Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: HSBC International Bank

Απ: HSBC International Bank 12 Jun 2021 12:18 #37

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Kostas35 wrote:
Καλησπέρα στο forum. Επειδή πάντα βρίσκω τις κατάλληλες απαντήσεις σε ερωτήματα μου, από εδώ, να θέσω άλλο ένα.

Εχω 5-6 δεκάρες διασκορπισμένες στις 4 βασικές Ελληνικές τράπεζες. Επειδή από ότι έχω καταλάβει, όλες οι τράπεζες στην Ελλάδα από θέμα ασφάλειας είναι σουρωτήρια και στην τελική κερδισμένοι είναι, μόνο όσοι χρωστάνε σε αυτές και όχι αυτοί που κάνουν αποταμιεύσεις, ιδού και η ερώτηση:

Σκέφτομαι να τα μαζέψω όλα και να ανοίξω έναν καταθετικό λογαριασμό στην HSBC προς το παρόν για περισσότερη ασφάλεια. Δεν με ενδιαφέρει το επιτόκιο ή άλλα επενδυτικά προγράμματα. Με ενδιαφέρει να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και ότι αυτά τα λίγα είναι ασφαλή σε κάθε περίπτωση.

Η άλλη σκέψη είναι να κάνω ένα μέρος χρυσό και να τα ¨ξεχάσω¨ κάπου, για τα γεράματα μου αλλά αυτό ίσως αργότερα…

Ποια η γνώμη σας για την Ελληνική HSBC? Γιατί κάπου διάβασα ότι ήταν να πουληθεί στην Eurobank και τελικά δεν τα βρήκαν, καθώς επίσης φαίνεται ότι δεν τα πάει και τόσο καλά εδώ στην Ελλάδα…?

Επίτρεψέ μου να σου πω ότι το ... "οι τράπεζες στην Ελλάδα από θέμα ασφάλειας είναι σουρωτήρια" δεν έχει την παραμικρή σχέση με την πραγματικότητα (φυσικά ΔΕΝ μιλάμε για θυρίδες, αλλά για καταθέσεις).
Πες μου μια ελληνική τράπεζα, από την οποία κάποιος αποταμιευτής έχασε έστω ένα cent, ακόμα και την περίοδο που η χώρα είχε ουσιαστικά χρεοκοπήσει (πόσο μάλλον τώρα).
Φυσικά και δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο για τις γειτονικές (και όχι μόνο) χώρες, π.χ. Βουλγαρία, Κύπρο κ.λπ., κ.λπ. (πολλά ... κ.λπ) στις οποίες κατέφυγαν διάφοροι συμπολίτες μας για να ... "σωθούν" από τις ελληνικές τράπεζες.
Από εκεί και πέρα, η HSBC υπήρξε ένα "καταφύγιο" για όσους ήθελαν μια εύκολη λύση για να μεταφέρουν (αν χρειαστεί) τα χρηματά τους σε μια τράπεζα μη ελληνική, με υποκατάστημα όμως στην Ελλάδα.
Από ότι ακούγεται όμως, πάει για πώληση, με κύριους υποψηφίους την Eurobank και την Optima Bank.
Άρα, αν συνεχίζεις να έχεις αυτή την, εντελώς εκτός πραγματικότητας, άποψη για την ασφάλεια του ελληνικού τραπεζικού συστήματος, γιατί παιδεύεσαι; Πάλι εκεί θα καταλήξουν τα χρήματά σου.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 12 Jun 2021 12:19 by batista.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple

Απ: HSBC International Bank 12 Jun 2021 15:30 #38

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Λίγο μυστήρια στην εξυπηρέτηση. Αν έχεις πάνω από 60Κ για κατάθεση η μεγάλο εισόδημα σε βάζουν στο premium κομμάτι και μετά από 6 μήνες σου ανοίγουν λογαριασμό στο εξωτερικό. Μη φανταστείς βέβαια τίποτε σοβαρούς προορισμούς πχ isle of man κοκ και μάλλον Γαλλία αν θυμάμαι καλά. Δε χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις.
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC International Bank 12 Jun 2021 16:49 #39

μυστήρια στην εξυπηρέτηση δεν λες τίποτα.. όπως και ο Κώστας35 παραπάνω Έτσι και εγώ ήθελα να ανοίξω έναν λογαριασμό να τα μεταφέρω εκεί,Μετά από επίσκεψη στα υποκαταστήματα τους και πηγαίνοντας όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά επειδή τα τελευταία πέντε χρόνια Έχω κλείσει τις δουλειές μου.. και δηλώνω άνεργος Καθώς επίσης πηγαίνοντας αντίγραφα παλαιότερων λογαριασμών μου σε όλες τις ελληνικές τράπεζες,εξηγώντας Μάλιστα ότι η μεταφορά των χρημάτων θα γίνει από άλλη τράπεζα με έμβασμα και όχι με μετρητά.. Δεν μου ανοίγουν λογαριασμό!
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC International Bank 12 Jun 2021 22:15 #40

