Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Υγεία

Υγεία 12 Jun 2016 03:18 #10

soto51 wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Nozomi wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Ο γιατρός που τον χειρούργησε είναι κολλητός του.
Αποτέλεσμα...
Να πληρώσει τον γιατρό κατα 90% μαύρα(κόπηκε απόδειξη μόλις 100€)
Αφού είναι κολλητός του γιατί τον πλήρωσε ;

Που να ξέρω;
Κολλητός δικός του είναι, όχι δικός μου..

Τον πλήρωσε γιατί "οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους", παιδιά.
Να μην το ξεχνάτε ΠΟΤΕ αυτό.

Ο γιατρός έχει κ κάποια αναλώσιμα που κοστίζουν αρκετά.
Για παράδειγμα κ μόνο το harmonic ace έχει 600€...
Κ μετά, είναι για τα σκουπίδια..

Ένα καλό πλέγμα για κήλη κοστίζει 900€..

Ποιός θα τα πληρώσει;
Ακόμη κ τζάμπα να ήταν όμως, δεν θα πληρώσεις τον φίλο σου;
Θα ασχοληθεί μαζί σου, θα σου σώσει τη ζωή κ εσύ θα τσιγγουνευτείςνα του δώσεις 500-600€, ίσα για τα έξοδά του;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Υγεία 12 Jun 2016 03:23 #11

Nozomi wrote:
soto51 wrote:
Τον πλήρωσε γιατί "οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους", παιδιά.
Να μην το ξεχνάτε ΠΟΤΕ αυτό.
Αδερφέ, ο κολλητός σου (έτσι μας έγραψε ο συμφορουμίτης και όχι "γνωστοί") δεν πλερώνει ΠΟΤΕ, πίστεψέ με, κανονικά πλερώ ΜΟΝΟ την Κλινική, αν μιλάμε για ΚΟΛΛΗΤΟ όπως ξαναγράφω.

Αυτό δεν είναι άποψη δική μου, αλλά ισχύει, και το έχω δει να συμβαίνει.

Απλά δεν ήταν κολλητός, μάλλον γνωστός του γιατρός.

Ο γιατρός, την ώρα που χειρουργεί δεν έχει εχθρούς ούτε φίλους.
Κρατάει στα χέρια του μια ζωή, χωρίς να διακρίνει ποιανού είναι.
Ο συγκεγκριμένος δεν ζήτησε λεφτά απο τον φίλο του.
Ο ασθενής λύσσαξε να τον πληρώσει.
Καλά έκανε.
Κ εγώ το ίδιο θα έκανα, αν βρισκόμουν στη θέση του, χτύπα ξύλο..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Υγεία 12 Jun 2016 04:08 #12

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
Σόρρυ και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, αλλά αυτά που λες δεν ισχύουν ή τουλάχιστον δεν ισχύουν για όλους τους γιατρούς, οπότε μην γενικεύεις.
Αν δεν γνωρίζει προσωπικά αυτόν που χειρουργεί φυσικά και δεν αισθάνεται τπτ, αλλά αν είναι ο φίλος του "΄δεν έχει φίλους και εχθρούς" ; Αυτό που σου είπε (αν στο είπε ο ίδιος και το γράφεις εδώ) είναι ψέμμα.

Παρότι προσπαθεί να μην αισθάνεται, πάντα αισθάνεται, αν π.χ είναι ενας φίλος του ή κάποιος διάσημος.

Και εν τέλει, τι ακριβώς χειρουργείο έκανε αυτή η χειρουργάρα και του "έσωσε την ζωή" ;
Γιατί εγώ γνωρίζω περιστατικό με το βαρύτερο χειρουργείο που μπορείς να φανταστείς και ο άλλος δεν δέχτηκε να πάρει ΜΙΑ.

Οπότε, ας ξανασκεφτεί τι φίλος είναι ο γιατρός απ΄την στιγμή που δέχεται να πάρει χρήματα απ΄τον... κολλητό του.

Τα έχουμε ισοπεδώσει όλα μου φαίνεται. Λες και θα σωθεί η χειρουργάρα με τα 500-1000€ του... κολλητού του.

