Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: HSBC,CITIBANK:Μια απο τα ιδια

HSBC,CITIBANK:Μια απο τα ιδια 08 Nov 2010 12:17 #1

  • nai
  • nai's Avatar
Απο ο,τι βλεπω ουτε η HSBC,ουτε η CITIBANK καλυπτονται απο το ΤΕΚΕ.Τωρα βλεπω στο site του ΤΕΚΕ μια αναφορα που λεει πως τραπεζες που ανηκουν στην Ευρωπαικη Ενωση,καλυπτονται απο τις χωρες που ανηκουν.Αν το πλαφον ειναι 50000 για τις χωρες αυτες,αυτο ειναι ενδεχομενη παγιδα.πχ. η CITIBANK στην Αμερικη παραλιγο να καταρρευσει απο τα τοξικα ομολογα.Εγω παντως δεν μπορω να εμπιστευτω τραπεζα που δεν ανηκει στο ΤΕΚΕ και καλυπτεται απο το δικαιο μιας ξενης χωρας.
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC,CITIBANK:Μια απο τα ιδια 08 Nov 2010 15:48 #2

  • ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ
  • ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ's Avatar
Τα χρήματα του τέκε μπορούν μόνο να καλύψουν κανόνι από μια μικρή τράπεζα,αν ομως βαρέσει κανόνι και άλλη μια μικρή τράπεζα τότε δεν πιστεύω πως το τεκε θα μπορει να καλύψει το πόσο .Αν βαρέσει κανόνι η πειραιώς ή η eurobank δεν υπάρχουν στο τεκε τόσα χρήματα.Οπότε το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι προσευχές για να μην αρχίσουν να κλείνουν τράπεζες γιατί αν γίνει αυτό,κανένα τεκε δεν θα μπορεί να καλύψει τίποτα.Προσωπικά δεν νιώθω καμιά ασφάλεια με το τεκε.Ελπίζω να μην αρχίσουν τα κανόνια γιατί μετά θα πάθουμε χειρότερα απο τους ασφαλισμένους της ασπις πρόνοια που τρέχουν και δεν ξέρουν αν θα πάρουν,πότε θα πάρουν και πόσα θα πάρουν απο τα κλεμμένα!
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC,CITIBANK:Μια απο τα ιδια 08 Nov 2010 16:17 #3

  • nai
  • nai's Avatar
Το βρισκω απιθανο να καταρρευσουν μεγαλες τραπεζες,εχουν πολλα κεφαλαια στην ακρη που τα κερδισαν απο τα μικρα επιτοκια που μας εδιναν τοσα χρονια.Το εδειξαν και τα stress tests.Aντιθετα καμια μικρη τραπεζα δεν τολμησε να συμμετεχει στα τεστ.Και επειδη οι μικρες δινουν μεγαλα επιτοκια,αρα εχουν μικροτερο περιθωριο κερδους,ειναι και πιο επισφαλεις.Οποτε αν καταρρευσει καποια,θα ειναι μικρη τραπεζα.Και το ΤΕΚΕ θα μπορει να την καλυψει.Δεν μπορει να αθετησει την συμφωνια του.Εγω,αντιθετα, εμπιστευομαι μονο το ΤΕΚΕ.Οποια τραπεζα δεν ειναι γραμμενη σ'αυτο την θεωρω αναξιοπιστη.
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC,CITIBANK:Μια απο τα ιδια 28 Feb 2011 16:14 #4

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
nai wrote:
Απο ο,τι βλεπω ουτε η HSBC,ουτε η CITIBANK καλυπτονται απο το ΤΕΚΕ.Τωρα βλεπω στο site του ΤΕΚΕ μια αναφορα που λεει πως τραπεζες που ανηκουν στην Ευρωπαικη Ενωση,καλυπτονται απο τις χωρες που ανηκουν.Αν το πλαφον ειναι 50000 για τις χωρες αυτες,αυτο ειναι ενδεχομενη παγιδα.πχ. η CITIBANK στην Αμερικη παραλιγο να καταρρευσει απο τα τοξικα ομολογα.Εγω παντως δεν μπορω να εμπιστευτω τραπεζα που δεν ανηκει στο ΤΕΚΕ και καλυπτεται απο το δικαιο μιας ξενης χωρας.

Αυτο που λες ειναι απολυτως σωστο.

ΟΣΟ Αφορα ιδιαιτερως την HSBC εχω να πω τα ακολουθα για οσους εχουν λογαριασμο με αυτη την τραπεζα (απο προσωπικη εμπειρια).