  • GREGORYMO
  • GREGORYMO's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 283
  • Thank you received: 69
  • Karma: 0
Χαος (Ελεος) wrote:
μυστήρια στην εξυπηρέτηση δεν λες τίποτα.. όπως και ο Κώστας35 παραπάνω Έτσι και εγώ ήθελα να ανοίξω έναν λογαριασμό να τα μεταφέρω εκεί,Μετά από επίσκεψη στα υποκαταστήματα τους και πηγαίνοντας όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά επειδή τα τελευταία πέντε χρόνια Έχω κλείσει τις δουλειές μου.. και δηλώνω άνεργος Καθώς επίσης πηγαίνοντας αντίγραφα παλαιότερων λογαριασμών μου σε όλες τις ελληνικές τράπεζες,εξηγώντας Μάλιστα ότι η μεταφορά των χρημάτων θα γίνει από άλλη τράπεζα με έμβασμα και όχι με μετρητά.. Δεν μου ανοίγουν λογαριασμό!
Γλίτωσες.
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC International Bank 12 Jun 2021 23:21 #41

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
H Hong Kong Shanghai Bank Corporation (H.S.B.C) ειναι απο τις καλύτερες και αξιόπιστες Τράπεζες και απο εκει ειχα παρει το Στεγαστικό μου πριν απο 17 χρονια (εχω τελειώσει απο αυτα εδω και 10-ετία).
Ολες τοτε οι Ελληνικές Τράπεζες ηθελαν παραπάνω χρονο αποπληρωμής πάνω απο 15-ετία στην 25-ετία και.....30-ετία.
Την Hong Kong Shanghai Bank Corporation (H.S.B.C) οσο και να πιεσα για τον ελάχιστο χρονο αποπληρωμής 10 -ετία δεν μου το εκανε και τελικά υπογραψα 20-ετία και το εξοφλησα προωρα στα εννέα (9) χρόνια και χωρις penalty γιατι ειχα παρει κυμαινόμενο επιτόκιο.
Κανένα προβλημα "σήμερα" εξοφλησα (τότε) και την επομενη ημέρα κατευθείαν Πρωτοδικείο για μεταβιβαση του ακινήτου στο ονομά μου και ειχε και λιγότερα χρηματα κρατήσεων (εξοδα κλπ δανείου).
Τωρα για μεταφορα χρημάτων στην Corona .....μια φιλη γκόμενα πριν απο 2-3 μηνες τα εκανε Αμοιβαια Κεφαλαια και τα ρευστοποιησε εξωτερικό σε αλλη Ηπειρο εξω απο το κολοχανειο των Bolshevik Europa μην αναγκαζεται και τα δηλώνει στους Bolshevik Europa.
Ο λαός λέει "ολα τα γουρούνια εχουν την ιδια μούρη" επομένως μην ψάχνεται "καλή" και "κακκή" Τραπεζα και οσο για την Eurobank -Optima (Βαρδινογιάννη) που ανεφερε καποιος παραπάνω τις εκαναν ρε παιδια να "κτυπήσουν" τα Δημόσια Εργα τοσο αυτες την Optima οσο και την αλλη του ΤΣΜΕΔΕ.
Μarinakis heroine cocaine company........και Λατσαινα αγορασαν "συμμετοχές" σε τεχνικές κατασκευαστικές .............
Ποιός στην χαρι του τωρα του "Δημοτικού Συμβουλου" στον Δημο Πειραιά του Μώραλη Μarinakis heroine cocaine company.......του "χαλαγε" τους δρομους στον Πειραιά η COSCO.......
Για την ασφάλεια πάντως χρημάτων σε Ελληνικές Τράπεζες θα συμφωνήσω μια φορα με τον "προλαλήσαντα" ειναι μια χαρα ασχετα εγω αν "την εκανα" για Asia ο λόγος ηταν η Bolshevik Europa οπως και πιθανη φορολογία της Εγληματικής Οργάνωσης του Κρατους επι Σαχλαμαρά -Βουβουζέλου του ασχετου.
Ουτε οσοι ειχαν χρηματα και παλιότερα στην Τραπεζα Κρητης του Κοσκωτα κ.α.ν.έ.ν.α.ς δεν εχει χασει χρηματα και δεν μιλαω γιατι ειμαι "εξω απο τον χορό" οπως και Βουλγαρία φιλος που τα ειχεπάει στην Corporate τα πηρε η μαλλον οι ιδιοι του τα μετέφεραν ηλεκτρονικά καπου στα €95.000.000. (τα δηλωνει αλλα εμπιστευεται καλύτερα τον Borisov παρα αυτά τα λαμόγια εδω)
Το διαχρονικό πρόβλημα ηταν και δυστυχώς ειναι η Εγληματική Οργάνωση του Κρατους και η Bolshevik Europa υπερθετικού βαθμού.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 12 Jun 2021 23:24 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.064 seconds