ΥΓ
Το Harmonic Ace περιλαμβάνεται στην αμοιβή του χειρουργού ;
Last Edit: 12 Jun 2016 04:12 by Nozomi.
The administrator has disabled public write access.

Υγεία 12 Jun 2016 04:53 #13

Nozomi wrote:
Σόρρυ και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, αλλά αυτά που λες δεν ισχύουν ή τουλάχιστον δεν ισχύουν για όλους τους γιατρούς, οπότε μην γενικεύεις.
Αν δεν γνωρίζει προσωπικά αυτόν που χειρουργεί φυσικά και δεν αισθάνεται τπτ, αλλά αν είναι ο φίλος του "΄δεν έχει φίλους και εχθρούς" ; Αυτό που σου είπε (αν στο είπε ο ίδιος και το γράφεις εδώ) είναι ψέμμα.

Παρότι προσπαθεί να μην αισθάνεται, πάντα αισθάνεται, αν π.χ είναι ενας φίλος του ή κάποιος διάσημος.

Και εν τέλει, τι ακριβώς χειρουργείο έκανε αυτή η χειρουργάρα και του "έσωσε την ζωή" ;
Γιατί εγώ γνωρίζω περιστατικό με το βαρύτερο χειρουργείο που μπορείς να φανταστείς και ο άλλος δεν δέχτηκε να πάρει ΜΙΑ.

Οπότε, ας ξανασκεφτεί τι φίλος είναι ο γιατρός απ΄την στιγμή που δέχεται να πάρει χρήματα απ΄τον... κολλητό του.

Τα έχουμε ισοπεδώσει όλα μου φαίνεται. Λες και θα σωθεί η χειρουργάρα με τα 500-1000€ του... κολλητού του.

ΥΓ
Το Harmonic Ace περιλαμβάνεται στην αμοιβή του χειρουργού ;

Μόνο όταν βρεθείς στη θέση ενός χειρουργού καταλαβαίνεις τα αισθήματά του.
Εσύ, έχεις χειρουργήσει κάποιον κ ξέρεις;
Εγώ, όχι, αλλα λόγω επαγγέλματος έχω βρεθεί πολλές φορές σε χειρουργεία κ έχω δει πολλά.

Το χειρουργείο που έκανε ο γνωστός μου ήταν αφαίρεση σπληνός, λόγω ρήξης του οργάνου.
Είχε χυθεί αίμα στην περιτοναϊκη κοιλότητα κ κινδύνευε..

Δεν ήθελε να πληρωθεί, αλλα ο ασθενής επέμενε να τον πληρώσει..

Γίνε πιο συγκεκριμένος.
Τι βαρύ χειρουργείο έκανε ο δικός σου φίλος;
Σε δημόσιο ή ιδιωτικό νοσοκομείο;

Το harmonic δεν περιλαμβάνεται στην αμοιβή του ιατρού..
Αν δεν το θες, θα σε ράψουν σταυροβελονιά, όπως παλιά....

ΥΓ..
Αν είχες σουβλατζίδικο, μπαράκι, ταξί, μίνι μάρκετ κλπ, θα εξυπηρετούσες δωρεάν τους φίλους σου;
Αν ναι, είσαι απο τους λίγους, αν όχι ο μοναδικός...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Υγεία 12 Jun 2016 05:13 #14

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
Δλδ έκανε μια σπληνεκτομή ο χειρουργός και δέχτηκε χρήματα απ΄τον κολλητό του. Μάλιστα.
Ο δικός μου έκανε αυτή την εγχείρηση ο γνωστός του χειρουργός σε συγγενικό του πρόσωπο, σε δημόσιο νοσοκομείο, και αφού είσαι μέσα στα χειρουργεία θα γνωρίζεις ότι είναι απ ΄τις δυσκολότερες επεμβάσεις που υπάρχουν, αν όχι η δυσκολότερη (εξαιρούνται μεταμοσχεύσεις κτλ), η σπληνεκτομή είναι για γέλια μπροστά της.

