να εφαρμοστει ο νομος εγγύησης της Ευρωπαικης Ένωσης περι των 100.000 ευρω) αλλα το κλίμα ειναι επικίνδυνο (πολιτικο σκηνικο, υφεση, μετρα, δραχμη, μελλον). Επίσης καμία αποδοση Ελληνικής τράπεζας δεν δικαιολογεί το ρίσκο (η μηπως δεν υπάρχει ρισκο; )

Απο την άλλη συχνά πυκνα ακούμε οτι οι καταθέσεις εξωτερικού θα φορολογηθούν θα πιαστούν και θα επιβληθεί φόρος κλπ και ίσως όσοι έχουν κάνει εμβάσματα εξωτερικού γίνουν οι πρώτοι ελεγχόμενοι και δουν τα λεφτά τους να εξανεμίζονται.

Εγω ακόμα δεν έχω αποφασίσει, εχω κρατήσει ενα ποσό στο σπίτι και τα υπολοιπα ειναι σε Ελληνικές τράπεζες θεωρωντας οτι συνδικαιοιχοι σε ολες τις τραπεζες+ευρωπαικη εγγυηση καταθεσεων με καλυπτουν, αλλα πλεον υπαρχει μεγαλη ανυσηχια. Ενας ποιο τρόπος να μετριασεις τορισκο ειναι ασε καποια σε Ελληνικη τραπεζα, στειλε καποια έξω, κρατα και μετρητο και πάει λεγοντας αλλα και ετσι μπορει να βρεθεις χαμενος σε όλα, κουρεμα εσωτερικου+εξωτερικου + φοβος κλοπης στο σπιτι (ιδιως για μεγαλα ποσα που μιλαω εγω είναι μεγαλος φοβος).

Αναμένω γνώμες σας.
Ευχαριστω
The administrator has disabled public write access.

Κρατάμε τα λεφτά εντος Ελλάδας ή τα βγάζουμε εκτός; 18 Jul 2015 03:14 #2

  • jimbad
  • jimbad's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 41
  • Thank you received: 5
  • Karma: 1
Σπίτι σου κάτω από τα πλακάκια :laugh: :laugh: :woohoo:
The administrator has disabled public write access.

Κρατάμε τα λεφτά εντος Ελλάδας ή τα βγάζουμε εκτός; 18 Jul 2015 03:17 #3

doseXrimaLeo wrote:
Για όσους έχουμε ακόμα χρήματα σε Ελληνικές τράπεζες (εντος Ελλάδος) πως θα κινηθούμε απο εδω και περα;

Φυσικα υπαρχουν τα capital controls που ειναι περιοριστικα και καποιος θα πρέπει να ξεκινησει την επιπονη διαδικασια αναληψεων όπως και να βρει τον τρόπο καταθεσης/επιλογης τράπεζας εξωτερικου που συζητιουνται αρκετα στο φορουμ.
Αλλά θα επιθυμούσα να τα αφήσουμε αυτο εκτός (εννοω το θεμα το πως θα πάρουμε τα χρήματα και που θα τα παμε) γιατί αν πρεπει κάποιος να το κανει θα βρει καποιο τροπο να το κάνει.

Αν μπορούσαμε να τα παρουμε τι θα κάνουμε απο εδω και περα; εντος Ελλάδας η εκτός;

Μέχρι τώρα στην Ελλαδα δεν εχουν κουρευτει καταθέσεις (κοινως καποιος αναμενει να εφαρμοστει ο νομος εγγύησης της Ευρωπαικης Ένωσης περι των 100.000 ευρω) αλλα το κλίμα ειναι επικίνδυνο (πολιτικο σκηνικο, υφεση, μετρα, δραχμη, μελλον). Επίσης καμία αποδοση Ελληνικής τράπεζας δεν δικαιολογεί το ρίσκο (η μηπως δεν υπάρχει ρισκο; )

Απο την άλλη συχνά πυκνα ακούμε οτι οι καταθέσεις εξωτερικού θα φορολογηθούν θα πιαστούν και θα επιβληθεί φόρος κλπ και ίσως όσοι έχουν κάνει εμβάσματα εξωτερικού γίνουν οι πρώτοι ελεγχόμενοι και δουν τα λεφτά τους να εξανεμίζονται.

Εγω ακόμα δεν έχω αποφασίσει, εχω κρατήσει ενα ποσό στο σπίτι και τα υπολοιπα ειναι σε Ελληνικές τράπεζες θεωρωντας οτι συνδικαιοιχοι σε ολες τις τραπεζες+ευρωπαικη εγγυηση καταθεσεων με καλυπτουν, αλλα πλεον υπαρχει μεγαλη ανυσηχια. Ενας ποιο τρόπος να μετριασεις τορισκο ειναι ασε καποια σε Ελληνικη τραπεζα, στειλε καποια έξω, κρατα και μετρητο και πάει λεγοντας αλλα και ετσι μπορει να βρεθεις χαμενος σε όλα, κουρεμα εσωτερικου+εξωτερικου + φοβος κλοπης στο σπιτι (ιδιως για μεγαλα ποσα που μιλαω εγω είναι μεγαλος φοβος).

Αναμένω γνώμες σας.
Ευχαριστω

Άν μας διαβάζει αρκετός κόσμος, σίγουρα κάποιοι θα μας σιχτιρίζουν, που μας απασχολούν τέτοια θέματα, ενώ πολλοί δεν έχουν καν τα βασικά..

Στο θέμα μας τώρα..

Πιστεύω πως η διασποράνείναι η καλύτερη λύση..

