Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Τράπεζες που λειτουργούν στην Ελλάδα

Τράπεζες που λειτουργούν στην Ελλάδα 23 Feb 2017 14:45 #1

  • Gynaika38
  • Gynaika38's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 51
  • Thank you received: 17
  • Karma: 1
Υπάρχει μια λίστα με όλες τις τράπεζες που λειτουργούν στην Ελλάδα
Καλό είναι να τις ξέρουμε
www.bankofgreece.gr/Pages/el/Supervision...tutions/default.aspx
Πατάτε το 1.

πχ αυτήν την βουλγάρικη? γερμανική?, που είναι στη Θεσσαλονίκη, την έχετε πάρει είδηση? (όχι ότι την υποστηρίζω, ούτε που την ήξερα πριν από σήμερα, αλλά υπάρχει)
procreditbank.gr/
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Μάριος Αντωνίου (epolala)

Τράπεζες που λειτουργούν στην Ελλάδα 23 Feb 2017 17:18 #2

  • kathrine
  • kathrine's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1270
  • Thank you received: 527
  • Karma: 77
Είναι υποκατάστημα της βουλγαρικης Procredit. Η μητρική εταιρεία είναι μια πολυεθνική εταιρεία με έδρα τη Γερμανία που έχει τράπεζες σε χώρες της λατινικής Αμερικής και της Ανατολικής Ευρώπης. Ψυχανεμισθηκε ότι ανηκουμε στην ίδια συνομωταξια με τις προαναφερθεισες χώρες. Για το λόγο αυτό ήρθε και εδώ αλλά με αδιάφορα επιτόκια...


procreditbank.gr/el/standarten-depozit/page/1019#epitokia
Οι καιροί ου μενετοί...
Last Edit: 23 Feb 2017 18:36 by kathrine.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Gynaika38

Τράπεζες που λειτουργούν στην Ελλάδα 23 Feb 2017 19:46 #3

  • Gynaika38
  • Gynaika38's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 51
  • Thank you received: 17
  • Karma: 1
kathrine
Το έφτιαξες πολύ ωραία! Δεν ξέρω για τα επιτόκια. Για τα εμβάσματα διάβασα ότι έχει καλές τιμές. Διαφημίζει αυτό το 2,50ευρώ, από δική της τράπεζα εδώ σε δική της στο εξωτερικό. Έχει και μια ενημέρωση που λέει αλλαγές τιμολογίου εργασιών
"θα τεθούν σε ισχύ από την 7η Απριλίου 2017:
Το κόστος για τα εκτός Ενιαίου Χώρου Πληρωμών (non-SEPA) εξερχόμενα εμβάσματα σε χαρτί θα αλλάξει στα ΕΥΡΩ 100. "
The administrator has disabled public write access.

Τράπεζες που λειτουργούν στην Ελλάδα 04 Mar 2017 21:50 #4

  • Gynaika38
  • Gynaika38's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 51
  • Thank you received: 17
  • Karma: 1
Aνέβασε η Εθνική τράπεζα νέο τιμοκατάλογο για τις λοιπές εργασίες. Το είδατε?
Είναι 35 σελίδες. pricing-of-products-and-services
The administrator has disabled public write access.

Τράπεζες που λειτουργούν στην Ελλάδα 04 Mar 2017 23:59 #5

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
kathrine wrote:
Είναι υποκατάστημα της βουλγαρικης Procredit. Η μητρική εταιρεία είναι μια πολυεθνική εταιρεία με έδρα τη Γερμανία που έχει τράπεζες σε χώρες της λατινικής Αμερικής και της Ανατολικής Ευρώπης. Ψυχανεμισθηκε ότι ανηκουμε στην ίδια συνομωταξια με τις προαναφερθεισες χώρες. Για το λόγο αυτό ήρθε και εδώ αλλά με αδιάφορα επιτόκια...


procreditbank.gr/el/standarten-depozit/page/1019#epitokia


ετσι και αλλιως kathrine δεν υπαρχουν τραπεζες στην ελλαδα με επιτοκια που να κυμαινονται απο 3-5%.ουτε καν με 2% πια.
The administrator has disabled public write access.