Κατά τα άλλα δεν μπορώ να πω περισσότερα, γιατί δεν κρίνω σκόπιμο 1) να φωτογραφίζω άτομα και 2) να λέω ποιός είμαι.
Είναι irrelevant με την θεματολογία του παρόντος φόρουμ.

Απλά και για να το κλείσουμε, δεν έχω τπτ μαζί σου, απλά διαφώνησα που το θεώρησες φυσιολογικό, ε, κατ' εμέ, δεν είναι.

Μάλιστα το συνεχίζεις γράφοντας:
ΥΓ
Αν είχες σουβλατζίδικο, μπαράκι, ταξί, μίνι μάρκετ κλπ, θα εξυπηρετούσες δωρεάν τους φίλους σου;
Αν ναι, είσαι απο τους λίγους, αν όχι ο μοναδικός...
Εσύ πόσους φίλους νομίζεις ότι έχεις ; 5-10-15 οπότε θα σου χρεωκοπούσαν το μαγαζί/σουβλατζίδικο/μίνι μάρκετ ;
Μάλλον δεν έχεις επίγνωση του τι σημαίνει αληθινή φιλία αδερφέ.
Αληθινή φιλία δεν είναι μόνο "χειρουργώ δωρεάν τον φίλο μου" αλλά και του δίνω τα 50 απ' τα 100€ που έχω στην τσέπη μου αν έχει ανάγκη. Σε σοκάρω ε ; Και όμως, έτσι σκεφτονταν οι παλιοί, και κάποιοι ακόμα συνεχίζουμε να σκεφτόμαστε έτσι.
Λίγοι, ελάχιστοι, ένας, δεν έχει σημασία.
Προσωπικά ποτέ δεν θα μπορούσα να πάρω χρήματα απ ΄τον κολλητό μου (ο οποίος τυγχάνει να είναι και ΕΝΑΣ), αν ήμουν χειρουργός θα του έλεγα "πληρώνεις την Κλινική" και αν θέλεις να μου δώσεις κάτι κέρνα με 2 μπύρες :laugh: , και αυτό που σου γράφω το έχω δει να συμβαίνει, δεν είναι ιστορίες του αέρα.

Οπότε, το πρόβλημα είναι στο αξιακό σύστημα του χειρουργού και στο πως βλέπει τον κολλητό του (να βγάλει χρήματα κι απ' αυτόν).

Συγγνωμη για την κατάχρηση του χώρου, ξέρω ότι είναι off topic, αλλά θεωρώ ότι έχει αλλοτροιωθεί τελείως η κοινωνία μας για να μην σέβεται ΙΕΡΑ πράγματα όπως είναι η φιλία.
Last Edit: 12 Jun 2016 05:20 by Nozomi.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Υγεία 12 Jun 2016 05:45 #15

Nozomi wrote:
Δλδ έκανε μια σπληνεκτομή ο χειρουργός και δέχτηκε χρήματα απ΄τον κολλητό του. Μάλιστα.
Ο δικός μου έκανε αυτή την εγχείρηση ο γνωστός του χειρουργός σε συγγενικό του πρόσωπο, σε δημόσιο νοσοκομείο, και αφού είσαι μέσα στα χειρουργεία θα γνωρίζεις ότι είναι απ ΄τις δυσκολότερες επεμβάσεις που υπάρχουν, αν όχι η δυσκολότερη (εξαιρούνται μεταμοσχεύσεις κτλ), η σπληνεκτομή είναι για γέλια μπροστά της.

Κατά τα άλλα δεν μπορώ να πω περισσότερα, γιατί δεν κρίνω σκόπιμο 1) να φωτογραφίζω άτομα και 2) να λέω ποιός είμαι.
Είναι irrelevant με την θεματολογία του παρόντος φόρουμ.

Απλά και για να το κλείσουμε, δεν έχω τπτ μαζί σου, απλά διαφώνησα που το θεώρησες φυσιολογικό, ε, κατ' εμέ, δεν είναι.

