Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 11 Jan 2019 20:30 #1

  • Zaxar
  • Zaxar's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 1
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Σκέφτομαι να κάνω προθεσμιακή κατάθεση 6 μηνών στην Αttica Bank στην Ελλάδα και θα ήθελα πολύ την γνώμη σας σχετικά με την τράπεζα και το είδος της κατάθεσης, μια και θεωρώ το site και τις απόψεις των συμμετεχόντων πάρα πολύ έγκυρες .
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων κάθε συμμετέχοντα στη συζήτηση .
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 11 Jan 2019 21:49 #2

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
Κανεις δεν ειναι προφητης.Η Αληθεια είναι ότι τώρα προσπαθει να ανακάμψει η τραπεζα.Και εγω εκανα την προθεσμιακη.Βαλε αλλά μη βαλεις πολλά χρηματα και επίσης μη βάλεις ολα σου τα χρηματα σε μια τραπεζα!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi), CV

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 11 Jan 2019 22:22 #3

  • kathrine
  • kathrine's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1270
  • Thank you received: 527
  • Karma: 77
Κανείς δεν μπορεί να πει απόλυτα αν είναι καλή ή κακή μια τράπεζα εκτός αν είναι πολύ insider μέσα στην τράπεζα. Πάντως το γεγονός ότι υπάρχει ένα ισχυρό κατά πως λένε ασφαλιστικό ταμείο ως βασικός μέτοχος στην τράπεζα, δείχνει έντονη υποχρέωση λογοδοσίας και ενδιαφέρον για την τράπεζα...
Οι καιροί ου μενετοί...
Last Edit: 11 Jan 2019 22:24 by kathrine.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 12 Jan 2019 00:09 #4

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Zaxar wrote:
Σκέφτομαι να κάνω προθεσμιακή κατάθεση 6 μηνών στην Αttica Bank στην Ελλάδα και θα ήθελα πολύ την γνώμη σας σχετικά με την τράπεζα και το είδος της κατάθεσης, μια και θεωρώ το site και τις απόψεις των συμμετεχόντων πάρα πολύ έγκυρες .
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων κάθε συμμετέχοντα στη συζήτηση .

Εχω λογαριασμο στην Αττικα τα τελευταια 15 χρονια. Πλεον εχω αφησει 20-25 ευρω γιατι βαριεμαι να παω να τον κλεισω. Πολλοι οι λογοι, οχι τοσο ο κινδυνος σκασιματος.

Δεν γνωριζω τις περιστασεις σου, οποτε περιγραφω πως το βλεπω γενικα για εμενα.

1. Εχω καποια χρηματα στην ακρη και θελω να τα επενδυσω σε κατι σιγουρο για ασφαλεια. Απορριπτω μετοχες, ομολογα, κτλ λογω υψηλου ρισκου. Αρα σωστα κοιταω μια προθεσμιακη καταθεση.

2. Εχω τη δυνατοτητα να την κανω (α) στην Ελλαδα ή (β) σε μια ανεπτυγμενη χωρα (UK, USA, Germany, Austria, κτλ) ή (γ) σε μια υπαναπτυκτη χωρα (βλ Ουκρανιες, Ρωσιες, Ταυλανδες, κτλ). Λογω του οτι με εδιαφερει η ασφαλεια, θα προτιμουσα το (β). Αν δεν εχω τη δυνατοτητα να την κανω σε μια ανεπτυγμενη χωρα, τοτε κοιταω στην Ελλαδα.

3. Βλεπω οτι το ΤΕΚΕ εγγυαται 100χιλ ευρω (μαζι με τους τοκους). Αρα δεν προκειται να κανω καταθεση μεγαλυτερο ποσο σε οποιαδηποτε τραπεζα. Αντιλαμβανομαι ομως οτι και η εγγυηση του ΤΕΚΕ δεν ειναι και τοσο σοβαρη οσο ας πουμε εγγυηση της κυβερνησης της Γερμανιας. Αρα αποφασιζω να βαλω ενα ποσοστο των 100χιλ μονο στην τραπεζα. Επιπλεον, προσπαθω να κρατησω τη χρονικη διαρκεια οσο το δυνατον μικροτερη.

