Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ακυρωση Online εμβασματος

Ακυρωση Online εμβασματος 09 Oct 2015 13:36 #1

Καλημέρα,
Προσπαθησα να στειλω ενα εμβσμα 500 ευρω στο εξωτερικο μεσω winbank και ακυρωθηκε.

Η εξυπηρετηση πελατων με ενημερωσε οτι τα εμβασματα στελνονται μονο μεσω καταστηματος και ολα περνανε απο εγκριση του Υπουργειου.

Ομως στο site της Ελλ Ενωσης Τραπεζων, διαβαζω το εξής:

'' Επίσης επιτρέπονται, χωρίς να απαιτείται έγκριση από τις Ειδικές Υποεπιτροπές των τραπεζών ή την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών:

η αποδοχή και εκτέλεση εντολών μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από τράπεζες έως του ποσού των πεντακοσίων (500) ευρώ ανά καταθέτη (Customer ID) και ανά ημερολογιακό μήνα, μέχρι μηνιαίου ορίου σε ευρώ για το σύνολο των τραπεζών που λειτουργούν στην Ελλάδα και αποδέχονται καταθέσεις, το οποίο έχει οριστεί και κατανεμηθεί ανά τράπεζα με την Απόφαση αριθμ. 770/30.9.2015 (ΦΕΚ Β΄ 2119) της Επιτροπής Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών,''


Εχει στειλει κανεις αλλος εμβσμα (μεχρι 500 ευρω) Online ή και σε καταστημα μεσω αλλης τραπεζας;
Περασε απο εγκριση;
The administrator has disabled public write access.

Ακυρωση Online εμβασματος 09 Oct 2015 14:09 #2

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Το ιδιο πρόβλημα είχα με Πειραιώς. Με ενημερωσαν πως το έμβασμα περνάει από εγκριση!!!
Επισης εχω δοκιμασει απο Eurobank online μονο και κοπηκε.

ΥΓ: Πιθανόν η έγκριση να αφορά στο max. 500 ευρώ το μήνα, διότι δεν ειμαι σιγουρος αν μια τραπεζα μπορεί να ελέγξει και τι εμβάσματα εχεις πιθανον κάνει και απο άλλες τράπεζες. Ισως αυτός ο έλεγχος να γινεται από κάποια επιτροπή του υπουργείου.
Last Edit: 09 Oct 2015 14:11 by George (geo821).
The administrator has disabled public write access.

Ακυρωση Online εμβασματος 09 Oct 2015 14:39 #3

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
George (geo821) wrote:
Το ιδιο πρόβλημα είχα με Πειραιώς. Με ενημερωσαν πως το έμβασμα περνάει από εγκριση!!!
Επισης εχω δοκιμασει απο Eurobank online μονο και κοπηκε.

ΥΓ: Πιθανόν η έγκριση να αφορά στο max. 500 ευρώ το μήνα, διότι δεν ειμαι σιγουρος αν μια τραπεζα μπορεί να ελέγξει και τι εμβάσματα εχεις πιθανον κάνει και απο άλλες τράπεζες. Ισως αυτός ο έλεγχος να γινεται από κάποια επιτροπή του υπουργείου.

Η γνωστή μαλακία, για την οποία τσακώθηκα με το batista πριν κάτι μέρες.
Βγάλανε ένα νόμο, έστω αυτόν. €500/μήνα.
ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝΤΑΙ στην απλή δήλωση μου ότι "δεν έχω βγάλει άλλο 500ρικο αυτό το μήνα έξω", αλλά πρέπει να "με ελέγξουν".
Δηλαδή να με τρέχουν, να τρέχουν κάποιοι υπάλληλοι (δε με νοιάζει αν είναι της τράπεζας ή του υπουργείου, πάντως κάποιοι ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΜΙΣΘΟ για να κάνουν μαλακίες), και στο τέλος οι δουλειές να γίνονται με ταχύτητα χελώνας.

Και μετά μου λέει ότι πρέπει να πληρώνω φόρους σε ένα κράτος που παίρνει τους φόρους μου, και τους ξοδεύει για να κάνει αυτά.
Ε, δεν τρελλάθηκα ακόμα!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ακυρωση Online εμβασματος 09 Oct 2015 14:48 #4

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Συμφωνώ Soto αλλά από την άλλη πιστεύεις όσους θα δήλωναν πως δεν έχουν βγαλει άλλο 500ρικο; Στην Ελλάδα ζούμε....
The administrator has disabled public write access.

Ακυρωση Online εμβασματος 09 Oct 2015 15:07 #5

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Αγοράζετε paysafe cards και τις βάζετε σε λογαριασμό στοιχήματος. Απο εκεί, χωρίς κάν να παίξεις μπορείς να στείλεις τα χρήματα (κέρδη υποτίθεται), σε λογαριασμό οποιασδήποτε χώρας (και αυτό γιατι οι εταιρίες αυτές εχουν λογαριασμούς εξω). Χθες εβαλα 10ευρω paysafe και στην αναληψη μου έδινε αυτή την επιλογή και μάλιστα ελεγε χωρίς εξοδα!
Last Edit: 09 Oct 2015 15:07 by ermakos.
The administrator has disabled public write access.

Ακυρωση Online εμβασματος 09 Oct 2015 15:58 #6

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
soto51 wrote:
Και μετά μου λέει ότι πρέπει να πληρώνω φόρους σε ένα κράτος που παίρνει τους φόρους μου, και τους ξοδεύει για να κάνει αυτά.
Ε, δεν τρελλάθηκα ακόμα!

