Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 12 Jan 2019 19:24 #10

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Μιbatista wrote:
Δίκιο έχεις και απλά αποτυπώνεις την πραγματικότητα.
Τα έχουμε πει άλλωστε.
Κίνδυνοι υπάρχουν σε κάθε περίπτωση. Και με τα μέχρι τώρα δεδομένα, φοβάμαι πολύ περισσότερο το στρώμα (ή ακόμα και την θυρίδα) από το τραπεζικό σύστημα.
Το δοκίμασα άλλωστε και το στρώμα και την θυρίδα, για δύο ολόκληρα χρόνια μετά τα ... "επαναστατικά" CC του Αλέξη, και το μόνο που πέτυχα ήταν να χάσω (όχι ευκαταφρόνητους) τόκους και να με φάει το άγχος.



Να υποθέσω κάποια συνεταιριστική (η νυν); Γιατί συστημική πολύ δύσκολα (με μόνη εξαίρεση την Eurobank που με συνδυαστικό τόκων και Ευρώ επιστροφής δίνει κάτι πολύ κοντινό).
Ναι επαρχιακή συνεταιριστικη. Ειχα 1.85 και το εριξε 1.3 Σχεδον τη φωτογραφισα.. :)
Δεν ανεβαινε με τίποτα σε επιτοκια. Πρωτα γραφτηκε η επιταγη να τα παρω, όπως ξαναειπα, σταλθηκε στο διευθυντή για υπογραφή να φυγω (ειχε ακολουθησει πριν γνωστο παζάρι κλπ), και μόνο τοτε "άλλαξαν" γνωμη. Ειχα γνωστούς κλπ εκει που με διαβεβαιωνα οτι ουτε αυτοι δεν μπορούν να πάρουν πάνω απο 1.3 και δεν υπάρχει περίπτωση να μου δωσουν τοσο.
Απλα περιγραφω πως γίνεται να καταλαβαίνουν οι άπειροι. Γνωστοι, διευθυντες, ξαδερφια κλπ δεν μετράνε. Μονο αν έχεις βρει αλλου επιτόκιο θα το πάρεις, και όχι πάντα. Συχνά οντως δεν μπορούν να στο δώσουν και πας στην αλλη τράπεζα οπότε να μπλοφαρεις λέγοντας τεράστια επιτοκια που δεν τα εχεις, θα βγει εναντίον σου.
Βεβαια στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν εκανα καθόλου καλη διαπραγμάτευση, γιατι αλλά βαριόμουν, και τα επιτόκια ειναι τοσο μικρα που δεν εχει νοημα. Απο τι στιγμή που ειχα οντως αυτο το επιτόκιο επρεπε να ζητησω μεγαλύτερο. Δεν κερδισα τίποτα αφήνοντας τα εκει.
Αλλα πχ 1.7 ξερω που δεν το έπαιρνα. Αντε 1.66-1.67 ισως να έπαιρνα αν ελεγα οτι βρηκα αυτο.
Και να μη το έπαιρνα θα πηγαινα στην αλλη οπου θα έπαιρνα παλι 1.65, δεν έχανα τίποτα δηλαδή.
Αντιθετως κερδιζα γιατι σε ενα χρονο που θα ξανα εκανα παζαρι στη συνεταιριστικη θα έπαιρνα παραπάνω. Οταν καταλαβαίνουν οτι οντως φεύγεις και έχεις και μεγάλα ποσά ειναι παντα υπέρ σου.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 12 Jan 2019 22:21 #11

