Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Εμβασμα απο Εξωτερικο

Εμβασμα απο Εξωτερικο 20 May 2016 22:31 #28

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
soto51 wrote:
1) Δε μ' αρέσει ο όρος σου. Μάλλον εννοείς "μπατίρης", "μη έχων στον ήλιο μοίρα", "πτωχός", κλπ.
"Αναξιοπαθών" είναι κάποιος που ενώ είναι όλα τα προηγούμενα, αδίκως είναι αυτά, διότι "κάτι", υπεράνω της θέλησης του τον οδήγησε εκεί. Αντιλαμβάνεσαι ότι η λέξη δεν έχει εφαρμογή για κάποιον που μόνος του οδηγήθηκε στην δυσμενή του κατάσταση (π.χ. χαρτοπαίκτης).
Επομένως ο όρος είναι άστοχος, γιατί εκτός από τους "αναξιοπαθούντες", εδώ δεν μπαίνουν και οι υπόλοιποι (που σου ανέφερα) και οι οποίοι αποτελούν ένα πολύ μεγαλύτερο σύνολο από τους πρώτους.
Ο όρος "αναξιοπαθών" χρησιμοποιείται και ειρωνικά, καθώς πολλοί στην Ελλάδα κατά καιρούς προσποιούνταν τους "αναξιοπαθούντες", δηλώνοντας ανάπηροι, με ελάχιστα εισοδήματα κτλ.

Τώρα, το αν σου αρέσει ή όχι η λέξη μίας δημισιεύσής μου, θύμισέ μου την επόμενη φορά να σου στείλω την δημοσιεύση με pm προς έγκριση. :laugh:
Last Edit: 20 May 2016 22:32 by Nozomi.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: george123

Εμβασμα απο Εξωτερικο 20 May 2016 22:59 #29

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12976
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
soto51 wrote:
Καμία χριστιανική ηθική, με δεδομένο ότι δεν πιστεύω σε τίποτα που δεν μπορεί να αποδειχθεί.


Πάλι λάθος κάνεις.
Οι επιστήμονες έχουν αποδείξει την ύπαρξη ζωής μετά τον θάνατο.
:woohoo:

www.telegraph.co.uk/science/2016/03/12/f...er-scientific-study/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 20 May 2016 23:03 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Re:Εμβασμα απο Εξωτερικο 20 May 2016 23:36 #30

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
soto51 wrote:
george123 wrote:
Τρολλ ειναι . Πάλι τσιμπήσατε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και ποιος σου είπε ότι εδώ δεν συμβουλεύουμε και τρολλ?

The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: george123

Re:Εμβασμα απο Εξωτερικο 21 May 2016 01:56 #31

  • george123
  • george123's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 385
  • Thank you received: 66
  • Karma: -8 (-1)
Nozomi wrote:
soto51 wrote:
1) Δε μ' αρέσει ο όρος σου. Μάλλον εννοείς "μπατίρης", "μη έχων στον ήλιο μοίρα", "πτωχός", κλπ.
"Αναξιοπαθών" είναι κάποιος που ενώ είναι όλα τα προηγούμενα, αδίκως είναι αυτά, διότι "κάτι", υπεράνω της θέλησης του τον οδήγησε εκεί. Αντιλαμβάνεσαι ότι η λέξη δεν έχει εφαρμογή για κάποιον που μόνος του οδηγήθηκε στην δυσμενή του κατάσταση (π.χ. χαρτοπαίκτης).
Επομένως ο όρος είναι άστοχος, γιατί εκτός από τους "αναξιοπαθούντες", εδώ δεν μπαίνουν και οι υπόλοιποι (που σου ανέφερα) και οι οποίοι αποτελούν ένα πολύ μεγαλύτερο σύνολο από τους πρώτους.
Ο όρος "αναξιοπαθών" χρησιμοποιείται και ειρωνικά, καθώς πολλοί στην Ελλάδα κατά καιρούς προσποιούνταν τους "αναξιοπαθούντες", δηλώνοντας ανάπηροι, με ελάχιστα εισοδήματα κτλ.

Τώρα, το αν σου αρέσει ή όχι η λέξη μίας δημισιεύσής μου, θύμισέ μου την επόμενη φορά να σου στείλω την δημοσιεύση με pm προς έγκριση. :laugh:


Χαχαχα καλο τύπε !!
The administrator has disabled public write access.

Εμβασμα απο Εξωτερικο 21 May 2016 02:48 #32

  • Zis (teris3)
  • Zis (teris3)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 130
  • Thank you received: 20
  • Karma: 1 (1)
joanna (Joanna Gr) wrote:
Καλησπερα,
Θελω να ρωτησω το εξης. Η εργοδοτρια μου στην Ελλαδα θελει να μου κανει ενα δωρο(χρηματα) Πηγε λοιπον στην Ελβετια που εχει τα χρηματα της κ απο μια εταιρια (απο τις δεκαδες που εχει) μου εστειλε μεσω τραπεζης εμβασμα. Το ποσο ξεπερναει τις 100.000€! Εγω λοιπον το ειδα, σηκωσα το 25% μετρητα, ενημερωθηκα οτι η δωρεα φορολογειται με 40+% κ φρικαρα. Πηγα στην τραπεζα, επεστρεψα το 25% κ ειπα λαθος & εστειλαν το εμβασμα πισω. Για πειτε καμια ιδεα πως να φερω τα λεφτα εδω λοιπον η εστω να τα βαλω καπου εξω δεδομενου οτι δε θελουμε να "φανουν"!!!! Η αν υπαρχει τροπος να φανουν με μικροτερη φορολογηση...;;;
Ευχαριστω!

