Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Εμβασμα απο Εξωτερικο

Εμβασμα απο Εξωτερικο 20 May 2016 05:00 #1

Καλησπερα,
Θελω να ρωτησω το εξης. Η εργοδοτρια μου στην Ελλαδα θελει να μου κανει ενα δωρο(χρηματα) Πηγε λοιπον στην Ελβετια που εχει τα χρηματα της κ απο μια εταιρια (απο τις δεκαδες που εχει) μου εστειλε μεσω τραπεζης εμβασμα. Το ποσο ξεπερναει τις 100.000€! Εγω λοιπον το ειδα, σηκωσα το 25% μετρητα, ενημερωθηκα οτι η δωρεα φορολογειται με 40+% κ φρικαρα. Πηγα στην τραπεζα, επεστρεψα το 25% κ ειπα λαθος & εστειλαν το εμβασμα πισω. Για πειτε καμια ιδεα πως να φερω τα λεφτα εδω λοιπον η εστω να τα βαλω καπου εξω δεδομενου οτι δε θελουμε να "φανουν"!!!! Η αν υπαρχει τροπος να φανουν με μικροτερη φορολογηση...;;;
Ευχαριστω!
The administrator has disabled public write access.

Εμβασμα απο Εξωτερικο 20 May 2016 10:05 #2

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
joanna (Joanna Gr) wrote:
Η εργοδοτρια μου στην Ελλαδα θελει να μου κανει ενα δωρο(χρηματα) Πηγε λοιπον στην Ελβετια που εχει τα χρηματα της κ απο μια εταιρια (απο τις δεκαδες που εχει) μου εστειλε μεσω τραπεζης εμβασμα. Το ποσο ξεπερναει τις 100.000€! Εγω λοιπον το ειδα, σηκωσα το 25% μετρητα, ενημερωθηκα οτι η δωρεα φορολογειται με 40+% κ φρικαρα. Πηγα στην τραπεζα, επεστρεψα το 25% κ ειπα λαθος & εστειλαν το εμβασμα πισω. Για πειτε καμια ιδεα πως να φερω τα λεφτα εδω λοιπον η εστω να τα βαλω καπου εξω δεδομενου οτι δε θελουμε να "φανουν"!!!! Η αν υπαρχει τροπος να φανουν με μικροτερη φορολογηση...;;;

Αυτά τα ρωτάνε ΠΡΙΝ σταλούν τα λεφτά, όχι μετά.

Ο τρόπος για εδώ είναι:
Βρίσκεις κάποιον που έχει λεφτά (εκτός τραπεζών, από τα ελεύθερα) εδώ, και θέλει να τα βγάλει έξω.
Στα δίνει εδώ, και εσύ λες στην κυρία να του τα δώσει έξω.

Ο τρόπος για έξω είναι:
Πας ένα ταξιδάκι στην Ελβετία, παίρνεις τα λεφτά ΕΚΕΙ, και τα βάζεις εκεί (ή κάπου δίπλα - πχ. Λουξεμβούργο) σε ένα δικό σου λογαριασμό.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Tagaras, Καράντη Μαρία (cross)

Εμβασμα απο Εξωτερικο 20 May 2016 11:37 #3

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
joanna (Joanna Gr) wrote:
Καλησπερα,
Θελω να ρωτησω το εξης. Η εργοδοτρια μου στην Ελλαδα θελει να μου κανει ενα δωρο(χρηματα) Πηγε λοιπον στην Ελβετια που εχει τα χρηματα της κ απο μια εταιρια (απο τις δεκαδες που εχει) μου εστειλε μεσω τραπεζης εμβασμα. Το ποσο ξεπερναει τις 100.000€! Εγω λοιπον το ειδα, σηκωσα το 25% μετρητα, ενημερωθηκα οτι η δωρεα φορολογειται με 40+% κ φρικαρα. Πηγα στην τραπεζα, επεστρεψα το 25% κ ειπα λαθος & εστειλαν το εμβασμα πισω. Για πειτε καμια ιδεα πως να φερω τα λεφτα εδω λοιπον η εστω να τα βαλω καπου εξω δεδομενου οτι δε θελουμε να "φανουν"!!!! Η αν υπαρχει τροπος να φανουν με μικροτερη φορολογηση...;;;
Ευχαριστω!

Άνοιξε στο τσακ-μπαμ ένα ή ακόμη καλύτερα δύο λογαριασμούς στην Κύπρο (Τρ. Κύπρου, Alpha Κύπρου, κτλ) από εδώ, πες της να στα στείλει εκεί μισά-μισά και μετά τα κάνεις ότι θέλεις. Είτε τα σηκώνεις σιγά-σιγά ή τα στέλνεις όπου αλλού θεωρείς καλύτερα.