4. Κοιτωντας τα επιτοκια των τραπεζων βλεπω οτι η Αττικα δινει το κατι παραπανω. Αρα παω σε αυτην (σε οποιαν και να παω, το ιδιο ΤΕΚΕ μου εγγυαται τα λεφτα μου).
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 12 Jan 2019 00:12 #5

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
kathrine wrote:
Κανείς δεν μπορεί να πει απόλυτα αν είναι καλή ή κακή μια τράπεζα εκτός αν είναι πολύ insider μέσα στην τράπεζα.
Προσοχη στους insiders. Οσο πιο ψηλα πας στην ιεραρχια τοσο πιο επικινδυνα τα πραγματα:
www.protothema.gr/greece/article/842040/...peza-gia-ena-daneio/

kathrine wrote:
Πάντως το γεγονός ότι υπάρχει ένα ισχυρό κατά πως λένε ασφαλιστικό ταμείο ως βασικός μέτοχος στην τράπεζα, δείχνει έντονη υποχρέωση λογοδοσίας και ενδιαφέρον για την τράπεζα...
:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 12 Jan 2019 01:48 #6

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Εγω πάντως πριν κανα 2μηνο πήγα να καταθέσω 220χ στην συγκεκριμένη τράπεζα λόγω των επιτοκιων που δίνει. Τα έγραφα και τότε.. Κίνδυνος υπάρχει. Η εγγύηση με 3 ονόματα ανεβαίνει θεωρητικα στα 300χ.
Τελικά δεν έγινε η κατάθεση γιατί στην νυν τράπεζα όταν είδαν οτι όντως θα τα έπαιρνα , γραφοταν η επιταγή να τα πάρω για την ακρίβεια, μου δώσαν τα ιδια. Η νυν τράπεζα , τη λες μια απο τα ιδια.
κίνδυνος πάντα υπάρχει, καθενας παίρνει την ευθύνη μονος . Απλα αυτή τη στιγμή αν δεις τη μεγάλη εικόνα, δε συμφέρει κανέναν να καταρευσουν οι τράπεζες στην Ελλάδα γι αυτο και κατά 99,9999% δεν θα καταρευσουν την προσεχή 3ετια τουλάχιστον.
Εχω βγάλει επανηλιμενα χρήματα απο τράπεζες που κλεισαν, πήρα επιτόκια και τόκους. Ειμαι ΠΟΛΥ κερδισμενος εχοντας βγάλει τεράστια επιτόκια με μεγάλα κεφαλαια αυτά τα χρονιά. Αύριο μπορεί να τα χάσω ολα, τα πάντα γίνονται, αλλα ,μέχρι στιγμής αυτή ειναι αλήθεια. Αν παίζει κάποιο ρολο ειμαι οικονομολόγος.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: batista, γιώργης (yorgi)

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 12 Jan 2019 11:59 #7

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Δίκιο έχεις και απλά αποτυπώνεις την πραγματικότητα.
Τα έχουμε πει άλλωστε.
Κίνδυνοι υπάρχουν σε κάθε περίπτωση. Και με τα μέχρι τώρα δεδομένα, φοβάμαι πολύ περισσότερο το στρώμα (ή ακόμα και την θυρίδα) από το τραπεζικό σύστημα.
Το δοκίμασα άλλωστε και το στρώμα και την θυρίδα, για δύο ολόκληρα χρόνια μετά τα ... "επαναστατικά" CC του Αλέξη, και το μόνο που πέτυχα ήταν να χάσω (όχι ευκαταφρόνητους) τόκους και να με φάει το άγχος.

sosimple wrote:
Τελικά δεν έγινε η κατάθεση γιατί στην νυν τράπεζα όταν είδαν οτι όντως θα τα έπαιρνα , γραφοταν η επιταγή να τα πάρω για την ακρίβεια, μου δώσαν τα ιδια. Η νυν τράπεζα , τη λες μια απο τα ιδια.

Να υποθέσω κάποια συνεταιριστική (η νυν); Γιατί συστημική πολύ δύσκολα (με μόνη εξαίρεση την Eurobank που με συνδυαστικό τόκων και Ευρώ επιστροφής δίνει κάτι πολύ κοντινό).
Μέτρον άριστον
Last Edit: 12 Jan 2019 12:02 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 12 Jan 2019 14:46 #8

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Εγώ το καλύτερο επιτόκιο μετά την Αττικης το πήρα από Πειραιώς. 0,85 για 3μηνο.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 12 Jan 2019 17:07 #9

  • JMT
  • JMT's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 380
  • Thank you received: 155

  • Karma: 10 (-2)
Zaxar wrote:
Σκέφτομαι να κάνω προθεσμιακή κατάθεση 6 μηνών στην Αttica Bank στην Ελλάδα και θα ήθελα πολύ την γνώμη σας σχετικά με την τράπεζα και το είδος της κατάθεσης, μια και θεωρώ το site και τις απόψεις των συμμετεχόντων πάρα πολύ έγκυρες .
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων κάθε συμμετέχοντα στη συζήτηση .
Μήπως να δεις και την ZIraat για καλύτερη διασπορά (ανάλογα με το κεφάλαιο)?
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.072 seconds