Εντάξει, εσένα θα σου κάνουμε ειδική συμφωνία για να πληρώνεις μόνο τους φόρους που αντιστοιχούν στις υπηρεσίες που εκτελούνται ... γρήγορα. Τότε βέβαια θα είναι (όπως πάντα) στην διακριτική σου ευχέρεια να βρεις κάτι άλλο για να μην τους πληρώνεις και αυτούς... Οπότε άσε μην κουράζεσαι, καταλάβαμε...
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Ακυρωση Online εμβασματος 09 Oct 2015 16:09 #7

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
insideinfo (ruud) wrote:
Καλημέρα,
Προσπαθησα να στειλω ενα εμβσμα 500 ευρω στο εξωτερικο μεσω winbank και ακυρωθηκε.

Η εξυπηρετηση πελατων με ενημερωσε οτι τα εμβασματα στελνονται μονο μεσω καταστηματος και ολα περνανε απο εγκριση του Υπουργειου.

Ομως στο site της Ελλ Ενωσης Τραπεζων, διαβαζω το εξής:

'' Επίσης επιτρέπονται, χωρίς να απαιτείται έγκριση από τις Ειδικές Υποεπιτροπές των τραπεζών ή την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών:

η αποδοχή και εκτέλεση εντολών μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από τράπεζες έως του ποσού των πεντακοσίων (500) ευρώ ανά καταθέτη (Customer ID) και ανά ημερολογιακό μήνα, μέχρι μηνιαίου ορίου σε ευρώ για το σύνολο των τραπεζών που λειτουργούν στην Ελλάδα και αποδέχονται καταθέσεις, το οποίο έχει οριστεί και κατανεμηθεί ανά τράπεζα με την Απόφαση αριθμ. 770/30.9.2015 (ΦΕΚ Β΄ 2119) της Επιτροπής Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών,''


Εχει στειλει κανεις αλλος εμβσμα (μεχρι 500 ευρω) Online ή και σε καταστημα μεσω αλλης τραπεζας;
Περασε απο εγκριση;


Πρώτα απ' όλα, οι τραπεζικοί υπάλληλοι πουλάνε πάρα πολλές φορές φύκια για μεταξωτες κορδέλες προκειμένου να σε πείσουν για κάτι. Αν τσιμπήσεις, τσίμπησες. Στην προκειμένη περίπτωση, μήπως η συγκεκριμένη τράπεζα έχει πιάσει κάποιο πλαφόν;;;;
Γιατί όπως έγραψες και εσύ ...

"Επίσης επιτρέπονται, χωρίς να απαιτείται έγκριση από τις Ειδικές Υποεπιτροπές των τραπεζών ή την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών:
η αποδοχή και εκτέλεση εντολών μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από τράπεζες έως του ποσού των πεντακοσίων (500) ευρώ ανά καταθέτη (Customer ID) και ανά ημερολογιακό μήνα, μέχρι μηνιαίου ορίου σε ευρώ για το σύνολο των τραπεζών που λειτουργούν στην Ελλάδα και αποδέχονται καταθέσεις, το οποίο έχει οριστεί και κατανεμηθεί ανά τράπεζα με την Απόφαση αριθμ. 770/30.9.2015 (ΦΕΚ Β΄ 2119) της Επιτροπής Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών"

Μήπως λοιπόν έχουν πιάσει πλαφόν και αντί να σου πούνε αυτό σου λένε μια μαλακία για να σε ξεφορτωθούν;
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Ακυρωση Online εμβασματος 09 Oct 2015 16:31 #8

ermakos wrote:
Αγοράζετε paysafe cards και τις βάζετε σε λογαριασμό στοιχήματος. Απο εκεί, χωρίς κάν να παίξεις μπορείς να στείλεις τα χρήματα (κέρδη υποτίθεται), σε λογαριασμό οποιασδήποτε χώρας (και αυτό γιατι οι εταιρίες αυτές εχουν λογαριασμούς εξω). Χθες εβαλα 10ευρω paysafe και στην αναληψη μου έδινε αυτή την επιλογή και μάλιστα ελεγε χωρίς εξοδα!

Αυτο δε γινετε.
Πρώτον δεν μπορεις να κανεις αναληψη το ποσο που βαζεις, αν δεν το στοιχηματησεις εςτω μια φορα.
Δεύτερον αναληψη γινετε μονο σε ελληνική τραπεζα γιατι η paysafe που εκδίδονται ελλαδα, ελεχνονται απο την τραπεζα Ελλάδος και μπορεις να κανεις αναληψη απο 30-50και πανω και εχει εξοδα 4ευρω εισερχόμενου εμβάσματος αν ειναι μια συναλλαγή ανάληψης το μηνα (αν ειναι παραπανω αλλα 10ευρω ανάλογα την εταιρια)
The administrator has disabled public write access.

Ακυρωση Online εμβασματος 09 Oct 2015 16:46 #9

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Εκει πάντως που παίζω εγώ (δε το αναφερω δημοσια) εχει επιλογή να επιλέξεις χώρα τράπεζας iban κλπ. Επίσης αν καταθέσεις με paysafe και μετα βάλεις πχ 5ευρω με πιστωτική πχ monyesafe, μπορεις ευκολα να κανεις ολο το ποσο ανάληψη στη moneysafe (και ετσι να τη φορτισεις ανέξοδα). Επίσης ότι ποσό βάλεις έχεις δικαίωμα να το πάρεις πίσω. Ελάχιστη καταθεση με καρτα 5ευρω και ελάχιστη αναληψη στη καρτα 10ευρω (ανεξοδα).
Last Edit: 09 Oct 2015 16:49 by ermakos.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.062 seconds