Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 16 Feb 2019 16:53 #10

  • Μενέλαος
  • Μενέλαος's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 247
  • Thank you received: 70
  • Karma: 5 (2)
maria (mb361) wrote:
Καταγγελια στην εποπτευουσα αρχη ( This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it )

www.bankofgreece.gr/Pages/el/Supervision...o/bogcomplaints.aspx

Σιγά μην συγκινηθεί η εποπτεύουσα αρχή. Έχουμε δει πόσο αποτελεσματική είναι σε ανάλογες περιπτώσεις.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 16 Feb 2019 17:03 #11

  • Μενέλαος
  • Μενέλαος's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 247
  • Thank you received: 70
  • Karma: 5 (2)
Θα μπορούσε πάντως να γίνει μια γραπτή αναφορά εντελώς ανέξοδα, τόσο εκεί, όσο και στο Συνήγορο του Καταναλωτή. Λόγω του μικρού ύψους του ποσού, είναι πιο πιθανή η συμμόρφωση της τράπεζας.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 16 Feb 2019 21:38 #12

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
kathrine wrote:
Καλό θα ήταν πάντως να μην τα ρίχνουμε πάντοτε στον απλό υπάλληλο καθώς υπάρχει αφόρητη πίεση από τους προϊστάμενους τους για την πώληση των συγκεκριμένων προϊόντων. Επίσης ο υπάλληλος παίρνει μικρό μόνο ποσοστό από αυτό το ποσό και το συντριπτικά μεγαλύτερο το καρπωνεται η τράπεζα!
Δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική. Πόσα παίρνει ο υπάλληλος και πόσα παίρνει η τραπεζα; Δεν γνωρίζω - δεν με ενδιαφέρει.
kathrine wrote:
Λέγοντας αυτά δε σημαίνει ότι τα προϊόντα αυτά είναι κακά! Έχοντας αλλάξει δύο smartphones μέσα σε ένα χρόνο από δική μου απροσεξία, η ασφάλεια δεν έβλαψε ποτέ κανέναν...Το λέω αυτό γιατί παλιότερα η Citibank σε παρόμοιο προϊόν προσέφερε και ασφάλεια κινητού και κλειδιών!
Αυτά τα προϊόντα είναι κακά. Τελεία και παύλα.
Αυτό με το πακέτο μηνυμάτων σε όλο τον κόσμο είναι δωρεάν! Το άλλο με το ergo secure wallet μόλις διάβασα τι ειναι: κοροϊδία είναι.

Τέτοιου είδους ασφάλειες βλάπτουν την τσέπη χωρίς κανένα ουσιαστικο όφελος. Θα πας να δώσεις τώρα στην Πειραιώς 25ευρω το χρόνο για να ασφαλίσεις το πορτοφόλι σου; Αν το χασεις, πηγαινε δωσε 25ευρω κι αγόρασε καινουριο!!! Αν δεν έχεις 25ευρω, τι το θες το πορτοφολι;

Περί Citibank: οι πουσxxές των τραπεζών τύπου Citibank, BofA, Deutsche και σια, κάνουν τις τραπεζουλες τύπου Πειραιώς κτλ να μοιάζουν με γατάκια...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 23 Sep 2019 15:46 #13