Ειμαι κατοικος εξωτερικου και εχω δυο λογαριασμούς με την τραπεζα (εναν εντος Ελλαδος και εναν εκτος)
Τους ζητησα (και απο τους δυο) να με διαβεβαιωσουν για τυχον καταρευση της HSBC.GR τι γινεται (ουδεμια απαντηση). Στο terms and conditions για την HSBC.GR λεει οτι ο λογαριασμος καλυπτεται απο FSCS (Financial Service Compensation Scheme). Οταν μιλησα με το FSCS μου απαντησαν επισημως οτι καλυπτουν μεν οτι resident/nationality customer εχει UK based account αλλα ότι ειναι εκτος UK δεν το καλυπτουν!!! Ακομη και για την HSBC.GR που ειναι registered με το FSA (Financial Service Authorities) δεν υπαρχει περιπτωση να εχει καποιος compensation αν δεν ειναι UK based ο λογαριασμος. Εδω κατεβαστε το επισημο terms and conditions (www.hsbc.gr/1/2/en/personal/useful-information/terms-conditions) και παρτε τηλεφωνο το FSCS (google it). To FSCS παντως δεν πιστευε στα αυτια του οταν του δηλωσα οτι αυτοι ειναι οι οροι και μου ειπε οτι θα το λαβουν σοβαρα υποψη τους για να μην εχουν κυμα αποζημειωσεων απο Ελλαδα αν γινει κατι. Εντελλει εχοντας λογαριασμο στη HSBC.GR δεν εισαι καλλυμενος ουτε απο FSCS ουτε απο ΤΕΚΕ!!!! (δηλαδη κανενας δεν σε καλυπτει!!!!!!!!!!!)
The administrator has disabled public write access.

Απ: HSBC,CITIBANK:Μια απο τα ιδια 18 Sep 2014 22:55 #5

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Ανώνυμος wrote:
nai wrote:
Απο ο,τι βλεπω ουτε η HSBC,ουτε η CITIBANK καλυπτονται απο το ΤΕΚΕ.Τωρα βλεπω στο site του ΤΕΚΕ μια αναφορα που λεει πως τραπεζες που ανηκουν στην Ευρωπαικη Ενωση,καλυπτονται απο τις χωρες που ανηκουν.Αν το πλαφον ειναι 50000 για τις χωρες αυτες,αυτο ειναι ενδεχομενη παγιδα.πχ. η CITIBANK στην Αμερικη παραλιγο να καταρρευσει απο τα τοξικα ομολογα.Εγω παντως δεν μπορω να εμπιστευτω τραπεζα που δεν ανηκει στο ΤΕΚΕ και καλυπτεται απο το δικαιο μιας ξενης χωρας.

Αυτο που λες ειναι απολυτως σωστο.

ΟΣΟ Αφορα ιδιαιτερως την HSBC εχω να πω τα ακολουθα για οσους εχουν λογαριασμο με αυτη την τραπεζα (απο προσωπικη εμπειρια).

Ειμαι κατοικος εξωτερικου και εχω δυο λογαριασμούς με την τραπεζα (εναν εντος Ελλαδος και εναν εκτος)
Τους ζητησα (και απο τους δυο) να με διαβεβαιωσουν για τυχον καταρευση της HSBC.GR τι γινεται (ουδεμια απαντηση). Στο terms and conditions για την HSBC.GR λεει οτι ο λογαριασμος καλυπτεται απο FSCS (Financial Service Compensation Scheme). Οταν μιλησα με το FSCS μου απαντησαν επισημως οτι καλυπτουν μεν οτι resident/nationality customer εχει UK based account αλλα ότι ειναι εκτος UK δεν το καλυπτουν!!! Ακομη και για την HSBC.GR που ειναι registered με το FSA (Financial Service Authorities) δεν υπαρχει περιπτωση να εχει καποιος compensation αν δεν ειναι UK based ο λογαριασμος. Εδω κατεβαστε το επισημο terms and conditions (www.hsbc.gr/1/2/en/personal/useful-information/terms-conditions) και παρτε τηλεφωνο το FSCS (google it). To FSCS παντως δεν πιστευε στα αυτια του οταν του δηλωσα οτι αυτοι ειναι οι οροι και μου ειπε οτι θα το λαβουν σοβαρα υποψη τους για να μην εχουν κυμα αποζημειωσεων απο Ελλαδα αν γινει κατι. Εντελλει εχοντας λογαριασμο στη HSBC.GR δεν εισαι καλλυμενος ουτε απο FSCS ουτε απο ΤΕΚΕ!!!! (δηλαδη κανενας δεν σε καλυπτει!!!!!!!!!!!)

