Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Πρόγραμμα αποταμίευσης Easy Life

Πρόγραμμα αποταμίευσης Easy Life 06 Nov 2010 01:22 #1

αξιζει??
γενικα τα προγραμματα αυτα αξιζουν?
εχουν καπoιο stadar εγγυημένο επιτοκιο. αν ειχατε την ευχερια να δινετε 100 το μηνα θα τα δινατε σε τετοιο προγραμμα? η απλα ολα μαζι σε καποια προθεσμιακη? και γιατι? εχει κανει κανεις αναλογο προγραμμα?? πιο?? παλαιότερες εμπειρίες ?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Πρόγραμμα αποταμίευσης Easy Life 06 Nov 2010 01:34 #2

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
Αγαπητέ hercules δεν αναφέρεις που το βρήκες αυτό το πρόγραμμα, ποιάς τράπεζας ή ασφαλιστικής είναι;;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Πρόγραμμα αποταμίευσης Easy Life 06 Nov 2010 09:48 #3

  • achilleas
  • achilleas's Avatar
Έχω ένα παρόμοιο πρόγραμμα στη Alico (μέσω της Citibank). Το έκανα τον Ιούνιο του 2006 για 32 χρόνια, ξεκινώντας με περίπου 70 ευρώ/μήνα και με ετήσια αναπροσαρμογή του ποσού κατά περίπου 5% - τώρα δίνω 82.57 ευρώ.

Στη λήξη του η εταιρεία εγγυάται περίπου 71000 ευρώ (+ μέρισμα από την επένδυση-μαθηματικά αποθέματα τα λένε). Το εγγυημένο επιτόκιο είναι 3.35% αν θυμάμαι καλά.

Πέρασαν τα πρώτα τρία χρόνια, οπότε έχω δικαίωμα εξαγοράς αλλά δε συμφέρει να το κάνω διότι θα χάσω σχεδόν 2000 ευρώ τώρα.

Υπάρχει κάποιο (μικρό) φορολογικό όφελος. Από κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς που έχω κάνει, αλλά γενικά το όφελος αυτών των προγραμμάτων είναι ότι σε "αναγκάζουν" σε συστηματική αποταμίευση για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα.

Αν κάποιος έχει την αυτοπειθαρχεία να αποταμιεύει ένα ποσό σε τακτά χρονικά διαστήματα κάθε χρόνο και να διαχειρίζεται τα χρήματα μόνος του, τότε νομίζω συμφέρει η προσωπική διαχείρηση.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Πρόγραμμα αποταμίευσης Easy Life 06 Nov 2010 11:20 #4

thanx για τις απαντησεις. το προγραμμα ειναι απο την eurobank
χμμ αυτο με την αναπροσαρμογη αρα σε μερικα χρονια 8α πληρωνεις περιπου απο 70 που ξεκινησες κανα 200 ευρω?
στα ποσα χρονια περιπου μπορεις να πεις οκ αλαξα γνωμη δεν το θελω σπαω το συμβολαιο αλλα ουτε χανω ουτε κερδιζω? στα 6 χρονια? η περισσοτερο?? γιατι ολοι διαφημιζουν για 3 χρονια αλλα δεν λενε οτι χανεις χρηματα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Πρόγραμμα αποταμίευσης Easy Life 06 Nov 2010 11:39 #5

  • achilleas
  • achilleas's Avatar
Σε ένα spreadsheet που έχω κάνει για να υπολογίσω τις δόσεις (και μέχρι στιγμής τα ποσά συμφωνούν), το 2024 θα δίνω περίπου 150 ευρώ/μήνα, το 2030, 208 ευρώ/μήνα, ενώ τον τελευταίο χρόνο θα είναι περίπου 290 ευρώ/μήνα.

Συνολικά στο πρόγραμμα θα έχω καταβάλει 59300 ευρώ.