Απώλεσα την χρεωστική μου κάρτα και επισκέφτηκα σήμερα κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς προκειμένου να δηλώσω απώλεια και ακύρωση της παλιάς και επανέκδοση νέας.
Η υπάλληλος μου δήλωσε ότι πλέον το κόστος έκδοσης κάρτας κοστίζει 31 ευρώ και αφορά αντικατάσταση όχι μόνο λόγω απώλειας αλλά και σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, δηλαδή φθοράς ή ακόμα και της κανονικής λήξης.
Όταν διαμαρτυρήθηκα σχετικά με το ύψος του ποσού μου είπε ότι είναι πλέον η πολιτική της τράπεζας και ότι στο κόστος συμπεριλαμβάνεται πλέον και δωρεάν ασφάλεια χρεώσεων για έναν χρόνο η οποία μου άφησε να εννοηθεί ότι ήταν υποχρεωτική.
Την ρώτησα ξανά για τη χρονική διάρκεια της ασφάλειας αυτής και μου είπε ότι αφορά μόνο τον πρώτο χρόνο. Επέμεινα ρωτώντας την εάν η ασφάλεια ανανεώνεται αυτόματα και υπάρχει πιθανότητα νέας χρέωσης τον επόμενο χρόνο και με διαβεβαίωσε ότι είναι μόνο για τον πρώτο χρόνο.
Επιστρέφοντας στο σπίτι και κοιτώντας στο winbank αναφέρονται καθαρά δυο συναλλαγές, η μία αφορά χρεώση 6 ευρώ για 'έξοδα αντικατάστασης κάρτας' και η άλλη 25 ευρώ και αφορά την εγγραφή στο ασφαλιστικό πρόγραμμα 'ERGO Secure Wallet'. Στα δε χαρτιά του συμβολαίου αναγράφεται ότι η λήξη κάλυψης είναι "1 έτος από την έναρξη της κάλυψης με αυτόματη ανανέωση για ένα έτος κάθε φορά, εκτός εάν δηλωθεί εγγράφως η πρόθεση περί μή ανανέωσης τουλάχιστον 30 ημέρες πριν τη λήξη της εκάστοτε ασφαλιστικής περιόδου".
Προσπαθώ να διασταυρώσω αν η εγγραφή στο ασφαλιστικό πρόγραμμα είναι πράγματι υποχρεωτική ή μπορεί να διαβληθεί.. Δεν μπόρεσα να επικοινωνήσω και να το επιβεβαιώσω από το τηλεφωνικό κέντρο της τράπεζας. Μήπως κάποιος μπορεί να το επιβεβαιώσει από εδώ μέσα για να κινήσω τις απαιτούμενες διαδικασίες;
The administrator has disabled public write access.

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 23 Sep 2019 16:05 #14

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
Japetus (Japetus) wrote:
Απώλεσα την χρεωστική μου κάρτα και επισκέφτηκα σήμερα κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς προκειμένου να δηλώσω απώλεια και ακύρωση της παλιάς και επανέκδοση νέας.
Η υπάλληλος μου δήλωσε ότι πλέον το κόστος έκδοσης κάρτας κοστίζει 31 ευρώ και αφορά αντικατάσταση όχι μόνο λόγω απώλειας αλλά και σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, δηλαδή φθοράς ή ακόμα και της κανονικής λήξης.
Όταν διαμαρτυρήθηκα σχετικά με το ύψος του ποσού μου είπε ότι είναι πλέον η πολιτική της τράπεζας και ότι στο κόστος συμπεριλαμβάνεται πλέον και δωρεάν ασφάλεια χρεώσεων για έναν χρόνο η οποία μου άφησε να εννοηθεί ότι ήταν υποχρεωτική.
Την ρώτησα ξανά για τη χρονική διάρκεια της ασφάλειας αυτής και μου είπε ότι αφορά μόνο τον πρώτο χρόνο. Επέμεινα ρωτώντας την εάν η ασφάλεια ανανεώνεται αυτόματα και υπάρχει πιθανότητα νέας χρέωσης τον επόμενο χρόνο και με διαβεβαίωσε ότι είναι μόνο για τον πρώτο χρόνο.
Επιστρέφοντας στο σπίτι και κοιτώντας στο winbank αναφέρονται καθαρά δυο συναλλαγές, η μία αφορά χρεώση 6 ευρώ για 'έξοδα αντικατάστασης κάρτας' και η άλλη 25 ευρώ και αφορά την εγγραφή στο ασφαλιστικό πρόγραμμα 'ERGO Secure Wallet'. Στα δε χαρτιά του συμβολαίου αναγράφεται ότι η λήξη κάλυψης είναι "1 έτος από την έναρξη της κάλυψης με αυτόματη ανανέωση για ένα έτος κάθε φορά, εκτός εάν δηλωθεί εγγράφως η πρόθεση περί μή ανανέωσης τουλάχιστον 30 ημέρες πριν τη λήξη της εκάστοτε ασφαλιστικής περιόδου".
Προσπαθώ να διασταυρώσω αν η εγγραφή στο ασφαλιστικό πρόγραμμα είναι πράγματι υποχρεωτική ή μπορεί να διαβληθεί.. Δεν μπόρεσα να επικοινωνήσω και να το επιβεβαιώσω από το τηλεφωνικό κέντρο της τράπεζας. Μήπως κάποιος μπορεί να το επιβεβαιώσει από εδώ μέσα για να κινήσω τις απαιτούμενες διαδικασίες;