Αντιπαρέρχομαι τις εμφανείς trollιές τύπου "μια εργοδότρια μου έκανε δώρο χρήματα που δεν ήξερα καν πόσα ήταν και τελικά ήταν πάνω από 100χιλιάρικα" που δεν τα πιστευουν ούτε παιδια....
Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι που κανείς σας δεν πρόσεξε ότι εν καιρώ Capital Controls όπως αναφέρει η ίδια "πήγε και σήκωσε το 25% (δηλαδή πάνω από 25χιλιάρικα) σε μετρητά" και συνεχίζετε και ασχολείστε :whistle:
The administrator has disabled public write access.

Εμβασμα απο Εξωτερικο 21 May 2016 03:17 #33

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Πράγματι πώς σήκωσες 25κ? Και επίσης ποιός ο λόγος κάποιος να το κάνει αυτό και να γράψει μια ψευτικη ιστορία...? Αν το κάνει μάλλον θέλει γιατρό. Πάντως η λύση που ανέφερα με τη κάρτα πρέπει να δουλεύει μια χαρα!!
The administrator has disabled public write access.

Εμβασμα απο Εξωτερικο 21 May 2016 03:47 #34

joanna (Joanna Gr) wrote:
Καλησπερα,
Θελω να ρωτησω το εξης. Η εργοδοτρια μου στην Ελλαδα θελει να μου κανει ενα δωρο(χρηματα) Πηγε λοιπον στην Ελβετια που εχει τα χρηματα της κ απο μια εταιρια (απο τις δεκαδες που εχει) μου εστειλε μεσω τραπεζης εμβασμα. Το ποσο ξεπερναει τις 100.000€! Εγω λοιπον το ειδα, σηκωσα το 25% μετρητα, ενημερωθηκα οτι η δωρεα φορολογειται με 40+% κ φρικαρα. Πηγα στην τραπεζα, επεστρεψα το 25% κ ειπα λαθος & εστειλαν το εμβασμα πισω. Για πειτε καμια ιδεα πως να φερω τα λεφτα εδω λοιπον η εστω να τα βαλω καπου εξω δεδομενου οτι δε θελουμε να "φανουν"!!!! Η αν υπαρχει τροπος να φανουν με μικροτερη φορολογηση...;;;
Ευχαριστω!

1) Ήταν ανάγκη να παει 90 χρονη γυναίκα στην Ελβετία, για να στείλει έμβασμα;
Δεν μπορούσε να μπεί απο εδώ, στην τράπεζα της Ελβετίας, ηλεκτρονικά;

2) Πως σήκωσες 25 χιλ μετρητά, ενώ έχουμε c.c;
Μπορείς μόνον το 10% του ποσού, συνολικά.
Εκτός αν το αφεντικό σου εχει ναυτιλιακή εταιρία..
Οπότε, πας στα 50 χιλ..

3) Πως έστειλαν το έμβασμα πίσω, με δική σου εντολή μόνο ;
Το αφεντικό σου δεν έπρεπε να κάνει αυτή την ενέργεια;

4) 90 ετών, δουλεύει ακόμη κ κανει τέτοια δωράκια;
Ουτε ο Σόρος δεν τα κανει αυτά...κ είναι κ μικρότερός της...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), george123

Εμβασμα απο Εξωτερικο 21 May 2016 11:27 #35

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Nozomi wrote:
θύμισέ μου την επόμενη φορά να σου στείλω την δημοσιεύση με pm προς έγκριση. :laugh:

:laugh: :laugh: :laugh:
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Εμβασμα απο Εξωτερικο 21 May 2016 11:38 #36

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Πάλι λάθος κάνεις.
Οι επιστήμονες έχουν αποδείξει την ύπαρξη ζωής μετά τον θάνατο. :woohoo:

www.telegraph.co.uk/science/2016/03/12/f...er-scientific-study/
"One man even recalled leaving his body entirely and watching his resuscitation from the corner of the room."
Θες κι εγώ να σου περιγράψω διάφορες τέτοιες εμπειρίες μου?

"We just don’t know what is going on. We are still very much in the dark about what happens when you die and hopefully this study will help shine a scientific lens onto that."
Η απάντηση έχει δοθεί σ' αυτό που δεν ξέρει ο τύπος, και από τις θρησκείες, και από την επιστήμη.
Εγώ προτιμώ τη δεύτερη.
Αυτός φαίνεται να ταλαντεύεται ακόμα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.071 seconds