Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: ΠΕΝΑΛΤΙ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ

ΠΕΝΑΛΤΙ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ 06 Jun 2011 21:44 #1

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
ΒΡΕΘΗΚΑ ΠΡΟ ΑΠΡΟΟΠΤΟΥ ΟΤΑΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ - ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ - ΟΤΙ Η ΠΟΙΝΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΚΤΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΕΝΟΣ ΚΑΤΑΘΕΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΟ 3 - 4 % ΕΠΙ ΤΩΝ ΤΟΚΩΝ ΜΕ ΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ, ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΠΟΙΝΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΙΑ ΛΟΙΠΟΝ Η ΠΟΙΝΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟ ΤΥΠΟ : 3% Χ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΣΠΑΜΕ Χ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΛΗΞΗ (ΟΛΟ ΑΥΤΟ) ΔΙΑ 365 ΗΜΕΡΕΣ.
ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΡΙΜΗΝΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΛΟΙΠΟΝ 150.000 ΕΥΡΩ ( ΕΠΙΤΟΜΙΟ 5.15%) ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΦΕΥΓΕΙΣ ΜΕ ΜΗΔΕΝ ΤΟΚΟ ! (ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΠΟΙΝΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 650 ΕΥΡΩ )
ΜΕ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΥΘΥΝΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΥΦΛΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΠΑΤΗΘΕΙ ΑΦΕΝΟΣ ΜΕΝ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ Η ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΙ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ.
ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΟΤΙ ΠΑΡΑΜΟΝΕΥΕΙ ΠΑΝΤΟΥ Η Α Π Α Τ Η.
ΗΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΧΡΕΩΚΟΠΗΜΕΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΚΑΡΤΑ ΟΜΟΛΟΓΑ ΑΝ ΦΟΥΝΤΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ!
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ... !
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΝΑΛΤΙ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ 16 Feb 2015 23:52 #2

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
μπορείς να χάσεις και από το κεφάλαιο που είχες καταθέσει η μόνο από τόκους ; Eπίσης μπορείς να την σπάσεις την ίδια ημέρα η ίσως χρειαστούν παραπάνω;
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΝΑΛΤΙ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ 17 Feb 2015 00:04 #3

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Η ποινή μπορεί να θίξει και το κεφάλαιο, εξαρτάται από τους όρους της εκάστοτε τράπεζας.




Ο (εύλογος) χρόνος που χρειάζεται για να σπάσει προθεσμιακή βρίσκεται κατά βάση στην ευχέρεια της εκάστοτε τράπεζας.

Τυχόν χειρωνακτικά επιχειρήματα από τη μεριά του καταθέτη ενδέχεται να επισπεύσουν τον σχετικό χρόνο.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

ΠΕΝΑΛΤΙ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ 17 Feb 2015 00:52 #4

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Με αφορμη το σχολιο του φιλου μας, αντιγραφω απο τους ορους της προθεσμιακης 730 plus της KEDR :

3. Πρόωρη Λήξη:

3.01.Ο Καταθέτης δύναται να ζητά την πρόωρη, μόνο ολική ανάληψη του Ποσού Κατάθεσης οποτεδήποτε (εκτός από την περίπτωση της παραγράφου 3.03), χωρίς προειδοποίηση. Στην περίπτωση πρόωρης ολικής ανάληψης της Κατάθεσης με πρωτοβουλία του Καταθέτη ή πρόωρης ανάληψης από τον λογαριασμό της Κατάθεσης για άλλους λόγους που ορίζονται από τον νόμο ή την σύμβαση, αποδίδονται οι τόκοι που έχουν υπολογιστεί με το επιτόκιο ταμιευτηρίου που ισχύει στην Τράπεζα την στιγμή της ανάληψης για χρονικό διάστημα της
πραγματικής παραμονής του ποσού στην Κατάθεση. Στην περίπτωση αυτή ο καταθέτης υποχρεούται να καταβάλει στην Τράπεζα την διαφορά μεταξύ των τόκων που ήδη εισέπραξε με το συμφωνημένο επιτόκιο και των τόκων που θα εισέπραττε με το επιτόκιο ταμιευτηρίου. Το ποσό αυτό εξουσιοδοτείται η Τράπεζα να παρακρατήσει από το ποσό της Κατάθεσης κατά το χρόνο της απόδοσης της στον Καταθέτη.