δεν ειναι υποχρεωτικη... αν παρεις το τηλ κεντρο θα στο επιβεβαιωσουν. απλα εχει περασει μια γραμμη στην τραπεζα να το προωθουν ως υπχρεωτικο και οποιος τσιμπισει. ακομη και σε ανθρωπο που ηξερε εκ των προτερων οτι δεν ειναι υποχρεωτικο, φωναζοντας τον διευθυντη, τα εριχνε στον πελατη οτι δεν καταλαβε καλα κλπ.
αποψη μου ειναι εγγραφη καταγγελια στο τμημα παραπονων την τραπεζας, συμπεριλαμβανοντας το ονομα του υπαλληλου, και αναφορα στο συνηγορο του καταναλωτη.
ισως απο τις πολλες καταγγελιες, ασχοληθει καποιος σοβαρα με το θεμα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 23 Sep 2019 17:04 #15

Σε καλο πελάτη τους, με μεγάλους τζίρους (βενζινάδικο) χρέωναν καθε χρονο 25ευρω.
Όταν ρώτησε τι γνώμη μου, του είπα να πάει εκεί να διακόψει την συνδρομή και να ζητήσει επιστροφή χρημάτων.
Οταν ειπε: «καλα εμένα βρήκατε να τα κάνετε αυτα;»
Η υπάλληλος έσκυψε το κεφάλι και το μονο που ειπε: « Υπογράψτε εδώ και τελειώσαμε κ.Τεδε»
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 23 Sep 2019 17:52 #16

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με την τράπεζα και επιβεβαίωσε η υπάλληλος το γεγονός ότι η αντικατάσταση κάρτας στοιχίζει 6 ευρώ και το ασφαλιστήριο δεν είναι σε καμία περίπτωση -ούτε και σε άνοιγμα λογαριασμού- υποχρεωτικό.
Μου ζήτησε στοιχεία για το περιστατικό και το ονοματεπώνυμο του υπαλλήλου για να υποβληθεί -όπως μου είπε- αναφορά.
Με συνέδεσε τέλος με τον υπεύθυνο του τμήματος συμβολαίων ο οποίος με καθησύχασε και διαβεβαίωσε ότι υπάρχει δυνατότητα διακοπής του συμβολαίου αζημίως, με επιστροφή ολόκληρου του ποσού των 25 ευρώ, με κατάθεση σε οποιοδήποτε τραπεζικό κατάστημα σχετικής ένστασης εντός 30 ημερών.