  • kathrine
  • kathrine's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1270
  • Thank you received: 527
  • Karma: 77
Συγγνώμη θα τρελαθούμε εδώ μέσα: υποανάπτυκτη χώρα η Ρωσία;;; Στη Ρωσία ποτέ κανείς σε κρατική ή μεγάλη ιδιωτική τράπεζα δεν έχασε χρήματα... Τον όρο υποανάπτυκτη δεν το δέχομαι ούτε για την Ουκρανία,παρόλο που είναι ακόμα σε καθεστώς πολέμου...Να θυμίσω απλώς ότι όταν τα πρώτα χρόνια μετά τη διάλυση της Σοβιετικής Ένωσης αρκετοί κάτοικοι από γειτονικές χώρες (π.χ. Πολωνία) πήγαιναν στην Ουκρανία για να βρουν δουλειά, γιατί είχε μια από τις πιο ισχυρές οικονομίες στην περιοχή...Η Ουκρανία ήταν η ατμομηχανή της ΣΕ....
Οι καιροί ου μενετοί...
Last Edit: 12 Jan 2019 22:22 by kathrine.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 13 Jan 2019 10:33 #12

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
kathrine wrote:
Συγγνώμη θα τρελαθούμε εδώ μέσα: υποανάπτυκτη χώρα η Ρωσία;;; Στη Ρωσία ποτέ κανείς σε κρατική ή μεγάλη ιδιωτική τράπεζα δεν έχασε χρήματα... Τον όρο υποανάπτυκτη δεν το δέχομαι ούτε για την Ουκρανία,παρόλο που είναι ακόμα σε καθεστώς πολέμου...Να θυμίσω απλώς ότι όταν τα πρώτα χρόνια μετά τη διάλυση της Σοβιετικής Ένωσης αρκετοί κάτοικοι από γειτονικές χώρες (π.χ. Πολωνία) πήγαιναν στην Ουκρανία για να βρουν δουλειά, γιατί είχε μια από τις πιο ισχυρές οικονομίες στην περιοχή...Η Ουκρανία ήταν η ατμομηχανή της ΣΕ....

Κοιτα, πριν απο καμια 20αρια χρονια που ειχα παει σε μια απο αυτες χωρες ειδα αιθουσες υπολογιστων και πισινες στα σχολεια που στην Ελλαδα δεν υπαρχουν ουτε σημερα.
Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αυτες οι χωρες κατατασσονται στις ανεπτυγμενες αγορες: en.wikipedia.org/wiki/Developed_market

Το οτι κανεις δεν εχασε χρηματα μεχρι σημερα δεν λεει κατι. Η πρωτη φορα ποναει. Και στην Κυπρο πριν κουρεψουν τις καταθεσεις, δεν τις ειχαν κουρεψει πιο πριν.

Κι αν προκειται για ανεπτυγμενη αγορα που υπαρχουν κανονες, ολο και καποια προστασια υπαρχει. Στην Ρωσια αμα/οταν κουρεψουν καταθεσεις τι θα κανεις; Διαδηλωση εξω απο το Κρεμλινο;

Υπενθυμιζω οτι στην πτωχευση της Ρωσιας το 1998 ο κοσμος εχασε λεφτα. 5 δισ δανειο απο το ΔΝΤ εξαφανιστηκαν και κανενας δεν ξερει που πηγαν. www.worldfinance.com/strategy/government...-defaults-in-history
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Δημήτρης (amstrad79)

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 14 Jan 2019 01:58 #13

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
sosimple wrote:
Εγω πάντως πριν κανα 2μηνο πήγα να καταθέσω 220χ στην συγκεκριμένη τράπεζα λόγω των επιτοκιων που δίνει. Τα έγραφα και τότε.. Κίνδυνος υπάρχει. Η εγγύηση με 3 ονόματα ανεβαίνει θεωρητικα στα 300χ.
Τελικά δεν έγινε η κατάθεση γιατί στην νυν τράπεζα όταν είδαν οτι όντως θα τα έπαιρνα , γραφοταν η επιταγή να τα πάρω για την ακρίβεια, μου δώσαν τα ιδια. Η νυν τράπεζα , τη λες μια απο τα ιδια.
κίνδυνος πάντα υπάρχει, καθενας παίρνει την ευθύνη μονος . Απλα αυτή τη στιγμή αν δεις τη μεγάλη εικόνα, δε συμφέρει κανέναν να καταρευσουν οι τράπεζες στην Ελλάδα γι αυτο και κατά 99,9999% δεν θα καταρευσουν την προσεχή 3ετια τουλάχιστον.
Εχω βγάλει επανηλιμενα χρήματα απο τράπεζες που κλεισαν, πήρα επιτόκια και τόκους. Ειμαι ΠΟΛΥ κερδισμενος εχοντας βγάλει τεράστια επιτόκια με μεγάλα κεφαλαια αυτά τα χρονιά. Αύριο μπορεί να τα χάσω ολα, τα πάντα γίνονται, αλλα ,μέχρι στιγμής αυτή ειναι αλήθεια. Αν παίζει κάποιο ρολο ειμαι οικονομολόγος.