Το πόσα χρόνια χρειάζονται να περάσουν για να πεις "τουλάχιστον δεν έχασα" εξαρτάται από τη διάρκεια του προγράμματος.
Για το δικό μου, και σύμφωνα με τους πίνακες που μου έχουν δώσει (για τα χρήματα που θα πάρω αν εξαγοράσω το συμβόλαιο) , μέχρι και το 2030 (τουλαχιστον) είμαι "από κάτω"...χωρίς να υπλογίζω τους τόκους που θα έχω χάσει αν τα είχα σε καταθετικό...γι'αυτο ουσαιστικά αυτά τα προγράμματα πρέπει να κρατηθουν ως τη λήξη τους...εκτός αν έχει κανείς πολύ μεγάλη ανάγκη...

Σε άλλη μια στήλη που έχω κάνει, αν έβαζα τα ίδια χρήματα μηνιαίως σε καταθετικό λογαριασμό με καθαρό επιτόκιο 3% ετησίως θα είχα στο τέλος περίπου 84500 ευρώ.

Δεμ είμαι σίγουρος ότι το άθροισμα (φορολογικό όφελος + το μερισμα + το εγγυεημένο ποσό) θα είναι μεγαλύτερο από 84500 ευρώ.
Για να μην συνυπολογίσουμε ότι στον καταθετικό λογαριασμό τα έχεις αναπάσα στιγμή διάθεσιμα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Πρόγραμμα αποταμίευσης Easy Life 06 Nov 2010 11:58 #6

το θεμα ειναι οτι τα προγραμματα αυτα δινουν εγγυημενο το 3% ενω στα καταθετικα δεν ξερουμε αν θα δινουν 3% του χρονου η 2% σε 5 χρονια η 1% σε 10 η και 5% σε 3 χρονια .
ετσι αν τα καταθετικα μεινουν στο 3-3,5% ειναι καλυτερα να μεινουμε σε αυτα αλλα αν καπιος μπορει να προβλεψει οτι σε 5 χρονια τα επιτοκια θα ειναι στο 1% τοτε συμφερουν τα προγραμματα αποταμιευσης ετσι δεν ειναι?.
απο την αλλη σε 15 -30 χρονια που διαρκουν τα προγραμματα μπορει να μην υπαρχει ουτε καν h eyrobank .. σε περιπτωση πτωχευσης ειμαστε καλυμενοι ?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Πρόγραμμα αποταμίευσης Easy Life 06 Nov 2010 13:17 #7

  • achilleas
  • achilleas's Avatar
-Πράγματι, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πως θα κυμανθούν τα επιτόκια μακροπρόθεσμα (αν και μάλλον για τα προσεχή χρόνια μάλλον θα ανέβουν)

Δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση πτώχευσης....ελπίζω να μη συμβεί (αν και η Alico ανήκε στην προβληματική AIG)...

Τι συνέβη με τα αντίστοιχα προγράμματα της ΑΣΠΙΣ; Πήραν οι άνθρωποι τα χρήματά τους;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Πρόγραμμα αποταμίευσης Easy Life 06 Nov 2010 13:38 #8

  • nai
  • nai's Avatar
k sto telos posa tha pareis syntaksi?400€? Pantws psakse to geneologiko sou dentro.an exei makrozwia,symferei!
The administrator has disabled public write access.

Απ: Πρόγραμμα αποταμίευσης Easy Life 06 Nov 2010 14:47 #9

  • achilleas
  • achilleas's Avatar
nai wrote:
k sto telos posa tha pareis syntaksi?400€? Pantws psakse to geneologiko sou dentro.an exei makrozwia,symferei!

Μπορείς να τα πάρεις και ως εφάπαξ. Αυτό σκοπεύω να κάνω...

Σε κάθε περίπτωση αν αποδημήσεις εις Κύριον νωρίς θα τα φάνε οι κληρονόμοι, είτε τα έχεις σε καταθετικό είτε σε ασφαλιστικό πρόγραμμα...

Αν όμως δεν αποδημήσεις νωρίς και δεν έχεις προνοήσει έστω και για τα 400 ευρώ/μήνα, τότε θα σε ταϊσουν οι κληρονόμοι ή το κράτος πρόνοιας;
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.059 seconds