Μάλιστα το συνεχίζεις γράφοντας:
ΥΓ
Αν είχες σουβλατζίδικο, μπαράκι, ταξί, μίνι μάρκετ κλπ, θα εξυπηρετούσες δωρεάν τους φίλους σου;
Αν ναι, είσαι απο τους λίγους, αν όχι ο μοναδικός...
Εσύ πόσους φίλους νομίζεις ότι έχεις ; 5-10-15 οπότε θα σου χρεωκοπούσαν το μαγαζί/σουβλατζίδικο/μίνι μάρκετ ;
Μάλλον δεν έχεις επίγνωση του τι σημαίνει αληθινή φιλία αδερφέ.
Αληθινή φιλία δεν είναι μόνο "χειρουργώ δωρεάν τον φίλο μου" αλλά και του δίνω τα 50 απ' τα 100€ που έχω στην τσέπη μου αν έχει ανάγκη. Σε σοκάρω ε ; Και όμως, έτσι σκεφτονταν οι παλιοί, και κάποιοι ακόμα συνεχίζουμε να σκεφτόμαστε έτσι.
Λίγοι, ελάχιστοι, ένας, δεν έχει σημασία.
Προσωπικά ποτέ δεν θα μπορούσα να πάρω χρήματα απ ΄τον κολλητό μου (ο οποίος τυγχάνει να είναι και ΕΝΑΣ), αν ήμουν χειρουργός θα του έλεγα "πληρώνεις την Κλινική" και αν θέλεις να μου δώσεις κάτι κέρνα με 2 μπύρες :laugh: , και αυτό που σου γράφω το έχω δει να συμβαίνει, δεν είναι ιστορίες του αέρα.

Οπότε, το πρόβλημα είναι στο αξιακό σύστημα του χειρουργού και στο πως βλέπει τον κολλητό του (να βγάλει χρήματα κι απ' αυτόν).

Συγγνωμη για την κατάχρηση του χώρου, ξέρω ότι είναι off topic, αλλά θεωρώ ότι έχει αλλοτροιωθεί τελείως η κοινωνία μας για να μην σέβεται ΙΕΡΑ πράγματα όπως είναι η φιλία.

Παγκρεατεκτομή σε δημόσιο νοσοκομείο;
Μάλιστα..
Έχουμε κ λέμε..
Στην περίπτωση του φίλου σου τα παντα ήταν πληρωμένα..
Νοσηλεία, φαρμακα, αναισθησιολόγος, βοηθοί, αναλώσιμα..ακόμη κ ο χειρουργός, αφού, ως γνωστόν, οι γιατροί στο ΕΣΥ είναι ΔΥ κ πληρωνονται με μηνιαίο μισθό, ασχέτως των χειρουργείων που θα κανουν.
Οπότε, τι ακριβώς εγινε δωρεάν;
Πληρώθηκε ο γιατρός...κ τα υπολοιπα, απο το κράτος, δηλ απο εμάς...
Δηλ, πως θα ζητούσε λεφτά ο γιατρός απο τον φίλο του;
Φακελάκι, εννοείς;;;

Στην αλλη περίπτωση, εχουμε ιδιωτικό νοσοκομείο με ιδιώτες γιατρούς, που βαζουν απο την τσέπη τους τα αναλώσιμα.
Κ δεν θέλουν να πληρωθούν για το χειρουργείο...το ξαναλέω...
Ο ασθενής επεμενε να τον πληρώσει..
Επομένως, ο ασθενής, είχε όφελος, μόνο απο αμοιβές ιατρών 1550€.
Τα οποία, θα τα πλήρωνε ο κολλητός του, ο χειρουργός..

Η παγκρεατεκτομή, οντως είναι βαρύ χειρουργείο, αλλα πια, είναι ρουτίνα.
Απο τις αρχές του μήνα έχω δει 3 ασθενείς με αφαίρεση κεφαλής, εναν 80 ετών, εναν 56 κ μια γυναίκα 44 ετών.
Κ οι τρεις είχαν καρκίνο.
Για την ώρα, πάνε καλά...