Γιατι τι επιτοκια δινει η Αττικα ? Πιστευω δεν αξιζει να ασχολειται καποιος και να δεσμευει τοσα χρηματα μετα απο καπιταλ κοντρολς και ολα αυτα που εχουν συμβει για να παρει 20-30 ευρω το μηνα καθαρα
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 14 Jan 2019 02:32 #14

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
JMT wrote:
Μήπως να δεις και την ZIraat για καλύτερη διασπορά (ανάλογα με το κεφάλαιο)?

τι χρειαζεται για να ανοιξει λογαριασμο κανεις εκει? εχει εγγυηση καταθεσεων τεκε ?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 14 Jan 2019 13:16 #15

  • ps
  • ps's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 47
  • Thank you received: 5
  • Karma: 0
εχω και εγω την 6μηνη στην αττικης
ειμαι καταθετης πολλα χρονια σε αυτη τη τραπεζα
γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι συστημικη τραπεζα αλλα την καλυπτει το κρατος
και αν δεις εχει καλες σχεσεις με την κυβερνηση, τα τελευταια χρονια εχει περασει απο πολλα κυματα και δεν εχει αλλαξει τιποτα.
υπαρχει και η 15 μηνη προθεσμιακη η οποια προσθετει στη προθεσμια τους τοκους καθε μηνα - δες το μπορει να σε συμφαιρει
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 14 Jan 2019 13:57 #16

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
tsarkalakos wrote:
Γιατι τι επιτοκια δινει η Αττικα ? Πιστευω δεν αξιζει να ασχολειται καποιος και να δεσμευει τοσα χρηματα μετα απο καπιταλ κοντρολς και ολα αυτα που εχουν συμβει για να παρει 20-30 ευρω το μηνα καθαρα
Για να παρει 20-30€ το μηνα, δεν αξιζει σίγουρα. Για να παρει καθαρα 250€ το μηνα, μαλλον αξιζει οταν στην περιοχή μου δουλευουν 12ωρα σαν σκυλιά για 400€.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Δημήτρης (amstrad79)

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 16 Jan 2019 17:12 #17

  • JMT
  • JMT's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 380
  • Thank you received: 155

  • Karma: 10 (-2)
Όλα αυτά που γράφετε αφορούν "κατάθεση στην Τράπεζα Αττικής"? Μήπως να ανοίξει κάποιος καινούργιο θέμα να γράψετε τους προβληματισμούς σας, τους στόχους σας η και ότι άλλο επιθυμείτε?
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Ο Τσιγκούνης (T$ig)

Προθεσμιακή κατάθεση στην Attica Bank στην Ελλάδα 16 Jan 2019 18:14 #18

JMT wrote:
Όλα αυτά που γράφετε αφορούν "κατάθεση στην Τράπεζα Αττικής"? Μήπως να ανοίξει κάποιος καινούργιο θέμα να γράψετε τους προβληματισμούς σας, τους στόχους σας η και ότι άλλο επιθυμείτε?
Σωστή παρατήρηση φίλε JMT, οι απαντήσεις που είναι σχετικές με το περιουσιολόγιο μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο νήμα.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.078 seconds