Τράπεζες που λειτουργούν στην Ελλάδα 06 Mar 2017 11:39 #6

  • Gynaika38
  • Gynaika38's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 51
  • Thank you received: 17
  • Karma: 1
Υπάρχουν όμως προιόντα που δίνουν συγκεκριμένες τράπεζες, με καλή απόδοση, αν ξέρεις να τα ζητήσεις και θέλουν να στα δώσουν.

Επίσης μια τράπεζα είπε στο γνωστό μου, ότι εαν δώσει 12 ευρώ, εφάπαξ , ότι πληρωμές και να κάνει μέσα στο χρόνο σε γκισέ, δεν θα δίνει ποσό. (Δεν το έχω επιβεβαιώσει προσωπικά) . Για τη πληρωμή ΕΦΚΑ στο γκισέ κρατά η εθνική 0,70 (από τον κατάλογο), το ίντερνετ banking νομίζω 0,50. Θα μου πείτε 0,50*12=6 ευρώ το χρόνο για τη συγκεκριμένη πληρωμή. Αν πηγαίνεις όμως και πληρώνεις κάθε μήνα επίσης άλλα πράγματα,στη συγκεκριμένη τράπεζα τουλάχιστον γλιτώνεις παραπάνω. Γίναμε μαθηματικοί με σεντς. (μαζεύεις iban από αυτούς που συνεργάζεσαι στη χ τράπεζα και κάνεις εκεί τις συναλλαγές σου, αν είναι δίπλα σου και σε βολεύει)

Το χρήμα δεν το θέλουν οι τράπεζες να κάθεται. Θα το κινήσουν. Γιατί με τις κινήσεις θα βγάζουν. Είτε το κινείς για επένδυση, είτε απλά το μετακινείς. Νέα τραπεζική. Το να κινώ το χρήμα και να έχω ένα ποσοστό, οκ ας πάρει και η τράπεζα. Αλλά αν το ξεφτυλίσουν εντελώς, θα θυμώσει ο κόσμος και θα δράσει διαφορετικά.

Οι δουλειές που είναι μέσα το κράτος, είναι πολλές. Δεν βγαίνει εύκολα εκτός. Μπήκαν και οι τράπεζες στο τρυπάκι, να βγάζουν ποσοστά από τις επιχειρήσεις. Για να δούμε πού θα οδηγήσει όλο αυτό. Θα φτερνιζόμαστε μέσα σε τράπεζα και θα μας βάζουν να πληρώνουμε. χαχαχαχα
The administrator has disabled public write access.

Τράπεζες που λειτουργούν στην Ελλάδα 06 Mar 2017 17:02 #7

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
Gynaika38 wrote:
Υπάρχουν όμως προιόντα που δίνουν συγκεκριμένες τράπεζες, με καλή απόδοση, αν ξέρεις να τα ζητήσεις και θέλουν να στα δώσουν.

Επίσης μια τράπεζα είπε στο γνωστό μου, ότι εαν δώσει 12 ευρώ, εφάπαξ , ότι πληρωμές και να κάνει μέσα στο χρόνο σε γκισέ, δεν θα δίνει ποσό. (Δεν το έχω επιβεβαιώσει προσωπικά) . Για τη πληρωμή ΕΦΚΑ στο γκισέ κρατά η εθνική 0,70 (από τον κατάλογο), το ίντερνετ banking νομίζω 0,50. Θα μου πείτε 0,50*12=6 ευρώ το χρόνο για τη συγκεκριμένη πληρωμή. Αν πηγαίνεις όμως και πληρώνεις κάθε μήνα επίσης άλλα πράγματα,στη συγκεκριμένη τράπεζα τουλάχιστον γλιτώνεις παραπάνω. Γίναμε μαθηματικοί με σεντς. (μαζεύεις iban από αυτούς που συνεργάζεσαι στη χ τράπεζα και κάνεις εκεί τις συναλλαγές σου, αν είναι δίπλα σου και σε βολεύει)