Ομολογώ ότι στο τηλέφωνο ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να ασκήσω και περισσότερη πίεση καθώς δεν γνωρίζω ούτε καν εάν η αναφορά που υπέβαλα επωνύμως στο τηλεφωνικό κέντρο θα έχει κάποιο αντίκρυσμα.
Δεν είχα σκοπό να κάνω καταγγελία της σύμβασης στο ίδιο υποκατάστημα. Μήπως όμως θα έπρεπε να μεταβώ εκεί για να μιλήσω στον ίδιο υπάλληλο που μου το συνέταξε καθώς και στον διευθυντή του;
Να κάνω και αναφορά στον συνήγορο του πολίτη μολονότι του ότι μέχρι να επιληφθεί του θέματος θα έχει λήξει το συμβάν;
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 23 Sep 2019 19:18 #17

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13073
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Japetus (Japetus) wrote:
Να κάνω και αναφορά στον συνήγορο του πολίτη μολονότι του ότι μέχρι να επιληφθεί του θέματος θα έχει λήξει το συμβάν;

Σκίσε τους αλύπητα, γιατί αν τους αφήσεις ατιμώρητους θα βλάψουν κι άλλους πελάτες της Τράπεζας.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 24 Sep 2019 10:33 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 24 Sep 2019 00:13 #18

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
Japetus (Japetus) wrote:
Επικοινώνησα τηλεφωνικά με την τράπεζα και επιβεβαίωσε η υπάλληλος το γεγονός ότι η αντικατάσταση κάρτας στοιχίζει 6 ευρώ και το ασφαλιστήριο δεν είναι σε καμία περίπτωση -ούτε και σε άνοιγμα λογαριασμού- υποχρεωτικό.
Μου ζήτησε στοιχεία για το περιστατικό και το ονοματεπώνυμο του υπαλλήλου για να υποβληθεί -όπως μου είπε- αναφορά.
Με συνέδεσε τέλος με τον υπεύθυνο του τμήματος συμβολαίων ο οποίος με καθησύχασε και διαβεβαίωσε ότι υπάρχει δυνατότητα διακοπής του συμβολαίου αζημίως, με επιστροφή ολόκληρου του ποσού των 25 ευρώ, με κατάθεση σε οποιοδήποτε τραπεζικό κατάστημα σχετικής ένστασης εντός 30 ημερών.

Ομολογώ ότι στο τηλέφωνο ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να ασκήσω και περισσότερη πίεση καθώς δεν γνωρίζω ούτε καν εάν η αναφορά που υπέβαλα επωνύμως στο τηλεφωνικό κέντρο θα έχει κάποιο αντίκρυσμα.
Δεν είχα σκοπό να κάνω καταγγελία της σύμβασης στο ίδιο υποκατάστημα. Μήπως όμως θα έπρεπε να μεταβώ εκεί για να μιλήσω στον ίδιο υπάλληλο που μου το συνέταξε καθώς και στον διευθυντή του;
Να κάνω και αναφορά στον συνήγορο του πολίτη μολονότι του ότι μέχρι να επιληφθεί του θέματος θα έχει λήξει το συμβάν;

το κανουν εσκεμμενα τα καταστηματα, και αν πας απλα απο εκει θα ειναι μονο για δικη σου ικανοποιηση.. ο διευθυντης θα ζητησει συγγνωμη και το θεμα θα θαφτει μεχρι το επομενο περιστατικο. στον υπαλληλο δεν θα κανουν τιποτα γιατι ειναι γραμμη, αλλα και ποιος εργοδοτης δεν θελει το καταστημα να "πουλαει πακετα" ακομη και πιεστικα.

νομιζω οτι χειριζονται την κατασταση εσωτερικα, με δηθεν αναφορα για να μην τους ερθει κανενα βαρυ προστιμο απο ρυθμιστικο φορεα μιας και ειναι εξωφθαλμη εξαπατηση...
σε αλλο forum διαβασα απιστευτες ιστοριες.. και απο τις λοιπες τραπεζες. δηλ ειναι αδιανοητο να εκβιαζουν με τετοια εξοδα φοιτητες απο την επαρχια που ηρθαν Αθηνα και θελουν απλα μια καρτα να τους στελνουν οι γονεις τα εξοδα.
γνωμη μου ειναι αν εχεις το χρονο και τη θεληση, να μην πεις αστο να παει στο δ...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)
Time to create page: 0.092 seconds