To κομματι αυτο ειναι απο τα terms and conditions (το πηρα απο το πιο πανω link)

Financial Services Compensation Scheme – FSCS. The Bank is covered by the Financial Services Compensation Scheme (FSCS) and not by the Hellenic Deposit & Investment Guarantee Fund. The FSCS can pay compensation to depositors if a bank is unable to meet its financial obligations. Most depositors - including most individuals and small businesses - are covered by the scheme. In respect of deposits, an eligible depositor is entitled to claim up to £85,000. For joint accounts, each account holder is treated as having a claim in respect of their share so, for a joint account held by two eligible depositors; the maximum amount that could be claimed would be £85.000 each, making a total of £170,000. The £85,000 limit relates to the combined amount in all the eligible depositor's accounts with the bank, including their share of any joint account, and not to each separate account. First direct and HSBC are both trading names of HSBC Bank plc and customers who hold deposits under both trading names will only be eligible for one claim of up to the FSCS deposit limit in total. For further information about the scheme (including the amounts covered and eligibility to claim) please ask at your local branch, refer to the FSCS website (www.FSCS.org.uk) or call at phone numbers of England 020 7741 4100 or 800 678 1100. Please note only compensation related queries should be directed to the FSCS.

Ειναι εν ισχυ 'η εχει αλλαξει ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

HSBC,CITIBANK:Μια απο τα ιδια 19 Sep 2014 11:05 #6

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Αν καταρρεύσει τράπεζα (μικρή έχει μείνει μόνο η Αττικής) δε μας σώζει ούτε ΤΕΚΕ ούτε τίποτε. Γι'αυτό διασπορά σε διάφορες Τράπεζες (Ελλάδα, ΕΕ, εκτός ΕΕ, άλλη ήπειρο) ώστε να μειώσουμε το ρίσκο. Ετσι κι' αλλιώς πλέον δεν υπάρχει το δέλεαρ των επιτοκίων για να μείνουμε μέσα.
The administrator has disabled public write access.

HSBC,CITIBANK:Μια απο τα ιδια 19 Sep 2014 18:31 #7

gus wrote:
Αν καταρρεύσει τράπεζα (μικρή έχει μείνει μόνο η Αττικής) δε μας σώζει ούτε ΤΕΚΕ ούτε τίποτε. Γι'αυτό διασπορά σε διάφορες Τράπεζες (Ελλάδα, ΕΕ, εκτός ΕΕ, άλλη ήπειρο) ώστε να μειώσουμε το ρίσκο. Ετσι κι' αλλιώς πλέον δεν υπάρχει το δέλεαρ των επιτοκίων για να μείνουμε μέσα.

Σωστα, εχουμε τοσα πολλα κεφαλαια ωστε θα τα μοιρασουμε σε Ελλαδα, ΕΕ, εκτος ΕΕ και σε αλλες ηπειρους.
Θα ειδοποιησω και το μπαρμπα μου Φανουρη το μπακαλη που εχει λιγες χιλιαδες στην Εθνικη να τις διασπειρει, piece of cake.
Last Edit: 19 Sep 2014 18:31 by euro (kolokythas).
The administrator has disabled public write access.

HSBC,CITIBANK:Μια απο τα ιδια 19 Sep 2014 21:11 #8

  • john45 (jlian)
  • john45 (jlian)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 464
  • Thank you received: 143
  • Karma: -18 (21)
euro, εκτός απο εσένα υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι στην Ελλάδα. Μερικοί απο αυτούς δεν είναι σαν κι εσένα. Βασικά κανένας δεν είναι όμοιος, λέμε τώρα :laugh:

Μαρία έχει και κάτι θέματα απο το 2009 να ξεθάψεις, μερικά απο αυτά έχουν μείνει αναπάντητα.
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
Last Edit: 19 Sep 2014 21:12 by john45 (jlian).
The administrator has disabled public write access.

HSBC,CITIBANK:Μια απο τα ιδια 20 Sep 2014 15:16 #9

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Φαντάζομαι ότι στον tsig δεν υπάρχει όριο ρευστότητας για εγγραφή ως μέλους. Τίποτε δεν αποκλείει την πιθανότητα κάποιος να έχει άνω του 1Μ ώστε να έχει νόημα η διασπορά με τον τρόπο που ανέφερα πιο πριν. Ακομη όμως και αν κάποιος εχει 100Κ, 200Κ, 300Κ γιατί είναι κακό να κάνει διασπορά;
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.087 seconds