Πάρε ένα ποσό στο σπίτι, βάλε κάγκελα κ συναγερμό παντού κ προσευχήσου να μην σε βάλουν στο μάτι οι ληστές..

Αγόρασε αμοιβαία με θεματοφύλακα κ εκδότη στο εξωτερικό,ή ακόμη καλύτερα, αγόρασε ομόλογα Γερμανίας, Ιρλανδίας, Ελβετίας κλπ...

Κράτα ένα ποσό σε Ελληνικές τράπεζες για να κάνεις τη δουλειά σου, αλλα κ να εμφανίζεις κ οτι έχεις μερικές καταθέσεις..

Τώρα τελευταία ψάχνω κ για καταθεση σε Τουρκική τράπεζα..
Παρεπιπτόντως, έχει κανείς άποψη για τράπεζες της Τουρκίας;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Κρατάμε τα λεφτά εντος Ελλάδας ή τα βγάζουμε εκτός; 18 Jul 2015 03:19 #4

  • gvd
  • gvd's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 13
  • Karma: 0
Ασχετη απορια που παντα την ειχα.

Μεχρι ποιο ποσο γενικα μπορεις να κανεις καταθεσεις μετρητων χωρις να εχεις θεματα και ερωτησεις.
Σε κυπρο, βουλγαρια η γενικα στην Ε.Ε.
The administrator has disabled public write access.

Κρατάμε τα λεφτά εντος Ελλάδας ή τα βγάζουμε εκτός; 18 Jul 2015 03:54 #5

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Νομίζω ακομα μέχρι 10.000 μπορεις να βγαζεις εκτός Ελλάδος ανα άτομο. Τωρα αν εχεις ανοίξει λογαριασμό, συνήθως ρωτάνε τα χρήματα που θα καταθέσεις απο πού προέρχονται. Και λες απο τις αποταμιεύσεις μου. Οπότε δε νομίζω να το ψάξει παρισσότερο η ξένη τράπεζα.
The administrator has disabled public write access.

Κρατάμε τα λεφτά εντος Ελλάδας ή τα βγάζουμε εκτός; 18 Jul 2015 03:55 #6

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13111
  • Thank you received: 1248
  • Karma: -29 (-1)
Βρε γλυκιέ μου, ακόμη να καταλάβεις;
Σας κούρεψαν τα ομόλογα του Δημοσίου, σας έκαναν εσωτερική στάση πληρωμών, σας κούρεψαν τα αποθεματικά για συντάξεις των Ασφαλιστικών Ταμείων, σας έφεραν capital controls για καναδυό χρόνια, σας μπλόκαραν τις τραπεζικές θυρίδες, κι ακόμη εμπιστεύεσαι τους κόπους κι αποταμιεύσεις μιας ζωής στην Ελλάδα, σε χρεοκοπημένες Τράπεζες αξιολόγησης CCC;
Τι χρειάζεται να κάνουν άλλο για να εμπεδώσετε πως υπάρχει κίνδυνος;
Να μαστιγώνουν τους καταθέτες στα υποκαταστήματα;

Και να σου πει κάποιος να διατηρήσεις τα λεφτά σου εδώ, θα τον πιστέψεις;
Τα δεδομένα μιλούν από μόνα τους.

Άσε τις κρυψώνες στο σπίτι, με λίγο σιδέρωμα του προσώπου των παιδιών σου θα φανερώσεις όλα τα μυστικά.

Διάλεξε μια αξιόπιστη, εχέμυθη, ασφαλή τράπεζα του Εξωτερικού, και μετέφερε τα λεφτά σου εκεί. ;)

Πληροφορίες παρέχονται άφθονες σε άλλα νήματα, δίπλα, κάνε τον κόπο να τα διαβάσεις προσεκτικά, δε θα στα ξαναγράφουμε από την αρχή.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 18 Jul 2015 04:00 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: GSAKKI

Κρατάμε τα λεφτά εντος Ελλάδας ή τα βγάζουμε εκτός; 18 Jul 2015 04:01 #7

  • christam
  • christam's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 21
  • Thank you received: 3
  • Karma: -1
Λοιπόν Μαρία
Έχω μια πολύ σημαντική πληροφορία που θα σε θορυβήσει!
The administrator has disabled public write access.

Κρατάμε τα λεφτά εντος Ελλάδας ή τα βγάζουμε εκτός; 18 Jul 2015 06:30 #8

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Τι χρειάζεται να κάνουν άλλο για να εμπεδώσετε πως υπάρχει κίνδυνος;
Να μαστιγώνουν τους καταθέτες στα υποκαταστήματα;

Για σκέψου, για σκέψου....
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Κρατάμε τα λεφτά εντος Ελλάδας ή τα βγάζουμε εκτός; 18 Jul 2015 12:03 #9

sugklonistiko.gr/?p=6149#

www.newsbeast.gr/financial/arthro/183748...echete-sto-spiti-sas

Αυτοι λενε ότι θα ποινικοποιήσουν και να εχεις λεφτα μεσα στο σπιτι σου! Γιατι μετα το περουσιολογιο, αν δεν τα δηλώσεις, εξ ορισμού τα λενε μαυρα ακομα και αν τα δικαιολογεις απο τα εισοδηματα σου!

καλα για τα εξωτερικου, οπως γνωριζουμε, οποιος τα εστειλε με εμβάσματα τον καλουν και ξανακαλούν
Last Edit: 18 Jul 2015 12:08 by Ψαχνόμενος (ant).
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.089 seconds