Το χρήμα δεν το θέλουν οι τράπεζες να κάθεται. Θα το κινήσουν. Γιατί με τις κινήσεις θα βγάζουν. Είτε το κινείς για επένδυση, είτε απλά το μετακινείς. Νέα τραπεζική. Το να κινώ το χρήμα και να έχω ένα ποσοστό, οκ ας πάρει και η τράπεζα. Αλλά αν το ξεφτυλίσουν εντελώς, θα θυμώσει ο κόσμος και θα δράσει διαφορετικά.

Οι δουλειές που είναι μέσα το κράτος, είναι πολλές. Δεν βγαίνει εύκολα εκτός. Μπήκαν και οι τράπεζες στο τρυπάκι, να βγάζουν ποσοστά από τις επιχειρήσεις. Για να δούμε πού θα οδηγήσει όλο αυτό. Θα φτερνιζόμαστε μέσα σε τράπεζα και θα μας βάζουν να πληρώνουμε. χαχαχαχα




αν δεν σου ειναι κοπος δωσε μου μερικες πληροφοριες παραπανω γι΄αυτο που ειπες περι προιοντων με καλη αποδοση που δινουν οι τραπεζες,ποια εννοεις και ποιες ειναι αυτες..αν δεν μπορεις δημοσια εδω στειλε pm.
The administrator has disabled public write access.

Τράπεζες που λειτουργούν στην Ελλάδα 06 Mar 2017 22:33 #8

παίδες.... προσοχή στα επενδυτικά σας.

Ακόμα και μια απλη θεματοφυλακη σε περίπτωση πτωχευσης θεματοφυλακα (πχ τραπεζα) το ΤΕΚΕ σε καλύπτει μέχρι 30.000€ ανα ΑΦΜ ανα ίδρυμα και είσαι στις ορέξεις του bail-in αρπακτικού.

Μολις το είδα στο ΤΕΚΕ και έμεινα λαλακας (δεν το ήξερα).

Σε συνδιασμό με το γεγονός οτι με τα καπιταλ κοντρολς δεν εχεις δυνατότητα να αλλάξεις σε θεματοφυλακα εξωτερικου.
Οπότε το νου σας με τα επενδυτικά (μετοχές-ομόλογα-αμοιβαία κλπ) που εχουν Ελληνικό θεματοφύλακα (πχ τραπεζα).
The administrator has disabled public write access.

Τράπεζες που λειτουργούν στην Ελλάδα 06 Mar 2017 22:38 #9

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
PantelisP (Pantelis Panagiotidis) wrote:
παίδες.... προσοχή στα επενδυτικά σας.

Ακόμα και μια απλη θεματοφυλακη σε περίπτωση πτωχευσης θεματοφυλακα (πχ τραπεζα) το ΤΕΚΕ σε καλύπτει μέχρι 30.000€ ανα ΑΦΜ ανα ίδρυμα και είσαι στις ορέξεις του bail-in αρπακτικού.

Μολις το είδα στο ΤΕΚΕ και έμεινα λαλακας (δεν το ήξερα).

Σε συνδιασμό με το γεγονός οτι με τα καπιταλ κοντρολς δεν εχεις δυνατότητα να αλλάξεις σε θεματοφυλακα εξωτερικου.
Οπότε το νου σας με τα επενδυτικά (μετοχές-ομόλογα-αμοιβαία κλπ) που εχουν Ελληνικό θεματοφύλακα (πχ τραπεζα).


30K??? τι απεγιναν τα 100Κ?? ποτε αλλαξε αυτο?
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.090 seconds