Προσπαθω να καταλαβω την παραπανω ρητρα - οποιος γνωριζει, ας βοηθησει :

Το ισχυον επιτοκιο ταμιευτηριου της ΚΕDR αυτη την στιγμη ειναι 1.75 % (Προθεσμιακή κατάθεση ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΤΙΚΗ). Σε υποθετικο σπασιμο 9 μηνες πριν την ληξη - αν τα υπολογιζω σωστα - για τους ηδη τρεχοντες 15 μηνες λαβαινεις τελικα τοκους 15 μηνων με 1.75 %, εστω ποσο Α. Για δε τους 12 μηνες για τους οποιους εχεις ηδη εισπραξει καποιους τοκους Β με το αρχικο συμφωνηθεν επιτοκιο, αφαιρειται το Α απο το Β ???


3.02.Η απόδοση του ποσού της Κατάθεσης και των τόκων από την κατάθεση του Καταθέτη πραγματοποιείται μέσω του συνδεόμενου λογαριασμού ταμιευτηρίου που αναφέρεται στα Στοιχεία προθεσμιακής κατάθεσης.

3.03.Στις Προθεσμιακές Καταθέσεις οι οποίες αποτελούν ενέχυρο ή εξασφαλιστική εκχώρηση για δανειοδότηση, δεν επιτρέπεται η πρόωρη
ανάληψη
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 17 Feb 2015 00:52 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΝΑΛΤΙ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ 17 Feb 2015 00:59 #5

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Αυτό που λένε είναι ότι για το πραγματικό διάστημα παραμονής των χρημάτων, π.χ. 9 μήνες, θα πληρωθεί επιτόκιο ταμιευτηρίου κατά τη στιγμή σπασίματος της κατάθεσης, π.χ. 0,01%.

Τα τυχόν ήδη καταβληθέντα ποσά τόκων (αν π.χ. έχουμε μηνιαίο εκτοκισμό) είτε επιστρέφονται στην τράπεζα, είτε παρακρατούνται από το ποσό του κεφαλαίου.



(Χωρίς να αναφέρεται) ενδέχεται να υπάρχουν και "άλλα έξοδα" που αφορούν στο σπάσιμο της προθεσμιακής, πέραν της όποιας αναφερόμενης ποινής τόκων, εξαρτάται από το τιμολόγιο εργασιών της εκάστοτε τράπεζας.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

ΠΕΝΑΛΤΙ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ 17 Feb 2015 01:18 #6

  • stathistaxi
  • stathistaxi's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 56
  • Thank you received: 7
  • Karma: 3 (2)
Ολες οι προθεσμιακές έχουν όρους . Μόνο με μηνιαίο εκτοκισμό την ημέρα επετείου δεν έχεις ποινή.Δηλαδή κλείνεις 100.000 ε από 16/2/2015 έχω 16/02/2016 για 1 χρόνο με μηνιαίο εκτοκισμό πχ 2.5%. Κάθε 16 του κάθε μήνα μπορείς να την σπας να πέρνεις ότι θέλεις όσα θέλεις χωρίς ποινή κ το υπόλοιπο που θα μήνει από αυτά που πήρες πχ έκανες ανάληψη 15.000 ε τα υπόλοιπα 85000 ε θα κλειστούν με το ίδιο επιτόκιο δηλ 2.5% μέχρι την λήξη δηλαδη 16/02/2016 .Πιστέυω να βοήθησα .
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΝΑΛΤΙ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ 17 Feb 2015 01:30 #7

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Εγώ όταν τους είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι θα πάρω όλους τους τόκους μέχρι και της τελευταίας μέρας χωρίς ποινή αλλά οι τόκοι κατατείθενται στο τέλος της προθεσμιακής...
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΝΑΛΤΙ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ 17 Feb 2015 01:47 #8

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Η κάθε προθεσμιακή της κάθε τράπεζας (Ελλάδος ή αλλοδαπής) έχει τους δικούς της όρους.

Για προθεσμιακή μηνιαίου εκτοκισμού που μπορεί να σπάσει κατά τις επετείους της κάθε μήνα χωρίς ποινή, πρέπει αυτό να αναφέρεται ρητά στους όρους της και δεν ισχύει προφανώς για κάθε άλλη προθεσμιακή που επίσης μπορεί να έχει μηναίο εκτοκισμό.



Επίσης να σημειωθεί ότι υπάρχουν και προθεσμιακές που ΔΕΝ ΣΠΑΝΕ και αυτό αναφέρεται ρητά στους όρους των συγκεκριμένων προθεσμιακών.
Last Edit: 17 Feb 2015 01:48 by El_Malak.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

ΠΕΝΑΛΤΙ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ 17 Feb 2015 01:48 #9

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Eμένα πάντως το παλιόχαρτο δεν αναγράφει όρους... :S

Θα πάω αύριο να δω τι παίζει...
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.061 seconds