Πού να δεις αφαίρεση όγκου απο τον εγκέφαλο..
Εκεί, ο ν/χ χειρουργεί με μικροσκόπιο κ ο όγκος αφαιρείται, κυρίως με αναρρόφηση, γιατί, η παραμικρή λάθος κίνηση μπορεί να αφήσει τον ασθενή φυτό.
Δυστυχώς, έχω δει πολλά τέτοια..
Ασθενείς, μετά απο τέτοια χειρουργεία, να μην μπορούν να μιλήσουν ή να περπατήσουν σωστά, να έχει παραλύσει κάποιο άκρο κλπ...

Εγώ δεν έχω μαγαζί για να κερνάω τους φίλους μου.
Αν είχα σίγουρα θα το έκανα, γιατί δεν είμαι τσίπης κ εκτός των άλλων θα μου έκαναν κ διαφήμιση! :cheer:

Σου γράφω πως σκέφτεται ο περισσότερος κόσμος, όχι εγώ κ εσύ..

Τελειώνοντας-οριστικά το θέμα, θα πω πως ο γνωστός που χειρουργήθηκε είχε αρκετά λεφτά κ ήταν επιλογή του να πληρώσει τον κολλητό του.
Αν δεν είχε, σίγουρα δεν θα του εδινε φραγκο.

Ζητώ κ εγώ συγνωμη για το off-topic κ φυσικά, δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου...

ΥΓ..
Ψάξε λίγο τι υλικά χρησιμοποιούν στα δημόσια νοσοκομεία.
Θα εκπλαγείς πόσο κοστίζουν κ που κατασκευάζονται....
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 12 Jun 2016 06:16 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Υγεία 12 Jun 2016 06:24 #16

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
η παραμικρή λάθος κίνηση μπορεί να αφήσει τον ασθενή φυτό.
Δυστυχώς, έχω δει πολλά τέτοια..

Επειδή:
1) Φαίνεται ότι τα ξέρεις καλά.
2) Το νήμα έχει πάρει άλλο δρόμο (δεν το λέω επειδή με ενοχλεί).
3) Έχω διάθεση, και που και που κοιτάω οθόνη (και απαντάω).

Μπορείς να διευκρινίσεις σε ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ φυτό μετατρέπεται ο ασθενής? Εννοώ:
Δέντρο? Θάμνος? Πόα?
Ορτανσία? Κάκτος? Ζουμπούλι?

Ο ν/χειρ το καθορίζει αυτό?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 12 Jun 2016 06:25 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Υγεία 12 Jun 2016 06:27 #17

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
Νομίζω οτι μιλούσαμε καθαρά για αμοιβή χειρουργού, δεν λέω να βάλει ο χειρουργός απ΄την τσέπη του κιόλας τα εργαλεία, και μην μιλάς απαξιωτικά για τα δημόσια νοσοκομεία γιατί δεν είναι όλα τα δημόσια το ίδιο, και επίσης συμβαίνει το άλλο, να στέλνονται στα δημόσια να αντιμετωπιστούν επιπλοκές που προκάλεσαν οι χειρουργάρες στα ιδιωτικά, οι οποίοι αφού έχουν ξεζουμίσει τον ασθενή παίρνοντας 10+ χιλιάρικα, αναγκάζουν τον άλλον να πάει στο δημόσιο νοσοκομείο, γιατί απλούστατα αυτός δεν έχει να δώσει άλλα.

Όσον αφορά την φοροδιαφυγή, αν έκαναν μια έρευνα τι συμβαίνει στα ιδιωτικά ή τι νοσήλεια δηλώνονται και τι πραγματικά συμβαίνει, θα γελούσε και το παρδαλό κατσίκι.
Last Edit: 12 Jun 2016 06:28 by Nozomi.
The administrator has disabled public write access.

Υγεία 12 Jun 2016 06:48 #18

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Nozomi wrote:
τι συμβαίνει στα ιδιωτικά ή τι νοσήλεια δηλώνονται και τι πραγματικά συμβαίνει
Και ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ.
Το κατακρίνεις αυτό?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
Time to create page: 0.283 seconds