ΥΓ Πάντως, πολύ τυχεροί οι αναγνώστες του φόρουμ.
The administrator has disabled public write access.

Εμβασμα απο Εξωτερικο 20 May 2016 11:59 #4

Μωρε αν ηξερα για τι ποσο μιλαμε θα το εκανα. Μου λεει -Θα σου στειλω ενα δωρο-Νταξ λεω. Αντε 25.00max. Οχι αυτο το πραγμα! Ευχαριστω για την απαντηση. Απο ελβετια ή απο αλλου στελνουν οι τραπεζες ενημερωση σε εφοεια για το ποσο που εχεις εξω καταθεσει; Εχω κ μια ακρη Καναδα. Λεω αν τα καταφερω μηπως τα παω εκει κ το παιξω οπως οι κινεζοι, οτι ειμαι επενδυτης που ψαχνει κανενα ακινητο για επενδυση! Τα λεφτα δεν ειναι μαυρα απο αποψη μιζες κλπ. Θα ερθουν απο ενα ιδρυμα που εχει φτιαξει η εργοδοτρια μου εκει.
The administrator has disabled public write access.

Εμβασμα απο Εξωτερικο 20 May 2016 12:07 #5

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13076
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Κράτησε τα στην Ελβετία, σε εκεί τραπεζικό σου λογαριασμό, με τίποτα μην τα φέρεις στην Ελλάδα.
Μάλιστα παρακάλεσε την εργοδότρια σου να σου βάζει εκεί πέρα και τους κανονικούς, μηνιαίους μισθούς σου.

Έξω ακόμη δεν έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο σχετικά με την ελληνική κρίση, ακόμη μιλάνε για bail in, κουρέματα καταθέσεων δηλαδή.
Μην έχεις καμία εμπιστοσύνη στους Μαοϊκούς Κομμουνιστές κυβερνώντες μας, βλέπουν κάθε αποταμιευτή/καταθέτη σαν πλουτοκράτη που αξίζει να τιμωρηθεί.

Η Ελβετία ακόμη δεν καρφώνει Έλληνες καταθέτες, ίσως το κάνει από το 2018, και μονάχα για όσους ελέγχονται από Εισαγγελικές Αρχές.










Φυσικά εσύ θα πηγαίνεις κάθε μήνα στην τοπική σου Εφορία και θα καταθέτεις το νόμιμο φόρο...
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 20 May 2016 12:16 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Εμβασμα απο Εξωτερικο 20 May 2016 12:18 #6

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:

Φυσικά εσύ θα πηγαίνεις κάθε μήνα στην τοπική σου Εφορία και θα καταθέτεις το νόμιμο φόρο...

Αυτό δεν ισχύει εδώ και χρόνια....Μέχρι πρόσφατα τα δήλωνες μια φορά στην αρχή του έτους στην εφορία και τώρα τα δηλώνεις στο Ε1 και πληρώνεις εκεί.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Εμβασμα απο Εξωτερικο 20 May 2016 12:18 #7

  • takis (ptasos1)
  • takis (ptasos1)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Thank you received: 4
  • Karma: 1
αδελφε, έχει καμια κενή θέση και για εμάς εκεί?? να χαιρεσαι την εργοδότριά σου!! :woohoo:
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Εμβασμα απο Εξωτερικο 20 May 2016 12:19 #8

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
joanna (Joanna Gr) wrote:
Μωρε αν ηξερα για τι ποσο μιλαμε θα το εκανα. Μου λεει -Θα σου στειλω ενα δωρο-Νταξ λεω. Αντε 25.00max. Οχι αυτο το πραγμα! Ευχαριστω για την απαντηση. Απο ελβετια ή απο αλλου στελνουν οι τραπεζες ενημερωση σε εφοεια για το ποσο που εχεις εξω καταθεσει; Εχω κ μια ακρη Καναδα. Λεω αν τα καταφερω μηπως τα παω εκει κ το παιξω οπως οι κινεζοι, οτι ειμαι επενδυτης που ψαχνει κανενα ακινητο για επενδυση! Τα λεφτα δεν ειναι μαυρα απο αποψη μιζες κλπ. Θα ερθουν απο ενα ιδρυμα που εχει φτιαξει η εργοδοτρια μου εκει.

Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις ότι είναι να κάνεις γρήγορα, μην αλλάξει γνώμη για το δώρο.
The administrator has disabled public write access.

Εμβασμα απο Εξωτερικο 20 May 2016 12:36 #9

Αν τα δηλωσω για τι φορο μιλαμε; Κ δε θα με ρωτησουν που τα βρηκα;
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.104 seconds